Προς το περιεχόμενο

Οικονομικό VPS Hosting


thessalonik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το vps που βρήκες θα το μάθουμε;

μπορει να ειναι χρησιμο και σε κανεναν αλλον...

 

προσωπικα πολλες φορες εχω βολευτει με το https://www.arubacloud.com/

για διαφορες δοκιμες και τεστακια που το χρησιμοποιώ ειναι μια χαρα 

για πραγματικο site δεν το εχω δοκιμασει μην παρω κανεναν στο λαιμο μου :)

Επεξ/σία από xrhstosiak
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, thessalonik είπε

Και παρολα ευτα που καποιοι "ειδικοι" δω μεσα και καλα, λενε δε υπαρχει εγω βρηκα και καλυτερο απο αυτο(με 1 cpu extra) που εχω στα λεφτα που θελω

Θα βρεις κάποιους παρόχους που θα διαφημίζουν τα χαρακτηριστικά που ζητάς με τη τιμή που ζητάς. Το θέμα είναι ότι στη πράξη δεν θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτούς του πόρους. Γιατί προφανώς ο πάροχος για να βγάλει και κάποιος κέρδος θα υπερφορτώσει το server σε τέτοιο βαθμό που δεν θα μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου. VPS με τέτοιες τιμές θα έχει πολύ χειρότερες επιδόσεις από πακέτο shared hosting.

Το τωρινό σου πακέτο τι χαρακτηριστικά έχει; Πόσο σε χρέωναν μέχρι στιγμής και πόσο ζητάνε στην ανανέωση; Μήπως είχαν κάποια έκπτωση που ίσχυε μόνο τον πρώτο χρόνο;

Επεξ/σία από CyberCr33p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 σίτε σε wordpress και TORRENT. Ένας σοβαρός provider δεν θα σε έβαζε στο server του για καμία τιμή. Άρα η μόνη σου επιλογή είναι "top tier" hosting στην Aruba.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ από την άλλη ενοχλούμαι από την κλασσική νεοελληνική συμπεριφορά "θέλω να μου προτείνετε την καλύτερη λύση" αλλά αν ο ερωτών τη βρει μόνος του "ποιεί τη νήσσα" για να μην επωφεληθεί κανένας άλλος. Άλλοι θέλουν να κρύψουν τον κώδικα του HTML να μην τους φάμε την ιδέα, άλλοι δε λένε τι έκαναν σε ένα προγραμματιστικό πρόβλημα και πάει λέγοντας. 

Δεν απευθύνομαι προσωπικά στον thessalonik αλλά το φαινόμενο τόσα χρόνια το συναντώ σε μεγάλη συχνότητα.

 

Επεξ/σία από becoming_I
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, becoming_I είπε

Εγώ από την άλλη ενοχλούμαι από την κλασσική νεοελληνική συμπεριφορά "θέλω να μου προτείνετε την καλύτερη λύση" αλλά αν ο ερωτών τη βρει μόνος του "ποιεί τη νήσσα" για να μην επωφεληθεί κανένας άλλος. Άλλοι θέλουν να κρύψουν τον κώδικα του HTML να μην τους φάμε την ιδέα, άλλοι δε λένε τι έκαναν σε ένα προγραμματιστικό πρόβλημα και πάει λέγοντας. 

Δεν απευθύνομαι προσωπικά στον thessalonik αλλά το φαινόμενο τόσα χρόνια το συναντώ σε μεγάλη συχνότητα.

Δε θα έπρεπε καν να τα σκέφτεσαι καθώς όπως προείπες έτσι είμαστε σαν "φάρα". Εγώ θα το έλεγα "παρτακηδες"

Δυστυχώς δεν μπορεί να αλλάξει. 

Γι αυτό έχω αναφέρει σε αλλά νήματα πως γενικώς κάνεις δεν είναι υποχρεωμένος να συμβουλεύει / βοηθάει και όπως όλοι το κάνουν από δική τους θέληση. Όπως υπάρχει και το % που λαμβάνει τη λύση και μετά άφαντος...

Έτσι είναι αυτά. 

Τώρα όσο για τη συγκεκριμένη περίπτωση δεν θα έμπαινα ποτέ στη διαδικασία να φιλοξενώ τορρεντς για κανέναν. 

Υπάρχουν άλλοι που το αποδέχονται.  Την ίδια ερώτηση έθεσα και εγώ. 

Να μοιραστεί τη λύση του για κάποιον άλλο αλλά αγνοήθηκε...

Δεν πειράζει, όλα καλά :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειχα καλυτερη αντιμετωπιση εδω μεσα θα απαντουσα τι βρηκα και που,  αλλα δεν θελω μετα απο αυτα που διαβασα μερες τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, thessalonik είπε

Αν ειχα καλυτερη αντιμετωπιση εδω μεσα θα απαντουσα τι βρηκα και που,  αλλα δεν θελω μετα απο αυτα που διαβασα μερες τωρα.

Θα μιλήσω προσωπικά πάντα :) . Με αυτό που γράφεις αντιλαμβάνεσαι πως σίγουρα δεν είναι και ότι καλύτερο που το αναφέρεις γιατί δεν βλέπω να λαμβάνεις πληροφορίες μελλοντικά. Όπως και να έχει, χαίρομαι που βρήκες αυτό που έψαχνες ;) 

ΜΦΧ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, thessalonik είπε

Αν ειχα καλυτερη αντιμετωπιση εδω μεσα θα απαντουσα τι βρηκα και που,  αλλα δεν θελω μετα απο αυτα που διαβασα μερες τωρα.

Πάει καιρός που έχεις ενηλικιωθεί;

Ρωτάω γιατί υποθέτω πως η αντίδραση σου δεν ήταν στο πλαίσιο της πλάκας αλλά του σοβαρού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kormos είπε

Θα μιλήσω προσωπικά πάντα :) . Με αυτό που γράφεις αντιλαμβάνεσαι πως σίγουρα δεν είναι και ότι καλύτερο που το αναφέρεις γιατί δεν βλέπω να λαμβάνεις πληροφορίες μελλοντικά. Όπως και να έχει, χαίρομαι που βρήκες αυτό που έψαχνες ;) 

ΜΦΧ

Οτι βρηκα στην ουσια εντελως μονος μου το βρηκα.

Εδω μεσα μπηκα για καποια βοηθεια-προταση απο αλλους που χρησιμοποιουν VPS απο καποιον provider και το μονο που εισεπραξα(με εξαιρεση 2 ατομα) ηταν αρνητικα σχολια και οτι δεν προκειται να βρω αυτο που ζηταω και αλλα τετοια ωραια.

Τελικα βρηκα και με το παραπανω αυτο που ηθελα και οχι δεν το μοιραζομαι σε τετοιου ειδους ατομα που ειναι καποιοι εδω μεσα. Να το βρουν μονοι τους οπως εκανα και γω.

Οσο για τις πληροφοριες που λες οτι δεν θα λαμβανω μελλοντικα εχω να πω το εξης...... Μηπως ελαβα καμια σοβαρη πληροφορια αυτη τη φορα σε αυτο το thread για να περιμενω κατι αναλογο και στο μελλον?!

Μονο ασκοπο χασιμο χρονου για να καθομαι να απαντω  σε ατομα που οχι μονο δεν βοηθουν στο αρχικο ερωτημα, αλλα δυσκολευουν και απο πανω την κατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, thessalonik είπε

Οτι βρηκα στην ουσια εντελως μονος μου το βρηκα.

Εδω μεσα μπηκα για καποια βοηθεια-προταση απο αλλους που χρησιμοποιουν VPS απο καποιον provider και το μονο που εισεπραξα(με εξαιρεση 2 ατομα) ηταν αρνητικα σχολια και οτι δεν προκειται να βρω αυτο που ζηταω και αλλα τετοια ωραια.

Τελικα βρηκα και με το παραπανω αυτο που ηθελα και οχι δεν το μοιραζομαι σε τετοιου ειδους ατομα που ειναι καποιοι εδω μεσα. Να το βρουν μονοι τους οπως εκανα και γω.

Οσο για τις πληροφοριες που λες οτι δεν θα λαμβανω μελλοντικα εχω να πω το εξης...... Μηπως ελαβα καμια σοβαρη πληροφορια αυτη τη φορα σε αυτο το thread για να περιμενω κατι αναλογο και στο μελλον?!

Μονο ασκοπο χασιμο χρονου για να καθομαι να απαντω  σε ατομα που οχι μονο δεν βοηθουν στο αρχικο ερωτημα, αλλα δυσκολευουν και απο πανω την κατασταση.

Εξακολουθώ να κρατάω την αρχική μου σκέψη. Χαίρομαι που βρήκες αυτό που ζητάς :) 

Το αν θες ή οχι να το μοιραστείς είναι σαφώς στη θέληση σου :)

ΜΦΧ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kormos είπε

Εξακολουθώ να κρατάω την αρχική μου σκέψη. Χαίρομαι που βρήκες αυτό που ζητάς :) 

Το αν θες ή οχι να το μοιραστείς είναι σαφώς στη θέληση σου :)

ΜΦΧ

Και γω χαρηκα, αγχωθηκα λιγακι μεχρι να βρω λυση αλλα βρηκα και καλυτερη απο αυτη που περιμενα.

Αν καποιος σοβαρα ειναι σε φαση που θελει να αλλαξει VPS provider οπως εγω, ας μου στειλει προσωπικο μηνυμα και θα του απαντησω εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έλεος τι αχαριστία μας βγήκες και θιγμένος τώρα.. σε 5 σελίδες σου προτάθηκαν:

  • futurehosting
  • hostgator
  • hetzner
  • hostblast
  • digitalocean
  • vps.ag

Προσωπικά σου ζητώ συγγνώμη που δεν είχα να σου προτείνω κάτι φθηνότερο χωρίς να σε πάρω στο λαιμό μου.. Εξακολουθώ να πιστεύω πως το digitalocean είναι σχεδόν ό,τι καλύτερο μπορείς να βρείς σε ποιότητα/λεφτά, αλλά ναι, ξέχασα, εκεί δεν δέχονται torrents.

Τέσπα είχες την ευκαιρία να δείξεις ανωτερότητα βουλόνοντας μου/μας το στόμα και ταυτόχρονα να βοηθούσες όποιον το είχε ανάγκη. Λες και δεν μπορούμε να δούμε που είναι hosted οι σελίδες αν θέλαμε. Αποχωρώ δεν έχει νόημα η συζήτηση και αφού λύθηκε το θέμα σου όλα καλά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, thessalonik είπε

Μηπως ελαβα καμια σοβαρη πληροφορια αυτη τη φορα σε αυτο το thread για να περιμενω κατι αναλογο και στο μελλον?!

Μονο ασκοπο χασιμο χρονου για να καθομαι να απαντω  σε ατομα που οχι μονο δεν βοηθουν στο αρχικο ερωτημα, αλλα δυσκολευουν και απο πανω την κατασταση.

 

22 λεπτά πριν, Cabir είπε

έλεος τι αχαριστία μας βγήκες και θιγμένος τώρα.. σε 5 σελίδες σου προτάθηκαν:

  • futurehosting
  • hostgator
  • hetzner
  • hostblast
  • digitalocean
  • vps.ag

.

@thessalonik μας συγχωρείς παιχτούρα που αυτά που σου προτείναμε δεν δίνανε και λεφτά για να γίνεις πελάτης τους, κανονικά έπρεπε να δούμε όλοι το website σου από την αρχή να καταλαβούμε ότι είσαι προβληματικός torrentάς και όχι επαγγελματίας στο χώρο, όπως το ορίζει ο καθένας φυσικά (πχ για εμένα επαγγελματίας hoster χωρίς φέτες σε Datacenter και αντίστοιχο τεχνικό προσωπικό δε γίνεται).

 

Αν και έδωσες δείγμα όταν βαριόσουν να μας γράψεις το ερωτημά σου στα Ελληνικά...

 

Στις 2/21/2018 στις 5:28 ΜΜ, thessalonik είπε

Thank you.

ps. Συγνωμη για τα αγγλικα, απλα επειδη ρωτας και σε ξενα φορα ειναι κουραστικο να τα ξαναγραφψ.

.

Έτσι κι αλλιώς όταν αλλάξεις nameservers θα φανεί από που "βρήκες" VPS σε τιμή εσπρέσσο (το έτος) .. λέμε τώρα γιατί είναι απίθανο.

.

 

Επεξ/σία από The King
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[root@localhost ~]# ping -c 4 superhost.gr
PING superhost.gr (104.168.171.101) 56(84) bytes of data.
64 bytes from mail.superhost.gr (104.168.171.101): icmp_seq=1 ttl=50 time=69.7 ms
64 bytes from mail.superhost.gr (104.168.171.101): icmp_seq=2 ttl=50 time=73.1 ms
64 bytes from mail.superhost.gr (104.168.171.101): icmp_seq=3 ttl=50 time=70.9 ms
64 bytes from mail.superhost.gr (104.168.171.101): icmp_seq=4 ttl=50 time=79.3 ms

--- superhost.gr ping statistics ---
4 packets transmitted, 4 received, 0% packet loss, time 3002ms
rtt min/avg/max/mdev = 69.769/73.298/79.341/3.702 ms
[root@localhost ~]# curl ipinfo.io/104.168.171.101
{
  "ip": "104.168.171.101",
  "hostname": "mail.superhost.gr",
  "city": "Tulsa",
  "region": "Oklahoma",
  "country": "US",
  "loc": "36.1554,-95.9939",
  "org": "AS54290 Hostwinds LLC.",
  "postal": "74103"
}
[root@localhost ~]#

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ajaxmonkey4hire είπε

[root@localhost ~]# ping -c 4 superhost.gr
PING superhost.gr (104.168.171.101) 56(84) bytes of data.
64 bytes from mail.superhost.gr (104.168.171.101): icmp_seq=1 ttl=50 time=69.7 ms
64 bytes from mail.superhost.gr (104.168.171.101): icmp_seq=2 ttl=50 time=73.1 ms
64 bytes from mail.superhost.gr (104.168.171.101): icmp_seq=3 ttl=50 time=70.9 ms
64 bytes from mail.superhost.gr (104.168.171.101): icmp_seq=4 ttl=50 time=79.3 ms

--- superhost.gr ping statistics ---
4 packets transmitted, 4 received, 0% packet loss, time 3002ms
rtt min/avg/max/mdev = 69.769/73.298/79.341/3.702 ms
[root@localhost ~]# curl ipinfo.io/104.168.171.101
{
  "ip": "104.168.171.101",
  "hostname": "mail.superhost.gr",
  "city": "Tulsa",
  "region": "Oklahoma",
  "country": "US",
  "loc": "36.1554,-95.9939",
  "org": "AS54290 Hostwinds LLC.",
  "postal": "74103"
}
[root@localhost ~]#

Το ίδιο είναι με αυτό που είχε, δεν έχει αλλάξει κάτι (ακόμη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...