Προς το περιεχόμενο

Eλληνική YouTube σκηνή


Nightshady

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 23/2/2018 στις 8:03 ΠΜ, Nightshady είπε

Δυστυχώς η ελληνική YouTube αποτελεί μια προέκταση της ελληνικής κοινωνίας όπου οι φελλοί και τα σκατά επιπλέουν και το να βρεις ποιοτικά ελληνικά YouTube κανάλια είναι θέμα τύχης και ψαξίματος μιας κι επί το πλείστον προβάλονται μπούρδες τύπου 2J.

Εσάς ποιά είναι η άποψή σας για την ελληνική YouTube σκηνή;

 

Δεν έχω άποψη για το σύνολο των βίντεο που βγάζουν οι έλληνες, πιο πολύ νευριάζω με κάποιους που κλέβουν τραγούδια από ξένα και τα διασκευάζουν με δικά τους λόγια πλασσάροντας ως δικό τους δημιούργημα (βλέπε, θέλω να φάω). Αλλά οχι ρε φίλε και μπούρδες ο 2J, ακόμα δεν ξέχασα το επικό βίντεο που υπήρχε που έλεγε κάτι για σκατούλες και κουράδια, πρέπει να το αφαίρεσαν τώρα γιατί δεν το βρίσκω εδώ και καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως υπάρχει και το λούμπεν στο youtube ετσι υπαρχει και το ποιοτικό. Το να συγκρίνουμε κανάλια τα οποια απευθύνονται σε πιτσιρικάδες με αυτα που ειναι για ενήλικους δεν ειναι "σωστό". Δυστυχώς ή ευτυχώς η πλειοψηφία του κοινου ειναι νεαρές ηλικίες, οποτε θα συνεχίσουν να βγαίνουν αυτα που αποκαλείς μπούρδες. Ολα παίζουν το ρολο τους παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεπω τα ξαδερφακια μου (2α και 4η δημοτικου) να βλέπουν fortnite vlogers και αυτον τον 2j κα αντίστοιχους καραγκιοζακους.

Ειλικρινά θελω να βρω γιατί τους αρέσουν αλλα όταν τα ρωταω απλα επαναλαμβάνουν ατάκες των παραπανω. Προσπαθώ να δω μαζί τους μήπως βγάλω μια άκρη αλλα τίποτα. 

Δεν μου αρεσει να κρίνω τις επιλογες των παιδιών και δεν το κανω. Ίσως φταιω εγω που ειμαι πλεον "γέρος". Μήπως και οι γονεις μου καταλάβαιναν τι έκανε στο κεφάλι μου το south park; Ηταν "γέροι" για μενα και είχα δίκιο και ας ήμουν παιδι. Ακομα βλεπω αλλωστε. 

Ίσως απλα τα παιδια ξέρουν κατι που δεν ξέρουμε εμείς. Το πιθανότερο. 

Εχει καταφέρει κανεις να κάτσει και να συζητήσει με ενα παιδι που βλέπει ανάλογα κανάλια τι ακριβως τους αρεσει;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μην μας αρέσουν κάποια κανάλια και λογικό ειναι αλλά όταν κάποιος λεει πως το 2J πχ ειναι μπουρδα, το μονο σιγουρο ειναι πως δεν εχει καταλαβει τι δουλεια κρυβεται πισω απο το να φτιαξεις ενα απλο βιντεο και να εχεις τα κακαλα να το ανεβασεις δειχνοντας την φατσα σου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι το κοινό στο οποίο απευθύνονται  κατά βάση οι πιο δημοφιλείς έχει μ.ο. ηλικίας τα 14 και γουστάρει μποιζ εντ νοιζ, οπότε το περιεχόμενο είναι ανάλογο θεωρώ.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, MikeJ είπε

Βασικά αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι το κοινό στο οποίο απευθύνονται  κατά βάση οι πιο δημοφιλείς έχει μ.ο. ηλικίας τα 14 και γουστάρει μποιζ εντ νοιζ, οπότε το περιεχόμενο είναι ανάλογο θεωρώ.

Οση δουλεια και να εχει πεσει,εαν το υλικο ειναι σκουπιδι τοτε δε μας νοιαζει η δουλεια.

Τα γκολ μετρανε,οχι πως μπηκαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, MikeJ said:

Βασικά αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι το κοινό στο οποίο απευθύνονται  κατά βάση οι πιο δημοφιλείς έχει μ.ο. ηλικίας τα 14 και γουστάρει μποιζ εντ νοιζ, οπότε το περιεχόμενο είναι ανάλογο θεωρώ.

συμφωνω απολυτα. 

καλως ή κακως τα λεφτα τα views/subs ερχονται απο αυτες τις ηλικιες. 

γι αυτο και πολλοι youtubers προσπαθουν να "ταισουν"  τα γυμνασιοπαιδα με αναλογο περιεχομενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ πως το ποιοτικό είναι πολύ σχετικό για τον καθένα...Για μένα προσωπικά 2J, Manos και Κοντοποδης είναι σιχαμενοι....Δεν τους αντέχω λεπτό....

Μιας και έχω ιδιαίτερη αδυναμία στο μεταφυσικό, υπάρχουν μερικά αξιόλογα κανάλια, που θεωρώ πως ξεπερνάνε τα αντίστοιχα ξένα, αν και κορυφαίο θεωρώ τους codex cultus concept! Οποίος θέλει κάτι αντίστοιχο πιο ελαφρύ που το παρακολουθούν παιδάκια γυμνασίου υπάρχει και το Augikos Journal όπου τον κοροϊδεύουν...

Αυτο πάντως που βλέπω είναι πως σταδιακά τα νέα Ελληνικά κανάλια είναι πιο ποιοτικά, πιθανόν προσπαθούν να το σοβαρεψουν, θεωρώντας το ως μια μορφή πενιχρου μεν, αλλά εισοδήματος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα αυτό που μου προκαλεί ακόμα περισσότερο αηδία είναι οι φανατισμένοι οπαδοί - ρουβίτσες τους. Τυχαία αναφέρω τους unboxholics οι τυφλοί οπαδοί των οποίων νομίζουν οτι ο ηγέτης τους έχει ανακαλύψει τον τροχό που ονομάζεται unboxing, videogames κλπ. Επίσης άκυρα σχόλια σε άσχετα βιντεάκια άλλων καναλιών "ρε πότε θα φωνάξετε τον Σάκη στην εκπομπή σας" κλπ. Και φυσικά έτσι και επιδιώξει κανείς με επιχειρήματα και ώριμο διάλογο να διαφωνήσει με το αλάθητο του αρχηγού τους, τότε κινδυνεύει με δημόσιo λιθοβολισμό και διασυρμό. Και μιας και αναφέρθηκα σε αυτό το κανάλι ας θυμηθούμε οι πιο παλιοί το εκδικητικό μποικοτάζ που εφάρμοσαν όλες οι πρώτες ρουβίτσες τους και και παρακινούσαν τον κόσμο να εφαρμόσει στο site στο το οποίο πρωτοπροβλήθηκαν και ουσιαστικα σε αυτό μάζεψαν κόσμο και οπαδούς οι uh (το οποίο site δυστυχώς ακόμα δεν έχει ανακάμψει και η κίνηση του είναι θλιβερά μικρή για την ποιότητα που προσφέρει στην ενημέρωση και κριτική περί videogames). Ας μην αναφερθώ και σε άλλους "στρατούς"- armies..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε χωρίς να θέλω να πάρω το μέρος κανενός κανείς δεν έχει αυτοαποκαλεστει ηγέτης κλπ. Τα παιδιά κάνουν δυνατή προσπάθεια με πάρα πολύ ποιοτικά vlog. Κάτι κάνουν καλά και έχουν αυτόν τον κόσμο και σε όποιο event οργάνωσαν το έκαναν τελείως τσάμπα. Βγάζουν γέλιο αλλά έχουν και πολύ δυνατά vlog. Αν το δεις θα καταλάβεις πως δεν είναι μόνο games χαβαλες και σουξουμουξου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αναφέρθηκα καθόλου στους συντελεστές του καναλιού. Στους φανατισμένους τυφλούς οπαδούς "γιατί το λέει ο Μπάμπης ο Σουγιάς" αναφέρθηκα. Κάτι που έιναι σε αντιδιαστολή με την ποιότητα του περιεχομένου του καναλιού που κανείς δε μπορεί να αμφισβητήσει (άσχετα αν δεν τους παρακολουθώ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν σας φαίνονται σκουπίδια τα κανάλια αυτά (ναι, κάποια είναι όντως, αλλά είναι καθρέφτης της κοινωνίας μας), καθίστε και ασχοληθείτε με το Youtube και φτιάξτε ένα (κατ' εσάς) αξιόλογο κανάλι μήπως και ισορροπηθεί το σκουπιδαριό. Όχι; Μόνο γκρίνια; :rolleyes:

Το ότι σε κάποιους δεν μας αρέσει ο 2J δεν σημαίνει ότι είναι και μάπα για κάποιους άλλους. Κάποιους τους διασκεδάζει και αυτό σημαίνει ότι είναι επιτυχία για τον 2J. Επί των πλήστον έφηβους, αλλά διασκεδάζει κάποιους. Δυστυχώς δεν βρίσκουν ενδιαφέρον την αστρονομία*, την φυσική και γενικότερα την επιστήμη. Και σε αυτό φταίει η παιδεία που έχουμε.

Υπάρχουν αρκετά αξιόλογα έως υπέροχα κανάλια. Κάποια αναφέρθηκαν ήδη (Astronio, καθημερινή φυσική κλπ), κάποια άλλα θέλει ψάξιμο για να βρεθούν. Η αρχική σελίδα πάει σύμφωνα με τις τάσεις και τα cookies.

On 2/23/2018 at 11:02, eliasjuve said:

Όπως τα λες είναι φίλε μου. Μ'αρέσει που λέμε ότι η τηλεόραση έχει σκουπίδια και το youtube θα μας σώσει αλλά απ'ότι φαίνεται πρόκειται για χαβούζα.

Η μόνη διαφορά είναι ότι στο Youtube είναι περισσότερο στο χέρι σου τι θα δεις και έχεις άπειρες επιλογές, ενώ η τηλεόραση σε περιορίζει σε 5-6 σαπιοκάναλα, άντε 10-15 αν έχεις Nova κλπ.

Επεξ/σία από Adanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...