Προς το περιεχόμενο

Ολικη ανακαινιση σπιτιου, τι κανω?


starmanwarz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, starmanwarz είπε

Φιλε μου δεν θελω σε καμια περιπτωση να μπλεξω με συνεργεια, θα χασω την μπαλα. Γι'αυτο και θελω καποιον να αναλαβει την ολη διαδικασια και να ειναι υπευθυνος για τα συνεργεια του. Ασε που πρωινα δουλευω οποτε δεν μπορω ουτε να συντονιζω ουτε να ειμαι παρων.

Μεχρι τωρα ρωτουσα φιλους και γνωστους για πολιτικους μηχανικους και εχω μαζεψει καποιες προτασεις αλλα απ'οτι καταλαβα δεν αρκει ο μηχανικος για αυτο που εχω κατα νου, πρεπει να συνεργαζεται και με αρχιτεκτονα/διακοσμητη. 

Εγω απλα θελω να δειξω σε καποιον μερικες φωτογραφιες που εχω μαζεψει για να παρει μια ιδεα για το στυλ που θελω να εχει το σπιτι, να κανει καποια μελετη, να προτεινει ισως καποιες αλλαγες στο διαμερισμα, να βγει καποιο σχεδιο και απο εκει και περα να παρουσιασει μια ετοιμη λυση πανω στο στυλ που επελεξα και μετα μαζι να κανουμε τις οποιες διορθωσεις/προσθηκες/αλλαγες.

Φίλε Θα σε απογοητεύσω αλλά με αυτό τον τρόπο δεν φτιάχνει σπίτι, θέλει προσωπική εργασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, zio10 είπε

Υπάρχουν αρκετοί που επέστρεψαν τα λεφτά τους στις ελληνικές τράπεζες πάντως.

Το λες από προσωπική εμπειρία , πχ γνωστός σου που τα είχε έξω είδε οτι τα πράγματα πάνε πλέον τόσο πολύ καλά στην Ελλάδα που τα επέστρεψε ή οτι ακούς και διαβάζεις από τα διάφορα "αξιόπιστα" ΜΜΕ;

Εγώ πάντως σε μερικά οικονομικά forum διαβάζω από ιδιώτες οτι όλοι όσοι δεν κατάφεραν να βγάλουν τα χρήματα στο εξωτερικό την κατάλληλη στιγμή , τα τράβηξαν λίγα λίγα και τα έβαλαν κάτω από το στρώμα.Και γνωρίζω και πάμπολες περιπτώσεις από προσωπική εμπειρία συγγενών και φίλων που έκαναν ακριβώς το ίδιο.

Γίνονται βέβαια κατά καιρούς κάποιες απέλπιδες προσπάθειες να τρομοκρατηθεί ο κόσμος με κάτι άρθρα που λένε για περιστατικά που μπήκαν μέσα στο σπίτι και τους τα έκλεψαν ή οτι το σπίτι κάηκε και μαζί "πήρε" και χιλιάδες ευρώ αλλά δυστυχώς (γι αυτούς) ο κόσμος πλέον σταμάτησε να μασάει την καραμέλα και δεν την ξαναπατάει.Η τελευταία μάλιστα παντέντα που σκέφτηκαν είναι οτι ο "κακοποιός" χρησιμοποιεί εξελιγμένα συστήματα που ανιχνεύει τη μεταλλική ταινία ασφαλείας σε δεσμίδες χαρτονομισμάτων.Το έχουν πάει σε άλλο επίπεδο πλέον το τρολλάρισμα.

Άλλωστε , πιο είναι το επιχείρημα που κάποιος θα βασιστεί ώστε να ξαναγυρίσει πίσω τα λεφτά του όταν τα έχει ασφαλισμένα στο εξωτερικό έστω και με αρνητικό επιτόκιο.Η περισσότερη "ασφάλεια" που θα του παρέχουν οι ελληνικές τράπεζες ή τα τρελά επιτόκια που δίνουν;

Ας μην γελιόμαστε.Χρήμα θα αργήσει πάρα μα πάρα πολύ να δει το εγχώριο τραπεζικό σύστημα όσο υπάρχουν στα ηνία όλοι αυτοί που κατέστρεψαν την Ελλάδα.

Όλα τα άλλα είναι απλά για κατανάλωση.

Επεξ/σία από tarantules
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tarantules είπε

Το λες από προσωπική εμπειρία , πχ γνωστός σου που τα είχε έξω είδε οτι τα πράγματα πάνε πλέον τόσο πολύ καλά στην Ελλάδα που τα επέστρεψε ή οτι ακούς και διαβάζεις από τα διάφορα "αξιόπιστα" ΜΜΕ;

Εγώ πάντως σε μερικά οικονομικά forum διαβάζω από ιδιώτες οτι όλοι όσοι δεν κατάφεραν να βγάλουν τα χρήματα στο εξωτερικό την κατάλληλη στιγμή , τα τράβηξαν λίγα λίγα και τα έβαλαν κάτω από το στρώμα.Και γνωρίζω και πάμπολες περιπτώσεις από προσωπική εμπειρία συγγενών και φίλων που έκαναν ακριβώς το ίδιο.

Γίνονται βέβαια κατά καιρούς κάποιες απέλπιδες προσπάθειες να τρομοκρατηθεί ο κόσμος με κάτι άρθρα που λένε για περιστατικά που μπήκαν μέσα στο σπίτι και τους τα έκλεψαν ή οτι το σπίτι κάηκε και μαζί "πήρε" και χιλιάδες ευρώ αλλά δυστυχώς (γι αυτούς) ο κόσμος πλέον σταμάτησε να μασάει την καραμέλα και δεν την ξαναπατάει.

Άλλωστε , πιο είναι το επιχείρημα που κάποιος θα βασιστεί ώστε να ξαναγυρίσει πίσω τα λεφτά του όταν τα έχει ασφαλισμένα στο εξωτερικό έστω και με αρνητικό επιτόκιο.Η περισσότερη "ασφάλεια" που θα του παρέχουν οι ελληνικές τράπεζες ή τα τρελά επιτόκια που δίνουν;

Ας μην γελιόμαστε.Χρήμα θα αργήσει πάρα μα πάρα πολύ να δει το εγχώριο τραπεζικό σύστημα όσο υπάρχουν στα ηνία όλοι αυτοί που κατέστρεψαν την Ελλάδα.

Όλα τα άλλα είναι απλά για κατανάλωση.

Από προσωπική εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, zio10 είπε

Από προσωπική εμπειρία.

Πολλά συγχαρητήρια τότε.Μια τέτοια ενέργεια είναι ή πολύ πατριωτική ή πολύ χαζή.Θα ήθελαν πάρα πολύ να την ακολουθήσουν όλοι οι έλληνες αρκεί το πρώτο βήμα καλής θέλησης να ήταν από τους 300 της βουλής.Όταν γίνει αυτό τότε θα τους τα πάω κι εγώ ατόφια πίσω.δηλαδή ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@starmanwarz τότε φίλε θες αρχιτέκτονα - διακοσμητή ώστε να σου βγάλει ένα σχέδιο. Το σχεδιο θα περιλαμβάνει από αλλαγές σε διαρρύθμιση, φωτισμό κ έπιπλα. Θέλεις κάτι τέτοιο; 

Αν δεν θες να ασχοληθείς καθόλου τότε ο αρχιτέκτονας είναι μονόδρομος.

Επειτα με το σχέδιο απευθύνεσαι σε οποιονδήποτε μηχανικό έχει συνεργείο κ αναλαμβάνει τα πάντα. 

Τώρα για το κοστος του αρχιτέκτονα, πάλι πρέπει να πάρεις προσφορές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tarantules είπε

Πολλά συγχαρητήρια τότε.Μια τέτοια ενέργεια είναι ή πολύ πατριωτική ή πολύ χαζή.Θα ήθελαν πάρα πολύ να την ακολουθήσουν όλοι οι έλληνες αρκεί το πρώτο βήμα καλής θέλησης να ήταν από τους 300 της βουλής.Όταν γίνει αυτό τότε θα τους τα πάω κι εγώ ατόφια πίσω.δηλαδή ποτέ.

Εσύ δηλαδή δεν χρησιμοποιείς τις ελληνικές τράπεζες; Εγώ ένα διάστημα τότε με το χαμό είχα βγάλει κάτι λεφτά και είχα μεγαλύτερο άγχος από το πιθανό κούρεμα! Καλύτερα να χάσεις ένα ποσοστό παρά όλα!

(Για εξωτερικό κλπ δεν ξέρω, δεν έψαξα ποτέ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, bill999r είπε

@starmanwarz τότε φίλε θες αρχιτέκτονα - διακοσμητή ώστε να σου βγάλει ένα σχέδιο. Το σχεδιο θα περιλαμβάνει από αλλαγές σε διαρρύθμιση, φωτισμό κ έπιπλα. Θέλεις κάτι τέτοιο; 

Αν δεν θες να ασχοληθείς καθόλου τότε ο αρχιτέκτονας είναι μονόδρομος.

Επειτα με το σχέδιο απευθύνεσαι σε οποιονδήποτε μηχανικό έχει συνεργείο κ αναλαμβάνει τα πάντα. 

Τώρα για το κοστος του αρχιτέκτονα, πάλι πρέπει να πάρεις προσφορές. 

Αυτο ακριβως ψαχνω! Οποτε μαλλον πρεπει να αρχιζω να κοιταω για αρχιτεκτονες, η τεχνικα γραφεια που εχουν τα παντα.

Δεν ειναι οτι δεν θελω να ασχοληθω η βαριεμαι, απλα δεν γνωριζω τιποτα επι του θεματος και δεν εχω και τον απαραιτητο χρονο για ψαξιμο. Γι'αυτο και υπαρχουν ειδικοι οι οποιοι θα με εκμεταλευτουν μια χαρα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, zio10 είπε

Εσύ δηλαδή δεν χρησιμοποιείς τις ελληνικές τράπεζες; Εγώ ένα διάστημα τότε με το χαμό είχα βγάλει κάτι λεφτά και είχα μεγαλύτερο άγχος από το πιθανό κούρεμα! Καλύτερα να χάσεις ένα ποσοστό παρά όλα!

(Για εξωτερικό κλπ δεν ξέρω, δεν έψαξα ποτέ).

Φυσικά και τις χρησιμοποιώ που σημαίνει οτι έχω κι εγώ χρήμα μέσα.Τόσο όμως όσο....

Όταν τα χρήματα είναι δουλεμένα και βγαλμένα με ιδρώτα και όχι κλεμμένα , δεν έχει κανείς το δικαίωμα να σε τρομοκρατεί οτι θα φας πιθανό κούρεμα.Το άγχος για μένα είναι πολύ λιγότερο όταν έχω κάνει διασπορά των περιουσιακών στοιχείων.Κοινώς να μην είναι όλα τα αυγά στο ίδιο καλάθι.Αν πάρεις όλα τα αυγά από την τράπεζα και τα κρατάς σπίτι σου , αυτό δεν λέγεται διασπορά.Πάλι το ίδιο άγχος θα έχεις.

Δυστυχώς ή ευτυχώς οι καταστάσεις μας έμαθαν να φροντίζουμε να τους πολεμάμε με τα ίδια όπλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, starmanwarz είπε

Φιλε μου δεν θελω σε καμια περιπτωση να μπλεξω με συνεργεια, θα χασω την μπαλα. Γι'αυτο και θελω καποιον να αναλαβει την ολη διαδικασια και να ειναι υπευθυνος για τα συνεργεια του. Ασε που πρωινα δουλευω οποτε δεν μπορω ουτε να συντονιζω ουτε να ειμαι παρων.

Μεχρι τωρα ρωτουσα φιλους και γνωστους για πολιτικους μηχανικους και εχω μαζεψει καποιες προτασεις αλλα απ'οτι καταλαβα δεν αρκει ο μηχανικος για αυτο που εχω κατα νου, πρεπει να συνεργαζεται και με αρχιτεκτονα/διακοσμητη. 

Εγω απλα θελω να δειξω σε καποιον μερικες φωτογραφιες που εχω μαζεψει για να παρει μια ιδεα για το στυλ που θελω να εχει το σπιτι, να κανει καποια μελετη, να προτεινει ισως καποιες αλλαγες στο διαμερισμα, να βγει καποιο σχεδιο και απο εκει και περα να παρουσιασει μια ετοιμη λυση πανω στο στυλ που επελεξα και μετα μαζι να κανουμε τις οποιες διορθωσεις/προσθηκες/αλλαγες.

Εφόσον θα τα δώσεις όλα να τα αναλάβει ένας,να ξέρεις εξαρχής θα πληρώσεις παραπάνω + παίζει κάθε συνεργειο να κάνει λαμογιες κτλπ ;) Καλό θα ήταν σε μια τόσο μεγάλη ανακαίνιση να είσαι παρών με κάποιο γνωστό η φίλο που κατέχει το άθλημα ώστε να γλυτώσεις χρημα,χρόνο και να μπουν σωστά υλικά και να γίνει η σωστή εργασια.

Τεσπά καλες δουλειές και καλά ξεμπερδεματα :)

 

Όταν τελειώσει βάλε μας το πριν και το μετά να το δούμε (βγάλε και μερικές κατά την διάρκεια φωτό να τα έχεις αρχείο ;) )

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, NemeSis1990 είπε

εκανα ανακαινιση σε σπιτι 60τμ πριν 2 μηνες, μου βγηκε 15.000,... Τωρα ομως θα το πουλησω 75.000 απο εκει που θα επιανε 35.000

Good luck!

Πάντως, μου αρέσει όταν ο κόσμος χρειάζεται συνεργείο-μηχανικό για ανακαίνιση (ή οποιοδήποτε επαγγελματία που προσφέρει υπηρεσίες) και αναζητάει τον πιο φθηνό. Λες και πρόκειται για σφραγισμένο iPhone και ψάχνουμε το πιο φθηνό skroutzομαγάζο.

Επεξ/σία από kirileman
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Εφόσον θα τα δώσεις όλα να τα αναλάβει ένας,να ξέρεις εξαρχής θα πληρώσεις παραπάνω + παίζει κάθε συνεργειο να κάνει λαμογιες κτλπ ;) Καλό θα ήταν σε μια τόσο μεγάλη ανακαίνιση να είσαι παρών με κάποιο γνωστό η φίλο που κατέχει το άθλημα ώστε να γλυτώσεις χρημα,χρόνο και να μπουν σωστά υλικά και να γίνει η σωστή εργασια.

Τεσπά καλες δουλειές και καλά ξεμπερδεματα :)

Όταν τελειώσει βάλε μας το πριν και το μετά να το δούμε (βγάλε και μερικές κατά την διάρκεια φωτό να τα έχεις αρχείο ;) )

Σε ευχαριστω :)

Να σε ρωτησω και κατι ακομα μιας και σε βρηκα ευκαιρο και ειναι και το αντικειμενο σου, η αποχετευση της κουζινας μπορει να μεταφερθει σε αλλο σημειο στο σπιτι? Το σαλονι μου ειναι αρκετα μεγαλο και σκεφτομουν να μεταφερω την κουζινα εκει και να το κανω σαλοκουζινα. Η αποχετευση ειναι καμια 10αρια μετρα μακρια απο το σαλονι. Λογικα δεν γινεται κατι τετοιο, ετσι?

Επεξ/σία από starmanwarz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, starmanwarz είπε

Σε ευχαριστω :)

Να σε ρωτησω και κατι ακομα μιας και σε βρηκα ευκαιρο και ειναι και το αντικειμενο σου, η αποχετευση της κουζινας μπορει να μεταφερθει σε αλλο σημειο στο σπιτι? Το σαλονι μου ειναι αρκετα μεγαλο και σκεφτομουν να μεταφερω την κουζινα εκει και να το κανω σαλοκουζινα. Η αποχετευση ειναι καμια 10αρια μετρα μακρια απο το σαλονι. Λογικα δεν γινεται κατι τετοιο, ετσι?

Καλό θα ήταν να μην το κάνεις αυτό,γτ αν είναι σε ευθεία πες οκ (αν και είναι μακριά τα 10μετρα + αν βάλεις γωνίες κτλπ και θα βουλώνει + αν γίνει κάτι με το να περνάει από το σαλόνι δεν είναι και ότι πιο εύκολο στην επισκευή. Αν το σπίτι είναι μονοκατοικία όπου θέλεις το πας,αν είναι πολυκατοικία δεν μπορείς να κάνεις κ πολλά.

 

(Βέβαια όλα αυτά είναι υποθετικά και θεωρητικά που σου λέω καθώς απο μακριά χωρίς να δω δεν ξέρω τι παίζει ;) )

 

Ελπίζω να έχετε καλούς μαστορους εκεί στα βόρεια :)

Επεξ/σία από stelios18120
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Ελπίζω να έχετε καλούς μαστορους εκεί στα βόρεια :)

Και εγω το ελπιζω! :D

Σε πολυκατοικια ειμαι, οποτε μαλλον η κουζινα μενει ως εχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρες από γνωστούς τις διάφορες ειδικότητες και με επίβλεψη από σένα (αν μπορείς) θα γίνει σωστή δουλειά. Το να δώσεις 5000 για μελέτες είναι άδικα λεφτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, kirileman είπε

Good luck!

Πάντως, μου αρέσει όταν ο κόσμος χρειάζεται συνεργείο-μηχανικό για ανακαίνιση (ή οποιοδήποτε επαγγελματία που προσφέρει υπηρεσίες) και αναζητάει τον πιο φθηνό. Λες και πρόκειται για σφραγισμένο iPhone και ψάχνουμε το πιο φθηνό skroutzομαγάζο.

Φιλε ποτε δεν ζητησα τον πιο φτηνο και ουτε περιμενω η δουλεια να γινει τζαμπα. Ισα ισα ειμαι διατεθειμενος να πληρωσω εξτρα για να αναλαβει μηχανικος την επιβλεψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...