Προς το περιεχόμενο

Ολικη ανακαινιση σπιτιου, τι κανω?


starmanwarz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ετοιμαζομαι για ολικη ανακαινιση στο διαμερισμα μου. Θα αλλαχτουν τα ΠΑΝΤΑ (μπανιο, κουζινα, ηλεκτρολογικα, υδραυλικα, πατωματα, επιπλα, κουφωματα, θερμανση κτλ).

Αυτο που θελω ειναι να αναθεσω σε καποιον μηχανικο ολοκληρο το εργο, να γινει μια μελετη, να δωσει ιδεες και να συντονιζει τα συνεργεια. Εχω καταληξει στο στυλ που θα ηθελα και ψαχνω για ιδεες πανω σε αυτο.

Πηγα ηδη σε ενα τεχνικο γραφειο οπου ο μηχανικος εκει μου ζητησε 5.000 ευρω μονο για την μελετη (σχεδια και κοστολογιο υλικων) τα οποια προφανως και μου φανηκαν υπερβολικα.

Που πρεπει να απευθυνθω για κατι τετοιο? Σε πολιτικο μηχανικο? Αρχιτεκτονα? Διακοσμητη? Τι πρεπει να προσεξω? Ποια ειναι μια λογικη τιμη για μια μελετη? Γενικα, πως εχει η διαδικασια?

Οποιαδηποτε αλλη πληροφορια ειναι καλοδεχουμενη μιας και δεν εχω ασχοληθει ποτε με κατι τετοιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εκανα ανακαινιση σε σπιτι 60τμ πριν 2 μηνες, μου βγηκε 15.000, τα παντα ολα αλλαξαν κουφοματα, πορτες εξωπορτα, πατωματα, τελειως νεο μπανιο , ντουλαπια στην κουζινα, μπαλκονι με νεα καγκελα-πλακακια, νεα ηλεκτρολογικα πινακας κλπ. Απο ποντικοτρυπα εγινε λουξατο σπιτι και μπορω να σου πω οτι αν δεν πληρωσεις δυσκολα να πετυχεις τετοιο αποτελεσμα τοσο καλο. Τωρα ομως θα το πουλησω 75.000 απο εκει που θα επιανε 35.000

Επεξ/σία από NemeSis1990
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, NemeSis1990 είπε

εκανα ανακαινιση σε σπιτι 60τμ πριν 2 μηνες, μου βγηκε 15.000........Τωρα ομως θα το πουλησω 75.000 απο εκει που θα επιανε 35.000

Να μην ξεχάσεις να βάλεις σειρά προτεραιότητας στην αγγελία που θα το πουλάς γιατί διαφορετικά θα γίνουν πολλοί τσακωμοί...

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tarantules είπε

Να μην ξεχάσεις να βάλεις σειρά προτεραιότητας στην αγγελία που θα το πουλάς γιατί διαφορετικά θα γίνουν πολλοί τσακωμοί...

καλη η εξυπναδα σου, αλλα ειναι για επαγγελματικος χωρος το σπιτι οποτε η τιμη ειναι νορμαλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NemeSis1990 είπε

καλη η εξυπναδα σου, αλλα ειναι για επαγγελματικος χωρος το σπιτι οποτε η τιμη ειναι νορμαλ

Εγώ εύχομαι από καρδιάς να το πουλήσεις και να τα πάρεις τα λεφτά.Απλά η αγορά άλλα δείχνει μέχρι τώρα....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

υπαρχει απειρο χρημα μαυρο, σε μερη που μαλλον δεν εχεις επαφη, μιλαω για μηχανικους/δικηγορους/γιατρους και ελ. επαγγ. ΟΧΙ τα φτωχαδακια αλλα αυτους που ειναι χρονια στα κολπα....

Επεξ/σία από NemeSis1990
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tarantules είπε

Εγώ εύχομαι από καρδιάς να το πουλήσεις και να τα πάρεις τα λεφτά.Απλά η αγορά άλλα δείχνει μέχρι τώρα....

Μην το λές, εδω κάτω αν είναι σε λίγο καλή περιοχή (=airbnb) οι τιμές για ενοίκιο ή αγορά εχουν ξεφύγει, μην σου πώ οτι πλέον είναι σε τιμές προ 2008!

ημιτελές σπίτι (χωρίς κουφώματα-πατώματα-μονο σπιραλ σε ηλεκτρολογικά χωρίς καλώδια) πρώτου ορόφου σε ουδέτερη περιοχή, 95.000. Χάλαρο του 50 (διαλυμένο) με μικρό κήπο 100Κ , για τέτοια νούμερα μιλάμε! Απο ενοίκια, 2άρι 400+ και ΑΝ εισαι τυχερός και δεν το θέλουν για ιδία χρήση ιούνιο-σεπτέμβριο οποτε όξω...!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, NemeSis1990 είπε

υπαρχει απειρο χρημα μαυρο, σε μερη που μαλλον δεν εχεις επαφη, μιλαω για μηχανικους/δικηγορους/γιατρους και ελ. επαγγ. ΟΧΙ τα φτωχαδακια αλλα αυτους που ειναι χρονια στα κολπα....

Δεν νομίζω κάποιος που έχει μαύρο χρήμα εκτός τραπεζικού συστήματος να αγοράσει ακίνητο και δη επαγγελματικό χώρο και να στα δώσει στο χέρι μετρητά.

Άσε που απαγορεύεται αλλά ακόμα και στο χέρι να στα δώσει δεν θα μπορείς εσύ μετά να τα χρησιμοποιήσεις για πχ μια μελλοντκή σου αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, tarantules είπε

Εγώ εύχομαι από καρδιάς να το πουλήσεις και να τα πάρεις τα λεφτά.Απλά η αγορά άλλα δείχνει μέχρι τώρα....

Υπάρχουν μέρη που δεν βρίσκεις με τίποτα καλό σπίτι, ανάρπαστα γίνονται. Είναι αρκετός κόσμος που θέλει και μπορεί να αγοράσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, tarantules είπε

Δεν νομίζω κάποιος που έχει μαύρο χρήμα εκτός τραπεζικού συστήματος να αγοράσει ακίνητο και δη επαγγελματικό χώρο και να στα δώσει στο χέρι μετρητά.

Άσε που απαγορεύεται αλλά ακόμα και στο χέρι να στα δώσει δεν θα μπορείς εσύ μετά να τα χρησιμοποιήσεις για πχ μια μελλοντκή σου αγορά.

ναι φιλε μου εννοειτε οτι μεσω τραπεζης, τα μαυρα ειναι για τα καθημερινα εξοδα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, NemeSis1990 είπε

ναι φιλε μου εννοειτε οτι μεσω τραπεζης, τα μαυρα ειναι για τα καθημερινα εξοδα....

Οπότε ήταν εντελώς άκυρη η αναφορά σου στο "άπειρο" μαύρο χρήμα, μια και όπως λες και εσύ το μαύρο δεν είναι για αγορά ακινήτου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Joshua21 είπε

Οπότε ήταν εντελώς άκυρη η αναφορά σου στο "άπειρο" μαύρο χρήμα, μια και όπως λες και εσύ το μαύρο δεν είναι για αγορά ακινήτου.

Αστο δεν καταλαβες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, NemeSis1990 είπε

ναι φιλε μου εννοειτε οτι μεσω τραπεζης, τα μαυρα ειναι για τα καθημερινα εξοδα....

Δεν αντιλέγω.Απλά όταν είπα οτι λίγο δύσκολο να πουλήσεις ακίνητο στις μέρες μας , μου ανέφερες οτι υπάρχει άπειρο μαύρο χρήμα από γιατρούς, δικηγόρους, μηχανικούς και ελ.επαγγελματίες , που προφανώς με τα λεφτά αυτά θα κάνουν την αγορά.Πρώτα απόλα όμως θα πρέπει να τα έχουν βάλει "μέσα" στο τραπεζικό σύστημα.Και για να γίνει αυτό θα πρέπει με κάποιο τρόπο να τα έχουν "ξεπλύνει".

Εγώ απόσο ξέρω τα μαύρα όλοι τα κρατάνε εκτός συστήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια οταν λεω μαυρα λεφτα εννοω οτι κονομανε ακομα και σε καιρους κρισης.... ξοδευουν τα μαυρα και τα αλλα στην τραπεζα ειναι για φορους και αγορες αυτοκινητο/ακινητο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...