Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, nio15 είπε

αλλα μαλλον καταλαβα οτι ειδικα τωρα ισως να μην αξιζει αυτο.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/?do=findComment&comment=58909090

έχεις 0,133 στο κυμαινόμενο με επιδότηση (που δεν σε καλύπτει όλες τις κιλοβατώρες σε σένα) και ρήτρα αυτήν την περίοδο

έστω οτι παραμένει έτσι , με 0,096 του online

0,133-0,096=0,037

δηλαδή αν κάψεις πάλι 1923kw κερδίζεις 71€

στον προηγούμενο έχασες περίπου 75€

επίσης αύριο κάνε αίτηση για νυχτερινό

συνέχεια στο άλλο θέμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 λεπτά πριν, korakios είπε

έχεις 0,133 στο κυμαινόμενο με επιδότηση (που δεν σε καλύπτει όλες τις κιλοβατώρες σε σένα) και ρήτρα αυτήν την περίοδο

Θα μπορουσες σε παρακαλω να μου εξηγησεις λιγο αυτο που λες, γιατι πραγματικα δεν εχω πολυ γνωση πανω σε ολα αυτα :(

Επισης αν καταλαβα καλα δεν αξιζει να παω σε καποιον αλλο παροχο, καθως μαλλον δεν θα δω καμμια τρελη αλλαγη, και απλα να κανω αιτηση για το online και για το νυχτερινο...σωστα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, nio15 είπε

Επισης αν καταλαβα καλα δεν αξιζει να παω σε καποιον αλλο παροχο, καθως μαλλον δεν θα δω καμμια τρελη αλλαγη, και απλα να κανω αιτηση για το online και για το νυχτερινο...σωστα???

Bαλε νυχτερινο 100% και τσεκαρε στο αλλο θεμα για το online και το enter.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, nio15 είπε

Θα μπορουσες σε παρακαλω να μου εξηγησεις λιγο αυτο που λες, γιατι πραγματικα δεν εχω πολυ γνωση πανω σε ολα αυτα :(

κάθε πάροχος έχει πρόγραμμα που εφαρμόζει ένα καπέλο με βάση την αύξηση της χοντρικής

απώλεις*Χοντρική+λοιπές χρεώσεις και όταν ξεπερνά ένα όριο τότε χρεώνει το καπέλο

α*MCP+ρήτρα - όριο

τη χοντρική τι βλέπεις εδώ

https://www.dei.gr/el/i-dei/dimosieuseis/miniaia-pliroforiaka-deltia/miniaia-timi-ekkatharisis-agoras-market-clearing-p
https://www.admie.gr/agora/enimerotika-deltia/mesostathmiki-timi-agoras (πρώτη στήλη)
https://www.enexgroup.gr/el/markets-publications-el-day-ahead-market (εβδομαδιαία σύνοψη)
https://www.enexgroup.gr/el/day-ahead-market-figures (περίοδο κατανάλωσης , αργεί να φορτώσει)

το μαθηματικό τύπο υπολογισμού ρήτρας στους όρους του κάθε προγράμματος

τελική έχεις ρήτρα μείον (προσωρινή) κρατική επιδότηση

απο σταθερά πλέον μείνανε μόνο της ΔΕΗ που να αξίζουν

άρα πας στο άλλο θέμα να δεις διαφορές

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, thephotoshoped είπε

Καλησπέρα αφού καταφέραμε να πάμε το οικιακό στο online τώρα θα ήθελα τη βοήθεια σας και για το κατάστημα. 

Είναι Γ21 και από ότι βλέπω τα διαθέσιμα προγράμματα πολύ λίγα. Η ΔΕΗ συμφέρει; 

Αυτή τη στιγμή είμαι electricon όπου μου έστειλαν τον νέο τιμοκατάλογο : 

ΧΡΕΩΣΗ/kWh 0,1305

 ΠΑΓΙΟ/ΜΗΝΑ 15€

Στην τελευταία 4μηνια (εκκαθαριστικός) η κατανάλωση ήταν 1559 kWh

 

2 ώρες πριν, korakios είπε

βάλε τις τιμές στο "Πρόγραμμά σας"

excel σύγκρισης προγραμμάτων (το κατεβάζετε)

Δεν είναι εύκολο να κάνει σύγκριση γιατί το electricon από 18/12 θα έχει και ρήτρα αναπροσαρμογής με όριο 120. Αν του χρόνου συνεχιστεί αυτή η κατάσταση με την χονδρεμπορική, λογικά θα ρίξουν το όριο όσο και τα εμπορικά, δηλαδή κάπου 52 με 58.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.Μηπως γνωρίζει κάποιος, πιο περίπου είναι το κόστος διακοπής σύμβασης με πάροχο ηλεκτρικής ενέργειας ; 

Έχω 6 μήνες protergia με μέση κατανάλωση 200kw τον μήνα και ενώ ο λογαριασμός ήταν σταθερός περίπου στα 35-40€ αυτό τον μηνα βλέπω 70€ για τις ίδιες κιλοβατώρες ,και σε τηλεφωνική επικοινωνία με ενημέρωσαν ότι είναι λόγω του άρθρου 8.8 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alexandroskostaras είπε

Μηπως γνωρίζει κάποιος, πιο περίπου είναι το κόστος διακοπής σύμβασης με πάροχο ηλεκτρικής ενέργειας ; 

το γράφει το συμβόλαιο που υπέγραψες

Αναφορά σε κείμενο

Για τη ρήτρα αναπροσαρμογής ξεκινάς
Α) με το έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού (στο site του κάθε πάροχου είναι στα "χρήσιμα έγγραφα")
Ζητάς από την εταιρία γραπτώς μέσω email :
1.τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής, (ή ρήτρα ή πως αλλιώς την ονομάζουν)
2.την ανάλυση του ποσού πως προέκυψε ακριβώς
3. (σημαντικό) γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις καθώς επηρεάζει την πραγματική τιμή από τη διαφημιζόμενη
(ζητάς και τυχών τηλεφωνική ηχογράφηση της προσφοράς που έγινε ή και κοιτάτε email προσφοράς)
Αιτήσαι
1. επιστροφή όλου του ποσού της κρυφής χρέωσης
2. να φύγεις αζημίως (αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα αποχώρησης) μιας και το πρόγραμμα άλλη τελική χρέωση έχει από αυτό που σου παρουσίασαν

Β) Αν δεν απαντήσουν εντός 10 εργάσιμων ημερών στέλνεις έντυπο παραπόνου (στα "χρήσιμα έγγραφα" και αυτό)

Γ) Ανάλογα την αρνητική απάντηση (ή μη απάντηση ), τότε μόνο κάνεις αίτηση στο νέο πάροχο και
προχωράς σε καταγγελία στο ΣτΚ και όποτε βγει η απόφαση, παίρνεις μέρος ή όλο το ποσό

Μπορείς να κάνεις και εγγραφή στο https://my.rae.gr/ και να κάνεις αίτημα/παράπονο αν και ακόμα δε μου απάντησαν στο πως γίνεται η επίλυση και αν μπαίνει και ο ΣτΚ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, ekrepali είπε

 

Δεν είναι εύκολο να κάνει σύγκριση γιατί το electricon από 18/12 θα έχει και ρήτρα αναπροσαρμογής με όριο 120. Αν του χρόνου συνεχιστεί αυτή η κατάσταση με την χονδρεμπορική, λογικά θα ρίξουν το όριο όσο και τα εμπορικά, δηλαδή κάπου 52 με 58.

Πραγματικα δε μπόρεσα να βγάλω άκρη με το excel για Γ21. Εμπειρικά κάποιος ποια εταιρεία θα πρότεινε αυτή την στιγμή στα συγκεκριμένα δεδομένα ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, korakios είπε

το γράφει το συμβόλαιο που υπέγραψες

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση .Η υπογραφή της σύμβασης έγινε από πλασιέ στην πόρτα ,χωρίς να το θέλω καν .Μου είπε ότι είναι απλά μια ενημέρωση και θα με πάρουν από τα κεντρικά για επιβεβαίωση.(Στο μυαλό είχα ότι ακούγεται συμφέρουσα η προσφορά και θα έχω χρόνο να το ψάξω και να το επικύρωσω η να το αποφύγω ) .Η επιβεβαίωση από τα κεντρικά δεν έγινε ποτέ και απλά μια μέρα μου ήρθε μήνυμα καλωσήρθατε στην protergia .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατέβασε το excel 2 φορές. Στο 1 γράψε ότι είναι για σταθερά, το 2 για το κυμαινόμενο που έχεις.

Ξεκίνα με το excel για τα σταθερά.

333.jpg.4b579433f45cb7adc69e15e45f1b1b1a.jpg

Βάλε 0 στην κρατική επιδότηση, γιατί λογικά θα καταργηθεί από του χρόνου. Βάλε 0 ΤΕΑ και το σύνολο κατανάλωσης σου. Θα δεις επάνω όλα τα σταθερά προγράμματα τι κόστος έχουν ανά έτος.

 

Στο 2ο excel θα δεις το ετήσιο κόστος για το electricon.

444.jpg.9f88a32bbdb07a0b3985d87be2d5f125.jpg

Bάλε 0 κρατική επιδότηση. Tιμή κιλοβατώρας, κάτω που έχω μαρκάρει με μπλέ. Πάγιο πάνω δεξιά.

Ανώτατο όριο ΤΕΑ 120 (θα ισχύει από 18/12). Μέση ΤΕΑ λέει 140 η προεπιλογή στο excel, το Νοέμβριο είναι πάνω από 200! Κάνε λοιπόν διάφορες μετρήσεις, πόσο σου βγάζει τελικό ετήσιο κόστος με ΤΕΑ 140 ή ΤΕΑ 200. Αντιστοίχως δοκίμασε να μειώσεις το ανώτατο όριο ΤΕΑ από 120 σε 60 (πιστεύω ότι η Ελίν του χρόνου θα κάνει κι άλλη αναπροσαρμογή όρων.

Για κάθε συνδιασμό που κάνεις (όλα αυτά είναι υποθετικά), σημείωνε ποιο θα είναι το ετήσιο κόστος στην Ελίν.

Αν δε συμφέρει, πήγαινε σε κάποιο απ'τα σταθερά... όπου παροδόχως η "καλύτερη" από όλες τις κάκιστες επιλογές σταθερών είναι η ΝRG που έχει μόνο 12 μήνες δέσμευση και ίσως συμφέρει κάποιους που έχουν μικρές καταναλώσεις και δεν ανεβαίνουν κλίμακες στο πάγιο/συνδρομή.

Όπως καταλαβαίνεις το να σου προτείνει κάποιος τι σε συμφέρει είναι αδύνατον. Μόνος σου πρέπει να βγάλεις άκρη.

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, alexandroskostaras είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση .Η υπογραφή της σύμβασης έγινε από πλασιέ στην πόρτα ,χωρίς να το θέλω καν .Μου είπε ότι είναι απλά μια ενημέρωση και θα με πάρουν από τα κεντρικά για επιβεβαίωση.(Στο μυαλό είχα ότι ακούγεται συμφέρουσα η προσφορά και θα έχω χρόνο να το ψάξω και να το επικύρωσω η να το αποφύγω ) .Η επιβεβαίωση από τα κεντρικά δεν έγινε ποτέ και απλά μια μέρα μου ήρθε μήνυμα καλωσήρθατε στην protergia .

Ζήτα να σου στείλουν τη σύμβαση τότε σε πρώτη φάση.

Καλά το ότι ενήργησες εντελώς λάθος προφανώς το καταλαβαίνεις, δε χρειάζεται να στο πούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, alexandroskostaras είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση .Η υπογραφή της σύμβασης έγινε από πλασιέ στην πόρτα ,χωρίς να το θέλω καν .Μου είπε ότι είναι απλά μια ενημέρωση και θα με πάρουν από τα κεντρικά για επιβεβαίωση.(Στο μυαλό είχα ότι ακούγεται συμφέρουσα η προσφορά και θα έχω χρόνο να το ψάξω και να το επικύρωσω η να το αποφύγω ) .Η επιβεβαίωση από τα κεντρικά δεν έγινε ποτέ και απλά μια μέρα μου ήρθε μήνυμα καλωσήρθατε στην protergia .

Καλημερα... Ζητησε να δεις αν υπεγραψες καποια συμβαση...Μαλλον την πατησες... Αλλα μπορεις να ζητησεις να φυγεις.. Πες τους  να βρεθεις με τον πωλητη... Ξερεις ποσοι την εχουν πατησει ετσι.. Του ελεγαν σαν ενημερωση απλα γινοταν η αλλαγη παροχου... Τους ελεγαν οτι θα πανε σε μια αλλη ΔΕΗ με εκπτωση 45%...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, takoulou είπε

Πες τους  να βρεθεις με τον πωλητη...

Γιατί να βρεθεί με τον πωλητή; Τί να του κάνει; Μπορεί να ήταν και εξωτερικός συνεργάτης.

Επαναλαμβάνω, απλά ας ζητήσει να του στείλουν ηλεκτρονικά (για πιο γρήγορα) τη σύμβαση που έχει υπογράψει. Μην πω να το κάνει και κατ' ευθείαν μέσω της πλατφόρμας της ΡΑΕ για να αποφύγει τυχόν κωλυσιεργίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλημερα... Ζητησε να δεις αν υπεγραψες καποια συμβαση...Μαλλον την πατησες... Αλλα μπορεις να ζητησεις να φυγεις.. Πες τους  να βρεθεις με τον πωλητη... Ξερεις ποσοι την εχουν πατησει ετσι.. Του ελεγαν σαν ενημερωση απλα γινοταν η αλλαγη παροχου... Τους ελεγαν οτι θα πανε σε μια αλλη ΔΕΗ με εκπτωση 45%...

Κάπως έτσι την πάτησα και εγώ .Λέω αποκλείεται να το κάνουν χωρίς κάποια τηλεφωνική επιβεβαίωση .

Λοιπόν να τα βάλουμε σε μια σειρά . Καταρχάς έστειλα την αμφισβήτηση του λογαριασμού . Τι παραπάνω πρέπει να κάνω ;

Να βρεθώ με τον πωλητή για ποιον λόγο ; Να παίξουμε μπουνιές ; :Ρ 

 

Επίσης αν περίπου ξέρετε που κυμαίνεται το πέναλτι .Γτ αν είναι 50-60-100 € χαλάλι .Αν μιλάμε για μεγαλύτερο ποσό τότε υπάρχει πρόβλημα 

4 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Γιατί να βρεθεί με τον πωλητή; Τί να του κάνει; Μπορεί να ήταν και εξωτερικός συνεργάτης.

Επαναλαμβάνω, απλά ας ζητήσει να του στείλουν ηλεκτρονικά (για πιο γρήγορα) τη σύμβαση που έχει υπογράψει. Μην πω να το κάνει και κατ' ευθείαν μέσω της πλατφόρμας της ΡΑΕ για να αποφύγει τυχόν κωλυσιεργίες.

Και όταν και αν Μ την στείλουν τι κάνουμε ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, alexandroskostaras είπε

Κάπως έτσι την πάτησα και εγώ .Λέω αποκλείεται να το κάνουν χωρίς κάποια τηλεφωνική επιβεβαίωση .

Λοιπόν να τα βάλουμε σε μια σειρά . Καταρχάς έστειλα την αμφισβήτηση του λογαριασμού . Τι παραπάνω πρέπει να κάνω ;

Να βρεθώ με τον πωλητή για ποιον λόγο ; Να παίξουμε μπουνιές ; :Ρ 

 

Επίσης αν περίπου ξέρετε που κυμαίνεται το πέναλτι .Γτ αν είναι 50-60-100 € χαλάλι .Αν μιλάμε για μεγαλύτερο ποσό τότε υπάρχει πρόβλημα 

Και όταν και αν Μ την στείλουν τι κάνουμε ; 

Απλα με τον πωλητη αν βρεθεις να τον ρωτησεις αν υπεγραψες καποια συμβαση.. Γιατι αυτος σου ανεφερε ταχα ενημερωση...Και να του ζητησεις ευθυνες οτι θα τον καταγγειλεις..Μηπως φοβηθει..Τωρα  για το ποσο του πεναλτι να το ψαξεις...Ρωτησε τον παροχο τι ποσο ειναι;; Και μαλλον δεν θα σου στειλουν την συμβαση με υπογραφη σου.. Αφου μαλλον δεν την εχουν... Οι τιμες με τις ρητρες θα ανεβαινουν συνεχεια...

https://www.euro2day.gr/news/economy/article/2106104/teleia-kataigida-stis-times-fysikoy-aerioy-fernei.html

https://www.worldenergynews.gr/energeia/articles/529491/sta-254-33-evro-mwh-i-agora-epomenis-imeras-tin-tetarti-17-11-2021

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...