Προς το περιεχόμενο

Υποκλοπή θεμάτων


ΕΛΕΝΙΤΣΑ71

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μήπως μπορεί κάποιος να με συμβουλέψει τι κάνω σε περίπτωση που διαπιστώσω πως υπάρχει σαιτ που κλέβει όλα μα όλα τα θέματα από το μπλογκ μου με αποτέλεσμα είτε το δικό μου είτε αυτό να διαβάζεις να είναι ένα και το αυτό; Επάνω στη σελίδα του αυτός δεν έχει καμία φόρμα επικοινωνίας δεν υπάρχει τίποτα για να μάθω ποιός είναι και γιατί το κάνει αυτό. Είναι παρανοικό αυτό που γίνεται και δεν ξέρω πως να το σταματήσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, ΕΛΕΝΙΤΣΑ71 είπε

Μήπως μπορεί κάποιος να με συμβουλέψει τι κάνω σε περίπτωση που διαπιστώσω..........

Το αποδέχεσαι γιατί δεν μπορείς να κάνεις κάτι γι' αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως δεν μπορεί; δεν γίνεται να στείλει στον host αυτού που έχει το blog; κι αν του κλέβει και φωτογραφίες δεν μπορεί να στείλει dmcа η πως το λένε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Cabir είπε

πως δεν μπορεί; δεν γίνεται να στείλει στον host αυτού που έχει το blog; κι αν του κλέβει και φωτογραφίες δεν μπορεί να στείλει dmcа η πως το λένε;

:rolleyes: το ίντερνετ είναι ελεύθερο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, kormos said:

:rolleyes: το ίντερνετ είναι ελεύθερο 

δεν ξέρω αλλά εδώ διαβάζω πως μπορώ να κινηθεί κάποιος νομικά επομένως η λογική λέει πως είναι παράνομο .

https://www.shoutmeloud.com/what-to-do-when-people-copies-your-blog-content.html

Legal actions: If nothing works, you can think of filing a lawsuit.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Cabir είπε

δεν ξέρω αλλά εδώ διαβάζω πως μπορώ να κινηθεί κάποιος νομικά επομένως η λογική λέει πως είναι παράνομο .

https://www.shoutmeloud.com/what-to-do-when-people-copies-your-blog-content.html

Legal actions: If nothing works, you can think of filing a lawsuit.

Θα σου απαντούσα αλλά δεν θα χάσω το χρόνο μου με δεύτερης κλάσης τρόλλ.

Σε παρελθόντα χρόνο, δεν έχει βρεί κανείς το δίκιο μάλλον δε νομίζω να έχει δικαιωθεί με απλές εικόνες που κάποιος άλλαξε πχ χρώμα και το έκανε δικό του. Πόσο σε ένα άρθρο που αν πχ σε μια φράση αλλάξω ελάχιστες λέξεις αντιλαμβάνεσαι πως αυτομάτως το κάνω δικό μου.

Με αυτό το σκεπτικό και μόνο. Σίγουρα έχει κάθε λόγο να αισθάνεται άσχημα και το φρόνιμο θα ήταν να έγραφε τουλάχιστον την πηγή του άρθρου...

Όπως όμως προείπα μεγάλη κοινότητα το internet και δύσκολα βγάζεις άκρη..

ΜΦΧ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/2/2018 στις 7:32 ΠΜ, ΕΛΕΝΙΤΣΑ71 είπε

Μήπως μπορεί κάποιος να με συμβουλέψει τι κάνω σε περίπτωση που διαπιστώσω πως υπάρχει σαιτ που κλέβει όλα μα όλα τα θέματα από το μπλογκ μου με αποτέλεσμα είτε το δικό μου είτε αυτό να διαβάζεις να είναι ένα και το αυτό; Επάνω στη σελίδα του αυτός δεν έχει καμία φόρμα επικοινωνίας δεν υπάρχει τίποτα για να μάθω ποιός είναι και γιατί το κάνει αυτό. Είναι παρανοικό αυτό που γίνεται και δεν ξέρω πως να το σταματήσω

Κανε αυτο που ειχε κανει μια blogger σε γνωστο παρουσιαστη,που αντεγραφε τη στηλη του ωροσκοπιου της και την εβαζε στο δικο του blog.
Η τυπισσα εγραψε κανονικα ολο το κατεβατο για τα ωροσκοπια και στη μεση του κειμενου προσθεσε τα εξης: Κυριε ****** σταματηστε να μου κλεβετε τα αρθρα ή τουλαχιστον δωστε μου το credit που αρμοζει.
Ο τυπος εκανε αντιγραφη επικολληση κανονικα ολο το αρθρο και το ποσταρισε στη σελιδα του χωρις να το διαβασει,με αποτελεσμα να καρφωθει μονος του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, bbs είπε

Φυσικά και δεν είναι νόμιμο, πρόκειται για λογοκλοπή. Δικηγόρος και στέλνεις εξώδικό.

Μιλάς πολύ γενικά και αόριστα πιθανόν λόγω άγνοιας. Οπότε το "φυσικά" είναι εκτός τόπου και χρόνου.
Περισσότερα παρακάτω:
http://www.slo.gr/publications/blogging-και-προστασία-πνευματικών-δικαιωμά.htm

http://elawyer.blogspot.gr/2014/10/blog-post_22.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, l337 είπε

Μιλάς πολύ γενικά και αόριστα πιθανόν λόγω άγνοιας. Οπότε το "φυσικά" είναι εκτός τόπου και χρόνου.
Περισσότερα παρακάτω:
http://www.slo.gr/publications/blogging-και-προστασία-πνευματικών-δικαιωμά.htm

http://elawyer.blogspot.gr/2014/10/blog-post_22.html

 

Ίσα ίσα που αυτά που παραθέτεις επιβεβαιώνουν το "φυσικά". Ειδικότερα:

  • Αυτό σημαίνει ότι από τη στιγμή που ο blogger «ανεβάζει» μία δημοσίευση στο ιστολόγιό του αυτομάτως αυτή καλύπτεται από το δικαίωμα του δημιουργού, τόσο ως προς το κείμενο της δημοσίευσης όσο και ως προς τις αναρτηθείσες φωτογραφίες, εφόσον φυσικά πρόκειται για ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ ΕΡΓΟ.

Από προσωπική και επαγγελματική εμπερία- αφού τα θέλεις πιο συγκεκριμένα- όταν κάποιος χρησιμοποιεί το υλικό χωρίς παραπομπή στο δημιουργό ή χωρίς την άδεια του δημιουργού (π.χ. μπορεί κάποιος να αναδημοσιεύει κάτι με αναφορά στο δημιουργό, αλλά ο δημιουργός να μην επιθυμεί το υλικό του να αναδημοσιεύεται από το εν λόγω site για τον οποιονδήποτε λόγο), τότε πρόκειται περί λογοκλοπής, το οποίο ΦΥΣΙΚΑ και δεν είναι νόμιμό.

Στις περισσότερες περιπτώσεις ένα απλό εξώδικό αρκεί για να σταματήσει η αναδημοσίευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, bbs είπε

Ίσα ίσα που αυτά που παραθέτεις επιβεβαιώνουν το "φυσικά". Ειδικότερα:

  • Αυτό σημαίνει ότι από τη στιγμή που ο blogger «ανεβάζει» μία δημοσίευση στο ιστολόγιό του αυτομάτως αυτή καλύπτεται από το δικαίωμα του δημιουργού, τόσο ως προς το κείμενο της δημοσίευσης όσο και ως προς τις αναρτηθείσες φωτογραφίες, εφόσον φυσικά πρόκειται για ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ ΕΡΓΟ.

Από προσωπική και επαγγελματική εμπερία- αφού τα θέλεις πιο συγκεκριμένα- όταν κάποιος χρησιμοποιεί το υλικό χωρίς παραπομπή στο δημιουργό ή χωρίς την άδεια του δημιουργού (π.χ. μπορεί κάποιος να αναδημοσιεύει κάτι με αναφορά στο δημιουργό, αλλά ο δημιουργός να μην επιθυμεί το υλικό του να αναδημοσιεύεται από το εν λόγω site για τον οποιονδήποτε λόγο), τότε πρόκειται περί λογοκλοπής, το οποίο ΦΥΣΙΚΑ και δεν είναι νόμιμό.

Στις περισσότερες περιπτώσεις ένα απλό εξώδικό αρκεί για να σταματήσει η αναδημοσίευση.

Αυτόι που ενοοούσα, εξού και τα links, είναι "εξαρτάται"..
(κάτι το οποίο ούτε εγώ ούτε εσύ γνωρίζουμε για την προκειμένη περίπτωση -και με σιγουριά- εφόσον δεν έχουμε τα κείμενα και από τα δύο blogs)

Και το "εξαρτάται" είναι σαφές από τα παραπάνω links.

Επεξ/σία από l337
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...