Προς το περιεχόμενο

Διαρροές αφήνουν λίγα πράγματα στη φαντασία για τα επερχόμενα Samsung Galaxy S9 και Galaxy S9+


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Το έχω 3 χρόνια και αν του εβαζα μια άδεια rom θα κρατούσε αλλά 3. Θα εχανα ομως τα καλουδια του note τα οποια και χρησιμοποιω. Απλά με την μαμά rom ήταν τραγικά τα κολλήματα και τώρα πια δύσκολα βρίσκεις καλή rom που να ενημερωνεται. 

Σε κάθε περίπτωση όμως... δεν το αλλάζω. Δεν βγαίνω να το αλλάξω 😛 

Επειδή κι εγώ έχω Note 4 δές αυτό...

 Με τον exynos, επειδή αυτό Snap θα έχει η διαφορά είναι μηδενική. Φαντάσου οτι το Note 8 έχει 6 GB ram ενώ το Note 4 3 GB ram με ότι διαφορά στους επεξεργαστές. Ακόμη το 4 έχει και 3 χρόνια στην πλάτη του.

Κράτα το επειδή δεν πρόκειται να ξαναβγεί τέτοιο κινητό.

Tέλος offtopic.

Συμπέρασμα; Μην πετάτε τα χρήματα σας κάθε χρόνο σε οποιαδήποτε εταιρεία. Όλα φτάσανε ταβάνι και άνετα βγάζουν 4 χρόνια.

Το ίδιο ισχύει και για Apple.

 

Επεξ/σία από Expecto Patronum
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Radiatedsoul είπε

Καπου διαβασα οτι αυτος ο νεος επεξεργαστης θα πλησιαζει σε δυναμη τον περσυνο της Apple. 

Λες να ειναι τοσο δυνατος;

Ότι έγραψε ο από πάνω. Ο καινούριος επεξεργαστής της Samsung σπέρνει και πλησιάζει σε απόσταση αναπνοής τον apple A11 στο geekbench. Στο antutu πάντως φαίνονται αλλιώς τα πράγματα https://wccftech.com/xiaomi-snapdragon-845-smartphone-270680-antutu-benchmark-score/ 

 

12 ώρες πριν, Yeroplatanos είπε

Οπα ρε άρχοντα εσυ!!!

Τι μπαινεις στα σχολια τοτε και ανακατεύεται με την πλεμπα..

Γιατί μπαίνει η "πλέμπα" και ανακατεύεται με κόσμο που θέλει να συζητήσει για τεχνολογία.. Ανοίχτε ένα νήμα στο μπλαμπλα για τον καπιταλισμό στα ηλεκτρονικά γκάτζετ και θα είμαι από τους πρώτους που θα συμμετάσχουν. Καλύτερα είναι να υπάρχει μια οργάνωση από το να πετάει ο καθένας το μακρύ και το κοντό του όπου νομίζει ότι είναι το κατάλληλο μέρος. Το να ανοίγουμε 25 παράλληλες και άσχετες μεταξύ τους κουβέντες στο ίδιο νήμα δε βγάζει πουθενά

Επεξ/σία από Skylined
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μεγαλύτερη "αλλαγή" θα είναι στην ονομασία του μοντέλου. Απο 8 σε 9.

Όλα τα μεγαλεπήβολα που ευαγγελίζονταν, έμειναν στο συρτάρι τους ή στην φαντασία όσων τα διέδιδαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, tz_aristotelis είπε

Αυτο που εχουν κανει οι εταιρειες κινητης θα τους ερθει μπουμερανγκ....

Εξηγω: Θεωρουν οτι πρεπει λογω ανταγωνισμου καθε χρονο να δωσουν κατι που θα κανει την "απολυτη" διαφορα και απο τον ανταγωνισμο και απο το προηγουμενο μοντελο.

Οταν ομως δεν εχουν να το δωσουν ή αυτο που δινουν ΔΕΝ το χρειαζεται ο καταναλωτης ή το δινουν αλλα η τιμη ειναι υπερβολικη τοτε αρχιζουν και πεφτουν οι πωλησεις.

Αναρωτιεμαι ποιος πραγματικα χρειαζεται 845 έναντι πχ 820 η 821 η 652 ... ελαχιστοι.

Επισης ποιος θελει 4,6 η 8 gb ram ένατι των πχ 3 (που κατα την γνωμη μου ειναι οκ για τους περισσοτερους)

Ποιος πραγματικα θελει dual camera η bokeh εφέ η απλα μια καμερα με εμφαση στο χαμηλο φως...

Κλπ κλπ

Μου αρεσει να βλεπω την αγωνια των 2 μεγαλων εταιριων να προσπαθουν να δωσουν το κατι παραπανω , οπως επισης και τους fan boys που ματαια μετα μανιας να υποστηριζουν την αναγκαιοτητα αποκτησης ολων αυτων των αδιαφορων έως αχρηστων χαρακτηριστικων. 

Φίλε μου καταλαβαίνω το σκεπτικό σου αλλά εάν οι εταιρείες εφήρμοζαν τη λογική που θέτεις, τότε δεν θα υπήρχε κανένα τεχνολογικό άλμα. Θα κυκλοφορούσαμε με Νοκια 3310 ακόμα...Η τεχνολογική πρόοδος, όσο μιλάμε ακόμα για κλασσικούς ημιαγωγούς και μπαταρίες λιθίου, θα πηγαίνει βηματάκι-βηματάκι...άλλωστε και οι εταιρείες το κέρδος έχουν στο νου τους. Ο καταναλωτής μπορεί να τιμωρήσει την εκάστοτε εταιρεία απλά αγνοώντας επιδεικτικά τα προιόντα που θεωρεί οτι τον κοροιδεύουν για να μπορέσει να πάρει το μήνυμα. Όταν θα πάμε σε εξωτικά υλικά και νέες τεχνολογίες μπαταριών, τότε θα δούμε το big leap. Μέχρι τότε υπομονή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Skylined είπε

Ότι έγραψε ο από πάνω. Ο καινούριος επεξεργαστής της Samsung σπέρνει και πλησιάζει σε απόσταση αναπνοής τον apple A11 στο geekbench. Στο antutu πάντως φαίνονται αλλιώς τα πράγματα https://wccftech.com/xiaomi-snapdragon-845-smartphone-270680-antutu-benchmark-score/ 

Γιατί μπαίνει η "πλέμπα" και ανακατεύεται με κόσμο που θέλει να συζητήσει για τεχνολογία.. Ανοίχτε ένα νήμα στο μπλαμπλα για τον καπιταλισμό στα ηλεκτρονικά γκάτζετ και θα είμαι από τους πρώτους που θα συμμετάσχουν. Καλύτερα είναι να υπάρχει μια οργάνωση από το να πετάει ο καθένας το μακρύ και το κοντό του όπου νομίζει ότι είναι το κατάλληλο μέρος. Το να ανοίγουμε 25 παράλληλες και άσχετες μεταξύ τους κουβέντες στο ίδιο νήμα δε βγάζει πουθενά

Τεχνολογια ειναι αυτο που κανουν οι μεγαλες εταιρειες που πόσα χρονια τωρα πουλανε το ιδιο κινητο με μεγαλυτερες τιμες? Στο χωριο μου το λενε μαρκετινγκ αυτο. Ναι εχουν μεγαλυτερες επιδοσεις αλλα είναι ελαχιστες και θα επρεπε κανονικα να κοστιζουν οσο τα περσινα (η τεχνολογια προχωρα, κλπ)

Και αν καμια φορά βγαλουν και τιποτα καινουργιο, ειναι αντιγραφη απο κινεζικο (τουμπα το γυρισαν)

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Skylined είπε

Ότι έγραψε ο από πάνω. Ο καινούριος επεξεργαστής της Samsung σπέρνει και πλησιάζει σε απόσταση αναπνοής τον apple A11 στο geekbench. Στο antutu πάντως φαίνονται αλλιώς τα πράγματα https://wccftech.com/xiaomi-snapdragon-845-smartphone-270680-antutu-benchmark-score/ 

 

H Samsung μπορεί άνετα να ξεπεράσει για την πλάκα, με το 1/3 της L2,L3 των Α Series της Apple, απλά επειδή έχουν συμφωνίες με την qualcomm και η αγορά των Androids είναι πολύ μεγάλη δεν θα συνέφερε την Samsung να βάλει σε όλα τα κινητά της Exynos και σε όλους τους υπολοίπους που τον ζητήσουν. Οπότε δίνει με το σταγονόμετρο για να φαίνεται κάθε χρόνο μία "εξέλιξη" της τεχνολογίας αλλά και να συμβαδίζει με την qualcomm. Φαντάσου ένα Note 10 με Exynos Geekbench 6000 Single και 20000 Multi και ένα Note 10 με qualcomm 3500 και 14000 Multi...θα πέσει το κράξιμο του αιώνα.

Ο Snapdragon έχει καλύτερα γραφικά για αυτό και τα 270000 antutu.

H Αpple είναι μόνη της για αυτό και ανεβάζει τα νούμερα λίγο παραπάνω. Δεν έχει άλλον κατασκευαστή με iOS.

Άν και οι επεξεργαστές των Androids τώρα είναι οι αντίστοιχοι των Α Series. Όχι η προηγούμενη σειρά.

Επεξ/σία από Expecto Patronum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, tz_aristotelis είπε

Αυτο που εχουν κανει οι εταιρειες κινητης θα τους ερθει μπουμερανγκ....

Εξηγω: Θεωρουν οτι πρεπει λογω ανταγωνισμου καθε χρονο να δωσουν κατι που θα κανει την "απολυτη" διαφορα και απο τον ανταγωνισμο και απο το προηγουμενο μοντελο.

Οταν ομως δεν εχουν να το δωσουν ή αυτο που δινουν ΔΕΝ το χρειαζεται ο καταναλωτης ή το δινουν αλλα η τιμη ειναι υπερβολικη τοτε αρχιζουν και πεφτουν οι πωλησεις.

Αναρωτιεμαι ποιος πραγματικα χρειαζεται 845 έναντι πχ 820 η 821 η 652 ... ελαχιστοι.

Επισης ποιος θελει 4,6 η 8 gb ram ένατι των πχ 3 (που κατα την γνωμη μου ειναι οκ για τους περισσοτερους)

Ποιος πραγματικα θελει dual camera η bokeh εφέ η απλα μια καμερα με εμφαση στο χαμηλο φως...

Κλπ κλπ

Μου αρεσει να βλεπω την αγωνια των 2 μεγαλων εταιριων να προσπαθουν να δωσουν το κατι παραπανω , οπως επισης και τους fan boys που ματαια μετα μανιας να υποστηριζουν την αναγκαιοτητα αποκτησης ολων αυτων των αδιαφορων έως αχρηστων χαρακτηριστικων. 

Με όλη την καλή διάθεση πρέπει να κατανοήσεις την έννοια της εξέλιξης.

Ρητορικά ρωτώ , που αρχίζει και που σταματά το "το τάδε χαρακτηριστικό είναι υπερβολή ή το δείνα αχρείαστο" ;

ΚΑΘΕ ΜΑ ΚΑΘΕ τεχνολογικό αγαθό που απολαμβάνεις σήμερα σαν δεδομένο, κάποτε ήταν εκ πρώτης όψεως "υπερβολή".

Από τον τροχό μέχρι την κάρτα του ATM.

Ο 821 που αναφέρεις σαν εναλλακτική κάποτε ήταν η τελευταία λέξη της τεχνολογίας και ο τότε αντίστοιχος εαυτός σου έλεγε ότι είναι υπερβολή και η σωστή επιλογή ειναί ο snapdragon 200 series. 

Ο 845 κάνει τον 821(που φοράει ένα budget κινητό) προσιτό στην αξιοπρεπή ομολογουμένως τεχνολογία του.

Τα 8gb ραμ έχουν καταστήσει προσιτά στο ευρύ κοινό τα 3gb.

Το 100/100 fiber έχει κάνει το 24αρι internet 18 ευρώ. 

Παραδείγματα δεκάδες χιλιάδες.

Συμφωνώ οτι από τα 10 νέα χαρακτηριστικά που προσθέτει ένα νέο προϊόν στην αγορά το ΕΝΑ από αυτά θα υιοθετηθεί και θα ενσωματωθεί πλήρως, απλά η εκάστοτε εταιρία δεν μπορεί να γνωρίζει εκ των προτέρων ποίο θα είναι αυτό. 

Anyway, απλές σκέψεις! Καλή συνέχεια !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Expecto Patronum είπε

H Samsung μπορεί άνετα να ξεπεράσει για την πλάκα, με το 1/3 της L2,L3 των Α Series της Apple, απλά επειδή έχουν συμφωνίες με την qualcomm και η αγορά των Androids είναι πολύ μεγάλη δεν θα συνέφερε την Samsung να βάλει σε όλα τα κινητά της Exynos και σε όλους τους υπολοίπους που τον ζητήσουν. Οπότε δίνει με το σταγονόμετρο για να φαίνεται κάθε χρόνο μία "εξέλιξη" της τεχνολογίας αλλά και να συμβαδίζει με την qualcomm. Φαντάσου ένα Note 10 με Exynos Geekbench 6000 Single και 20000 Multi και ένα Note 10 με qualcomm 3500 και 14000 Multi...θα πέσει το κράξιμο του αιώνα.

Γιατί να μην πάρει την αγορά των soc από την Qualcomm όμως; Όπως έγραψες η αγορά του Android είναι πολύ μεγάλη όπως και τα περιθώρια κέρδους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, Skylined είπε

Γιατί να μην πάρει την αγορά των soc από την Qualcomm όμως; Όπως έγραψες η αγορά του Android είναι πολύ μεγάλη όπως και τα περιθώρια κέρδους. 

Όλα είναι καθαρά θέμα κόστους και κέρδους. Όταν π.χ πουλάς 50-60 εκ μονάδες ακόμη και 10-20 ευρώ να κερδίσεις στην μονάδα μιλάμε για 1 Δίς ΜΟΝΟ η Samsung. Καταλαβαίνεις οτι μιλάμε για μεγάλη διαφορά. Για να βγάλεις έναν exynos με τα χαρακτηριστικά που είπα είναι ασύμφορο και δεν συνάδει με τους υπόλοιπους επεξεργαστές.

Θα ρωτήσεις...και γιατί να μην βγάλει έναν τέτοιο επεξεργαστή και να χτυπήσει τα ταμεία; Διότι ΔΕΝ θα μπορέσει στην γραμμή παραγωγής να ανταποκριθεί πέραν των υπολοίπων, καθώς και το κόστος στην παρούσα στιγμή αντί π.χ να είναι 50-70 ευρώ για έναν Exynos 9810 θα ήταν 200 τουλάχιστον. Καταλαβαίνεις...

Έχουν και "άγραφους" νόμους μεταξύ τους. Δεν είναι τι θέλω εγώ και τι εσύ. Προσωπικά θα περιμένω για έναν επεξεργαστή όπως είπα με τα νούμερα που είπα για να λειτουργώ το κινητό με ένα DeX ώς laptop-"Desktop" σε μία 29 οθόνη 4k. Με μία τιμή θα έχεις και κινητό και "Desktop" με όλες τις ελευθερίες του Android. Το iOS με τίποτε για αυτονόητους λόγους, άσε που δεν έχει την δυνατότητα να το εξυπηρετήσει. Θα πρέπει να αλλάξει όλη η φιλοσοφία και η δομή του λειτουργικού.

Επεξ/σία από Expecto Patronum
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ νομίζω πως ο λόγος που χρησιμοποιεί τον εκάστοτε κορυφαίο της Qualcomm είναι για να καθυστερήσει τον ανταγωνισμό, αλλά νομίζω πως δεν θα συνεχιστεί.

Ο Qualcomm βαρίδιο είναι για τη Samsung πλέον και αφού την Samsung την ενδιαφέρει να πουλάει τα SoC της και σε άλλες εταιρείες, ολοένα και μικραίνει η ανάγκη της από την Qualcomm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ και χρόνια περιμένω το ίδιο πράγμα και νόμιζα ότι θα είχε συμβεί μέχρι τώρα. Ότι θα γίνει αργά ή γρήγορα είναι το μόνο σίγουρο και θα είναι disruptive για την αγορά του παραδοσιακού PC. Αν το συνεχίσουν με τον ίδιο ρυθμό του 20-25% πάνω ανά  χρόνο σε πέντε χρόνια θα υπάρχουν soc που θα τρέχουν πολύ άνετα full Windows το οποίο άλλωστε καταφέρνει ήδη ο 845. Για android δεν είμαι σίγουρος 

46 λεπτά πριν, Expecto Patronum είπε

 λειτουργώ το κινητό με ένα DeX ώς laptop-"Desktop" σε μία 29 οθόνη 4k. Με μία τιμή θα έχεις και κινητό και "Desktop" με όλες τις ελευθερίες του Android. 

 

Επεξ/σία από Skylined
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελάτε παραδεχτείτε το, πόσο δεύτερο φαίνεται το κινητό με τις κάμερες σε αυτή τη διάταξη...

α και btw το δακτυλικό εκεί πίσω το χρησιμοποιεί κανείς ή μόνο τοξοβόλοι και σκοπευτές;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Skylined είπε

Εδώ και χρόνια περιμένω το ίδιο πράγμα και νόμιζα ότι θα είχε συμβεί μέχρι τώρα. Ότι θα γίνει αργά ή γρήγορα είναι το μόνο σίγουρο και θα είναι disruptive για την αγορά του παραδοσιακού PC. Αν το συνεχίσουν με τον ίδιο ρυθμό του 20-25% πάνω ανά  χρόνο σε πέντε χρόνια θα υπάρχουν soc που θα τρέχουν πολύ άνετα full Windows το οποίο άλλωστε καταφέρνει ήδη ο 845. Για android δεν είμαι σίγουρος 

Άν λάβεις υπόψιν οτι ο i7 2600k έχει 3620&11900 Geekbench σκόρ σε win 7 64bit και ο exynos 9810 άν επιβεβαιωθεί το σκόρ που λέγεται, είναι σχεδόν να μην πώ έτοιμος, στο περιβάλλον android να τρέξει ώς λειτουργικό. Σε windows mobile δεν νομίζω να έχει αξία για τον μοναδικό λόγο σοβαρής έλλειψης εφαρμογών. Το android απο το 7 έχει απαλλαγεί απο το βάρος του παρελθόντος σε perfomance σε σχέση με τις παλαιότερες εκδόσεις. Το 8 ακόμη καλύτερο και το 9,10 θα φτάσει σε κορυφαία επίπεδα. Λίγη υπομονή θέλει και όχι βιασύνη. Μην πετάμε τώρα άδικα τα χρήματα μας.

Επεξ/σία από Expecto Patronum
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...