Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια στην επιλογή τηλεόρασης στο σαλόνι


panosno1com

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας συνφορουμιτες!

Θα ήθελα μια βοήθεια για την επιλογή τηλεόρασης. Η απόσταση θέασης στην ευθεία (καθισμένος στον καναπε με θέση τηλεόρασης) είναι περίπου 2 μέτρα , ίσως και λίγο παρακάτω πχ 1.9 μέτρα. Έψαξα λίγο στο Google και είδα ότι ενδείκνυται 40-42 ιντσες. Ισχύει ; Γενικά θα ήθελα να ακούσω τις συμβουλές σας και τις προτάσεις σας για τηλεοράση. Η αγορά θα γίνει εντός ενός μηνός υπολογίζουμε. Μέχρι στιγμής ήμουν με CRT 29αρα μπαούλο! Αυτό που θα ήθελα είναι να μπορώ να δω ταινίες και σειρές που κατέβαζω απο φλασάκι ή εξωτερικό δίσκο με υπότιτλους ελληνικούς*. Πιθανόν στο μέλλον να αγοράσω ps4pro αλλα δεν είναι σίγουρο ακομα! Τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά είναι επιθυμητά αλλά όχι και αναγκαία! Η τιμή που σκεφτόμαστε είναι 500 ευρώ περίπου !

*συνηθως κατεβάζω 720p αλλα καμιά φορά και 1080p !

thanks a lot !

Επεξ/σία από panosno1com
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

55 στα 2 μετρα .......no
4k χωρις πηγη 4k  ...no


Sony KDL-40WE660

Δες και αυτη που πηρα και εγω μολις χθες Blaupunkt 49'' DVBT2 Full HD  με 300€ και παρε και ενα  ωραιο Tvbox  με αλλα 50-60€ και καθαρισες

Επεξ/σία από villasg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν ρωτας εμενα δεν γνωριζω να σου πω, αυτο που διαβαζω σε αλλα θεματα ειναι πως οι τηλεορασεις που κοιταω κανουν upscaling οποτε δωρον αδωρο ειναι για την περιπτωση μου. Τωρα στο μελλον τι να σου πω, κανεις δεν γνωριζει ... Αν ειναι παρε καποια που να ειναι αυθεντικη (sic) 4k ! Αν κανω λαθος πειτε μου ! :)

@villasg , θα με κουραζει λες ε? Επισης τι εννοεις χωρις πηγη 4k ?

Επεξ/σία από panosno1com
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panosno1com είπε

@villasg , θα με κουραζει λες ε? Επισης τι εννοεις χωρις πηγη 4k ?

E ναι στα 2 μετρα σιγουρα , πηγη εννοω να εχεις καποιο blue ray player κλπ και να αναπαραγεις περιεχομενο 4κ

 

1 ώρα πριν, panosno1com είπε

οι τηλεορασεις που κοιταω κανουν upscaling οποτε δωρον αδωρο ειναι για την περιπτωση μου

Αυτο λεω και εγω , αφου ειναι βασικη tv αντε να δεις πχ star μια ταινια σε τετοιο Upscaling

52 λεπτά πριν, panosno1com είπε

Παιδια, υπαρχει απο Ελλαδα καποιο android box στα 50-60 ευρω?

Κοιτας συχνα πυκνα στις αγγελιες εδω και στην χρυση ευκαιρια , μετα ρωτας για το μοντελο στο νημα https://www.insomnia.gr/forums/topic/480400-επιλογή-android-tv-box

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, villasg είπε

E ναι στα 2 μετρα σιγουρα , πηγη εννοω να εχεις καποιο blue ray player κλπ και να αναπαραγεις περιεχομενο 4κ

Αυτο λεω και εγω , αφου ειναι βασικη tv αντε να δεις πχ star μια ταινια σε τετοιο Upscaling

 

Κοιτας συχνα πυκνα στις αγγελιες εδω και στην χρυση ευκαιρια , μετα ρωτας για το μοντελο στο νημα https://www.insomnia.gr/forums/topic/480400-επιλογή-android-tv-box

το ps4 pro δεν αξιοποιει το 4k ? ετσι νομιζα! Ισως καποια στιγμη να αγοραζα ενα blue ray player , αν πχ αποφασιζα να κανω συλλογη απο ταινιες ή εβρισκα χωρο να βαζω τα κουτια ας πουμε. ΠΑρολα αυτα απ οτι εχω καταλαβει με 500ευρω που εχω μπατζετ δεν παιρνω 4k τηλεοραση :P αφου κανουν upscaling ουσιαστικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...