Προς το περιεχόμενο

Γερμανικό δικαστήριο έκρινε παράνομη την απαγόρευση χρήσης ψευδώνυμων στο Facebook


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, koftis650 είπε

@Retromaniac

Ναι απλά αν θέλω να πω κάτι σε 2-3 φίλους και να κάνω πλάκα πχ δεν είναι το ίδιο με το να το κάνω μέσω ενός post στο FB που μπορεί να έχω πολλαπλάσιους "φίλους" όπου όλοι τους μπορούν να έχουν πρόσβαση σε αυτό. Ούτε μπορείς να κάνεις policies/rules για κάθε τι που "ποστάρεις" στο FB έτσι ώστε να επιλέγεις συνεχώς ποιός/ποιά μπορεί να παρεξηγηθεί πχ για να το αποφύγεις.

Κάνε ένα group στο messenger και στείλε το στα φιλαρακια σου το μήνυμα να γελάσετε. Problem solved. Κοίτα ο τοίχος στο fb δεν είναι προορισμένος γενικά για ποσταρεις συνέχεια σε διαφορετικό κοινο. Όχι ότι δυσκολο, αλλά πιο εύκολα να πεις κάτι στην παρέα σου μέσω messenger που μπορείς να δεις κιόλας ποιος το διάβασε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Retromaniac

 

Μιλάω για κοινοποιήσεις σε wall (πχ από απλά notifications του στυλ, ήμουν στο τάδε μέρος ή σχόλια που μπορεί να κάνω για ένα θέμα, μια φωτογραφία κλπ) και όχι επικοινωνία μέσω groups σε x/y messenger apps (Skype, FB messenger etc).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, koftis650 είπε

@Retromaniac

Μιλάω για κοινοποιήσεις σε wall (πχ από απλά notifications του στυλ, ήμουν στο τάδε μέρος ή σχόλια που μπορεί να κάνω για ένα θέμα, μια φωτογραφία κλπ) και όχι επικοινωνία μέσω groups σε x/y messenger apps (Skype, FB messenger etc).

Μπλόκαρε τους όλους ρε φίλε όπως εγώ και άφησε μόνο τα φιλαράκια ναού να βλέπουν τι ποσταρεις. Ανά μήνα κάνε και ένα global για ξεκαρφωμα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, the other one είπε

Καταρχήν αυτό που λες δεν αφορά ταυτοποίηση μεταξύ χρηστών αλλά μεταξύ χρήστη και παρόχου. Και φυσικά η ταυτοποίηση μεταξύ εσένα και του παρόχου είναι διαφορετική περίπτωση από την ταυτοποίηση μεταξύ εσένα και των υπολοίπων χρηστών σε ένα social network (γκουχ γκουχ 2step verification). Από τη μεριά του παρόχου λοιπόν δεν αλλάζει κάτι. Ό,τι μορφή και να έχει ο λογαριασμός σου σε κατάλληλη περίπτωση έχει τη δυνατότητα να σε κάνει ban όπως επίσης και να συνεργαστεί με την αστυνομία σε περιπτώσεις αδικημάτων.

Οποιεσδήποτε άλλες προεκτάσεις γενικεύονται στο κατά πόσο θέλουμε να έχουμε ένα επώνυμο ή ανώνυμο internet και σε τι βαθμό. Τα σχόλια του insomnia πχ πρέπει να είναι επώνυμα; αν όχι πρέπει πέρα από το όποιο moderation να είμαι και traceable από το insomnia ή την αστυνομία; ή πρέπει να υπάρχει απόλυτη ανωνυμία; Καταλαβαίνεις πως πάνω σε αυτό ξεφεύγουμε αρκετά.

Πολύ σωστά γίνεται η ταυτοποίηση σε περίπτωση περίεργου ονόματος και όχι στον καθένα...το οποίο δεν θεωρείται κακό είναι ένα μέτρο προστασίας..

Δεν υπάρχει ανώνυμο και μη traceble διαδυκτιο μιας και η τεχνολογία δεν το επιτρέπει να γίνει...όποιος θέλει να είναι ανώνυμος ας παίζει με tor και να μην μπαίνει σε πλατφόρμες που δεν θέλουν να είναι ανώνυμος...είναι σαν να έρθω εγώ να κάνω κουμάντο στο σπίτι σου..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, MoviemakerGr είπε

..  απλά προσπαθούσα να βάλω Goofy στο Fcb ως όνομα και δεν το δεχόντανε..  θα ξαναπροσπαθήσω.. :P

Φυσικά και δεν θα το δεχτεί. Δε βάζεις επώνυμο, πως θα στο δεχτεί!

Δοκίμασε Γκούφυ Γκάφας (Goofy Goof), όπως είναι και το πλήρες ονοματεπώνυμο του. ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, hellghan είπε

Πολύ σωστά γίνεται η ταυτοποίηση σε περίπτωση περίεργου ονόματος και όχι στον καθένα...το οποίο δεν θεωρείται κακό είναι ένα μέτρο προστασίας..

Δεν υπάρχει ανώνυμο και μη traceble διαδυκτιο μιας και η τεχνολογία δεν το επιτρέπει να γίνει...όποιος θέλει να είναι ανώνυμος ας παίζει με tor και να μην μπαίνει σε πλατφόρμες που δεν θέλουν να είναι ανώνυμος...είναι σαν να έρθω εγώ να κάνω κουμάντο στο σπίτι σου..

Με αυτή τη λογική και εδω δεν θα επρεπε να εχεις nickname hellghan αλλά (τυχαίο όνοματεπώνυμο) Αδαμάντιος Καραμητρούσης, οπου στο όνομα θα επρεπε να εχει το βαφτιστικό σου.Μην το πάρεις προσωπικά

Tτο nickname εχει το ρολο "παρατσούκλι" οπως μας αποκαλουν οι φιλοι μας (Πχ τον Αδαμαντιο μπορει να τον φωνάζουν "Λίθο"). Αυτό όμως δε βολευει τους διαφημιστές, γιατί μη πραγματικά στοιχεία είναι "χαμηλότερης αξίας"

Προσωπικά θεωρώ ανουσια τη συζητηση για το δικαστηριο, το facebook, κλπ κλπ. Αν δεν θελω να δώσω το ονοματεπώνυμο μου, δεν κανω λογαριασμο, case closed. Αν εχω ήδη και μου ζητήσει ταυτοποιηση και δεν θελω να κάνω, απλά δεν ασχολουμαι ξανα, again case closed

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω απο που και ως που σε μια ιδιωτική, ΜΗ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ υπηρεσία να κάνουν κουμάντο στο τι θα ζητάει απο τους χρήστες, όταν δεν ενθαρρύνει παράνομες δραστηριότητες (ίσα ίσα που αν έκανε υποχρεωτική την πιστοποίηση, θα εξάλειφε και ένα μεγάλο ποσοστό παρανομιών. Γιατί τώρα μπορεί να λέμε για ψευδώνυμα αλλά ο καθένας που θέλει να κρυφτεί δεν σημαίνει οτι θα μπει απαραίτητα ως Bob Σφουγγαρακης που θα χτυπήσει κόκκινα στο φβ, αλλά μπορεί να μπει κάλλιστα και ώς Νίκος Αποστόλου που είναι πιο αληθοφανές όνομα).

Επίσης επαναλαμβάνω οτι ΔΕΝ είναι υποχρεωτική η υπηρεσία. Άρα μήπως απλά το πρόβλημα είναι στο αν καθιστά σαφές πως θα χρησιμοποιήσει τα δεδομένα σου? Αν δηλαδή έλεγε στο χρήστη που εγγράφεται στην υπηρεσία "κοίτα μάστορα, για να χρησιμοποιείς την υπηρεσία μου στείλε ταυτότητα, εκκαθαριστικό, δείγμα αίματος κλπ, τα δεδομένα σου θα τα δουν όλες οι μυστικές υπηρεσίες του πλανήτη, θα πωληθούν σε διαφημιστικές και ότι ανεβάζεις θα μπορεί να το δει ο οποιοσδήποτε". Αυτό δεν μπορώ να φανταστώ για πιο λόγο να είναι παράνομο, στην Γερμανία και οπουδήποτε αλλού. Αν γραφτώ σημαίνει οτι δεν έχω πρόβλημα. ΑΝ μου φαίνονται κάπως όλα αυτά, και οτι το fb και το κάθε fb με παρακολουθεί, απλά κλείνω το φυλλομετρητη και πάω για καφέ με τους φίλους μου. Τόσο απλά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, isay είπε

Με αυτή τη λογική και εδω δεν θα επρεπε να εχεις nickname hellghan αλλά (τυχαίο όνοματεπώνυμο) Αδαμάντιος Καραμητρούσης, οπου στο όνομα θα επρεπε να εχει το βαφτιστικό σου.Μην το πάρεις προσωπικά

Tτο nickname εχει το ρολο "παρατσούκλι" οπως μας αποκαλουν οι φιλοι μας (Πχ τον Αδαμαντιο μπορει να τον φωνάζουν "Λίθο"). Αυτό όμως δε βολευει τους διαφημιστές, γιατί μη πραγματικά στοιχεία είναι "χαμηλότερης αξίας"

Προσωπικά θεωρώ ανουσια τη συζητηση για το δικαστηριο, το facebook, κλπ κλπ. Αν δεν θελω να δώσω το ονοματεπώνυμο μου, δεν κανω λογαριασμο, case closed. Αν εχω ήδη και μου ζητήσει ταυτοποιηση και δεν θελω να κάνω, απλά δεν ασχολουμαι ξανα, again case closed

Εδώ επιτρέπεις στους παροχους τηλεφωνίας να δίνουν τα στοιχεία σου σε διαφημιστικές και δεν τρέχει νεράκι αλλά όταν το κάνει το facebook είναι παραβίαση ιδιωτικότητας. είναι ότι νάνε σκέψη εξαρχής.

"Προσωπικά θεωρώ ανουσια τη συζητηση για το δικαστηριο, το facebook, κλπ κλπ. Αν δεν θελω να δώσω το ονοματεπώνυμο μου, δεν κανω λογαριασμο, case closed. Αν εχω ήδη και μου ζητήσει ταυτοποιηση και δεν θελω να κάνω, απλά δεν ασχολουμαι ξανα, again case closed" σε αυτό συμφωνώ απολυτα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το επιχείρημα-παραλληλισμός που παρέθεσες όπως και η αναγωγή ειναι αστοχα σε σχέση με αυτό που αρχικά έγραψες όπως και με αυτό που σου απαντησα. Απάντηση κουκουρουκου.

Στην περιπτωση των τηλεπ/κων παροχων, το ελληνικό κράτος επέβαλε με νόμο να δίνω αντίγραφο της ταυτοτητας μου αν θελώ να εχω τηλεπικοινωνιακές υπηρεσίες, ενω στην περιπτωση του facebook δεν υπάρχει τετοια παραμετρος. Επισης δεν εχω το δώσει το δικαίωμα να δίνει τα προσωπικά μου στοιχεία (άρθρο 11 και μη αναγραφή σε καταλογους) και έτσι για την ενημέρωση σου, εχω ήδη κάνει 6 ενυπογραφες καταγγελίες για παραβίαση της διάταξης. Στο κάτω κάτω πάλι εχω το δικαίωμα να μην έχω τηλεφωνο, αν δεν θέλω να δώσω ταυτοτητα.

Το facebook απο την άλλη λεει  "take it or leave it" χωρίς καμια δικλείδα και σε καμια περιπτωση ως κρατικός εκπροσωπος.

Μπλέκεις λοιπον την ιδιωτικότητα, με το σεβασμό προσωπικών δεδομένων, και το βαθμό αναγκαιοτητας έκθεσης προσωπικών στοιχείων σε μη αναγκαία πράγματα. Είναι καθαρά προσωπικά τα κριτήρια. Η συντριπτική πλειοψηφία βάζει ό,τι σαβουρα phone εφαρμογή βρίσκει στο νετ, ακόμα κι αν γραφει ξεκαθαρα οτι θα εχει προσβαση στα contacts, sms, notes, gps, κλπ. Οι ιδιοι λοιπον οταν γκρινιάζουν οτι το facebook/insta/X τους ζητά ταυτοτητα, απλά δειχνουν την ασχετοσύνη τους και την "ψευδαισθηση" οτι αγωνίζονται για κάτι. Το ίδιο ισχύει και για αυτους που με κάποιο nickname υποστηρίζουν τις απαιτήσεις του facebook/gmail/κλπ

Για να κλείσω, αν είχες συνειδητά nickname το αληθές σου ονοματεπώνυμο, τοτε και το αρχικό σου σχολιο για το ηθικο/ανηθικο του facebook θα ειχε αξία, και μονο τοτε.

ΥΓ: Με ενοχλούν πολλά περισσότερα στην ελληνική πραγματικότητα, όπως πχ οτι πρεπει να δινω ταυτοτητα/εκαθθαριστικά στην τράπεζα

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@isay Μην κουράζεσαι παραπάνω προσπαθόντας να του θέσεις λογικά επιχειρήματα, ο άνθρωπος είναι αλλού σαν να προσπαθείς να μάθεις ποίηση σε μαιμού χαμένος χρόνος......

Αν είναι πιτσιρικάς και έχει τέτοιες απόψεις είναι κρίμα κάποιος στην αυγ'η της ζωής του να είναι καμμένο χαρτί....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοί εδώ έχουν την εντύπωση οτι επειδή το facebook είναι ένας ιδιωτικός πολυεθνικός γίγαντας, έχει δικαίωμα να κάνει ότι θέλει όσον αφορά στην παροχή υπηρεσιών του. Ο τρόπος που το facebook και το κάθε facebook έγινε αυτό που είναι και συνεχίζει να είναι αυτό που είναι και μεγαλύτερο, βρίσκεται στους χρήστες του και στη χρήση που του κάνουν. Σε τίποτα άλλο. Τελεία και παύλα.

Ιδανικά κάθε κράτος που εκπροσωπεί τους πολίτες του θα έπρεπε να κρατάει in check κινήσεις κατά της ιδιωτικότητας, όπως αυτή του facebook.

Μακάρι όμως τα προβλήματά μας να περιοριζόντουσαν στις επιθετικές πολιτικές των social media.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, what_if είπε

το fb φταιει η ο καθε καγκουρας που για να δει κανα κωλο δινει ταυτοτητα κ καθεται να του κανουν εξακριβωση στοιχειων;

λεω εγω τωρα

Ειπαμε ... σέρνει καράβι! :lol:

Επισης μην παραβλέπουμε και τις γυναίκες που θα δώσουν μέχρι και εξέταση dna προκειμένου να συνεχίζουν να ανεβάζουν βυΓζα και duckfaces, οπως επισης να βλέπουν τι κάνουν οι άλλοι (συγχρονο κουτσομπολιο).

Εγω "θαυμάζω" το facebook γιατί ξέρει μια χαρα να παιζει με την ψυχολογία και τα ένστικτα του ανθρώπου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επόμενο στάδιο στο fb είναι η επιβεβαίωση μέσω ΑΦΜ ή ΑΜΚΑ (ή όπως το έχουν οι διάφορες χώρες) για να επιβεβαιωθεί ότι η ταυτότητα που έστειλες είναι όντως δική σου.

Μετά είναι η αποδοχή πρόσβασης του fb στα δεδομένα του taxis.

Και να προσθέσουν την αποδοχή της χρήσης του pc σου για crypto mining (που είναι και της μόδας)

Επεξ/σία από micos000
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, micos000 είπε

Επόμενο στάδιο στο fb είναι η επιβεβαίωση μέσω ΑΦΜ ή ΑΜΚΑ (ή όπως το έχουν οι διάφορες χώρες) για να επιβεβαιωθεί ότι η ταυτότητα που έστειλες είναι όντως δική σου.

Μετά είναι η αποδοχή πρόσβασης του fb στα δεδομένα του taxis.

Και να προσθέσουν την αποδοχή της χρήσης του pc σου για crypto mining (που είναι και της μόδας)

μην το γελας

παιζει κ να συμβουν τετοια αρκετα συντομα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...