Προς το περιεχόμενο

La Casa de Papel (Money Heist)


liakos18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήμουν σε πλήρη άρνηση να δω τρίτη σεζόν λόγω αρμέγματος. Θεωρούσα αδιανόητο και κόντρα στη κάθε λογική να έχεις βγάλει τέτοια μπάζα χρημάτων και να θες να ξαναγυρίσεις να κάνεις ληστεία.

Αλλά το casa de papel είναι μια σειρά ψυχάρα που πάει κόντρα σε λογική, τρύπες, αρμέγματα , κενά κλπ κλπ. Απίστευτη τρίτη σεζόν, πιο άγρια και edgy  από τις 2 πρώτες, με έριξε στο πάτωμα, ειδικά το τελευταίο επεισόδιο. Μπράβο στους Ισπανούς για τη μυθοπλασία τους.Είναι τόσο καλογυρισμένο και με καλό ρυθμό που δε κάθομαι να σκεφτώ και να αναλύσω τρύπες -γκρίνιες -εφηβοσυμπεριφορές κλπ κλπ. Είναι απίστευτα διασκεδαστική σειρά και τα ισπανικά μοιάζουν τόσο πολύ με τα δικά μας και η νοοτροπία που ταυτίζεσαι τόσο μα τόσο εύκολα με του χαρακτήρες. Εύγε.

Πάω να βάλω witcher τώρα να ξεκινήσει το άλλο κάψιμο!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 20/12/2019 στις 11:48 ΜΜ, Edel είπε

Ήμουν σε πλήρη άρνηση να δω τρίτη σεζόν λόγω αρμέγματος. Θεωρούσα αδιανόητο και κόντρα στη κάθε λογική να έχεις βγάλει τέτοια μπάζα χρημάτων και να θες να ξαναγυρίσεις να κάνεις ληστεία.

Αλλά το casa de papel είναι μια σειρά ψυχάρα που πάει κόντρα σε λογική, τρύπες, αρμέγματα , κενά κλπ κλπ. Απίστευτη τρίτη σεζόν, πιο άγρια και edgy  από τις 2 πρώτες, με έριξε στο πάτωμα, ειδικά το τελευταίο επεισόδιο. Μπράβο στους Ισπανούς για τη μυθοπλασία τους.Είναι τόσο καλογυρισμένο και με καλό ρυθμό που δε κάθομαι να σκεφτώ και να αναλύσω τρύπες -γκρίνιες -εφηβοσυμπεριφορές κλπ κλπ. Είναι απίστευτα διασκεδαστική σειρά και τα ισπανικά μοιάζουν τόσο πολύ με τα δικά μας και η νοοτροπία που ταυτίζεσαι τόσο μα τόσο εύκολα με του χαρακτήρες. Εύγε.

Πάω να βάλω witcher τώρα να ξεκινήσει το άλλο κάψιμο!

Επιτελους κι ενας μορφωμένος ανθρωπος ρε φιλε ...μακαρι να κρατησει 15 σεζον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την ξεκίνησα πριν μερικές εβδομάδες. Είδα κάπου τα 7 πρώτα επεισόδια.

Μέτρια προς κακή. Έχει κάποια καλά στοιχεία, ο Professor είναι καταπληκτικός ηθοποιός και γενικότερα όλες οι ερμηνείες είναι σε πολύ καλό επίπεδο, έχει μια σύγχρονη σκηνοθεσία και χρησιμοποιεί ωραία την τεχνική plant, payoff (σπέρνω μια ιδέα σε ανύποπτο χρόνο και αργότερα έρχεται στο προσκήνιο, οπότε δεν είναι από το πουθενά), αλλά δεν έχω δει τίποτα καινούργιο, ούτε από στήσιμο, ούτε από εικόνες, ούτε από χαρακτήρες... Έχουν κάνει ένα ποτ πουρί από άλλες ταινίες και σκηνοθετικές ιδέες και τις έχουν βάλει μαζί. Μάλλον έχω δει τις ίδιες ταινίες με τον σκηνοθέτη, όμως, οπότε για μένα είναι περισσότερο ένα παιχνίδι "ναι, κάπου το έχω ξαναδεί αυτό, κάτσε να θυμηθώ που".

Και όλα αυτά, ΟΚ, σειρά είναι, μπορώ να τα αποδεχθώ.

Το χειρότερο, αυτό που με ενοχλεί ΠΑΡΑ πολύ, είναι ότι η εξέλιξη στο σενάριο γίνεται συνεχώς βεβιασμένα. Οι χαρακτήρες κάνουν απίστευτες ανοησίες, μόνο και μόνο για να προχωρήσει η πλοκή. Υποτίθεται ότι πρέπει να πιστέψω ότι αυτοί είναι εκπαιδευμένοι, οργανωμένοι άνθρωποι, και τα λάθη που κάνουν δεν τα κάνει ούτε παιδάκι. Και είναι ΠΑΡΑ πολλά. Συνέχεια αυτό γίνεται! Δεν έχω δει ακόμη να προχωράει η σειρά με άλλον τρόπο, όλη η εξέλιξη προέρχεται από ανοησίες των χαρακτήρων. Συζητάνε μπροστά στους ομήρους, δεν κάνουν απαραίτητες δουλειές που απαιτούνται για το σχέδιο (χωρίς κανέναν λόγο), οι όμηροι παίζουν τη ζωή τους κορώνα-γράμματα, επίσης χωρίς λόγο,

Spoiler

η άλλη ενώ βρίσκεται σε κατάσταση "η ζωή μου κρέμεται σε μια κλωστή, οι ισορροπίες είναι λεπτές, κατάφερα να πείσω κάποιον να βάλει τη ΔΙΚΗ ΤΟΥ ζωή σε κίνδυνο για να με προστατεύσει" βγαίνει από το καταφύγιο-χρηματοκιβώτιο για να πάει να ξεράσει στην λεκάνη, λες και είναι στο σπίτι της ή στέλνει μηνύματα στον άλλο.

Και αυτό το βεβιασμένο, την κάνει και πολύ προβλέψιμη. Ακριβώς επειδή προσπαθούν να προετοιμάσουν τις καταστάσεις, όπως έλεγα πριν, πχ βάζουν δύο χαρακτήρες να συζητάνε και κοιτιούνται με έναν "ιδιαίτερο" τρόπο που μας δείχνει ότι αναπτύσσουν κάποια σχέση, ε, καταλαβαίνεις αμέσως το επόμενο βήμα, ότι κάτι θα πάει στραβά (από κάποια ανοησία) και θα πρέπει η σχέση αυτή να "αποδώσει" τη λύση.

Την χαρακτηρίζω πάντως μέτρια, επειδή τουλάχιστον μου έχει δημιουργήσει μια περιέργεια να δω που θα πάει.

Παρεμπιπτόντως, στη σκηνή όπου:

Spoiler

ο προφέσορας είναι μέσα στο αμάξι που το έχει πιάσει η δαγκάνα και δευτερόλεπτα προτού πεθάνει απαντάει στο κινητό του για να κλείσει ραντεβού με την άλλη, την διαπραγματεύτρια,

απλά έπεσα κάτω από τα γέλια, με έπιασε νευρικό μέχρι το τέλους του επεισοδίου.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
On 12/02/2020 at 14:41, Manuel said:

Την ξεκίνησα πριν μερικές εβδομάδες. Είδα κάπου τα 7 πρώτα επεισόδια.

Μέτρια προς κακή. Έχει κάποια καλά στοιχεία, ο Professor είναι καταπληκτικός ηθοποιός και γενικότερα όλες οι ερμηνείες είναι σε πολύ καλό επίπεδο, έχει μια σύγχρονη σκηνοθεσία και χρησιμοποιεί ωραία την τεχνική plant, payoff (σπέρνω μια ιδέα σε ανύποπτο χρόνο και αργότερα έρχεται στο προσκήνιο, οπότε δεν είναι από το πουθενά), αλλά δεν έχω δει τίποτα καινούργιο, ούτε από στήσιμο, ούτε από εικόνες, ούτε από χαρακτήρες... Έχουν κάνει ένα ποτ πουρί από άλλες ταινίες και σκηνοθετικές ιδέες και τις έχουν βάλει μαζί. Μάλλον έχω δει τις ίδιες ταινίες με τον σκηνοθέτη, όμως, οπότε για μένα είναι περισσότερο ένα παιχνίδι "ναι, κάπου το έχω ξαναδεί αυτό, κάτσε να θυμηθώ που".

Και όλα αυτά, ΟΚ, σειρά είναι, μπορώ να τα αποδεχθώ.

Το χειρότερο, αυτό που με ενοχλεί ΠΑΡΑ πολύ, είναι ότι η εξέλιξη στο σενάριο γίνεται συνεχώς βεβιασμένα. Οι χαρακτήρες κάνουν απίστευτες ανοησίες, μόνο και μόνο για να προχωρήσει η πλοκή. Υποτίθεται ότι πρέπει να πιστέψω ότι αυτοί είναι εκπαιδευμένοι, οργανωμένοι άνθρωποι, και τα λάθη που κάνουν δεν τα κάνει ούτε παιδάκι. Και είναι ΠΑΡΑ πολλά. Συνέχεια αυτό γίνεται! Δεν έχω δει ακόμη να προχωράει η σειρά με άλλον τρόπο, όλη η εξέλιξη προέρχεται από ανοησίες των χαρακτήρων. Συζητάνε μπροστά στους ομήρους, δεν κάνουν απαραίτητες δουλειές που απαιτούνται για το σχέδιο (χωρίς κανέναν λόγο), οι όμηροι παίζουν τη ζωή τους κορώνα-γράμματα, επίσης χωρίς λόγο,

  Reveal hidden contents

η άλλη ενώ βρίσκεται σε κατάσταση "η ζωή μου κρέμεται σε μια κλωστή, οι ισορροπίες είναι λεπτές, κατάφερα να πείσω κάποιον να βάλει τη ΔΙΚΗ ΤΟΥ ζωή σε κίνδυνο για να με προστατεύσει" βγαίνει από το καταφύγιο-χρηματοκιβώτιο για να πάει να ξεράσει στην λεκάνη, λες και είναι στο σπίτι της ή στέλνει μηνύματα στον άλλο.

Και αυτό το βεβιασμένο, την κάνει και πολύ προβλέψιμη. Ακριβώς επειδή προσπαθούν να προετοιμάσουν τις καταστάσεις, όπως έλεγα πριν, πχ βάζουν δύο χαρακτήρες να συζητάνε και κοιτιούνται με έναν "ιδιαίτερο" τρόπο που μας δείχνει ότι αναπτύσσουν κάποια σχέση, ε, καταλαβαίνεις αμέσως το επόμενο βήμα, ότι κάτι θα πάει στραβά (από κάποια ανοησία) και θα πρέπει η σχέση αυτή να "αποδώσει" τη λύση.

Την χαρακτηρίζω πάντως μέτρια, επειδή τουλάχιστον μου έχει δημιουργήσει μια περιέργεια να δω που θα πάει.

Παρεμπιπτόντως, στη σκηνή όπου:

  Reveal hidden contents

ο προφέσορας είναι μέσα στο αμάξι που το έχει πιάσει η δαγκάνα και δευτερόλεπτα προτού πεθάνει απαντάει στο κινητό του για να κλείσει ραντεβού με την άλλη, την διαπραγματεύτρια,

απλά έπεσα κάτω από τα γέλια, με έπιασε νευρικό μέχρι το τέλους του επεισοδίου.

Χαχαχ. Μου αρέσει που κάνεις υπερανάλυση στη σαπουνόπερα. 

Είπαμε, η σειρά δεν είναι για ψείρισμα στο σενάριο και στην πλοκή, την βλέπεις όταν θες να παίζει κάτι στην τηλεόραση ενώ κάνεις πιο σοβαρά πράγματα ή για να σε παίρνει ο ύπνος στο κρεβάτι.

Τα μόνα points που παίρνει είναι ο χαρακτήρας του Berlin, ο κώλος της Corberó και το ότι μιλάμε για ισπανική παραγωγή. Ειδικά το τελευταίο είναι κλειδί, πιστεύω ότι στο μέλλον θα δούμε κι άλλες ισπανικές (και γενικότερα ευρωπαϊκές) παραγωγές αυτού του επιπέδου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Malthador είπε

Χαχαχ. Μου αρέσει που κάνεις υπερανάλυση στη σαπουνόπερα. 

Είπαμε, η σειρά δεν είναι για ψείρισμα στο σενάριο και στην πλοκή, την βλέπεις όταν θες να παίζει κάτι στην τηλεόραση ενώ κάνεις πιο σοβαρά πράγματα ή για να σε παίρνει ο ύπνος στο κρεβάτι.

Δεν ξέρω τι είπατε εσείς και ποιοι είστε, εμένα για καλή μου την πρότειναν και τέτοιο πράγμα δεν το περίμενα. Δε με προειδοποίησε κανένας.

Σιγά την "ανάλυση", πέντε αράδες έγραψα, απλά για να καταλάβει κάποιος τι μου ξίνισε.

Επί τη ευκαιρία, έκανα κριτική. Ανάλυση είναι άλλο πράγμα.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 hours ago, Manuel said:

Δεν ξέρω τι είπατε εσείς και ποιοι είστε, εμένα για καλή μου την πρότειναν και τέτοιο πράγμα δεν το περίμενα. Δε με προειδοποίησε κανένας.

«Εμείς» είμαστε κάποιοι από αυτούς που γράψαμε σε αυτό το νήμα.

Όποιος σου την πρότεινε για καλή, τότε καλό θα ήταν να μην σου ξαναπροτείνει σειρά (για σένα). Η σειρά πάσχει από την κλασική ασθένεια που θεωρούνται καλές από άτομα που δεν έχουν δει αρκετές και σοβαρές σειρές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά και το "καλή" σχετικό είναι. Ανάλογα τον λόγο που θα τη δεις. Αν θες να τη δεις για το σενάριο της και της ερμηνείες της προφανώς δεν είναι καλή, αν θες να τη δεις χαλαρά για να διασκεδάσεις μια χαρά τον πετυχαίνει το σκοπό της. Δεν είναι τα πάντα άσπρο/μαύρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
31 minutes ago, p4n0s86 said:

Καλά και το "καλή" σχετικό είναι. Ανάλογα τον λόγο που θα τη δεις. Αν θες να τη δεις για το σενάριο της και της ερμηνείες της προφανώς δεν είναι καλή, αν θες να τη δεις χαλαρά για να διασκεδάσεις μια χαρά τον πετυχαίνει το σκοπό της. Δεν είναι τα πάντα άσπρο/μαύρο.

Συμφωνώ, γι' αυτό έχω δει όλα τα eps, γιατί τα βλέπω με τον ίδιο τρόπο που βλέπω GNTM και My Style Rocks: κάτι για να περνάει η ώρα.

Όμως όταν προτείνεις σε κάποιον σειρά (και ειδικά όταν ο άλλος το έχει σπουδάσει το θέμα) δεν του λες «φίλε γαμάτη σειρά το Casa de Papel, να το δεις οπωσδήποτε», εκτός κι αν ανήκεις στην κατηγορία των ατόμων που δεν έχουν δει πάνω από πέντε σειρές και ενθουσιάστηκες. Υπάρχει βέβαια το ενδεχόμενο να προταθεί στον άλλον επειδή θέλει να σκοτώσει την ώρα του, αλλά δεν αποκόμισα αυτό από το ποστ του φίλου, γιατί τότε δεν θα έπρεπε να πέσει από τα σύννεφα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Malthador είπε

Όμως όταν προτείνεις σε κάποιον σειρά (και ειδικά όταν ο άλλος το έχει σπουδάσει το θέμα) δεν του λες «φίλε γαμάτη σειρά το Casa de Papel, να το δεις οπωσδήποτε»

Και πάλι είναι ανάλογα τον λόγο που θα την προτείνεις. :P Κι εγώ έλεγα και ξανάλεγα σε φίλο να τη δει οπωσδήποτε, αλλά για να συζητάμε μετά για τον κώλο της Τόκιο. :lol: Εντάξει, προφανώς και όταν κάποιος την προτείνει για λόγους "κορυφαίας σειράς" και όχι fun, τότε δεν πρέπει να τον ξανακούσει κάποιος μέχρι να δει καλύτερες σειρές και να αποκτήσει βαρύτητα η άποψη του.

Αν και πάλι αισθάνομαι ότι είναι λάθος να συγκρίνουμε διαφορετικά "είδη". Ούτε το ίδιο διεκδίκησε ποτέ δάφνες σεναρίου ή οτιδήποτε, οπότε δεν πρέπει να κρίνεται και ως τέτοιο. Όλοι μας έχουμε τις στιγμές που θέλουμε να γελάσουμε, να τρομάξουμε κτλ και γι' αυτό βλέπουμε κάτι διαφορετικό, οπότε το καθένα θα πρέπει να ελέγχεται με βάση αυτό που προσφέρει.

Επεξ/σία από p4n0s86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Malthador είπε

Συμφωνώ, γι' αυτό έχω δει όλα τα eps, γιατί τα βλέπω με τον ίδιο τρόπο που βλέπω GNTM και My Style Rocks: κάτι για να περνάει η ώρα.

Όμως όταν προτείνεις σε κάποιον σειρά (και ειδικά όταν ο άλλος το έχει σπουδάσει το θέμα) δεν του λες «φίλε γαμάτη σειρά το Casa de Papel, να το δεις οπωσδήποτε», εκτός κι αν ανήκεις στην κατηγορία των ατόμων που δεν έχουν δει πάνω από πέντε σειρές και ενθουσιάστηκες. Υπάρχει βέβαια το ενδεχόμενο να προταθεί στον άλλον επειδή θέλει να σκοτώσει την ώρα του, αλλά δεν αποκόμισα αυτό από το ποστ του φίλου, γιατί τότε δεν θα έπρεπε να πέσει από τα σύννεφα.

Ξέρεις τι πρέπει να έγινε; Πολλοί φίλοι μου ξέρουν ότι μου αρέσουν οι ταινίες μυστηρίου, με ανατροπές και τέτοια και με ακούνε να τους μιλάω με ενθουσιασμό, οπότε σου λέει "α, και αυτή είχε κάποια τέτοια στοιχεία μέσα". Υπάρχει, όμως, το πρόβλημα ότι έχω δει (πολύ) περισσότερες ταινίες από αυτούς και συνήθως αυτά που τους έκαναν εντύπωση, είναι πια ρουτίνα (είχε πολλά τέτοια το Casa de Papel που ήμουν σε φάση "ναι, ΟΚ, το έχουμε δει και αλλού αυτό").

Το ίδιο μου συμβαίνει άμα λέω σε κάποιον ότι μου αρέσουν τα horror, μου προτείνουν κάτι σαχλαμαρίτσες κλισεδιές που έχουν αντιγράψει κάποια ανατροπή από κάποια γνωστή ταινία, που οι ίδιοι δεν έτυχε να δούνε ποτέ. Ακόμη θυμάμαι που κάποιος μου πρότεινε να δω το κρυφτό, επειδή είναι φοβερή η ανατροπή και θα γουστάρω, και ήταν κυριολεκτικά η ανατροπή που υπήρχε σε κάθε δεύτερη ταινία που έβγαινε εκείνον τον καιρό (κάπου ανάμεσα στο 1998-2005), και δεν ήταν καν από τις πρώτες που την είχαν.

Δε μιλάω και ισπανικά, οπότε ούτε για background μπορούσα να την έχω.

Πάντως ο προφέσορ έδωσε ρέστα, τέλειωσα τη σεζόν στα γρήγορα κάνοντας skip όλες τις σκηνές εκτός από τις δικές του. Αν δεν ήταν και τόσο χάλια η ανακρίτρια...

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
19 hours ago, Manuel said:

Ξέρεις τι πρέπει να έγινε; Πολλοί φίλοι μου ξέρουν ότι μου αρέσουν οι ταινίες μυστηρίου, με ανατροπές και τέτοια και με ακούνε να τους μιλάω με ενθουσιασμό, οπότε σου λέει "α, και αυτή είχε κάποια τέτοια στοιχεία μέσα". Υπάρχει, όμως, το πρόβλημα ότι έχω δει (πολύ) περισσότερες ταινίες από αυτούς και συνήθως αυτά που τους έκαναν εντύπωση, είναι πια ρουτίνα (είχε πολλά τέτοια το Casa de Papel που ήμουν σε φάση "ναι, ΟΚ, το έχουμε δει και αλλού αυτό").

Το Casa de Papel πάσχει ακριβώς από την ίδια ασθένεια που έπασχε το Prison Break: έχουν μία ενδιαφέρουσα/πρωτότυπη ιστορία να διηγηθούν η οποία φαίνεται ότι πρέπει να έχει closure σε 8-12 eps, βλέπουν ότι πουλάει, άντε πες την τραβάνε μια σεζόν παραπάνω, βλέπουν ότι συνεχίζει να πουλάει και αποφασίζουν να της ξεσκίσουν τον πάτο με αχρείαστες σεζόν/ταινίες/whatever. Το fan service μερικές φορές είναι καλό, μερικές κακό και αυτές οι σειρές είναι η απόδειξη ότι είθισται να υπάρχει έλλειψη οράματος από τους δημιουργούς (υπό την έννοια ότι δεν τους νοιάζει τι παρακαταθήκη θα αφήσουν πίσω για τις μελλοντικές γενιές).

Άμα βάλεις στην εξίσωση δε ότι μιλάμε για ευρωπαϊκή παραγωγή και άρα δεν γίνεται να λείπει το αναρχικό σεξάκι ανάμεσα στο πιστολίδι, ε δένει το γλυκό.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Malthador said:

έχουν μία ενδιαφέρουσα/πρωτότυπη ιστορία

To La Casa, όχι τόσο πρωτότυπη. Το PB πράγματι ήταν κάτι καινούριο και η 1η σεζόν ήταν απ τις καλύτερες που έχω δει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...