Προς το περιεχόμενο

Αλγόριθμος τεχνητής νοημοσύνης της Google προβλέπει τα καρδιακά προβλήματα “κοιτώντας” τα μάτια


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Le Perv είπε

Απαγορευεται? Κι επειδη απαγορευεται, τι σημαινει? Οτι δεν κανουν? Στο Αμερικα? Στη χωρα που ανακαλυψε τα fitness trackers? Που για να ρυθμισεις την ωρα και να αλλαξεις skins στο ρολόι πρεπει να συνδεσεις το ρολόι με τους κεντρικους σερβερ της GARMIN? Στη χωρα της Google, Microsoft, Apple?

Ας ειμεθα λιγο ρεαλιστες. Αυτα περι "προστασιας του απορρητου " στην Αμερικη δεν ισχυουν.

Εχω και παραδειγματα με δικους μου ανθρωπους που τους κηνυγανε οι ασφαλιστικες να χασουν βαρος. Να βελτιωσουν τη φυσικη τους κατασταση. Τους παρακολουθουν καθημερινα. Γινονται αυτα στο ελληνικο ΙΚΑ? Δε νομιζω.

Απαγορεύεται σημαινει οτι αμα πας δικαστικα και οι δικηγοροι δεν βρουν καμια δικαιολογια το κερδισες.

Το παραδειγμα σου δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει.

Και μιας και μιλησες για ρεαλισμο, ξεκολατε με τη καραμελα της ιδιωτικοτητας, απο τη στιγμη που ο ανθρωπος αρχισε να ζει σε κοινωνιες ΔΕΝ υπαρχει, ειναι αντιθετα

7 λεπτά πριν, TechnoState είπε

....τι εννοείς?... ακόμα κ εδώ στην Ελλάδα, κατα το underwriting ο προασφαλιστικος έλεγχος είναι επιβεβλημένος σε οποιοδήποτε "σοβαρό" ζωικό συμβόλαιο απο όλες τις ασφαλιστικές.

Οποιαδήποτε παραλειψη η ψευδή δήλωση καθιστά την σύμβαση άκυρη κ οποιαδήποτε απαίτηση αβάσιμη κ συνεπώς δεν εκτελείται. 

Μη σ πω ασαφειες. Τωρα ειμαι εκτος, οταν γυρισω σπιτι θα το ψαξω να το ξαναβρω. προσφατα το ειδα κ γω

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Που αποσκοπει το παραδειγμα μου?

Σου λεει η ασφαλιστικη οτι "Εαν δε χασεις βαρος συντομα, μπουχεσακο μου, το συμβολαιο σου ΔΕΝ ισχυει, Δε σε καλυπτω".

Επεξ/σία από Le Perv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Le Perv είπε

Που αποσκοπει το παραδειγμα μου?

Σου λεει η ασφαλιστικη οτι "Εαν δε χασεις βαρος συντομα, μπουχεσακο μου, το συμβολαιο σου ΔΕΝ ισχυει, Δε σε καλυπτω".

Σοβαρά τώρα αληθεια; :( Άρα ισως και να παρακολουθούν κάθε ποτέ παραγγέλνεις απ έξω junk food κιόλας. 

Επίσης κάποιος φοράει ένα smart watch με activity tracker . Το έχει συνδεδεμένο με το smartphone το οποίο είναι συνεχώς on line συνήθως.

Το δικό μου το ρολόι  κάθε μια ώρα μου στέλνει ένα μήνυμα.  It's time to get up asshole and move around for a while.

Επίσης μαζεύει ένα σωρό πληροφορίες, καρδιακοί παλμοί, τι άσκηση έκανες, ποσά βήματα έκανες, πόσες θερμίδες έκαψες κλπ.  Πληροφορίες χρυσάφι δηλ. Για μια ασφαλιστική εταιρία.  Απο εκεί και πέρα ο νοών νοητω

 

Επεξ/σία από HALF EVIL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Le Perv said:

Eαν δεις τι γινεται στην Αμερικη με τις ασφαλιστικες, θα βεβαιωθεις κι εσυ οτι ειναι τα πραγματα ΑΚΡΙΒΩΣ οπως τα λεει ο συμφορουμιτης TechnoState που διαφωνεις. Μη ξεχνας οτι ειναι ιδιωτικες εταιριες εκει.

Καμια σχεση με ΙΚΑ κτλ

Δεν διαφωνησα απλώς μου φάνηκε τραβηγμένο σαν σενάριο. Δεν αποκλείω τίποτα σε αυτή τη ζωή :P Φυσικά δεν έχω εικόνα για το καθεστώς με τις ασφαλιστικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Σοβαρά τώρα αληθεια; :( Άρα ισως και να παρακολουθούν κάθε ποτέ παραγγέλνεις απ έξω junk food κιόλας. 

Τους ειχαν φορεσει κατι μπρασελε και τους παρακολουθουσαν οι ασφαλιστικες. Αν θυμαμαι καλα ηταν της fitbit τα βραχιολακια. Μπορει να μη θυμαμαι καλα γιατι εχουν περασει χρονια.

Εγω φετος πηρα ενα Garmin. Και το ρολόι ειναι αχρηστο χωρις ιντερνετ. Για να ρυθμισω το ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ πρεπει να συγχρονισω (ανεβαζει ΟΛΑ τα δεδομενα) το ρολόι με τους κεντρικους σερβερ, να δωσει η Garmin τo OK στην εφαρμογη στο κινητο και ΜΕΤΑ με αφηνει να το ρυθμισω. Μιλαμε για αλητεια τεραστιων διαστασεων. Εχει και GPS το δικο μου. Φαντασου <_<

Επεξ/σία από Le Perv
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Le Perv είπε

Που αποσκοπει το παραδειγμα μου?

Σου λεει η ασφαλιστικη οτι "Εαν δε χασεις βαρος συντομα, μπουχεσακο μου, το συμβολαιο σου ΔΕΝ ισχυει, Δε σε καλυπτω".

Λογικο δεν σου ακουγεται? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

Λογικο δεν σου ακουγεται? 

Ειναι πολυ αυστηρα τα ορια του υπερβαρου. Δε ξερω ακριβως νουμερα.

Αλλα δεν ειναι λογικο να σε αφηνει ανασφαλιστο η εταιρια σου σε περιπτωση αναγκης. Να αφησεις την οικογενεια σου στο δρομο για να κανεις χειρουργιο αφαιρεσης αμυγδαλων / ατυχηματος. Ειναι απανθρωπο.

Επεξ/σία από Le Perv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Le Perv είπε

Ειναι πολυ αυστηρα τα ορια του υπερβαρου. Δε ξερω ακριβως νουμερα.

Αλλα δεν ειναι λογικο να σε αφηνει ανασφαλιστο η εταιρια σου σε περιπτωση αναγκης. Να αφησεις την οικογενεια σου στο δρομο για να κανεις χειρουργιο αφαιρεσης αμυγδαλων / ατυχηματος. Ειναι απανθρωπο.

Ισως να επρεπε να υπηρχε καποια παραμετρος που να λεει σ ασφαλιζω αλλα στα ταδε προβληματα που εχεις δεν σε καλυπτω.

Για παράδειγμα αν εισαι υπερβαρος και παθεις τροχαιο να σε καλυψει, αν ομως το τροχαιο προκληθηκε γιατι επαθες εμφραγμα τοτε να μη σε καλυψει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

Ισως να επρεπε να υπηρχε καποια παραμετρος που να λεει σ ασφαλιζω αλλα στα ταδε προβληματα που εχεις δεν σε καλυπτω.

Για παράδειγμα αν εισαι υπερβαρος και παθεις τροχαιο να σε καλυψει, αν ομως το τροχαιο προκληθηκε γιατι επαθες εμφραγμα τοτε να μη σε καλυψει

....κ όμως υπάρχουν,  αυτά τα ψιλά γράμματα κ αναφέρονται αναλυτικά στους όρους του κάθε συμβολαίου.

 

   Επίσης η ασφαλιστική,  φυσικά κ επιφυλάσσεται με πάμπολλες δικλείδες κ ρήτρες,  αλλά ομως δύναται και να αναλάβει οποιοδήποτε δυνητικό κίνδυνο θέλει προκύψει με το ανάλογο επασφαλιστρο όμως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, TechnoState είπε

....κ όμως υπάρχουν,  αυτά τα ψιλά γράμματα κ αναφέρονται αναλυτικά στους όρους του κάθε συμβολαίου.

   Επίσης η ασφαλιστική,  φυσικά κ επιφυλάσσεται με πάμπολλες δικλείδες κ ρήτρες,  αλλά ομως δύναται και να αναλάβει οποιοδήποτε δυνητικό κίνδυνο θέλει προκύψει με το ανάλογο επασφαλιστρο όμως

Αν υπαρχει τοτε δεν βλεπω λογο να μη ασφαλισει. Ισα ισα που θα μπορούσαν να το χουν και το καθε προβλημα σα δικαιολογια να χρεώνουν παραπανω

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Lezantas26 είπε

Αν υπαρχει τοτε δεν βλεπω λογο να μη ασφαλισει. Ισα ισα που θα μπορούσαν να το χουν και το καθε προβλημα σα δικαιολογια να χρεώνουν παραπανω

... βασικά αυτό γίνεται...ας πούμε (πχ) σε μεγαλύτερη ηλικία... αυξάνεται ο κίνδυνος για εμφάνιση προβλημάτων υγείας (σε σχέση με ένα υγιές,  σε νεαρότερη ηλικία άτομο).... άρα αυξάνεται ο ασφαλιστικός κίνδυνος που αναλαμβάνει η εταιρεία... άρα αυξάνονται τα μηνιαία/6μηνιαια/ετήσια ασφάλιστρα.... Κατάλαβες πως πάει?

 

...πιο αναλυτικά πχ: το δικό μου συμβόλαιο ξεκίνησε 30/μήνα πλέον είναι περίπου 60/μήνα... με τις ίδιες περίπου καλύψεις για τον πατέρα, το συμβόλαιο του κοστίζει 120/μήνα...κοκ

Επεξ/σία από TechnoState
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, TechnoState είπε

... βασικά αυτό γίνεται...ας πούμε (πχ) σε μεγαλύτερη ηλικία... αυξάνεται ο κίνδυνος για εμφάνιση προβλημάτων υγείας (σε σχέση με ένα υγιές,  σε νεαρότερη ηλικία άτομο).... άρα αυξάνεται ο ασφαλιστικός κίνδυνος που αναλαμβάνει η εταιρεία... άρα αυξάνονται τα μηνιαία/6μηνιαια/ετήσια ασφάλιστρα.... Κατάλαβες πως πάει?

...πιο αναλυτικά πχ: το δικό μου συμβόλαιο ξεκίνησε 30/μήνα πλέον είναι περίπου 60/μήνα... με τις ίδιες περίπου καλύψεις για τον πατέρα, το συμβόλαιο του κοστίζει 120/μήνα...κοκ

μαλιστα, σ ευχαριστω για τη διευκρινιση :)

και γω με τη σειρα μου βρηκα αυτο που σου υποσχεθηκα

https://en.wikipedia.org/wiki/Genetic_Information_Nondiscrimination_Act

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Lezantas26 είπε

μαλιστα, σ ευχαριστω για τη διευκρινιση :)

και γω με τη σειρα μου βρηκα αυτο που σου υποσχεθηκα

https://en.wikipedia.org/wiki/Genetic_Information_Nondiscrimination_Act

Αρε παιδια, τελικα τα σουβλακια δεν βοηθαν..... Παρτε λιγη συνομωσια τωρα για ενα καλυτερο βραδυ-->

Ασφαλιστικες που ποτε δεν παρακολουθουν τα φαρμακα   (απο τα εντελως cult sites αναρχοαυτονομων των LA Times κ  Consumer Report)         

http://articles.latimes.com/2013/oct/21/business/la-fi-lazarus-20131022                                           

https://www.consumerreports.org/drugs/prescriptions-not-secret/

 

Εταιριες απασχολησης/εργασιας (οχι μονο ασφαλιστικες δλδ) που ποτε δεν παρακολουθουν (απ τα μυστικιστικα σαιτς των The Guardian κ MPR News που ασχολουνται με χαρτομαντεια/ νεκρομαντεια)                                                                                                                         

https://www.theguardian.com/lifeandstyle/us-money-blog/2015/may/01/employers-tracking-health-fitbit-apple-watch-big-brother      

https://www.mprnews.org/story/2012/11/20/health-monitoring-raises-privacy-concerns

Κ κερασακι στην τουρτα πως ηδη ειναι υποχρεωτικο να υπογραψεις οτι δεχεσαι την παρακολουθηση στο αυτοκινητο (απο τις αυθεντιες του υπερφυσικου/ σατανισμου/ γιογκα  Fortune)                                                                                                                          

http://fortune.com/2016/01/11/car-insurance-companies-track/                                                                                                                                                 

κ πως ηδη εχει αρχισει το πανηγυρι με την παρακολουθηση ΚΑΙ της υγειας αντιστοιχα (απο τους πιο αγνωστους κ παλαβους συνομωσιολογους με ειδικοτητα στα UFO-  Forbes)                                                                                                   

https://www.forbes.com/sites/parmyolson/2014/06/19/wearable-tech-health-insurance/#5876907018bd  

 

Σκετο X-Files το ζητημα μιλαμε.... Ακου εκει να μας παρακολουθουν οι ασφαλιστικες!!! 

Επεξ/σία από SilverMachine
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες στο Αμέρικα με το Ομπάμαcare υπάρχει το community rating. Δλδ όλοι σε μια περιοχή πληρώνουν το ίδιο για ασφάλεια άσχετα από τα προβλήματα υγείας που έχουν (ίσως παίζει ρόλο η ηλικία αλλά όχι οι παθήσεις).

Τώρα με τον Τραμπ δεν ξέρω αν θα αλλάξει αυτό.

Αλλά το σημείο που στέκεστε είναι κάτι που πρέπει ούτως ή άλλως να αντιμετωπιστεί. Δεν πρέπει οι ασφαλιστικές (δημόσιες ή ιδιωτικές) να χρεώνουν ασφάλιστρα με βάση τις παθήσεις. Είτε τις ξέρουν τις παθήσεις είτε όχι. Τελεία και παύλα.!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...