Προς το περιεχόμενο

Ολικη ανακαινιση σπιτιου, τι κανω?


starmanwarz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, NemeSis1990 είπε

ρε παιδια οταν λεω μαυρα λεφτα εννοω οτι κονομανε ακομα και σε καιρους κρισης.... ξοδευουν τα μαυρα και τα αλλα στην τραπεζα ειναι για φορους και αγορες αυτοκινητο/ακινητο

Γίνεται αυτό που λες αλλά να έχεις υπόψη σου οτι το 99% του κόσμου τα έχει βγάλει τα χρήματα εκτός τραπεζικού συστήματος από την εποχή που μας τρομοκρατούσαν με κούρεμα καταθέσεων.Όσα έχει αφήσει μέσα στο τραπεζικό σύστημα ο περισσότερος κόσμος είναι απλά και μόνο για φόρους και για τρέχοντα έξοδα.Όχι για ακίνητα.

Ειδικά δε οι γιατροί , δικηγόροι , μηχανικοί και λοιποί , ήταν από τους πρώτους που τα είχαν βγάλει σε Ελβετίες , Λιχτενστάϊν και Γερμανίες πριν καν ξενικήσουν τα capital controls.

Μου φαίνεται λιγουλάκι δύσκολο να βρεθεί κάποιος με πχ 100Κ στην τράπεζα και να τα διαθέσει για ακίνητο σύμφωνα με τα σημερινά πάντα δεδομένα.

Όπως και να έχει , μακάρι να το δώσεις.

Επεξ/σία από tarantules
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, tarantules είπε

Γίνεται αυτό που λες αλλά να έχεις υπόψη σου οτι το 99% του κόσμου τα έχει βγάλει τα χρήματα εκτός τραπεζικού συστήματος από την εποχή που μας τρομοκρατούσαν με κούρεμα καταθέσεων.Όσα έχει αφήσει μέσα στο τραπεζικό σύστημα ο περισσότερος κόσμος είναι απλά και μόνο για φόρους και για τρέχοντα έξοδα.Όχι για ακίνητα.

Ειδικά δε οι γιατροί , δικηγόροι , μηχανικοί και λοιποί , ήταν από τους πρώτους που τα είχαν βγάλει σε Ελβετίες , Λιχτενστάϊν και Γερμανίες πριν καν ξενικήσουν τα capital controls.

Μου φαίνεται λιγουλάκι δύσκολο να βρεθεί κάποιος με πχ 100Κ στην τράπεζα και να τα διαθέσει για ακίνητο σύμφωνα με τα σημερινά πάντα δεδομένα.

Όπως και να έχει , μακάρι να το δώσεις.

Δεν είναι δύσκολο πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, zio10 είπε

Δεν είναι δύσκολο πάντως.

Δεν είπα οτι δεν γίνεται.Απλά εαν υποθέσουμε οτι κάποιος έχει "παρκάρει" 100Κ στις ελληνικές τράπεζες , δυο τινά συμβαίνουν.Ή απλά ποιάστηκε ηλίθιος και τα είχε όλα μέσα και τα capital control τον έποιασαν στον ύπνο και δεν πρόλαβε να τα βγάλει , ή έχει τόσα πολλά (πολύ περισσότερα) από τα 100Κ τα οποία είναι εκτός ελληνικού τραπεζικού συστήματος και δεν τον νοιάζουν τα 100Κ που "ξέμειναν" εντός του ελληνικού τραπεζικού συστήματος.

Ο 2ος τώρα (με τα πολλά λεφτά) , είναι τρομερά δύσκολο να ενδιαφερθεί για ένα επαγγελματικό χώρο των 60τ.μ του φίλου παραπάνω.Αυτοί είναι μεγάλα ψάρια και κάνουν (συνήθως) αγορές πολλών χιλιάδων ευρώ.Τα 100Κ είναι πασατέμπια για αυτούς.

Η πρώτη περίπτωση είναι η μόνη πιθανή , αλλά και πάλι πόσοι τέτοιοι υπάρχουν;

 

Επεξ/σία από tarantules
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@starmanwarz αφού θες να το αναλάβει μηχανικός με συνεργείο πάρε όσες προσφορές μπορείς.

Εγώ όταν έψαχνα για το δικό μου (εγώ έψαχνα βέβαια μεμονωμένους επαγγελματίες κ όχι συνεργεία) έβαλα μια αγγελία στο texnitesonline.gr κ πήρα πάρα πολλές προσφορές ώστε να συγκρίνω τιμές. 

Επίσης τα συνεργεία αυτά έχουν όλες τις ειδικότητες οπότε μπορούν να σε βοηθήσουν με το σχέδιο κτλ. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

75000 ευρώ για 60τ.μ παλιό σπίτι πολλά είναι. Παρά πολλά. Χωρίς γκαράζ, χωρίς αποθήκη. 

Στο θέμα μας. Πάρε προσφορές από όσους μπορείς για όλο μαζί το πακέτο της ανακαίνισης. 

Επεξ/σία από mp123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, mp123 είπε

60τ.μ παλιό σπίτι πολλά είναι. Παρά πολλά. Χωρίς γκαράζ, χωρίς αποθήκη. 

Στο θέμα μας. Πάρε προσφορές από όσους μπορείς για όλο μαζί το πακέτο της ανακαίνισης. 

Επεξ/σία πριν από 4 λεπτά

φιλε ειναι επαγγελματικη στεγη δεν ειναι απλα σπιτι.... ειναι αλλη περιπτωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να πας σε αρχιτέκτονα κυριως (αν ειναι και μηχανικός οκ) οχι ομως σε μονο μηχανικό.

Το κοστος ειναι λογικο αυτη ειναι η αμοιβή τους(ειναι καλή τιμη)

Τωρα αν χρειαστείς αδεια (σιγουρακι) πας και για εφκα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, bill999r είπε

@starmanwarz αφού θες να το αναλάβει μηχανικός με συνεργείο πάρε όσες προσφορές μπορείς.

Εγώ όταν έψαχνα για το δικό μου (εγώ έψαχνα βέβαια μεμονωμένους επαγγελματίες κ όχι συνεργεία) έβαλα μια αγγελία στο texnitesonline.gr κ πήρα πάρα πολλές προσφορές ώστε να συγκρίνω τιμές. 

Επίσης τα συνεργεία αυτά έχουν όλες τις ειδικότητες οπότε μπορούν να σε βοηθήσουν με το σχέδιο κτλ. 

Για να δωσει προσφορα ο μηχανικος δεν πρεπει να κανει μια μελετη πρωτα, την οποια φανταζομαι πληρωνω? Πως θα βγει το συνολικο κοστος αλλιως?

3 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Μπορείς να πας σε αρχιτέκτονα κυριως (αν ειναι και μηχανικός οκ) οχι ομως σε μονο μηχανικό.

Το κοστος ειναι λογικο αυτη ειναι η αμοιβή τους(ειναι καλή τιμη)

Τωρα αν χρειαστείς αδεια (σιγουρακι) πας και για εφκα

Χμμ δηλαδη τα 5.000 που μου ζητησαν ειναι φυσιολογικα? Αυτος ο μηχανικος ειναι γνωστος στην πιατσα αλλα και παλι 5.000 αερα μου φανηκαν καπως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα μονα που περιλαμβανονται στην τιμη ειναι αρχιτεκτονικα/ηλεκτρολογικα/υδραυλικα σχεδια καθως και αρχειο με ολα τα υλικα και τις τιμες τους. Και τρισδιαστατη απεικονιση με κουζινα μπανιο επιπλα κτλ.

Επεξ/σία από starmanwarz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, starmanwarz είπε

 

47 λεπτά πριν, bill999r είπε

@starmanwarz αφού θες να το αναλάβει μηχανικός με συνεργείο πάρε όσες προσφορές μπορείς.

Εγώ όταν έψαχνα για το δικό μου (εγώ έψαχνα βέβαια μεμονωμένους επαγγελματίες κ όχι συνεργεία) έβαλα μια αγγελία στο texnitesonline.gr κ πήρα πάρα πολλές προσφορές ώστε να συγκρίνω τιμές. 

Επίσης τα συνεργεία αυτά έχουν όλες τις ειδικότητες οπότε μπορούν να σε βοηθήσουν με το σχέδιο κτλ. 

Για να δωσει προσφορα ο μηχανικος δεν πρεπει να κανει μια μελετη πρωτα, την οποια φανταζομαι πληρωνω? Πως θα βγει το συνολικο κοστος αλλιως?

 

Όχι φίλε μου. Η επίσκεψη κ η προσφορα είναι δωρεάν κ εσύ επιλέγεις αυτόν που σε συμφέρει ή αυτόν που θεωρείς πιο σωστό στην προσφορά. 

Πραγματικά στο συγκεκριμένο σαιτ δραστηριοποιούνται αξιόλογα συνεργεία κ μάλιστα έχουν κ κριτικές από άλλους πελάτες 

9 λεπτά πριν, starmanwarz είπε

 

Τα μονα που περιλαμβανονται στην τιμη ειναι αρχιτεκτονικα/ηλεκτρολογικα/υδραυλικα σχεδια καθως και αρχειο με ολα τα υλικα και τις τιμες τους

 

Απαράδεκτη η τιμή για αυτά τα πράγματα... Με 5000 φτιάχνεις ηλεκτρολογικα κ υδραυλικά από την αρχή κ μένουν κ ρέστα... 

Μην διανοηθείς κ δώσεις αεριτζιδικα λεφτά. 

Καλύτερα ρώτησε κάποιον που έχει κάνει κ ο ίδιος ανακαίνιση πχ θείος, πεθερος, φίλος, ώστε να μην σε πιάσουν κωτσο. 

Αν δεν έχεις κάποιον κοντινό να σε βοηθήσει τότε πάρε προσφορές. 

Έτσι θα συγκρίνεις κ θα δεις τι τιμές παίζουν στην αγορά. 

Όμως πήγα σε ένα μηχανικό κ με την πρώτη προσφορά έκλεισα στην ανακαίνιση δεν παίζει. 

Ενδεικτικά για την δική μου ανακαίνιση, επειδή είμαι  σε πολυκατοικία έβγαλα μια άδεια μικρής κλίμακας από την πολεοδομία. 

Ρώτησα για το ίδιο πράγμα 4 μηχανικούς. 

Ο πιο ακριβός ήθελε 350 ευρώ. 

Αυτός που μου την έβγαλε τελικά πήρε 150 ευρώ κ μάλιστα ήταν κ ο πιο φθηνός. 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ισχυει αυτα που λεει ο απόπάνω.

+ειδικά κάτι site του τύπου αναλαμβάνω τα πάντα.

Παρε τιμές από καθένα συνεργείο ξεχωριστά και θ σου βγει πιο φθηνά,άκουσε με πάντα έτσι γίνεται ;)

 

Απλά να έχεις κάποιον που το κατεχει να τους επιβλέπει και να ξέρει τι γίνεται στο σπίτι σου με τους μάστορες :) + ότι αν δεν το κατέχεις καθόλου να έχεις και μερικά έξτρα €€€ για αυτές τις δουλειές γτ πάντα βγαίνει κάτι παραπάνω ειδικά σε περιπτώσεις μεγάλης ανακαίνισης όπως θέλεις εσύ :)

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tarantules είπε

Δεν είπα οτι δεν γίνεται.Απλά εαν υποθέσουμε οτι κάποιος έχει "παρκάρει" 100Κ στις ελληνικές τράπεζες , δυο τινά συμβαίνουν.Ή απλά ποιάστηκε ηλίθιος και τα είχε όλα μέσα και τα capital control τον έποιασαν στον ύπνο και δεν πρόλαβε να τα βγάλει , ή έχει τόσα πολλά (πολύ περισσότερα) από τα 100Κ τα οποία είναι εκτός ελληνικού τραπεζικού συστήματος και δεν τον νοιάζουν τα 100Κ που "ξέμειναν" εντός του ελληνικού τραπεζικού συστήματος.

Ο 2ος τώρα (με τα πολλά λεφτά) , είναι τρομερά δύσκολο να ενδιαφερθεί για ένα επαγγελματικό χώρο των 60τ.μ του φίλου παραπάνω.Αυτοί είναι μεγάλα ψάρια και κάνουν (συνήθως) αγορές πολλών χιλιάδων ευρώ.Τα 100Κ είναι πασατέμπια για αυτούς.

Η πρώτη περίπτωση είναι η μόνη πιθανή , αλλά και πάλι πόσοι τέτοιοι υπάρχουν;

Υπάρχουν αρκετοί που επέστρεψαν τα λεφτά τους στις ελληνικές τράπεζες πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Ισχυει αυτα που λεει ο απόπάνω.

Δινουν τιμές τσεκούρια,ειδικά κάτι site του τύπου αναλαμβάνω τα πάντα.

Παρε τιμές από καθένα συνεργείο ξεχωριστά και θ σου βγει πιο φθηνά,άκουσε με πάντα έτσι γίνεται ;)

Απλά να έχεις κάποιον που το κατεχει να τους επιβλέπει και να ξέρει τι γίνεται στο σπίτι σου με τους μάστορες :) + ότι αν δεν το κατέχεις καθόλου να έχεις και μερικά έξτρα €€€ για αυτές τις δουλειές γτ πάντα βγαίνει κάτι παραπάνω ειδικά σε περιπτώσεις μεγάλης ανακαίνισης όπως θέλεις εσύ :)

(Αν είσαι Αθήνα μετά χαράς να σε βοηθήσω με συμβουλές και ότι άλλο θέλεις)

Φιλε μου δεν θελω σε καμια περιπτωση να μπλεξω με συνεργεια, θα χασω την μπαλα. Γι'αυτο και θελω καποιον να αναλαβει την ολη διαδικασια και να ειναι υπευθυνος για τα συνεργεια του. Ασε που πρωινα δουλευω οποτε δεν μπορω ουτε να συντονιζω ουτε να ειμαι παρων.

Μεχρι τωρα ρωτουσα φιλους και γνωστους για πολιτικους μηχανικους και εχω μαζεψει καποιες προτασεις αλλα απ'οτι καταλαβα δεν αρκει ο μηχανικος για αυτο που εχω κατα νου, πρεπει να συνεργαζεται και με αρχιτεκτονα/διακοσμητη. 

Εγω απλα θελω να δειξω σε καποιον μερικες φωτογραφιες που εχω μαζεψει για να παρει μια ιδεα για το στυλ που θελω να εχει το σπιτι, να κανει καποια μελετη, να προτεινει ισως καποιες αλλαγες στο διαμερισμα, να βγει καποιο σχεδιο και απο εκει και περα να παρουσιασει μια ετοιμη λυση πανω στο στυλ που επελεξα και μετα μαζι να κανουμε τις οποιες διορθωσεις/προσθηκες/αλλαγες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...