Προς το περιεχόμενο

Προκαταλήψεις για Ερπετά


Tragic!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Tragic! είπε

Πώς μπορεί να αλλάζει το τοπικό περιβάλλον ένα οικόσιτο ζώο; Από που και ως πού αποτελεί κίνδυνο ένας γενειοφόρος δράκος, μια ιγκουάνα, ένα γκέκο; Ή ΟΛΑ τα φίδια που δεν είναι δηλητηριώδη; (Εντάξει, οι ηλίθιοι οι αμερικάνοι μπορεί να τα εισάγουν και αυτά. Όπως και κροκόδειλους. Αλλά μιλάμε για μεμονομένα περιστατικά). 

Αλλά μάλλον στερείσαι πλήρους επίγνωσης του θέματος περί ερπετοειδών για να φέρνεις τέτοια επιχειρήματα, τα οποία απλά εκφέρεις για να υποστηρίξεις τη δική σου απέχθεια προς αυτά.

Επιμορφώσου https://www.nytimes.com/2015/04/06/us/the-burmese-python-snake-thats-eating-florida.html

http://www.nytimes.com/2004/02/29/us/forget-the-gators-exotic-pets-run-wild-in-florida.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, xgol είπε

 

Δεν ξέρω αγγλικά. Συνόψισε αν δε σου κάνει κόπο!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η εισβολη ξενικων ειδων γενικοτερα ειναι υπαρκτο ζητημα και σοβαρο μαλιστα τοσο στη πανιδα οσο και την χλωριδα. Υπαρχουν δεκαδες χιλιαδες παραδειγματα για τις περισσοτερες μορφες ζωης.

Εδω μιλαμε ομως για τροπικα πλασματα σε υποτροπικη ζωνη. Δεν ειναι δυνατο να επιβιωσουν μακροπροθεσμα στη φυση, αρα και να βλαψουν το οικοσυστημα. Τελευταιο γνωστο παραδειγμα, ο "Σηφης" στη Κρητη. Δεν αντεξε. Οπως και δεν θα αντεξει επισης κανενα αλλο αντιστοιχο τροπικο ερπετο η αμφιβιο.

Υπαρχουν καποια ξενικα ειδη, κλιματων αντιστοιχων με των δικων μας, οπου προσαρμοστηκαν και δημιουργουν προβληματα σε διαφορες περιοχες, αλλα ειναι η απολυτη μειοψηφια.
Το οτι θα πρεπει να ειμαστε προσεκτικοι για να μην δημιουργουμε προβλημα σε ενα οικοσυστημα, δεν σημαινει πως θα πρεπει να παμε στο αλλο ακρο, και να εξαλείψουμε την βιοποικιλότητα.   

Επεξ/σία από Getta Robo
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Getta Robo είπε

Η εισβολη ξενικων ειδων γενικοτερα ειναι υπαρκτο ζητημα και σοβαρο μαλιστα τοσο στη πανιδα οσο και την χλωριδα. Υπαρχουν δεκαδες χιλιαδες παραδειγματα για τις περισσοτερες μορφες ζωης.

Εδω μιλαμε ομως για τροπικα πλασματα σε υποτροπικη ζωνη. Δεν ειναι δυνατο να επιβιωσουν μακροπροθεσμα στη φυση, αρα και να βλαψουν το οικοσυστημα. Τελευταιο γνωστο παραδειγμα, ο "Σηφης" στη Κρητη. Δεν αντεξε. Οπως και δεν θα αντεξει επισης κανενα αλλο αντιστοιχο τροπικο ερπετο η αμφιβιο.

Υπαρχουν καποια ξενικα ειδη, κλιματων αντιστοιχων με των δικων μας, οπου προσαρμοστηκαν και δημιουργουν προβληματα σε διαφορες περιοχες, αλλα ειναι η απολυτη μειοψηφια. 

 

Αυτό ακριβώς. Αν αφήσεις οποιοδήποτε κατοικίδιο ερπετό στη φύση θα πεθάνει. Ο δράκος μου πχ από γάτες μέχρι αρπακτικά μέχρι αυτοκίνητα. Ή και από την πείνα. Όπως τα περισσότερα. Τα φίδια όπως πύθωνες, καλαμποκόφιδα κλπ που είναι τα συνηθέστερα είναι αδύνατον ακομα και να επιτεθούν σε άνθρωπο, πόσο μάλλον να τον τραυματίσουν. Συγκεκριμένα για τα φίδια έχουμε γύρω στα 2,5 χιλιάδες είδη στην Ελλάδα, 2οι μετά την ισπανία αν δε λανθάνω και μιλάμε για τρελό πληθυσμό. Αν εσύ εγώ και 10 συμφορουμίτες βαρεθούμε τα ΑΚΙΝΔΥΝΑ φύδια μας και τα πετάξουμε στο δρόμο (θεωρώ πολύ σκατόψυχο κάποιον για να το κάνει σε οποιοδήποτε ζωάκι) ΔΕΝ έγινε τίποτα, ΔΕΝ καταστράφηκε η χλωρίδα και η πανίδα και γενικά ΔΕΝ πέφτει καρφίτσα.

 

Επεξ/σία από Tragic!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tragic! είπε

Καλησπέρα παιδιά! Τα σχολια σας είναι αρκετά για να απαντήσω σε 1 προς 1 ξεχωριστά.

Αρχικααά... Όποιος έχει ένα ζώο σε αιχμαλωσία (βαριά λέξη) δε σημαίνει ότι δεν το αγαπάει ή ότι το καταπιέζει. Παραδείγματος χάρη οι αράχνες (ακόμα και οι τεράστιες) και σε μια μικρή ζούγκλα να τις κλείσεις αρέσκονται στο να ανοίγουν μία τρυπίτσα στη γωνία που ίσα τις χωράει και να μένουν εκεί έως ότου πεθάνουν. Τα φίδια άμα είναι σε χώρο ελαφρώς μεγαλύτερο από όσο πρέπει στρεσσάρονται πολύ άγρια γι αυτό άλλωστε και μένουν σε λαγούμια. Ο Δράκος μου αξιοποιεί το 1/4 του χώρου του. Όταν μεγαλώσει μπορεί να κόβει βόλτες σπίτι κανονικά και το καλοκαίρι ΠΡΕΠΕΙ να βγαίνει έξω βόλτα ώστε να λιάζετε και να απορροφά βιταμίνη D (υπάρχει αντίστοιχη λάμπα υπεριώδους στο τερράριουμ). Επίσης είναι καλό να πάει για μπάνιο το καλοκαίρι ώστε να κάνει καλύτερη έκδυση δέρματος. Άν όλα αυτά σας ακούγονται λίγο ακραία μιλάμε για μια σαύρα μισό μέτρο και βάλε και μισό κιλό και βάλε.

Συμπέρασμα; Μία γάτα ή ένας σκύλος που ΔΕΝ μένει σε σπίτι με μεγάλη αυλή ή κήπο για να τρέχει, ένα πουλί σε κλουβί, ένα ψάρι σε γυάλα κλπ είναι ΠΟΛΥ πιο καταπιεσμένα από τα σχεδόν καθόλου καταπιεσμένα ερπετά. Κανένα ζώο τέλος δεν έγινε από άγριο κατοικίδιο από τα γεννοφάσκια του

Οι τροφές τον ερπετών, συνήθως ζωντανά έντομα ή κατεψυγμένα ζώα (τρωκτικά κλπ) συνηθίζονται. Για ποιο λόγο να τα επιλέξεις; Πολλοί:

- Γούστο. Απλά μου αρέσει. Δεν το κάνω για να νιώθω ξεχωριστός, δεν το κάνω για να φρικάρω τον κόσμο, δεν το κάνω επειδή μου αρέσει να βασανίζω τα ζουζουνάκια που προσφέρω ζωντανά. Όπως κάποιοι άνθρωποι προτιμούν ένα κοινό αυτοκίνητο ή μοτοσυκλέτα εγώ μπορώ να επιλέξω μία γουρούνα POLARIS γιατί μπορώ. Όπως όλοι μπορεί να παίζουν/βλέπουν ποδόσφαιρο ή μπάσκετ και εγώ να παίζω/βλέπω curling επειδή πάλι μπορώ. Είναι το θέλω μου και δεν αλλάζει

- Χρόνος. Δουλεύω όλη μέρα. Ο γενειοφόρος για να είναι ευτυχισμένος θέλει handling 20 με μισή ωρίτσα κάθε μέρα. Ούτε λιγότερο ούτε περισσότερο. Την υπόλοιπη μέρα προτιμάει να λιάζεται στο τερραριουμ του ή να αράζει πάνω στην πέτρα ή να σκάβει στο πριονίδι και να κοιμάται. Ένας ενήλικος δράκος τρώει μέρα παρά μέρα Και έχουμε και οι 2 την ησυχία μας. Όλα καλά.

- Κόστος. Ένας γενειοφόρος δράκος το μόνο που θελει είναι ένα αρχικό κεφάλαιο να τον αγοράσεις, να του πάρεις τερράριουμ με λάμπες και εξοπλισμό μέσα και είσαι κομπλέ. Μετά μόνο τροφές. 1 κιλό σκουλήκια κάνει 5Ε. Όπως και 100 κατσαρίδες. Ή 20 γρύλλοι που δίνονται περιστασιακά σα γλύκισμα και επειδή τρελαινεται να τους κυνηγάει. Ένα άλλο κόστος είναι η λάμπα UV που πρέπει να αντικαθιστάται κάθε 6 μήνες. Και τέλος. Λιγότερο από μισή σύνδεση στο ίντερνετ.

- Αθόρυβος. Κοιμάται στις ώρες που κοιμάμαι και εγώ. Δε γαβγίζει, δε νιαουρίζει. Δεν ενοχλείται με τίποτα γιατί οι σαύρες είναι κουφές. Το ίδιο ισχύει και για τις ζωντανές τροφές του.

- Καθαριότητα. Μαζεύεις τα κακάκια του κάθε 2 μέρες που αφοδεύει και τέλος. Ούτε τρίχες, ούτε ψύλλοι, ούτε αρρώστιες. Γλωσσοφιλάκια λοιπόν σα να μην υπάρχει αύριο (πλακίζοντας βέβαια, ολες οι σαύρες έχουν στους σιαγόνες μικροποσότητες σαλμονέλας)

- Ευθύνη. Αν χρειαστεί να φύγω κάπου, δε χρειάζεται να το φορτώσω σε κάποιον. Του αφήνω φαγάκι και νεράκι και γεια σας.

- Συντροφιά. Ναι φίλε, συντροφιά. Του ανοίγεις την πόρτα και βγαίνει έξω. Ανεβαίνει στον ώμο σου. Όχι δε με αγαπάει. Καμία σαύρα δεν αγαπάει. Κανένα φίδι. Καμία αράχνη. Αισθάνεται όμως ασφάλεια δίπλα μου και απολαμβάνει να περνάει χρόνο χαϊδεύοντάς το (ειδικά κάτω από το λαιμό φουσκώνει τα γένια του όταν θέλει περισσότερο). Δε με ενδιαφέρει που η σχέση μας είναι ανιδιοτελής. Δεν έχω ανάγκη την αγάπη καμιάς σαύρας για να νιώσω ευτυχισμένος. Νιώθω μόνο που περιποιούμε ένα πλάσμα που πήρα υπ' ευθύνη μου και μου αρκεί.

Δείτε την φοβερή και τρομερή σαύρα και ανατριχιάστε από το αηδιαστικό και αποκρουστικό της παρουσιαστικό.

Αποτέλεσμα εικόνας για bearded dragon

Που θα τον πας για μπάνιο το καλοκαίρι πες μας να ξέρουμε να μην έρθουμε! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, zio10 είπε

Που θα τον πας για μπάνιο το καλοκαίρι πες μας να ξέρουμε να μην έρθουμε! :lol:

Παραδέξου ότι έχει φατσούλα για φίλημα και άστα αυτά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχίζεις να αερολογείς.

Υ.Γ. Σκοτώθηκε 2χρονο κοριτσάκι απο πύθωνα στην Φλώριντα, δραπετεύονταας απο το κλουβι που φυλασσόταν. 12χρόνα φάγαν έκαστος, μάνα και γκόμενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, xgol είπε

Συνεχίζεις να αερολογείς.

Υ.Γ. Σκοτώθηκε 2χρονο κοριτσάκι απο πύθωνα στην Φλώριντα, δραπετεύονταας απο το κλουβι που φυλασσόταν. 12χρόνα φάγαν έκαστος, μάνα και γκόμενος.

 

Και παιδάκι από Ροντβάιλερ που το κατασπάραξε ζωντανό. Ή άρρωστο τσιουάουα. Επίσης 100 άνθρωποι πνίγονται από οδοντογλυφίδες ετησίως. Και άλλοι τόσοι από αυνανισμό. Και ΑΛΛΑ τόσα αναρρίθμητα παραδείγματα ΜΕΜΟΝΟΜΕΝΩΝ περιστατικών θνησιμότητας που για κάποιο λόγο σε οδηγούν από ΕΙΔΙΚΑ γεγονότα να βγάζεις ΓΕΝΙΚΑ συμπεράσματα. 

Και αερολογώ εγώ. Κάποιο επιχείρημα δεν είδα να εκφέρεις πάντως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

New york times links παρέθεσα.

Τα ροντβάιλερ επίσης δεν υπάρχει κανένας λόγος να δίνονται ελεύθερα σε ιδιοκτήτες χωρις κανέναν έλεγχο.

Τις οδοντογλυφίδες μάλλον δε μπορούμε να τις αποφύγουμε, τον αυνανισμό προφανέστατα όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, xgol είπε

New york times links παρέθεσα.

Τα ροντβάιλερ επίσης δεν υπάρχει κανένας λόγος να δίνονται ελεύθερα σε ιδιοκτήτες χωρις κανέναν έλεγχο.

Τις οδοντογλυφίδες μάλλον δε μπορούμε να τις αποφύγουμε, τον αυνανισμό προφανέστατα όχι.

 

Άμα δείς γενικά πόσα βακτήρια έχουν τα σαλάκια των σκυλιών θα έπρεπε να απαγορευτούν γενικά να έχουν επαφές με παιδιά. ΑΛΛΑ δε χρειάζεται να γινόμαστε ακραίοι. Ούτε με σκύλους ούτε με φίδια ούτε με χρυσόψαρα. Απλά εσύ εναντιώθηκες σε κάτι που είχες σχηματίσει αρνητική άποψη εκ των προτέρων και γυρεύεις λίνκ να τα μπαλώσεις/δικαιολογήσεις. 

 

Ορισμένες φορές δεν είναι κακό να παραδεχόμαστε ότι κάνουμε λάθη. Καληνύχτα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, Tragic! said:

Αυτό ακριβώς. Αν αφήσεις οποιοδήποτε κατοικίδιο ερπετό στη φύση θα πεθάνει. Ο δράκος μου πχ από γάτες μέχρι αρπακτικά μέχρι αυτοκίνητα. Ή και από την πείνα. Όπως τα περισσότερα. Τα φίδια όπως πύθωνες, καλαμποκόφιδα κλπ που είναι τα συνηθέστερα είναι αδύνατον ακομα και να επιτεθούν σε άνθρωπο, πόσο μάλλον να τον τραυματίσουν. Συγκεκριμένα για τα φίδια έχουμε γύρω στα 2,5 χιλιάδες είδη στην Ελλάδα, 2οι μετά την ισπανία αν δε λανθάνω και μιλάμε για τρελό πληθυσμό. Αν εσύ εγώ και 10 συμφορουμίτες βαρεθούμε τα ΑΚΙΝΔΥΝΑ φύδια μας και τα πετάξουμε στο δρόμο (θεωρώ πολύ σκατόψυχο κάποιον για να το κάνει σε οποιοδήποτε ζωάκι) ΔΕΝ έγινε τίποτα, ΔΕΝ καταστράφηκε η χλωρίδα και η πανίδα και γενικά ΔΕΝ πέφτει καρφίτσα.

Πριν συνεχίσεις διάβασε όντως αυτά που σου έγραψε. Οι Burmese pythons στη Φλόριντα είναι απλά ένα από τα πολύ γνωστά συγκριτικά παραδείγματα, όχι το μοναδικό.

Δε θέλω να πω ότι ντε και καλά φέρνεις κατοικίδια και έρχεται καταστροφή, και μου αρέσει ο τρόπος που έχεις κινηθεί στο θέμα, αλλά όπως φαίνεται για αυτό που σου γράφει πρώτον δεν γνωρίζεις και δεύτερον αυτό μαζί με την αγάπη σου για τα ζώα μάλλον έχει σαν αποτέλεσμα να μιλάς μη λογικά.

Το θέμα δεν είναι ότι πχ ντε και καλά τα φίδια θα φάνε άνθρωπο, αλλά ότι κάποια ζώα αν αφεθούν ελεύθερα μπορούν να βιάσουν το οικοσύστημα. Αυτό που λες ότι αν αφήσεις το ζώο ελεύθερο θα πεθάνει είναι φανερά μια υπεραπλούστευση, κλπ.

Το πιο απλό είναι βέβαια ότι τα γεγονότα σε διαψεύδουν, οπότε τέλος της συζήτησης (αυτού του μέρους της τουλάχιστον). Το τι συμπεράσματα βγάζουμε φυσικά είναι ανοιχτό προς συζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...