Προς το περιεχόμενο

La Casa de Papel (Money Heist)


liakos18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Diinekis21 είπε

Για αυτά που λέει ο Aτζαράκης τι γνώμη έχετε, όσοι έχετε δει τη σειρά;

Ισχύουν τα περισσότερα αν και τα υπερτονίζει λόγω σάτιρας. Δεν είναι κανένα αριστούργημα, έχει κενά και λίγες χαζές σκηνές, αλλά είναι πολύ διασκεδαστική. Έχει γρήγορο ρυθμό και σε κρατάει. Ελάχιστοι θα βρεθούν να πουν ότι πραγματικά έχασαν τον χρόνο τους. Αν σε ικανοποιεί ότι θα περάσεις ευχάριστα, αν δεν έχεις τρελές απαιτήσεις, δες την άφοβα.

Επεξ/σία από p4n0s86
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, panagiotis54 είπε

το βλεπεις εαν θες να εισαι "in" αλλιως υπαρχουν πολλες, πολυ καλυτερες για μενα...

Και που είναι το πρόβλημα να δει κι αυτή δηλαδή; Χάσιμο χρόνου δεν είναι σε καμιά περίπτωση, ας μην υπερβάλουμε χωρίς λόγο. Αν και το πράγμα είναι πολύ απλό, βλέπει ένα επεισόδιο όποιος σκέφτεται να την αρχίσει και κρίνει μόνος του αν θέλει να την δει όλη, γιατί πρέπει ντε και καλά να είσαι "in" και "out"?

Επεξ/σία από p4n0s86
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τη δεις για να περάσεις την ώρα σου (παραβλέποντας τις αρκετές σεναριακές αφέλειες) θα διασκεδάσεις. Αν τη δεις περιμένοντας να δεις μια σειρά του επιπέδου Breaking Bad (όπως ακούγεται από κάποιους) θα απογοητευτείς πικρά. Είναι μια μέτρια σειρά που αν σου αρέσει το είδος δε θα χάσεις το χρόνο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Diinekis21 είπε

Mάγκες πολύς ντόρος με αυτή τη σειρά.

Την έχω αποφύγει μέχρι τώρα, αν και μου λένε αρκετοί γύρω μου δες την. Ίσως γιατί αυτοί που μου το λένε δε βλέπουν και πολλές σειρές!

Τη "σκότωσε" και ο Aτζαράκης.. :P

Όταν καταλαγιάσει το hype, ίσως της ρίξω μια ματιά!

Αν τη δεις βγάζοντας απο το μυαλό σου τα περί φοβερής φανταστικής σειράς τουλαχιστον δε θα απογοητευτείς . Συμφωνώ σε ολα σχεδον με το βίντεο προσθέτοντας οτι ολοι οι έρωτες κ τα ρομάντζα ειναι χαζά ενω απο στα κουφά σημεία της σειράς που αναφερει θα πρόσθετα αλλα τόσα τουλαχιστον .Επισης οτι θα δεις τη πιο χαζή αστυνομία του κόσμου κ τη χειρότερη ίσως ντέντεκτιβ της Ισπανίας . Εμένα με κράτησε αυτο που λέει κ ο Ατζαρακης οτι εχει ρυθμο και θες να δεις πως θα τελειώσει αλλα έπεσε κ αρκετό ff στα μεσαία επεισόδια .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδια ενταξει στο κατω κατω αυτα ειναι γουστα.....εγω δεν πεθανα ουτε με το breaking bad δηλ, και οχι μονο εγω και αλλοι...τι να κανουμε δηλ που ειμαστε ανωμαλοι μερικοι?!

σε καποιους δεν αρεσει η σοκολατα δηλ....για μενα, το " παραβλέποντας τις αρκετές σεναριακές αφέλειες " ε εγω δεν μπορω να τις παραβλεψω

ενταξει δεν νομιζω να περιμενει ο οποιοσηδποτε διαβαζει αυτο το τοπικ να δει εαν θα του αρεσει κατι με βαση τα γουστα του καθε αγνωστου στο νετ....δοκιμαζεις και βλεπεις εαν σου αρεσει

δειτε και αυτο

https://www.neopolis.gr/la-casa-de-papel-i-3i-sezon-pezete-se-stichima-ke-i-apodosis-karfonoun-osa-tha-doume/?utm_source=gazzetta&utm_medium=boi&utm_campaign=best_of_internet

 

Επεξ/σία από panagiotis54
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, panagiotis54 είπε

παιδια ενταξει στο κατω κατω αυτα ειναι γουστα.....εγω δεν πεθανα ουτε με το breaking bad δηλ, και οχι μονο εγω και αλλοι...τι να κανουμε δηλ που ειμαστε ανωμαλοι μερικοι?!

σε καποιους δεν αρεσει η σοκολατα δηλ....για μενα, το " παραβλέποντας τις αρκετές σεναριακές αφέλειες " ε εγω δεν μπορω να τις παραβλεψω

ενταξει δεν νομιζω να περιμενει ο οποιοσηδποτε διαβαζει αυτο το τοπικ να δει εαν θα του αρεσει κατι με βαση τα γουστα του καθε αγνωστου στο νετ....δοκιμαζεις και βλεπεις εαν σου αρεσει

Την παράτησες την σειρά ή την τελείωσες; Αφού δεν μπορείς να παραβλέψεις τις τρύπες άρα μάλλον την παράτησες σωστά; Δεν νομίζω. Φτάνεις λοιπόν κι εσύ στο ίδιο συμπέρασμα των περισσότερων, απλά για κάποιο λόγο δεν το παραδέχεσαι. Στο ότι δεν είναι χάσιμο χρόνου, σου κρατάει το ενδιαφέρον και περνάς καλά. Αυτό γιατί να μην της το δώσουμε ως + δηλαδή; Δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, οπότε δεν βλέπω που είναι το κακό να την προτείνουμε και σε άλλους να την δουν για τους ίδιους λόγους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την τελειωσα ναι....

κοιτα λιγο πως το σκεφτομαι εγω....εισαι φιλος μου και με ρωτας....εαν εχεις free time 2 ωρες την ημερα για σενα...και εχεις να διαλεξεις πχ μεταξυ got,breaking bad,mr robot (νταξει τωρα λεω καποιες) και τελος casa....
ε δεν παιζει να σου διαλεξω casa ποτε...υπαρχουν πολλα αλλα πολυ καλυτερα...τωρα εαν εχεις απειρες ωρες γιατι πχ εισαι φοιτητητης και δεν σε νοιαζει...εννοειται δες την

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σειρα οπως το εχω πει 100 φορες, βλεπεται ευχαριστα, ειναι αναλαφρη και δε παιρνει τον εαυτο της στα σοβαρα. Τωρα δεν εισαι "in" και ειναι "trendy" τα θεωρω αερολογιες. 

Κανεις δεν ειπε οτι ειναι η καλυτερη σειρα, απλα τη γουσταρε ο κοσμος γτ ειχε ωραιους πρωταγωνιστες, καλη μουσικη και ενα υποτηπωδες σεναριο που εστω και χαζο, αρεσε στον κοσμο. Αν καποιος θελει να δει σοβαρη σειρα υπαρχουν αρκετες.

Ειναι πλεον κουραστικο να λεμε τα ιδια και τα ιδια συνεχεια. Δεν ειναι ουτε breaking bad, δεν ειναι ουτε westworld. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, panagiotis54 είπε

την τελειωσα ναι....

κοιτα λιγο πως το σκεφτομαι εγω....εισαι φιλος μου και με ρωτας....εαν εχεις free time 2 ωρες την ημερα για σενα...και εχεις να διαλεξεις πχ μεταξυ got,breaking bad,mr robot (νταξει τωρα λεω καποιες) και τελος casa....
ε δεν παιζει να σου διαλεξω casa ποτε...υπαρχουν πολλα αλλα πολυ καλυτερα...τωρα εαν εχεις απειρες ωρες γιατι πχ εισαι φοιτητητης και δεν σε νοιαζει...εννοειται δες την

Η απορία μου είναι πως γίνεται να την τελείωσες αφού δεν μπορείς να παραβλέψεις με τίποτα τις σεναριακές χαζομάρες. Τι σε κράτησε; Ρητορική ερώτηση, γιατί λογικά θα μου απαντήσεις αυτό που λένε όλοι, ότι περνάς ευχάριστα την ώρα σου και σε κρατάει. Είναι κι αυτό λοιπόν ένα μεγάλο +. Τώρα αν είναι να έχεις επιλογές ανάμεσα σε BB κτλ κι αυτό, ε προφανώς και δεν είπε κανένας να του δώσεις προτεραιότητα. Αν και δεν καταλαβαίνω που κολλάει με το Breaking Bad και το συγκρίνετε, αλλά anyway.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μα ρε φιλε τωρα τι με λες να πουμε? προφανως και εχουν βγει απειροι και λενε πως ειναι κατι γαματο αφου λενε πως συγκεκρινεται με BB...επισης το γεγονος οτι εχει κανει τοσο απειρο ντορο παλι σημαινει πως κοσμος την θεωρει γαματη...οχι απλα "μια ακομα σειρα οπως τοσες αλλες" αλλα κατι γαματο να δεις.... επειδη δε το λεμε εμεις εδω στο φορυμ ας πουμε?

εγω δηλ για τον ντορο την ειδα οπως φυσικα και το got και το bb απο τον ντορο που κανανε τις ανακαλυψα...οπως απειρος αλλος κοσμος οπως εγω

oριστε μερικα αρθρα:

Γιατί όλοι έχουν πάθει υστερία με τη σειρά La Casa de Papel;

Ή καλύτερα γιατί εσύ δεν έχεις πάθει ακόμη;

και
Terrible name, brilliant show - why Money Heist is the best Netflix TV show you’re (probably) not watching

 

Επεξ/σία από panagiotis54
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mάγκες ο καθένας έχει τα γούστα του.

Και για τη καλύτερη σειρά αν συμφωνούσε η συντριπτική πλειοψηφία για το ποια είναι, θα βρισκόταν ένα ποσοστό που θα έλεγε ίου (:P).

Υπάρχουν βέβαια και κάποια αντικειμενικά στοιχεία, που βασίζονται οι κριτικές.

Το ότι γίνεται κάτι mainstream δε σημαίνει απαραίτητα ότι είναι και το καλύτερο ή το ποιοτικότερο.

Όπως και το  άρθρο δε το λες και ποιοτικό!

Όσον αφορά τις συγκρίσεις με σειρές που αντικειμενικά έχουν αφήσει εποχή πχ BB. Ε γίνονται και αυτά :)

Πριν λίγα χρόνια κάποιοι είχαν βαφτίσει στην Ελλάδα το Ουκ αν λάβεις παρά του μη έχοντος, ελληνικό South Park......

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Την έχω βάλει στη λίστα και θα τιμηθεί κάποια στιγμή χωρίς προσδοκίες!

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το bb είναι η λάμψη της Αμερικής. οι διάλογοι τις περισσότερες φορές ήταν άθλιοι με αποκορύφωμα έναν αταλαντο να λέει σε όλη την σειρά what's wrong with you daaad? εμετός. σε σκηνές με σκαιλερ τζεσι και τον γιο του καράφλα που είχε μόνο μια φράση να λέει της έκανα σκιπ. τόσο αδιάφορες. 

 

τουλάχιστον στο συγκεκριμένο είδαμε το κωλαράκι της Τόκυο και γενικά ήταν διασκεδαστική παρά έναν ηλιθιο να κλαίει και έναν να λέει what's wrong with you dad Και την σκαιλερ. 

  • Confused 6
  • Sad 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...