Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

To τι πλήρωσες συνολικά έναντι και εκκαθαριστικό είναι άσχετο. Μόνο η τιμή προμήθειας, τα πάγια και η ρήτρα αναπροσαρμογής σε νοιάζει. Το CO2 άσχετο, καταργήθηκε. Η ρήτρα εννοείται ανεβαίνει https://www.enexgroup.gr/el/day-ahead-market-figures έχει πάει πάνω από 200 η ΤΕΑ (ΟΤΣ)

Kατέβασε το excel απ'την υπογραφή του κοράκιου, βάλε την κατανάλωση σου... και κάνε διάφορους υπολογιστούς με ΤΕΑ μέρο όρο 100, 150, 200 κλπ

Αν το τιμολόγιο σου είναι Γ21, σαφώς σε συμφέρει να φύγεις απ'τη ΔΕΗ.

Γ22 είναι μικρότερες οι διαφορές.

4.jpg

Αγροτικο τιμολογιο γραφει τιποτα αλλο δεν ειναι Γ21 oυτε Γ22 οπως στο σπιτι. Εβγαινε η KW κατω απο 10 λεπτα συνολικα τωρα βγηκε 12. Επισης εχω και co2 μεσα

 

Screenshot_2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

σε αυτή την περίπτωση τηρείται το εξάμηνο , (13-8-21/15/2/22)

νομίζω σε άλλη περίπτωση ήταν πρώιμη η ανακοίνωση

Ναι αλλά πρέπει να αποφασίσεις τώρα αν θα καταγγείλεις τη σύμβαση χάνοντας την ευνοϊκή τιμή που υπέγραψες, ή αν θα παραμείνεις και θα χρεώνεσαι μετά τις 15/2/22 με ρήτρα αναπροσαρμογής και να εξακολουθεί να ισχύει το πέναλτυ αποχώρησης. Αποφασίζεις μεταξύ 2 κακών επιλογών και σε κάθε περίπτωση βγαίνεις ζημιωμένος... είναι αντιδεολογικό. Δε ξέρω πως να το θέσω πιο νομικά, αλλά έχει βάση αυτό που λέω.

Θα μπορούσαν για παράδειγμα να καταργήσουν το fixed μετά τις 15/2/22 αλλά να μετατρέψουν τη σύμβαση σε αορίστου χρόνου για να μπορεί ο πελάτης να φύγει αζημίως μετά το 6μηνο (βέβαια όλοι θα έφευγαν  από τώρα για να πάνε ΔΕΗ ούτως ή άλλως).

Απλά μου τη σπάει όταν οι πάροχοι εκμεταλεύονται τα παραθυράκια του κώδικα προμήθειας για να κάνουν ό,τι γουστάρουν... το έχουν παραξυλώσει τελευταία.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Ναι αλλά πρέπει να αποφασίσεις τώρα αν θα καταγγείλεις τη σύμβαση χάνοντας την ευνοϊκή τιμή που υπέγραψες,

δεν υπολόγισα σωστά τις ημέρες , ουσιαστικά χάνει ~15 μέρες , αλλά και πάλι , ξέρω θα σου ακουστεί περίεργο αλλά νομίζω δεν είναι άδικο .

Δηλαδή αν υπέγραψες σήμερα και σου έρθει ειδοποίηση αύριο οτι θα αλλάξουν οι όροι , προστατεύεται και η επιχείρηση με αυτόν τον τρόπο και εσύ έχεις δικαίωμα και χρόνο για αλλαγή πάροχου

Βέβαια σε καταλαβαίνω πως το λες , ειδικά αν το συνδυάσουμε με την άλλη παράλογη περίπτωση αναδρομικής αύξησης τιμών , είναι ακόμα ένα μείον στα δικαιώματα του καταναλωτή το να αναγκάζεται κάποιος να φύγει πριν το εξάμηνο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

15 λεπτά πριν, Arkin είπε

Αγροτικο τιμολογιο γραφει τιποτα αλλο δεν ειναι Γ21 oυτε Γ22 οπως στο σπιτι. Εβγαινε η KW κατω απο 10 λεπτα συνολικα τωρα βγηκε 12. Επισης εχω και co2 μεσα

 

Screenshot_2.png

Αυτό είναι άλλο φρούτο τότε... καμία σχέση. Βλέπω ότι πληρώνετε χαμηλή τιμή προμήθειας με 0.069, δεν υπάρχουν χρεώσεις μεταφοράς ΑΔΜΗΕ / ΔΕΔΔΗΕ, τα ΥΚΩ έχουν φτηνή χρέωση στο 3ο δεκαδικό ψηφίο.

Δε ξέρω αν οι εναλλακτικοί δίνουν προσφορές για αγροτικό τιμολόγιο ή αν είναι κρατικό τιμολόγιο μόνο μέσω ΔΕΗ... αλλά ακόμα κι αν δίνουν οι εναλλακτικοί, είναι κακή περίοδο για δεσμεύσεις, θα σε γδάρουν.

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ για να γλυτώσεις λίγα χρήματα, είναι να δεις πότε σε ενημέρωσαν για την εφαρμογή της ρήτρας αναπροσαρμογής; Ρίξε μια ματιά στους λογαριασμούς Ιουνίου, Ιουλίου, Αυγούστου και Σεπτεμβρίου. Στα οικιακό /επαγγελματικά τιμολόγια η ενημέρωση έγινε καθυστερημένα και όχι 60 μέρες πριν την εφαρμογή των νέων όρων. Κι αν η ΔΕΗ υποστηρίξει πως υπήρξε ενημέρωση στην ιστοσελίδα εγκαίρως, δε ξέρω κατά πόσο έχει ισχύ εφόσον στις συμβάσεις που υπογράψαμε πριν από χρόνια δεν υπήρχε καμία αναφορά για ενημερώσεις στο site.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

  

Αυτό είναι άλλο φρούτο τότε... καμία σχέση. Βλέπω ότι πληρώνετε χαμηλή τιμή προμήθειας με 0.069, δεν υπάρχουν χρεώσεις μεταφοράς ΑΔΜΗΕ / ΔΕΔΔΗΕ, τα ΥΚΩ έχουν φτηνή χρέωση στο 3ο δεκαδικό ψηφίο.

Δε ξέρω αν οι εναλλακτικοί δίνουν προσφορές για αγροτικό τιμολόγιο ή αν είναι κρατικό τιμολόγιο μόνο μέσω ΔΕΗ... αλλά ακόμα κι αν δίνουν οι εναλλακτικοί, είναι κακή περίοδο για δεσμεύσεις, θα σε γδάρουν.

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ για να γλυτώσεις λίγα χρήματα, είναι να δεις πότε σε ενημέρωσαν για την εφαρμογή της ρήτρας αναπροσαρμογής; Ρίξε μια ματιά στους λογαριασμούς Ιουνίου, Ιουλίου, Αυγούστου και Σεπτεμβρίου. Στα οικιακό /επαγγελματικά τιμολόγια η ενημέρωση έγινε καθυστερημένα και όχι 60 μέρες πριν την εφαρμογή των νέων όρων. Κι αν η ΔΕΗ υποστηρίξει πως υπήρξε ενημέρωση στην ιστοσελίδα εγκαίρως, δε ξέρω κατά πόσο έχει ισχύ εφόσον στις συμβάσεις που υπογράψαμε πριν από χρόνια δεν υπήρχε καμία αναφορά για ενημερώσεις στο site.

Ναι σκεψου χωρις ρητρα τοσα χρονια μας εβγαινε αρκετα καλα ολοι ετσι εχουν με τις γεωτρησεις δεν γινεται αλλιως ειναι πολλα τα χρηματα τα υποβρυχια τραβανε 20-30KW την ωρα το καθενα. Λογαριασμος ηρθε αρχες καλοκαιριου και μια τωρα πριν κανα μηνα το εκκαθαριστικο δεν στελνουν αλλο. Οποτε ενημερωση μεσω λογαριασμου δεν ηρθε πριν τις 60 μερες γιατι οι λογαριασμοι εχουν διαφορα 5 μηνες μεταξυ τους. Δεν ξερω αν με εστειλαν mail δεν θυμαμαι καθολου. Οπως και να εχει σε ολους ηρθε η τρελη ρητρα υπηρξαν αντιδρασεις αλλα ολοι τα πληρωσαμε δεν μπορεις να κανεις κατι. Και αν μπορει να γινει αντιρρηση μετα φαντασου να κοψουν το αγροτικο εκει απλα καταστρεφεσαι. Οποτε κανεις τουμπεκι τα πληρωνεις και βλεπεις πως θα παει του χρονου μπας και πεσει η MW και σταματησει η ρητρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, snet είπε

δηλαδή σύμφωνα με όσα γράφει εδώ εάν πάω ΔΕΗ θα πληρώνω τα μισά;;;;😵

σβήσε το excel που έχεις και ξανακατέβασέ το

για κάποιο λόγο σου βγάζει λάθος αποτέλεσμα στο "Πρόγραμμά σας"

Υπόψιν δεν ξέρω ποιο πρόγραμμα έχεις αλλά αν είναι με ρήτρα δεν έχει νόημα να συμπληρώσεις τα πεδία , μιας και τελική τιμή κιλοβατώρας με ρήτρα είναι άλλη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι έχει ρήτρα

image.png.dfa074f24f08012e1cbd4d49164d622f.png

έτσι μου τα βγάζει, το ξανακατέβασα...

 

ημερήσια 0,07

νυκτερινό 0,065

 

image.png.1396280287efd3dae73a735495bacf9c.png

image.png.10119cb4ee4369088a8cfe04f3c4ddb2.png

image.png.42f0645d733de741547e58b8cbb289de.png

υπάρχει κάποιο πρόγραμμα κάπου χωρίς ρήτρα;

 

Επεξ/σία από snet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, snet είπε

έτσι μου τα βγάζει, το ξανακατέβασα...

κάτι λάθος γίνεται , μπορεί κάποιος άλλος να βάλει τις κιλοβατώρες για επαλήθευση ?

Spoiler

1987303106_.png.75e4842a75eb698c88c81a18abca5db7.png

 

12 λεπτά πριν, snet είπε

ναι έχει ρήτρα

τότε δεν έχει νόημα , μην το παιδεύεις , δες το άλλο θέμα για online ή enter

Απλά με προβληματίζει που σου βγάζει 1210€ ενώ θα έπρεπε να σου βγάζει 395€

βλέποντας το πάγιο μου θυμίζει το ΓΝ1 , αν όντως έχεις αυτό είναι πρόγραμμα με ρήτρα και υπολογίζεται κατα προσέγγιση στο άλλο φύλλο του excel 

αργότερα θα βάλω και εκεί "Το πρόγραμμά σας" οπου θα δίνει κάποιος τις διαφημιζόμενες κιλοβατώρες και τον τύπο υπολογισμού της ρήτρας με τους αντίστοιχους συντελεστές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις δίκιο το έχω πειράξει ώστε να αντανακλά τους λογαριασμούς που έχω λάβει και όχι τον αυτόματο υπολογισμό που έχεις στο excel, δηλαδή θα έπρεπε να είναι:

image.png.e431b1ed3cdbe35163cef080acd4da68.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, snet είπε

έχεις δίκιο το έχω πειράξει ώστε να αντανακλά τους λογαριασμούς που έχω λάβει και όχι τον αυτόματο υπολογισμό που έχεις στο excel,

να το λες τότε απο την αρχή μιας και νόμιζα οτι κάτι πάει στραβά

βάλε ετήσια στο 2ο φύλλο και δες (περίπου) πόσο βγαίνουν . Θα πρέπει βέβαια να μαντέψεις πόσο θα είναι σε ένα χρόνο η ΤΕΑ (τώρα είναι 200+) και πόσο η επιδότηση και για πόσο καιρό

φυσικά δεν έχει πρακτικό νόημα , κάνε αίτηση για online/enter ,διάβασε τις τελευταίες σελίδες του θέματος

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λιγα λόγια με το πιο πάνω Excel τα πιο συμφέρον είναι online και μετά enter. Οι τρίτοι παροχοι ξέφυγαν με τις ρητρες τεράστια ποσά. Πως με έκοψε και έκανα τότε 24μηνο με το enter και την έκπτωση 100 ευρώ δεν ξέρω. Ενώ είχα ψηθεί για τρίτο πάροχο τελικά τώρα η γειτονιά κλαίει που ήταν με ηρων watt and wolt και τρέχουν να επιστρέψουν δεη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...