Προς το περιεχόμενο

Πρώτη επαφή με το Redmi Note 5 Pro


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, Darthrevan7 είπε

Δεν θα το έλεγα πολύ ανώτερο διότι ο νέος mid-range SD ο 636 υπόσχεται ανώτερες single core επιδόσεις από τον 660 απλά έχει χαμηλότερη συχνότητα και πιο ''κακό'' επεξεργαστή γραφικών όμως βγάζει καλύτερη ανάλυση σε οθόνη και παράλληλα πολύ χαμηλότερη κατανάλωση .

Πραγματικά που τα έχεις διαβάσει αυτά;

Έχουν ακριβώς τα ίδια cores 8 x kryo 260, στον 660 είναι 4 x 2.2 και 4 x 1.84 και στον άλλον είναι 8x1.8. Πως ακριβώς θα έχει καλύτερο single core score? Όποιο core και να συγκρίνεις έχει χαμηλότερη ταχύτητα. και η σύγκριση γίνεται άμεσα με την ταχύτητα αφού είναι τα ίδια cores.

Επίσης ο 512 υποστηρίζει μέχρι quad hd ανάλυση ενώ ο 509 μέχρι fhd+. Απλά το note 3 έχει fhd και το άλλο fhd+ (2160vs1920) επειδή είναι 18:9

Η κατανάλωση είναι σχεδόν ίδια αφού μιλάμε για 14 nm και τα 2. Θα τρώει λίγο παραπάνω ο 660 στα απαιτητικά παιχνίδια που θα βγάζει περισσότερα fps.

Συνεχίζοντας τις διαφορές, το note 3 έχει wide gamut οθόνη ενώ το redmi note 5 όχι. Θα δεις τεράστια διαφορά στα χρώματα αν τα βάλεις δίπλα δίπλα. Άσε που είναι 550 nits! Έχω βάλει δίπλα δίπλα note 3 με redmi note 4, και του 4 φαίνεται λες και είναι ψεύτικη.

Μετά η δεύτερη πίσω κάμερα του note 3 είναι x2 και 12mpixel και όχι 5 mpixels όπως στο redmi note 5 pro. Ενώ η κύρια πίσω κάμερα έχει f/1.8 και του 5 έχει πολύ χειρότερο f στα 2.2.

Από θέμα ταχύτητας μνήμης, το note 3 έχει lpddr4 στα 1866 ενώ το 5 είναι στα 1333.

Στο storage δεν ξέρω τι έχει το 5, αλλά το note 3 έχει eMMC 5.1. Πιστεύω θα έχει το ίδιο και το 5, μιας που η eMMC δεν είναι premium όπως η UFS.

Μπορεί πάνω κάτω δηλαδή να σου φαίνονται ίδια αλλά όπως καταλαβαίνεις, οι διαφορές είναι πολλές και η διαφορά στην τιμή μικρή. Για την ακρίβεια η αρχική τιμή του note 5 pro είναι πιο ψηλά από του note 3 τώρα. Οπότε σε κάμια περίπτωση δεν πας σε 5 αν δεν πέσει η τιμή του κάτω από του 3. Εκτός και αν η 6" 18:9 (narrow gamut και λιγότερο φωτεινή) οθόνη σε ελκύει περισσότερο από τις άλλες διαφορές.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Πραγματικά που τα έχεις διαβάσει αυτά;

Έχουν ακριβώς τα ίδια cores 8 x kryo 260, στον 660 είναι 4 x 2.2 και 4 x 1.84 και στον άλλον είναι 8x1.8. Πως ακριβώς θα έχει καλύτερο single core score? Όποιο core και να συγκρίνεις έχει χαμηλότερη ταχύτητα. και η σύγκριση γίνεται άμεσα με την ταχύτητα αφού είναι τα ίδια cores.

Επίσης ο 512 υποστηρίζει μέχρι quad hd ανάλυση ενώ ο 509 μέχρι fhd+. Απλά το note 3 έχει fhd και το άλλο fhd+ (2160vs1920) επειδή είναι 18:9

Η κατανάλωση είναι σχεδόν ίδια αφού μιλάμε για 14 nm και τα 2. Θα τρώει λίγο παραπάνω ο 660 στα απαιτητικά παιχνίδια που θα βγάζει περισσότερα fps.

Συνεχίζοντας τις διαφορές, το note 3 έχει wide gamut οθόνη ενώ το redmi note 5 όχι. Θα δεις τεράστια διαφορά στα χρώματα αν τα βάλεις δίπλα δίπλα. Άσε που είναι 550 nits!

Μετά η δεύτερη πίσω κάμερα είναι 2x και 12mpixel και όχι 8. Ενώ η κύρια πίσω κάμερα έχει f/1.8 ενώ η του 5 έχει πολύ χειρότερο f στα 2.2.

Από θέμα ταχύτητας μνήμης, το note 3 έχει lpddr4 στα 1866 ενώ το 5 είναι στα 1333.

Στο storage δεν ξέρω τι έχει το 5, αλλά το note 3 έχει eMMC 5.1. Πιστεύω θα έχει το ίδιο και το 5, μιας που η eMMC δεν είναι premium όπως η UFS.

Μπορεί πάνω κάτω δηλαδή να σου φαίνονται ίδια αλλά όπως καταλαβαίνεις, οι διαφορές είναι πολλές και η διαφορά στην τιμή μικρή. Για την ακρίβεια η αρχική τιμή του note 5 pro είναι πιο ψηλά από του note 3 τώρα. Οπότε σε κάμια περίπτωση δεν πας σε 5 αν δεν πέσει η τιμή του. Εκτός και αν η 6" 18:9 (narrow gamut και λιγότερο φωτεινή) οθόνη σε ελκύει περισσότερο από τις άλλες διαφορές.

Αυτά είναι μόνο όσον αφορά τις συσκευές. Οι διαφορές των δύο SoC είναι ελάχιστες όπως ανέφερα και την κυριότερη να είναι η GPU . https://www.suggestphone.com/blog/Snapdragon-625-vs-626-vs-630-vs-660-Comparison , https://www.androidauthority.com/qualcomm-snapdragon-636-807641/

Επεξ/σία από Darthrevan7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Αναφορά σε κείμενο

Όχι, δεν έχει. Μάλλον δεν το πρόσεξε γιατί στο βίντεο είναι καλυμμένη η υποδοχή. Έχει microUSB 2. Δεν έχω δει ακόμη στην κατηγορία redmi usb-c.

usb-c εχει/ειχε μονο το RedMi Pro, απο την σειρα Redmi....!!!   μια συσκευη που δεν ανηκε ομως στην κατηγορια Redmi, αλλα σε ανωτερη.....!!   κριμα που δεν εχει την αναλογη υποστηριξη...!!!  

Επεξ/σία από cabdik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Darthrevan7 είπε

Αυτά είναι μόνο όσον αφορά τις συσκευές. Οι διαφορές των δύο SoC είναι ελάχιστες όπως ανέφερα και την κυριότερη να είναι η GPU . https://www.suggestphone.com/blog/Snapdragon-625-vs-626-vs-630-vs-660-Comparison

Καταρχήν εγώ στο αρχικό μου μήνυμα έγραφα για πολύ ανώτερη συσκευή και όχι soc. Εσύ είπες ότι το τηλέφωνο δεν είναι πολύ ανώτερο γιατί τα soc έχουν μικρή διαφορά. Συμφωνείς ότι το note 3 είναι πολύ ανώτερο από το redmi note 5 παρά τις "μικρές" διαφορές του soc;

(ξέχασα ότι το note 3 έχει quick charging και nfc. Τώρα που το alpha wallet και winbank wallet είναι πραγματικότητα, μετράει!)

Δηλαδή πραγματικά είναι κοροϊδία το 5 pro σε σχέση με το note 3. To 2o είναι premium και γεμάτο features και το πρώτο όχι. Μόνο αν η διαφορά στην τιμή είναι πάνω από 80 ευρώ συμφέρει το 5. Αλλά τώρα είναι και πιο ακριβό!

4 λεπτά πριν, cabdik είπε

usb-c εχει/ειχε μονο το RedMi Pro, απο την σειρα Redmi....!!!    

Μου ξέφυγε αυτό. Γενικά στην redmi δεν βάζουν premium components, δηλαδή nfc, καλές οθόνες, κάμερες, quick charging. Μην κοιτάμε μόνο το soc.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kostaslolos είπε

pesta vre lllefteris... MI MAX ME B20 8A STA MATOYSA NA ALLAZW THLEFONA....AN KAI APO OTI IDA STO GSMArena LEEI OTI DEN 8A EXEI B20 TO NOTE 5PRO....

Mi max μεγάλη αγάπη. Έχω το 1. Εννοείται ότι για media consumption το βραδάκι στο κρεβάτι, και για browsing, έχω αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαφωνω λιγακι.......!!  οταν εχεις κινητο με αρκετα μεγαλη μπαταρια, δεν ειναι πανακεια το fast charging, καθως η μεγαλη μπαταρια σου δινει αρκετες ωρες χρησης. 

 

το Fast charging, πιο αναγκαιο θεωρω οτι ειναι σε μικροτερες μπαταριες, που δεν εχουν μεγαλη διαρκεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, cabdik είπε

διαφωνω λιγακι.......!!  οταν εχεις κινητο με αρκετα μεγαλη μπαταρια, δεν ειναι πανακεια το fast charging, καθως η μεγαλη μπαταρια σου δινει αρκετες ωρες χρησης. 

το Fast charging, πιο αναγκαιο θεωρω οτι ειναι σε μικροτερες μπαταριες, που δεν εχουν μεγαλη διαρκεια. 

Από την άλλη αν έχεις ξεχάσει να το φορτίσεις και σε μισή ώρα είναι να φύγεις από το σπίτι, το fast charging θα σε γλιτώσει. Και αυτό συμβαίνει είτε έχεις  μεγάλη είτε μικρή μπαταρία.

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν εχει ερθει επισημα απο την infoquest ακομα στην Ελλαδα,νομιζω οτι το Redmi 5 plus περαν της καμερας(που εν μερη στα χρηματα αυτα δεν εχεις και πολλες απαιτησεις)στα 170ευρω ειναι οτι το καλυτερο σαν συνολικο πακετο και ακομα και αν δεν το θες για βασικο κινητο αξιζει να το εχεις για 2ρο ή για mini tablet ξερω γω.

+ ir blaster

+ τεραστια αυτονομια του

+ νεα αναλογια οθονης(και μιας και τα κουμπια εγιναν on screen μπορεις να τα αλλαξεις )

+notification led

+ 170ευρω που ζηταει(με ενα χρονο εγγυηση βεβαια)

+snap625 που τα περισσοτερα κινητα στα χρηματα αυτα και παραπανω εχουν snap4ής κατηοριας

+ Fm radio

 

Ναι οκ δεν υποστηριζει επισημα γρηγορη φορτιση(κατι ανεπισημα βιντεο σε youtube δειχνουν γρηγορη φορτιση σε κοντα 2 ωρες με ταχυφορτιση)

Ναι οκ δεν εχει usb type c εν ετη 2018 ή δεν ειναι αδιαβροχο ξερω γω.

Ναι η καμερα του σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου ειναι αστα να πανε(βεβαια στα χρηματα αυτα τι απαιτησεις να εχεις?)

Αλλα στα 170ευρω τι καλυτερο μπορεις να βρεις με ολα τα παραπανω?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Από την άλλη αν έχεις ξεχάσει να το φορτίσεις και σε μισή ώρα είναι να φύγεις από το σπίτι, το fast charging θα σε γλιτώσει. Και αυτό συμβαίνει είτε έχεις  μεγάλη είτε μικρή μπαταρία.

επειδη κι εγω την εχω πατησει ετσι οπως λες, 

 

1 πλεον δεν νομιζω οτι θα δυσκολευτεις να βρεις ενα φορτιστη να το φορτισεις, ΟΠΟΥ και να πας (πλην του..... βουνου, βεβαιως, βεβαιως). ακομα και στις καφετεριες εχουν φορτιστες....!! 

 

2  οι περισσοτεροι -επειδη ακριβως την εχουμε πατησει- εχουμε κι εναν φορτιστη αυτοκινητου. 

 

3 ακομα και σε μιση ωρα τα νεοτερα κινητα (τουλαχιστον τα ολιγα που εχω δει) φορτιζουν αρκετα γρηγορα την μπαταρια, ωστε να σε βγαλει για κανα 2ωρο...!!    

 

 

Επεξ/σία από cabdik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, cabdik είπε

επειδη κι εγω την εχω πατησει ετσι οπως λες, 

1 πλεον δεν νομιζω οτι θα δυσκολευτεις να βρεις ενα φορτιστη να το φορτισεις, ΟΠΟΥ και να πας (πλην του..... βουνου, βεβαιως, βεβαιως). ακομα και στις καφετεριες εχουν φορτιστες....!! 

2  οι περισσοτεροι -επειδη ακριβως την εχουμε πατησει- εχουμε κι εναν φορτιστη αυτοκινητου. 

3 ακομα και σε μιση ωρα τα νεοτερα κινητα (τουλαχιστον τα ολιγα που εχω δει) φορτιζουν αρκετα γρηγορα την μπαταρια, ωστε να σε βγαλει για κανα 2ωρο...!!    

Ναι δεν έχεις άδικο. Αλλά συνήθως όταν πάω για καφέ ή τσάρκα, εκεί και χωρίς να είμαι στο βουνό δεν βρίσκω να το φορτίσω, εκτός και αν το εμπιστευτείς στο μπαρ :P

Αλλά εντάξει έχω πάρει και μία 10000 μπαταρία, που είτε την ξεχνάω σπίτι είτε την έχω αφόρτιστη :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως πρώην κάτοχος xiaomi redmi note 4 (decacore-mediatek (αρνητικό)) και mi max 2, θα πω ότι και αυτό, αναμένεται να κάνει θραύση, μιας και η εταιρεία έχει περάσει τις παιδικές ασθένειες στην Ελληνική αγορά! Είναι μια πολύ καλή επιλογή value for money, που μπορεί σε αρκετές περιπτώσεις να καλύψει, ίσως και τον πιο απαιτητικό χρήστη. Δεν μπορώ να πω ότι μου αρέσει η συνεχής αντιγραφή design της Apple. Αν ήθελα apple θα αγόραζα Apple, όχι Apple wannaBE, συσκευή! Παρόλα αυτά πιστεύω ότι θα είναι εξίσου μια πολύ καλή     mid range επιλογή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...