Προς το περιεχόμενο

Bank of America: Κίνδυνος για το επιχειρηματικό μας μοντέλο τα κρυπτονομίσματα


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, nickolas είπε

Είναι ακριβώς όπως το γράφω...

Πας στο εστιατόριο και στέλνεις τα λεφτά από το app χωρίς να κοπεί απόδειξη για παράδειγμα. Καταγράφεται αλλά μέχρι ένα σημείο είναι δύσκολο να συνδεθεί με παράνομη δοσοληψία (μη απόδοση ΦΠΑ και φορών) μιας και γενικά πρόκειται για μικρά ποσά. Βέβαια άλλο το μέγεθος της παραοικονομίας στην Ελλάδα και άλλο στη Σουηδία...

Σε πιο εστιατόριο το έκανες αυτό; Μιλάς υποθετικά για κάτι που δεν ισχύει. Πληρωμή χωρίς μετρητά (μέσω τράπεζας) σε επαγγελματία εστιάτορα δίχως απόδειξη-τιμολόγιο δεν υφίσταται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Minitab είπε

Σε πιο εστιατόριο το έκανες αυτό; Μιλάς υποθετικά για κάτι που δεν ισχύει. Πληρωμή χωρίς μετρητά (μέσω τράπεζας) σε επαγγελματία εστιάτορα δίχως απόδειξη-τιμολόγιο δεν υφίσταται.

Δεν το έκανα εγώ. Σουηδοί φίλοι μου μου είπαν ότι γίνεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, nhzt είπε

Σου έγραψα κι άλλα πράγματα... κι εσύ μου λες ιστορίες για αρκούδες. Ποσώς μ ενδιαφέρει η ζωή του καθενός. Ούτε του Craig ούτε του Satoshi ούτε η ζωή του κάθε κυβερνοαναρχικού που έβαλε στόχο στη ζωή του να γίνει πλούσιος επενδύοντας στα κρυπτονομισματα με δικές του εξορύξεις. Να τον έχει καλά ο Θεός και να κάνει ότι θέλει.

Το θέμα μας δεν είναι η ιστορία του καθενός. Το θέμα είναι ότι αν αρχίσει να σφίγγει ο κλοιός των κυβερνήσεων γύρω από τα cryptos τότε θα ακολουθήσουν κυρώσεις και απαγορεύσεις. Το θέμα θα γίνει νομικό και κάποιοι δεν θα μπορούν να ανταλλάξουν cryptos σε fiat, διότι απλά δια νόμου θα κλεισουν τα ανταλλακτηρια και τις εταιρείες που εξαργυρωνουν σε fiat. Πιστεύω να γνωρίζεις το φορολογικό καθεστώς στην Αμερική... δεν μπορείς να κρύψεις ούτε τρίχα.

Το είπα και πριν... όταν πας να πάρεις χρήμα από τον ισχυρό, μπορεί να σε αφήσει, αν όμως του πάρεις τον έλεγχο και την ισχύ θα σε σκοτώσει, διότι έχει τα όπλα.

Πιστεύω τώρα να κατάλαβες για τους μεν τους λένε tycoon και τους δε cypherpunk... οι λέξεις εχουν την σημασία τους.

Τα cryptos ήρθαν και θα μείνουν, αλλά όπως τα θέλουν κάποιοι, όχι όπως το θέλω εγω ή εσύ ή ο  Satoshi.

H μόνη ιστορία για αρκούδα εδώ είναι η δικιά σου που για λόγους εντυπωσιασμούς πας να συνδέσεις έναν scammer και την δίωξη του με το Bitcoin.

Για ποιο άλλο λόγο το έβαλες στο παραπάνω κείμενο αν δεν σε ενδιαφέρει η ζωή του καθενός που λές.

Για ποιο λόγο δλδ να συνδέσεις μια τεχνολογία και ένα αποκεντρωμένο ψηφιακό νόμισμα με την ιστορία ενός απατεώνα που έχει αποδειχθεί με συντριπτικά στοιχεία ότι δεν έχει καμία σχέση με την δημιουργία του Bitcoin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, nickolas είπε

Δεν το έκανα εγώ. Σουηδοί φίλοι μου μου είπαν ότι γίνεται. 

Στην Ελλάδα το έκαναν αυτό ή στη Σουηδία; Υποχρεωτικά εντός Ελλάδας οποιαδήποτε κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό ελεύθερου επαγγελματία απαιτείται απόδειξη-τιμολόγιο, και τα πρόστιμα είναι σοβαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, chek2fire είπε

H μόνη ιστορία για αρκούδα εδώ είναι η δικιά σου που για λόγους εντυπωσιασμούς πας να συνδέσεις έναν scammer και την δίωξη του με το Bitcoin.

Για ποιο άλλο λόγο το έβαλες στο παραπάνω κείμενο αν δεν σε ενδιαφέρει η ζωή του καθενός που λές.

Για ποιο λόγο δλδ να συνδέσεις μια τεχνολογία και ένα αποκεντρωμένο ψηφιακό νόμισμα με την ιστορία ενός απατεώνα που έχει αποδειχθεί με συντριπτικά στοιχεία ότι δεν έχει καμία σχέση με την δημιουργία του Bitcoin.

Για την εμπιστοσύνη αγαπητέ μου, για την εμπιστοσύνη που έχει ο κόσμος σε επενδύσεις όπως τα cryptos. Όταν ακούει ο αδαής για τον Craig ότι έφαγε 5 δις, τι θα καταλάβει; Αυτά που καταλαβαίνεις εσυ;

Η ΒοΑ μιλά και φοβάται (επειδή χάνει κέρδη) τις επενδύσεις που κανουν πελάτες της σε άλλες μορφές επενδυσης όπως τα cryptos. Τα οποία λέει ότι είναι κερδοσκοπικες και επισφαλείς επενδύσεις.

Βλέπεις ότι η τεχνολογία των cryptos δεν αντιμετωπιζεται το ιδιο απο ολους. Την BoA την ενδιαφέρει το κέρδος, εσένα η τεχνολογία, εμενα ο τζόγος και τους μεγάλους καρχαρίες (Buffet) να περιμενουν στη γωνία ποτέ θα περάσει όλο αυτό στα χέρια τους.

Καληνύχτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dieksodo είπε

οπως και οι τραπεζες δεν ελεγχονται απο κανεναν περα απο των πελατων τους

 

Aκόμα στη Basel committee (on Banking Supervision) προσπαθούν να εντοπίσουν τί εννοείς.:unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, dieksodo είπε

αυτη ειναι και η διαφορα με τα κρυτπονομισματα

τα κρυπτονομισματα δεν ελεγχονται απο κανεναν αλλο περαν των χρηστων τους

οπως και οι τραπεζες δεν ελεγχονται απο κανεναν περα απο των πελατων τους

εδω και δεκαετιες ομως τα κρατη εχουν την κακια συνηθεια να εμπλεκονται και να παρεμβαινουν καταστρεφοντας τις τραπεζες (κριση του 29  και του 8 )

ή καταστρεφοντας τα νομισματα (υποτιμηση δολλαριου ή δραχμης)

αυτο δεν μπορει να γινει με τα κρυπτονομισματα οπως το βιτκοιν γιατι κανενα κρατος δεν μπορει να αλλαξει τιμη και να τυπωσει βιτκοιν

ετσι σωθηκαμε απο τον καθε πολιτικο που μπορει να τυπωνει λεφτα για να εξαργυρωσει ψηφαλακια ή τον καθε μπαρουφακη που κλεινει τις τραπεζες για να κανει την πλακα του

αυτο ονομαζεται εξελιξη και προοδος

προφανως η bank of amerika  δεν της αρεσει

εμας ομως τους πελατες γιατι δυσανασχετεις? εκτος και αν εχεις μετοχες bank of america

Αλήθεια τι είναι αυτό που σε κάνει να πιστεύεις ότι οι μεγαλοτραπεζιτες, οι μεγαλοεπενδυτες, οι μεγάλοι ηγέτες των κρατών, δεν μπορούν να ελέγξουν όλα αυτά τα cryptos; Δεν έχουν την δύναμη; 

Λοιπόν αγαπητέ, σε πληροφορώ ότι εδω και καιρό τα cryptos διαπραγματευονται στις αγορές απο μεγαλους επενδυτικούς οίκους πουλώντας futures των bitcoins. Ήδη υπάρχουν εταιρείες που επενδυουν σε startupers μέσω tokens και πολλές άλλες συναλλαγές με cryptos που δεν εχουν γίνει ακόμα γνωστές.Και συ μου λες ότι τα κρυπτονομισματα δεν ελέγχονται απο κανένα....

Ολα αυτά έχουν σχέση μ αυτά που γράφεις; ότι "αυτο δεν μπορει να γινει με τα κρυπτονομισματα οπως το βιτκοιν γιατι κανενα κρατος δεν μπορει να αλλαξει τιμη και να τυπωσει βιτκοιν  ετσι σωθηκαμε απο τον καθε πολιτικο που μπορει να τυπωνει λεφτα για να εξαργυρωσει ψηφαλακια ή τον καθε μπαρουφακη που κλεινει τις τραπεζες για να κανει την πλακα του"

Σιγά να μην σώθηκες από τις τράπεζες και τους μεγαλοκαρχαριες!!!

Άλλοι εξορυγνυουν τα διαμάντια στην Αφρική και άλλοι τα περνούν και τα πουλάνε και βγάζουν εκατομμύρια.

Απλά σταμάτα να τρως σανό.

Όλα αυτά τα εκατοντάδες cryptos που υπαρχουν σήμερα, είναι μια μελλοντική αγορά με δισεκατομμύρια τζίρο, τα οποία θα τα διαπραγματευονται οι μεγάλοι και θα βγάζουν εκατομμύρια. Και ήδη το κάνουν.

Οτι καινοτόμο και να βγήκε στον κόσμο πέρασε στα χέρια των ισχυρών.Και ότι πάει κόντρα στα συμφέροντα τους το σκοτωνουν.

Πάρε λοιπόν εσύ μια συστοιχία από GPUs και άρχισε να βγάζεις cryptos για να χουν καποιοι να τα αγοραζουν σε futures και να μένεις με την ιδέα οτι κανένας δεν σε ελέγχει.

Επεξ/σία από nhzt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Minitab είπε

Στην Ελλάδα το έκαναν αυτό ή στη Σουηδία; Υποχρεωτικά εντός Ελλάδας οποιαδήποτε κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό ελεύθερου επαγγελματία απαιτείται απόδειξη-τιμολόγιο, και τα πρόστιμα είναι σοβαρά.

 Ό,τι είπα αφορά Σουηδία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, nhzt said:

Αλήθεια τι είναι αυτό που σε κάνει να πιστεύεις ότι οι μεγαλοτραπεζιτες, οι μεγαλοεπενδυτες, οι μεγάλοι ηγέτες των κρατών, δεν μπορούν να ελέγξουν όλα αυτά τα cryptos; Δεν έχουν την δύναμη; 

Λοιπόν αγαπητέ, σε πληροφορώ ότι εδω και καιρό τα cryptos διαπραγματευονται στις αγορές απο μεγαλους επενδυτικούς οίκους πουλώντας futures των bitcoins. Ήδη υπάρχουν εταιρείες που επενδυουν σε startupers μέσω tokens και πολλές άλλες συναλλαγές με cryptos που δεν εχουν γίνει ακόμα γνωστές.Και συ μου λες ότι τα κρυπτονομισματα δεν ελέγχονται απο κανένα....

Ολα αυτά έχουν σχέση μ αυτά που γράφεις; ότι "αυτο δεν μπορει να γινει με τα κρυπτονομισματα οπως το βιτκοιν γιατι κανενα κρατος δεν μπορει να αλλαξει τιμη και να τυπωσει βιτκοιν  ετσι σωθηκαμε απο τον καθε πολιτικο που μπορει να τυπωνει λεφτα για να εξαργυρωσει ψηφαλακια ή τον καθε μπαρουφακη που κλεινει τις τραπεζες για να κανει την πλακα του"

Σιγά να μην σώθηκες από τις τράπεζες και τους μεγαλοκαρχαριες!!!

Άλλοι εξορυγνυουν τα διαμάντια στην Αφρική και άλλοι τα περνούν και τα πουλάνε και βγάζουν εκατομμύρια.

Απλά σταμάτα να τρως σανό.

Όλα αυτά τα εκατοντάδες cryptos που υπαρχουν σήμερα, είναι μια μελλοντική αγορά με δισεκατομμύρια τζίρο, τα οποία θα τα διαπραγματευονται οι μεγάλοι και θα βγάζουν εκατομμύρια. Και ήδη το κάνουν.

Οτι καινοτόμο και να βγήκε στον κόσμο πέρασε στα χέρια των ισχυρών.Και ότι πάει κόντρα στα συμφέροντα τους το σκοτωνουν.

Πάρε λοιπόν εσύ μια συστοιχία από GPUs και άρχισε να βγάζεις cryptos για να χουν καποιοι να τα αγοραζουν σε futures και να μένεις με την ιδέα οτι κανένας δεν σε ελέγχει.

 

κανενας μεγαλοκαρχαριας ή εκατομυριουχος ή τραπεζιτης δεν μπορει να σου βαλει το πιστολι στο κροταφο να αγορασεις βιτκοιν

το κρατος μπορει

ο νομος απαγορευει συναλλαγες εκτος απο σε ευρω 

το κρατος μπορει να επιβαλλει περιορισμους κεφαλαιων

το κρατος μπορει να τυπωσει δραχμες ( η ευρω αν μιλαμε για την ευρωπη) επιβαλλοντας δια της βιας υποτιμηση των δικων σου ευρω

 

 

5 hours ago, shadowfax-1- said:

Aκόμα στη Basel committee (on Banking Supervision) προσπαθούν να εντοπίσουν τί εννοείς.:unsure:

καμια τραπεζα δεν μπορει να σου βαλει το πιστολι στον κροταφο να φτιαξεις λογαριασμο σε αυτην και να κανεις οικονομικες κινησεις μεσω αυτης

το κρατος μπορει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβαζοντας καποια αρθρα για το bitcoin μου γεννηθηκαν ορισμενες ευλογες πιστευω αποριες

  • οταν ο αριθμος των συνολικων bt φτασει τα 21εκκ που θα ειναι κ το ταβανι κ αφου η ολη διαδικασια mining (πιστοποιησης των bt συναλλαγων) θα εχει φτασει στον μεγιστο βαθμο δυσκολιας ,θα επαρκουν τα fees ωστε οι miners να συνεχισουν να δεσμευουν hardware k ρευμα για να εξασφαλιζουν την εγκυροτητα των συναλλαγων; αν οχι θα εχουμε αμεση καταρρευση του ολου σκηνικου
  • απο την στιγμη παλι που τα 21εκκ ειναι το μεγιστο ποσο bt που μπορει να υπαρξει κ θεωρωντας οτι σταδιακα οι κατοχοι μικροποσων bt θα τα δωσουν για να παρουν καποιο αγαθο η υπηρεσια ,σταδιακα δεν θα οδηγησει ολο αυτο στην συγκεντρωση των bt στα χερια λιγων; απο την στιγμη λοιπον που ενα "νομισμα" ειναι στα χερια λιγων δεν ακυρωνεται η ανταλλακτικη του αξια κ η καθολικη αποδοχη του ως ανταλλακτικο μεσο;
  • το οτι ο συνολικος αριθμος bt ειναι fixed δεν δημιουργει αυτοματως την αναγκη υπαρξης κ αλλων νομισματων ψηφιακων η μη κ με ολο αυτον τον κατακερματισμο δεν επερχεται αποδυναμωση τους σταδιακα;

ουσιαστικα πιστευω οτι το ολο στησιμο οδηγει στο αναγκαστικο μπακαπιαρισμα του bt απο παραδοσιακο χρημα η κ αλλα ψηφιακα νομισματα κ απο την στιγμη που δεν βλεπω να μπορει να γινει το κυριαρχο μεσο συναλλαγων κ καθολικα αποδεκτο ,μου κανει για καλο κολπο κερδοσκοπιας ,λογικα στην πρωτη μεγαλη κατρακυλα του εκει κοντα στον μεγιστο αριθμο bt οι παντες θα ξεπουλησουν για να αποκομισουν μεγιστο κερδος κ θα εξαυλωθει η οποια αξια του

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, panospeter είπε

Το υπογεγραμμένο δημιουργεί το επόμενο εύλογο ερώτημα. Το να μαζεύεις την μικροσυναλλαγές σε πακέτα για να μπουν σαν μπλοκ στο ledger δεν προσθέτει μεγάλες καθυστερήσεις στην συναλλαγή. Ποσο ρεαλιστικό είναι να καταργηθεί το συμβατικό χρήμα και να αγοράζω καφέ για take-away με bitcoin. Θα πρέπει η ουρά των 15 ανθρώπων πίσω μου να περιμένουν να μαζευτούν και άλλες μικροσυναλλεγές που θα δημιουργήσουν το πακέτο προς το ledger (δεν υπολογίζω καν τον χρόνο αποκωδικοποίσης του blockchain εν συνεχεία).

Το bold με βάζει σε σκέψεις για το σχεδιασμό του σύστηματος, που νομίζω ότι θα έπρεπε να έχει λύσεις συνολικά για την μελλοντική του λειτουργία. Δηλαδή περιμένει να δημιουργήθει το πρόβλημα λόγω της εντροπίας που παρουσιάζει στην ανάπτυξη του, για να βρεθούν τότε νέες τεχνολογίες που θα το λύσουν ?

Πολύ θα ήθελα να ενημερωθώ και να πιστέψω στον νέο "αναρχικό" τρόπο συναλλαγών, αλλά είμαι λίγο καχύποπτος για τις αγνές του προθέσεις, απο την στιγμή που έχει σχεδιαστεί να κατασπαταλά τους φυσικούς πόρους του πλανήτη στον οποίο ζούμε. Ακόμα και να δεχτώ ότι το ρεύμα θα εξοικονομιθεί απο το κλείσιμο τον τραπεζών, δεν πάυει να είναι μια κίνηση που παραγκονίζεται ο άνθρωπος (βλέπε ανεργεία) και βασιζόμαστε περισσότερο στις μηχανές (αρά το αναρχικός πάει περίπατο).

Δεν λειτουργει ετσι. Μη προσπαθεις να φανταστεις πως λειτουργει δες εαν εχεις λιγο χρονο ενα απο τα βιντεο που το εξηγουν

για ευκολια.

Ανοιγει το lightning καναλι(αποθηκη) καποιος βαζοντας collateral ενα ποσο btc.Οσο υπαρχει "καβα" μπορει καποιος να χρησιμοποιει αυτο το καναλι για να κανει μικροπληρωμες χρησιμοποιωντας το lightning δικτυο.Οι πληρωμες αυτες γινονται sign και απο τις 2 πλευρες που συμμετεχουν και απλα οταν καποιος αποφασισει να κλεισει το καναλι γραφονται στο ledger.

Επισης οπως σε οτιδηποτε ανακαλυπτει ο ανθρωπος δεν μπορει να ξερει τι δεν λειτουργει 100% σωστα εξ αρχης.Παντα γινεται optimization και υπαρχουν καινουριες εκδοσεις ενος οτιδηποτε προιοντος η τεχνολογιας.

 

9 ώρες πριν, panospeter είπε
 3 ώρες πριν, Sfetsas είπε

Οταν γίνεται μια συναλλαγη προστίθεται ο μοναδικος αριθμος(txhash) της συγκεκριμένης συναλλαγης σε μια λιστα(mempool). Οταν γινει mine το block μπαινει η συναλλαγη αυτη με τη σειρα της(και με βαση το mining fee που εχεις επιλεξει να πληρωσεις) στο ledger(το οποιο αποτελειται απο τη σειρα των block).Αυτος ο τροπος δεν ειναι Optimal για πολλους λόγους.

Στο σημερα λοιπον. Υπαρχει το lightning network το οποιο ουσιαστικα δεν γραφει τις μικροσυναλλαγες στο ledger μια προς μια αλλα τις μαζευει σε "πακετακια - χρηματοκιβωτια" τα οποια οταν "κλεινουν" μεταφερεται το πακετο συναλλαγων ως μια συναλλαγη στο ledger.

Επισης υπαρχει και το segwit.

Γενικως αυτα που μπορει να διαβασεις σημερα στην συγκεκριμενη τεχνολογια σε μερικες βδομαδες ειναι ηδη απαρχαιωμενα. Αλλα υπαρχουν πολλα video ακομα και στο youtube τα οποια θα μπορεσουν να σου λυσουν πολλες αποριες

Επίσης μου κάνει εντύπωση που τελευταία όλο και περισσότερα ολοκληρωμένα mining rig βγαίνουν στις αγγελίες προς πώληση ενώ οι τιμες του ethereum είναι ανοδικές.

Υπάρχει και η νέα μόδα. Τα CryptoKitties (blog chain based). Ανατρέφεις μια ψηφιακή γάτα για να την μοσχοπουλήσεις.  Έχει καταλάβει κανείς τι παίζει με αυτά ?

Τα mining rig βγαινουν προς πωληση γιατι οι καρτες τους ειναι πλεον "κουρασμενες" απο την 24/7 χρηση στις maximum επιδοσεις τους . Αυτη τη στιγμη υπαρχουν πολλοι διαφορετικοι αλγοριθμοι που θα μπορουσες να κανεις mine με ενα rig που δεν ειναι πλεον κερδοφορο για εθερ(πιο παλιες καρτες πχ).Πολλα νομισματα δουλευουν με Proof of stake πλεον και οχι Proof of Work δλδ δεν χρειαζεται πλεον το mining οπως το γνωριζουμε οποτε αφηνουν μηδαμινο ενεργειακο αποτυπωμα.

Τα Cryptokitties εκτος απο ενα αστειο τυπου pokemon παιχνιδι στο chain εδωσε πολυ σημαντικες πληροφοριες για το δικτυοκαι τις αδυναμιες που μπορει να εχει(congestion κλπ).Πληροφορια την οποια χρησιμοποιουν οι Developer του ethereum και αλλων πιο καινουριων blockchain για να εξελιξουν την τεχνολογια.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην ξεχνάμε ότι δεν είναι μόνο του το bitcoin. Ήταν το πρώτο σίγουρα, αλλά πλέον υπάρχουν νεότερες εκδοχές, που προσφέρουν πράγματα που δεν μπόρεσε να μας δώσει το bitcoin.

Το btc είναι σαν τον χρυσό. Δεν θα πας να πάρεις καφέ με χρυσό. Αλλά θα πάρεις με verge ή με neo ή με FLASH. Instant συναλλαγές με μηδενικό κόστος στις συναλλαγές.

 

Όσο για να το απαγορευτεί δεν υφίσταται. Δεν είναι εφικτό. ΟΛΕΣ οι peer-to-peer τεχνολογίες, έχουν δημιουργήσει αντίδραση απο κυβερνήσεις, δείτε τα torrent, παρόμια τεχνολογία, δεν μπορεί να μπλοκαριστεί όμως εύκολα. Ακόμα και με λύσεις firewall σε επίπεδο isp, υπάρχει η δυνατότητα breakout με χρήση του tor.

Αν απαγορευτεί η συναλλαγή με crypto και κλείσουν ΟΛΑ τα σημεία μετατροπής €/$ σε crypto, πάλι αν θέλω να τα ανταλλάξω, θα μπορώ να το κάνω με κάποιον in person.

Στην Ασία υπάρχει ήδη μεγάλη χρήση των crypto για καθημερινές συναλλαγές, scan ενα qr και τέλος. 

 

Έρχεται και εδώ σύντομα.  

Επεξ/σία από GRat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, kallair είπε

https://blog.dupontregistry.com/videos/bitcoin-lamborghini-10242017/

Και υπαρχουν και καποιες εταιριες που δεχονται πληρωμες με bitcoin. Ακομα και εγω που δεν εχω ασχοληθει ΚΑΘΟΛΟΥ με το θεμα, τα ξερω. το να προσπαθεις να δημιουργησεις εντυπωσεις απο το πουθενα χωρις προφανως να εχεις γνωση του αντικειμενου το θεωρω το λιγοτερο ατυχες (το συμπερανα οτι εισαι αδαης επι του θεματος επειδη εγω που δεν εχω επαφη, εχω πεσει πανω στα παραπανω που ανεφερα, εσυ που υποτιθεται τα εχεις ψαξει, θα επρεπε να  τα ξερεις ηδη)

google is your friend..

Εγώ δεν είμαι αδαής. Εγώ όταν πάταγα πλήκτρα στον υπολογιστή μου εσύ ακόμη δεν ήσουν ούτε στα σχέδια παλικαράκι μου... για σένα είναι το google παρτενέρ σου... εμένα είναι συνεργάτης μου... 

Άντε να μεγαλώσεις και να μάθεις και έλα κάποια άλλη μέρα...

 

moderators παρακαλώ... καθάρισμα

ευχαριστώ

:)

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, fg9000 είπε

"κρυπτονομισματα" , η χαρά του απατεώνα που θέλει να κάνει ξέπλυμα, η κάλυψη του έμπορα ναρκωτικών όπλων κτλ.

όταν οι "επενδυτές" σταματήσουν να αγοράζουν κρυπτονομισματα τότε θα σταματήσουν το ξέπλυμα . Να δούμε μετά τι αξία θα έχουν.

Η τιμή του ανεβαίνει γιατί έχουν ζήτηση, μόλις σταματήσει η ζήτηση θα ξεκινήσει η κατρακύλα. Απλή λογική, δεν έχει καμιά διαφορά με το χρήμα.

ΥΓ. Για όσους φαντάζονται ένα κόσμο χωρίς χρήμα, απλά δείτε ταινίες τύπου mad max και θα λυθεί η όποια απορία.

Έφερες ταινία επιστημονικής φαντασίας του Hollywood ως επιχειρημα για τα χρήματα; Υπήρχαν άνθρωποι πριν τις τράπεζες και τα χρήματα και θα υπάρχουν και μετά. Έστω σαν τον mad max. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...