Προς το περιεχόμενο

Ολικη ανακαινιση σπιτιου, τι κανω?


starmanwarz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, lary7 είπε

Αυτην την δουλεια να ξερεις πιο ευκολα θα σου την βγαλει αρχιτεκτονας.

Υποτιθεται οτι αυτο το γραφειο εχει αρχιτεκτονα σαν εξωτερικο συνεργατη μαλλον, αν και εγω δεν ηρθα ποτε σε επαφη μαζι του.. Σε αλλο γραφειο απο το οποιο περιμενω μελετη μιλησα και με τον μηχανικο και με την αρχιτεκτονα οποτε περιμενω πιο ολοκληρωμενη προταση, η οποια μαλλον θα ειναι και δωρεαν.

Κακη εμπειρια γενικα με αυτο το γραφειο αλλα εμπειρια η οποια με κανει σοφοτερο για μελοντικες συζητησεις με αλλους μηχανικους/αρχιτεκτονες. Ναι μεν η πρωτη προσφορα ηταν χαλια αλλα τουλαχιστον εχω τωρα ενα μετρο συγκρισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Keep up την ενημέρωση φίλε μου ενδιαφέρομαι και εγώ για ανακαίνιση περίπου στα ίδια τμ οπότε με βοηθάει αυτό το τοπικ (αν εξαιρέσεις ότι οι μισές σελίδες είναι για το μαύρο χρήμα και οι άλλες μισές για αρχιτέκτονα vs μηχανικό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, tsofras είπε

Keep up την ενημέρωση φίλε μου ενδιαφέρομαι και εγώ για ανακαίνιση περίπου στα ίδια τμ οπότε με βοηθάει αυτό το τοπικ (αν εξαιρέσεις ότι οι μισές σελίδες είναι για το μαύρο χρήμα και οι άλλες μισές για αρχιτέκτονα vs μηχανικό)

Υπαρχουν ηδη καποια πολυ χρησιμα posts εδω απο επαγγελματιες (και οχι μονο), ελπιζω να υπαρξει και αναλογη συνεχεια :)

Εγω απο την μερια μου θα ενημερωνω για τις περιπετειες μου. Το μονο που μπορω να σε συμβουλεψω για τωρα ειναι να οπλιστεις με υπομονη και ριξε πολυ μελετη σε υλικα, μεθοδους, τιμες κτλ για να εχεις μια ιδεα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, starmanwarz είπε

Λοιπον, μετα απο μερικους μηνες απραξιας και ηττα απο το Εξοικονομω, ξεκινησα δυναμικα τις πρωτες επαφες με τεχνικα γραφεια τα οποια μου προτειναν φιλοι και συναδελφοι.

Χθες παρελαβα την πρωτη προσφορα στα χερια μου απο το ενα γραφειο η οποια ειναι απαραδεκτη. Μια απλη κατοψη με καποιες λιγες αλλαγες στην διαρυθμιση + λιστα με τις εργασιες που θα γινουν και τα υλικα που θα χρησιμοποιηθουν και στο τελος, ετσι ξερα, το συνολικο ποσο. Πουθενα δεν αναγραφονται αναλυτικα οι τιμες των επι μερους υλικων/εργασιων. Ειναι δυνατον να πετανε ετσι απλα ενα συνολικο ποσο και να μην γνωριζω ποσο κοστιζει το καθε τι? 

Και το κοστος αυτης της υπεροχης μελετης? 500 ευρω στα σκουπιδια, δυστυχως. Το παθημα εγινε μαθημα, προχωραμε παρακατω...

Εγω δεν θα τους τα έδινα, η θα τους ρώταγα απο την αρχη και αν μου έλεγαν εστω και ΕΝΑ ευρώ για την μελέτη θα τους εκανα περα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως με γρήγορη αναζήτηση στο internet βρήκα αρκετούς (Αθήνα όμως) που αναφέρουν δωρεάν μελέτη

@starmanwarz που είπες ότι μένεις?

Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, starmanwarz είπε

Υποτιθεται οτι αυτο το γραφειο εχει αρχιτεκτονα σαν εξωτερικο συνεργατη μαλλον, αν και εγω δεν ηρθα ποτε σε επαφη μαζι του.. Σε αλλο γραφειο απο το οποιο περιμενω μελετη μιλησα και με τον μηχανικο και με την αρχιτεκτονα οποτε περιμενω πιο ολοκληρωμενη προταση, η οποια μαλλον θα ειναι και δωρεαν.

Κακη εμπειρια γενικα με αυτο το γραφειο αλλα εμπειρια η οποια με κανει σοφοτερο για μελοντικες συζητησεις με αλλους μηχανικους/αρχιτεκτονες. Ναι μεν η πρωτη προσφορα ηταν χαλια αλλα τουλαχιστον εχω τωρα ενα μετρο συγκρισης.

Αν δεν μιλησεις με τον αρχιτέκτονα, πως θα ξερουν τι θες να κανεις; Επεσες σε μη σωστους επαγγελματιες, το να μαθεις τι θελει ο πελάτης είναι το πρώτο πράγμα. Δες τι θα σου πουν και οι άλλοι. Επειδή αυτές τις μέρες ετοιμάζω εγώ την προσφορά για ανακαίνιση σε εναν πελάτη αμα χρειαστείς τιμές για κάποια εργασία ρώταμε σε PM, τουλάχιστον να σου δώσω μια ιδέα που περίπου είναι οι τιμές της αγοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/6/2018 στις 9:58 ΜΜ, starmanwarz είπε

Υποτιθεται οτι αυτο το γραφειο εχει αρχιτεκτονα σαν εξωτερικο συνεργατη μαλλον, αν και εγω δεν ηρθα ποτε σε επαφη μαζι του.. Σε αλλο γραφειο απο το οποιο περιμενω μελετη μιλησα και με τον μηχανικο και με την αρχιτεκτονα οποτε περιμενω πιο ολοκληρωμενη προταση, η οποια μαλλον θα ειναι και δωρεαν.

Κακη εμπειρια γενικα με αυτο το γραφειο αλλα εμπειρια η οποια με κανει σοφοτερο για μελοντικες συζητησεις με αλλους μηχανικους/αρχιτεκτονες. Ναι μεν η πρωτη προσφορα ηταν χαλια αλλα τουλαχιστον εχω τωρα ενα μετρο συγκρισης.

δωρεάν μελέτη είναι η απόλυτη ξεφτίλα του κλάδου.

για μενα ενα πράγμα σημαίνει οτι θα σου πασάρουν ανακαίνιση άλλου σπιτιού. μια σοβαρή μελέτη κ δη αρχιτεκτονική με φωτορεαλιστικά κτλπ τουλάχιστον €500-€1000. τπτ δεν είναι τζάμπα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα είχα κάνει την ανακαίνιση του μπάνιου μου σε αυτο το κατάστημα επίπλων και είδη υγιεινής

Πλακάκια, έπιπλο μπάνιου και αξεσουάρ πήρα. Ο αρχιτέκτονας πρότεινε σε μαύρο ματ χρώμα τα αξεσουάρ και το αποτέλεσμα ήταν εκπληκτικό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...
Στις 6/7/2018 στις 2:21 ΜΜ, thantsi είπε

Καλησπέρα είχα κάνει την ανακαίνιση του μπάνιου μου σε αυτο το κατάστημα επίπλων και είδη υγιεινής

Πλακάκια, έπιπλο μπάνιου και αξεσουάρ πήρα. Ο αρχιτέκτονας πρότεινε σε μαύρο ματ χρώμα τα αξεσουάρ και το αποτέλεσμα ήταν εκπληκτικό.

Ο πεθερός μου έκανε ολική ανακαίνιση σπιτιού σε αυτούς εδώ και έμεινε πολύ ευχαριστημένος. Η δωρεάν μελέτη είναι δίκοπο μαχαίρι και αν δεν την πληρώσεις στην αρχή θα την πληρώσεις στη δουλειά μαζεμένη. 

Επόμένως προσοχή. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/6/2018 στις 12:18 ΠΜ, bilya είπε

δωρεάν μελέτη είναι η απόλυτη ξεφτίλα του κλάδου.

για μενα ενα πράγμα σημαίνει οτι θα σου πασάρουν ανακαίνιση άλλου σπιτιού. μια σοβαρή μελέτη κ δη αρχιτεκτονική με φωτορεαλιστικά κτλπ τουλάχιστον €500-€1000. τπτ δεν είναι τζάμπα.

Δεν είναι αυτό το θέμα... Προφανώς και έχει ένα κόστος η μελέτη και το "δωρεάν" της υπόθεσης σημαίνει ότι το κόστος της έχει περάσει στην στα λεφτά που θα κληθεί να πληρώσει ο πελάτης. Τα γραφεία που προσφέρουν κάτι "δωρεάν" το κάνουν μόνο για να έχει χαμηλότερα αρχικά κόστη ο πελάτης και να του είναι πιο εύκολο να πει το ναι.

Επίσης έχω γνωρίσει αρχιτέκτονες που τις δουλειές του και πραγματικά δωρεάν να στις έδιναν δε θα τις δεχοσουν. Όποτε μη λέμε μεγάλες κουβέντες.

Επεξ/σία από invisiblesurfer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 15/4/2019 στις 9:18 ΠΜ, invisiblesurfer είπε

Δεν είναι αυτό το θέμα... Προφανώς και έχει ένα κόστος η μελέτη και το "δωρεάν" της υπόθεσης σημαίνει ότι το κόστος της έχει περάσει στην στα λεφτά που θα κληθεί να πληρώσει ο πελάτης. Τα γραφεία που προσφέρουν κάτι "δωρεάν" το κάνουν μόνο για να έχει χαμηλότερα αρχικά κόστη ο πελάτης και να του είναι πιο εύκολο να πει το ναι.

Επίσης έχω γνωρίσει αρχιτέκτονες που τις δουλειές του και πραγματικά δωρεάν να στις έδιναν δε θα τις δεχοσουν. Όποτε μη λέμε μεγάλες κουβέντες.

Δεν είναι τόσο τρυκ όσο νομίζεις.
Χωρίς τη μελέτη, δε μπορούμε να συνεννοηθούμε.
Κάπως πρέπει να δείξουμε σε τι αντιστοιχεί η προσφορά.
Τις περισσότερες φορές αναγκαζόμαστε να την κάνουμε δωρεάν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...