Προς το περιεχόμενο

Οικονομικό VPS Hosting


thessalonik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, thessalonik είπε

Δεν τους εχω ουτε καν ακουστα.

Ηθελα να ρωτησω το εξης. Οι εταιρει που πουλανε web hosting τρεχουν καποια συγκεκρμενη εφαρμογη για να διαφημιστουν ή απλα οι σελιδες τους ειναι σε Wordpress?

Μηπως ειναι καποιο αλλο custom πακετο software?

 

Μην κολλάς με το Wordpress, είδα το ανέφερες και προχθές. 

Το Wordpress είναι απλά μια open source CMS πλατφόρμα που μόνο προβλήματα δημιουργεί για websites που δεν είναι Portals με συνεχή ανανέωση περιεχομένου, ανεβάζουν το κόστος λόγω απαίτησης  δέσμευσης περισσότερων πόρων, είναι ευάλωτη λόγω του ότι είναι open source και γενικότερα σχεδιαστικά σε κάνει να την ακολουθείς αντί να σε ακολουθεί ιδίως για μικρούς επαγγελματίες που έχουν πελάτες του 500αρικου και 90 το έτος και σαφώς δε θα κάτσουν να κάνουν κάτι custom με το γραφίστα τους, πόσο μάλλον και να το συντηρήσουν.

HTML5/CSS3/JS χρειάζεσαι και κάποιο Framework αυτών όπως Bootstrap ή Materialize γιατί δε σε βλέπω να σηκώνεις PHP sessions με τα ψευτομηχανήματα που κοιτάς, πόσο μάλλον να τρέχεις και CMS .. ήδη το kidsclub-πωςτολένε.gr είδα σέρνεται... γιατί είσαι τύπος της .."οικονομίας"

Καλό φυσικά θα ήταν να συνεργαστείς και με μια γραφίστρια για πελάτες μεγαλύτερου budget (τουλάχιστον 2.000€+ στη χειρότερη) γιατί όπως φαίνεται, τόσο εικαστικά όσο και τεχνολογικά βρίσκεσαι στο παράλληλο σύμπαν των 90's.

Φυσικά υπάρχει και το Themeforest (όπως ήδη ξέρεις) που βοηθάει αξιοπρεπώς κάποιους Freelancers των οποίων το επίπεδο είναι μέχρι  να καταλαβαίνουν τι βλέπουν στον κώδικα (θέλω να ελπίζω ότι τουλάχιστον μπορείς να το κάνεις αυτό) και να αλλάξουν κανένα div. Αλλά και πάλι θέλει δουλίτσα.

Μεταξύ μας οι πελάτες που "θα" έχεις, χεστήκανε ζουμί για τους python μετρητές σου και τα torrentz σου.. υπάρχει και το Google Analytics αν δε σε ενημέρωσε κάποιος αν και εδώ που τα λέμε δε σε συμφέρει να κοιτάνε τι γίνεται... ρίξε το βάρος της μελέτης σου αλλού αφού αποφασίσεις πρώτα τι είσαι !

Επεξ/σία από The King
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, thessalonik είπε

Δεν τους εχω ουτε καν ακουστα.

Ηθελα να ρωτησω το εξης. Οι εταιρει που πουλανε web hosting τρεχουν καποια συγκεκρμενη εφαρμογη για να διαφημιστουν ή απλα οι σελιδες τους ειναι σε Wordpress?

Μηπως ειναι καποιο αλλο custom πακετο software?

Το Wordpress δεν σου κάνει τίποτα για seo απλώς τρώει 25 ΜΒ RAM ανά pageview και ρίχνει το server σου μόλις πλακώσουν καμιά εκατοσταριά επισκέπτες.

Η προώθηση σελίδας κοστίζει. Για την αρχή βάλε καμιά 200 με 1000 Ευρώ για ερεύνα keywords, backlinks, market specific aggregators, και μετά  γύρω στα 200 κάθε μήνα για promotion. Αν φυσικά σκοπεύεις να αναπτύξεις την παρουσία σου ώστε να βγάζει το σίτε σου χρήματα. Ειδάλλως ξέχνα τα VPS και πάνε στο blogger.gr

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι ακόμα, οι δύο από τις τρεις σελίδες που φιλοξενείς είναι σπαμαρισμένες στο footer τους. Αν έχεις πρόσβαση στις σελίδες αφαίρεσε τα links.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε που το http://kidsclubpaidika.gr είναι έτοιμο να τα φτύσει κάθε φορά που κάνεις click σε κατηγορία προϊόντων. Πιστεύω να τρέχεις και mysql db στο webserver για να μην ξοδευτής σε dedicated database server. Και μιας και δεν έχεις και ιδέα από memcached database queries ώστε να αμβλύνεις το πρόβλημά που δημιουργούν οι "φθηνές επιλογές" υπολογίζω ότι αυτό το server θα τα τινάξει εάν δεχθεί πάνω από 20 concurrent requests. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ajaxmonkey4hire είπε

Άσε που το http://kidsclubpaidika.gr είναι έτοιμο να τα φτύσει κάθε φορά που κάνεις click σε κατηγορία προϊόντων. Πιστεύω να τρέχεις και mysql db στο webserver για να μην ξοδευτής σε dedicated database server. Και μιας και δεν έχεις και ιδέα από memcached database queries ώστε να αμβλύνεις το πρόβλημά που δημιουργούν οι "φθηνές επιλογές" υπολογίζω ότι αυτό το server θα τα τινάξει εάν δεχθεί πάνω από 20 concurrent requests. 

Ρε φιλε 3 ιστοσελιδες φιλξενω ολες κιολες. Αν εδινα οσα χρηματα προειπες για διαφημιση της σελιδας μου SEO στο Google + dedicated databse server πως θα εκανα αποσβεση? Θα εμπαινα εμσα για τα καλα....

Αυτο που μπορω να ακνω ειναι να μεταφερθω σε VPS server με περισσοτερη μνημη και περισσοτερους επεξεργαστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, thessalonik είπε

Ρε φιλε 3 ιστοσελιδες φιλξενω ολες κιολες. Αν εδινα οσα χρηματα προειπες για διαφημιση της σελιδας μου SEO στο Google + dedicated databse server πως θα εκανα αποσβεση? Θα εμπαινα εμσα για τα καλα....

Αυτο που μπορω να ακνω ειναι να μεταφερθω σε VPS server με περισσοτερη μνημη και περισσοτερους επεξεργαστες.

Να σε ρωτήσω λοιπόν: Γιατί φιλοξενείς ιστοσελίδες; Για πλάκα;

Γιατί έχει οι πελάτης σου online shop; Για πλάκα;

Αν είναι έτσι παράτα το και μην παιδεύεσαι. Αν όμως θέλεις να πουλήσεις προϊόντα και υπηρεσίες και να κερδίσεις χρήματα πρέπει βέβαια να επενδύσεις. Αλλιώς δεν θα έχεις ποτέ πάνω από 3 ιστοσελίδες.

 

Επεξ/σία από ajaxmonkey4hire
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ajaxmonkey4hire είπε

Να σε ρωτήσω λοιπόν: Γιατί φιλοξενείς ιστοσελίδες; Για πλάκα;

Γιατί έχει οι πελάτης σου online shop; Για πλάκα;

Αν είναι έτσι παράτα το και μην παιδεύεσαι. Αν όμως θέλεις να πουλήσεις προϊόντα και υπηρεσίες και να κερδίσεις χρήματα πρέπει βέβαια να επενδύσεις. Αλλιώς δεν θα έχεις ποτέ πάνω από 3 ιστοσελίδες.

Σιγα - σιγα θα γινουν πραγματα.

Προς το παρον δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα. αρκουμαι στο γεγονος οτι οι ιστοσελιδες που φιλοξενω παιζουν σωστα.

Σε λιγο καιρο αλλαζοντας παροχο θα εχω στην διαθεση μου VPS με διπλασια μνημη και επεξεργαστικη ισχυ.

Καθως αυξανονται οι πελατες θα αυξανω και γω την υποδομη οσο μπορω καθε φορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, thessalonik είπε

Προς το παρον δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα. αρκουμαι στο γεγονος οτι οι ιστοσελιδες που φιλοξενω παιζουν σωστα.

@thessalonik νομίζω ότι οι συμβουλές των παιδιών είναι για να βελτιώσεις αυτό που παρέχεις ως υπηρεσία. Τα sites που έχεις σε wordpress τα ενημερώνεις με τις τελευταίες εκδόσεις; Γιατί μου φαίνονται πολύ παλιά τα themes.

14 ώρες πριν, thessalonik είπε

Καθως αυξανονται οι πελατες θα αυξανω και γω την υποδομη οσο μπορω καθε φορα.

Πραγματικά χωρίς παρεξήγηση, απορώ πως έχεις και αυτούς τους 3 εκ των οποίων τα 2 sites είναι απαρχαιωμένα. Εγώ δε θα ερχόμουνα σαν πελάτης γιατί από αυτά που είδα καταλαβαίνω ότι τα όποια χρήματα θα σου δώσω ΔΕ θα μου επιστραφούν σαν δουλειά στο γραφείο μου. Αν αυτοί που έχουν τα site τους σε εσένα βγάζουν χρήματα από αυτά πάω πάσο αλλά δεν το πιστεύω. 

Άκουσε τις συμβουλές που σου δίνονται και να ξέρεις ότι ένας καλός server είναι μόνο η αρχή. Τα υπόλοιπα είναι τα δύσκολα (SEO, google ads, backlinking). 

Κανείς δεν τα ξέρει όλα και δόξα τω Θεό εδώ στο insomnia το μόνο πράγμα που υπάρχει σε αφθονία είναι η διάθεση για βοήθεια και βελτίωση. 

Επεξ/σία από becoming_I
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, becoming_I είπε

Κανείς δεν τα ξέρει όλα και δόξα τω Θεό εδώ στο insomnia το μόνο πράγμα που υπάρχει σε αφθονία είναι η διάθεση για βοήθεια και βελτίωση. 

όπως επίσης υπάρχει σε αφθονία η παραγωγική ειρωνεία και τα καρφιά @thessalonik

Επεξ/σία από The King
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, thessalonik είπε

Σιγα - σιγα θα γινουν πραγματα.

Προς το παρον δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα. αρκουμαι στο γεγονος οτι οι ιστοσελιδες που φιλοξενω παιζουν σωστα.

Σε λιγο καιρο αλλαζοντας παροχο θα εχω στην διαθεση μου VPS με διπλασια μνημη και επεξεργαστικη ισχυ.

Καθως αυξανονται οι πελατες θα αυξανω και γω την υποδομη οσο μπορω καθε φορα.

Την στιγμή που κάνεις κάτι επαγγελματικά επενδύεις

χρήμα

ευφυΐα

ταλέντο

γνώσεις

χρόνο

Δεν έχεις χρήμα; Δεν πειράζει εφόσον έχεις κάτι από τα άλλα. Επενδύεις ότι έχεις και πείθεις κάποιον να σε χρηματοδοτήσει. Αν δεν έχεις τίποτε από όλα αυτά: υπάρχει και το δημόσιο.

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από ajaxmonkey4hire
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, thessalonik είπε

Ρε φιλε 3 ιστοσελιδες φιλξενω ολες κιολες. Αν εδινα οσα χρηματα προειπες για διαφημιση της σελιδας μου SEO στο Google + dedicated databse server πως θα εκανα αποσβεση? Θα εμπαινα εμσα για τα καλα....

Αυτο που μπορω να ακνω ειναι να μεταφερθω σε VPS server με περισσοτερη μνημη και περισσοτερους επεξεργαστες.

Σιγά τα λεφτά.. άντε να σου πάει 3κ€ το έτος. Τρίχες για τα ελληνικά δεδομένα. 

 

Αν δεν μπορείς να δώσεις τόσα, τότε πάνε εδώ στον κρεταφορς που έχει καλούς shared, και φόρτωνε τους με 5-6 σάιτ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από κάτι μήνες με προσέγγισε ένας ξάδελφος μου από την Θεσσαλονίκη να του φτιάξω σίτε για τη δουλειά του. Αξεσουάρ, αναλώσιμα και ανταλλακτικά για αυτοκίνητα πουλάει ο άνθρωπος. Λιανική και χονδρική. Όταν του είπα ότι για να πετύχει πρέπει να έχει ένα budget τουλάχιστον 100 Ευρώ τον μήνα μου είπε:

Τρελάθηκες! τόσα λεφτά δίνονται για σίτε;

Από την άλλη όμως δίνει

100/μήνα για τσιγάρα

100/μήνα για καφέδες

100/μήνα για σκράτζ

Κανένα από αυτά δεν τον βοηθάει να μεγαλώσει την δουλειά του και να αυξήσει τις πωλήσεις του φυσικά.  Όμως Τι να πεις σε κάποιον ο οποίος προτιμά να "επενδύσει" 100/μήνα στο σκράτζ και όχι στην δουλειά που κάνει. Στον εαυτό του με άλλα λόγια. Δυστυχώς τέτοιου είδους νοοτροπίες είναι πολύ διαδεδομένες στην Ελλάδα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, ajaxmonkey4hire είπε

Πριν από κάτι μήνες με προσέγγισε ένας ξάδελφος μου από την Θεσσαλονίκη να του φτιάξω σίτε για τη δουλειά του. Αξεσουάρ, αναλώσιμα και ανταλλακτικά για αυτοκίνητα πουλάει ο άνθρωπος. Λιανική και χονδρική. Όταν του είπα ότι για να πετύχει πρέπει να έχει ένα budget τουλάχιστον 100 Ευρώ τον μήνα μου είπε:

Τρελάθηκες! τόσα λεφτά δίνονται για σίτε;

Από την άλλη όμως δίνει

100/μήνα για τσιγάρα

100/μήνα για καφέδες

100/μήνα για σκράτζ

Κανένα από αυτά δεν τον βοηθάει να μεγαλώσει την δουλειά του και να αυξήσει τις πωλήσεις του φυσικά.  Όμως Τι να πεις σε κάποιον ο οποίος προτιμά να "επενδύσει" 100/μήνα στο σκράτζ και όχι στην δουλειά που κάνει. Στον εαυτό του με άλλα λόγια. Δυστυχώς τέτοιου είδους νοοτροπίες είναι πολύ διαδεδομένες στην Ελλάδα.

ξέχασες και τα 800€ για νέο iPhone και παρόμοια gadgets.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Δες ξέρω αν αναφέρθηκε, χρησιμοποιώ το https://www.hostens.com/vps-hosting/ Η υποστήριξη τους είναι 15 λεπτά οποιαδήποτε ώρα την ημέρα.
Χρησιμοποιούν το Direct Admin που είναι πολύ απλό στη χρήση.

Το κόστος είναι περίπου 30 ευρώ / χρόνο.

Στις 26/2/2018 στις 8:32 ΜΜ, thessalonik είπε

Ρε φιλε 3 ιστοσελιδες φιλξενω ολες κιολες. Αν εδινα οσα χρηματα προειπες για διαφημιση της σελιδας μου SEO στο Google + dedicated databse server πως θα εκανα αποσβεση? Θα εμπαινα εμσα για τα καλα....

Αυτο που μπορω να ακνω ειναι να μεταφερθω σε VPS server με περισσοτερη μνημη και περισσοτερους επεξεργαστες.

Δεν είναι επένδηση ο VPS που θα πάρεις από τη στιγμή που ασχολήσε επαγγελματικά. Δεν είναι εκατομύρια, 30-50 ευρώ το χρόνο είναι.

Επίσης αν τα θες για μικρής επισκεψημότητας wordpress sites να φιλοξενήσεις δεν χρειάζεσε κάτι δυνατό, αρκετά με τη μεγαλομανία, χρειάζεσε κάτι που μπορεί να επεκταθεί στο μέλλον. Ούτος η άλλος ο server θα είναι σε αναμονή τις περισσότερες ώρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...