Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Μα τι λες τώρα;  Υπάρχει ο Κώδικας Προμήθειας και συγκεκριμένοι κανόνες όσων αφορά τη προσυμβατική ενημέρωση.

Του εξήγησε κανένας τι υπογράφει; Όχι; Του εξήγησε κανένας πώς επηρεάζεται η τιμή από το άρθρο 8.8; Όχι.

Ναι το υπέγραψε, αλλά δεν τηρήθηκαν οι σωστές διαδικασίες.

 

Δεν βγάζει άκρη.. Θα πουν ότι το είπαμε.. Αυτό που λέμε για τα κρυφά πραγματα.. Τα μικρά γράμματα.. 

  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, takoulou είπε

Δεν βγάζει άκρη.. Θα πουν ότι το είπαμε.. Αυτό που λέμε για τα κρυφά πραγματα.. Τα μικρά γράμματα.. 

Δηλαδή άλλοι που προσέφυγαν στη ΡΑΕ και τον ΣΤΚ και δικαιώθηκαν είναι χαζοί... κι εσύ τα ξέρεις όλα. 👏

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δηλαδή άλλοι που προσέφυγαν στη ΡΑΕ και τον ΣΤΚ και δικαιώθηκαν είναι χαζοί... κι εσύ τα ξέρεις όλα. 👏

 

Δεν είπα ότι τα ξερω όλα.. Απλά λέω δεν υπάρχει σε όλους δικαίωση.. Και πολλα άτομα δεν ήξεραν τι υπέγραφαν.. Όπως τι είναι ΟΤΣ.. 

Επεξ/σία από takoulou
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, takoulou είπε

Και πολλα άτομα δεν ήξεραν τι υπέγραφαν.. Όπως τι είναι ΟΤΣ.. 

Και ποιός οφείλει να τους ενημερώσει για το ΟΤΣ; Ο κομμωτής τους;

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Και ποιός οφείλει να τους ενημερώσει για το ΟΤΣ; Ο κομμωτής τους;

Ο πωλητης τους έλεγε συνήθως τα καλά...Οτι θα έχουν εκπτωση μεγάλη κτλπ...Αυτό δεν γίνεται συνήθως.. Γιατί ήξερε κανένας ότι θα ξεφυγουν οι τιμές στο ρευμα.. Ότι θα ανέβει τόσο ψηλά στις αγορές το φυσικό αέριο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, takoulou είπε

Ο πωλητης τους έλεγε συνήθως τα καλά...Οτι θα έχουν εκπτωση μεγάλη κτλπ...Αυτό δεν γίνεται συνήθως.. Γιατί ήξερε κανένας ότι θα ξεφυγουν οι τιμές στο ρευμα.. Ότι θα ανέβει τόσο ψηλά στις αγορές το φυσικό αέριο.. 

Επειδή γίνεται συνήθως δε σημαίνει ότι θα το βαφτίσουμε και νορμάλ.

Παρομοίως, το να εξηγήσεις στον άλλο τι πρόγραμμα υπογράφει και πως θα προκύπτει το κόστος, δεν έχει καμμία σχέση με το αν φανταζόμασταν ότι θα ανέβουν οι τιμές ή το που είναι αυτές την εκάστοτε στιγμή. Απλά του εξηγείς το ρίσκο που παίρνει.

Τέλος, γράφεις σα να προσπαθείς να τους δικαιολογήσεις, ενώ ξέρουμε ότι ειδικά στην αγορά ρεύματος πλασάρουν όπως πλασάρουν τα προϊόντα τους από ξεκάθαρη πονηρία. Ε αυτή η φόρα που έχουν πάρει είναι που πρέπει να τους κοπεί, γι' αυτό και πρέπει να πέφτουν οι καταγγελίες για να συνειδητοποιήσει η ΡΑΕ το μέγεθος του προβλήματος. Αν και σιγά που δεν ξέρει. Απλά είναι καλό να αρχίσουν να αποτυπώνονται και γραπτώς πλέον οι στρεβλώσεις, γιατί μετά δε θα μπορούν να πουν "δεν ξέραμε".

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, snet είπε

Καλημέρα, από τη μια έχω χάσει επεισόδια και από την άλλη οι λογαριασμοί μου έρχονται με τεράστια ποσά και έχοντας ειδική συμφωνία δεν είναι εύκολο να συγκρίνω το προγραμμά μου

 

είμαι σε watt volt home energy night με τιμή KWh 0,070000€/kWh και χρέωση νύκτας 0,066100€/kWh

ΑΠΟ 17/06/2021 ΕΩΣ 19/10/2021 (124 ημέρες) έχω κάψει 1135 ημερήσιο και 253 νυκτερινό

και πληρώνω 88€ για ρεύμα 69,26 ρυθμιζόμενες 148 συμπληρωματικές και 33€ φόρους

σύνολο 238 (αφού έχω δώσει 188 έναντι)

μήπως πρέπει να πάω πίσω στη ΔΕΗ;

 

 

Ακριβως αυτο ειχα, ναι πρεπει να κοιταξεις αλλου δεν συμφερει πια.

Μπορεις σε παρακαλω να τσεκαρεις τους παλιοτερους λογαριασμους σου ( εκκαθαριστικους ) και να δεις απο ποτε ξεκινησε η χρεωση Ρήτρα Κόστους Προμήθειας στις ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΕΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ ;

Επεξ/σία από Sheriff
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γ22 Παιδικος Σταθμος με περιπου 20.000 kwh ετησιως, 35kva ισχυς, αναζητει νεο παροχο...(παλιος εληξε καλοκαιρι αλλα λογω ρητρας κεραυνου! τωρα ταραξε την νιρβανα.

ΔΕΗ Γ22 βλεπω Χρέωση Ισχύος = 1,23€/kW/μήνα) Χρέωση Ενέργειας = 0,10158(€/kWh) Πάγιο=0,60 (€/μήνα)
Επίσης : Έκπτωση Ενέργειας 30% και συνέπειας  5% στις Χρεώσεις Προμήθειας  για το χρονικό διάστημα ισχύος της!!!

Στο εξελ ειναι για ΔΕΗ η γραμμη "το προγραμμα σας Γ22 αποτελεσμα" ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα, εχει παρει κανεις παραπανω απο μια αποντηση μεσω rae απο nrg ; πατησα απορριψη σε μια απαντηση της nrg και εκανα νεο σχολιο και εδω και δυο βδομαδες κανενα νεο. τι φαση ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Specs είπε

Στο εξελ ειναι για ΔΕΗ η γραμμη "το προγραμμα σας Γ22 αποτελεσμα" ?

0,0675507 είναι με εκπτώσεις , αλλά πρέπει να μαντέψεις ΤΕΑ και επιδότηση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DownUNDERground είπε

⬆️

 @ababa641 πιστεύεις ότι αξίζει το ρίσκο με τα ΕΛΤΑ;😛

Φίλε έχω αρχίσει να σκέφτομαι να φύγω πριν τον επόμενο λογαριασμό... εν το μεταξύ 5 Οκτωβρίου ήταν να γίνει μέτρηση από ΔΕΔΔΗΕ αλλά δεν ήμουν σπίτι και δεν μπόρεσα να δώσω τις μετρήσεις ούτε τηλεφωνικά... τώρα με την ΟΤΣ δεν ξέρω αν θα μου βάλουν στον εκκαθαριστικό και τους προηγούμενους μήνες... 🤔

Τον  @HERTHAN σκέφτομαι τι έχει να μας φτιάξει... 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, korakios είπε

0,0675507 είναι με εκπτώσεις , αλλά πρέπει να μαντέψεις ΤΕΑ και επιδότηση

Τελικα δυο ειναι οι σταθερες αξιες στα εξελ: ΔΕΗ μονοδρομος και "Τα ηλεκτροκίνητα αυτοκίνητα δε συμφέρουν , παρακαλώ δοκιμάστε αργότερα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

 

8 λεπτά πριν, Specs είπε

"Τα ηλεκτροκίνητα αυτοκίνητα δε συμφέρουν , παρακαλώ δοκιμάστε αργότερα"

το έβαλα για σπάσιμο για συγκεκριμένο άτομο που έχει μια συγκεκριμένη ομάδα στην οποία είδα χρησιμοποιούσαν το excel για να πείσουν για την απόλυτη οικονομία 😁

 

 

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DownUNDERground είπε

Επειδή γίνεται συνήθως δε σημαίνει ότι θα το βαφτίσουμε και νορμάλ.

Παρομοίως, το να εξηγήσεις στον άλλο τι πρόγραμμα υπογράφει και πως θα προκύπτει το κόστος, δεν έχει καμμία σχέση με το αν φανταζόμασταν ότι θα ανέβουν οι τιμές ή το που είναι αυτές την εκάστοτε στιγμή. Απλά του εξηγείς το ρίσκο που παίρνει.

Τέλος, γράφεις σα να προσπαθείς να τους δικαιολογήσεις, ενώ ξέρουμε ότι ειδικά στην αγορά ρεύματος πλασάρουν όπως πλασάρουν τα προϊόντα τους από ξεκάθαρη πονηρία. Ε αυτή η φόρα που έχουν πάρει είναι που πρέπει να τους κοπεί, γι' αυτό και πρέπει να πέφτουν οι καταγγελίες για να συνειδητοποιήσει η ΡΑΕ το μέγεθος του προβλήματος. Αν και σιγά που δεν ξέρει. Απλά είναι καλό να αρχίσουν να αποτυπώνονται και γραπτώς πλέον οι στρεβλώσεις, γιατί μετά δε θα μπορούν να πουν "δεν ξέραμε".

Οταν βαζεις καπου την υπογραφη σου την ευθυνη εσυ και μονο εσυ την εχεις , δε θα βρεις με τιποτα το δικιο σου. Προφανως ειναι ανηθικο απο πλευρας τους , αλλα δεν ειναι και παρανομοι γιαυτο . Η Protergia ειχε το mvp παλια με 0.032 την kwh με ενα τεραστιο αλλά στο συμβολαιο για τη ΟΤΣ (πολυ μικρο περιθωριο να την υπερβει). Χαιροταν ο καθενας που εκλεισε με τοσο μικρη τιμη kwh και μετα του ερχοταν το καπελο. Εγω εκλεισα το μαρτιο της nrg save 40 μαζι με το nrg fixed και πηγανε να μη μου το βαλουν το fixed !!! Επρεπε ρητα να τους το πω οτι το θελω τρεις φορες. BTW , λιγους μηνες μετα δεν υπαρχει καν στο site τους σαν επιλογη. Οσοι μεινανε ΔΕΗ που απο τον Αυγουστο ισχυσε η ρητρα προφανως δεν ενημερωσαν τον κοσμο και τα λενε ετσι ωραια μπερδεμενα και στο συμβολαιο καθως θα χανανε λεφτα. Ανηθικο? Φουλ . Αλλα το δικιο σου δεν το βρισκεις. Να διαβαζετε 10 φορες τι υπογραφετε και να ρωτατε τον πωλητη ή τον οποιον 100 ερωτησεις για το συμβολαιο. Προφανως και θα σας πει μονο αυτα που τον συμφερει να σας πει.  

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, andrewchron είπε

Προφανως ειναι ανηθικο απο πλευρας τους , αλλα δεν ειναι και παρανομοι γιαυτο .

άλλα λέει ο κώδικας προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας - νομοθεσία

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...