Προς το περιεχόμενο

Παλαιό ρολόι ΔΕΗ σε σπίτι


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να νοικιάσω ένα σπιτι στο οποίο έχει παλιό ρολοι ΔΕΗ. Πρέπει να αλλαχτεί το ρολόι πριν μπω? Θα έχω θέματα;

Επεξ/σία από ΜΑΝΩΛΗΣ1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες "παλιό ρολόι"? Το ρολόι της ΔΕΗ στο σπίτι μου είναι 33 ετών(αρκετά παλιό θα έλεγα), αλλά δεν είχα θέματα ποτέ.

Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω. Για θέμα αξιοπιστίας το λέω. Ειναι από τα παλιά που εχουν την στρογγυλη ασφάλεια μέσα. Το λέω από θέμα ασφάλειας σχετικά με την παροχή στο σπίτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχει να κάνει το ρολόι της ΔΕΗ με αυτό, αλλά με τον πίνακα μέσα στο σπίτι, πρέπει να υπάρχει ένας ρελές διαφυγής.

Αν δεν υπάρχει είναι υποχρέωση του ιδιοκτήτη να τον βάλει, χωρίς αυτόν απλά δεν θα μπορέσεις να γυρίσεις το ρεύμα στο όνομά σου.

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Αν ο ηλεκτρολογικός πίνακας του σπιτιου δεν έχει ρελέ, δε μπορεις να γυρίσεις το ρευμα στο ονομά σου; 

Βασικά για να γυρίσεις το ρεύμα σε ένα σπίτι είναι απαραίτητο να υπάρχει πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου σε ισχύ, και οι ηλεκτρολόγοι δεν το εκδίδουν αν δεν υπάρχει αυτός ο ρελές. Συνεπώς όχι, δεν μπορείς.

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Βασικά για να γυρίσεις το ρεύμα σε ένα σπίτι είναι απαραίτητο να υπάρχει πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου σε ισχύ, και οι ηλεκτρολόγοι δεν το εκδίδουν αν δεν υπάρχει αυτός ο ρελές. Συνεπώς ναι, δεν μπορείς.

Ok, κατάλαβα το σκεπτικό σου. Απλώς υπάρχει η παράμετρος πως πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου χρειάζεται ένα σπίτι/διαμέρισμα άνω των 14ετων. 

Πχ το προηγουμενό μου σπίτι, ηταν σε πολυκατοικία του 2008. Οπότε δε χρειάστηκα πιστοποιητικό αλλά ο πίνακας δεν ειχε ρελέ. Εγω ζήτησα αργοτερα απ τον ιδιοκτήτη να το βάλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Ok, κατάλαβα το σκεπτικό σου. Απλώς υπάρχει η παράμετρος πως πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου χρειάζεται ένα σπίτι/διαμέρισμα άνω των 14ετων. 

Πχ το προηγουμενό μου σπίτι, ηταν σε πολυκατοικία του 2008. Οπότε δε χρειάστηκα πιστοποιητικό αλλά ο πίνακας δεν ειχε ρελέ. Εγω ζήτησα αργοτερα απ τον ιδιοκτήτη να το βάλει.

Το προεδρικό διάταγμα που υποχρεώνει για την ύπαρξη ρελέ βγήκε το 2005, δεν γίνεται η πολυκατοικία να είναι του 2008 και να μην είχε ρελέ. Κάτι δεν θυμάσαι/ξέρεις καλά.

11 λεπτά πριν, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Υπάρχει ρελέ στο σπίτι.

Τότε θα είσαι ασφαλής, από το ρεύμα τουλάχιστον :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια EHE μπορεί να έχει κατασκευαστεί (και έχουν κατασκευαστεί για οικονομία)  χωρίς δδε απλώς δεν θα είναι σύμφωνη με το νόμο δηλαδή παράνομη και μη ασφαλής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, nvel είπε

Μια EHE μπορεί να έχει κατασκευαστεί (και έχουν κατασκευαστεί για οικονομία)  χωρίς δδε απλώς δεν θα είναι σύμφωνη με το νόμο δηλαδή παράνομη και μη ασφαλής

Μια και οι περισσότεροι δεν ξέρουν τι είναι εηε και δδε, δε το κάνεις λίγο πιο λιανά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/3/2018 στις 4:35 ΜΜ, Joshua21 είπε

Το προεδρικό διάταγμα που υποχρεώνει για την ύπαρξη ρελέ βγήκε το 2005, δεν γίνεται η πολυκατοικία να είναι του 2008 και να μην είχε ρελέ. Κάτι δεν θυμάσαι/ξέρεις καλά.

Τότε θα είσαι ασφαλής, από το ρεύμα τουλάχιστον :)

Δεν ειχε. Μάλιστα μια φορά που ειχα πρόβλημα με το ρευμα και κάλεσα ηλεκτρολόγο, γέλαγε με τις παλαιού τυπου μπρίζες που ειχε βάλει ο κατασκευαστης στο διαμέρισμα (τις ρηχές) για μείωση κόστους και για την έλλειψη ρελέ.

Προφανως υπάρχουν κατασκευαστές που δεν ασχολουνται με διατάγματα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Δεν ειχε. Μάλιστα μια φορά που ειχα πρόβλημα με το ρευμα και κάλεσα ηλεκτρολόγο, γέλαγε με τις παλαιού τυπου μπρίζες που ειχε βάλει ο κατασκευαστης στο διαμέρισμα (τις ρηχές) για μείωση κόστους και για την έλλειψη ρελέ.

Προφανως υπάρχουν κατασκευαστές που δεν ασχολουνται με διατάγματα :P

Τότε προφανώς ΔΕΝ ήταν του 2008, αποκλείεται ο ηλεκτρολόγος να είχε εκδόσει πιστοποιητικό τότε χωρίς να υπάρχει ρελέ, δεν νομίζω να υπάρχει ηλεκτρολόγος που θα ρίσκαρε την άδεια του. Είτε η πολυκατοικία ήταν παλιότερη από ότι σου είχε πει, είτε το διαμέρισμα ήταν παράνομα ηλεκτροδοτημένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jos....στην Ελλάδα ζεις. Επιβεβαιώνω οτι η πολυκατοικία ειναι του 2008, δεν χρειάστηκα πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου για να μεταφέρω το ρευμα στο όνομά μου ώς ένοικος και δεν υπήρχε ρελές. Επαναλαμβάνω οτι ο ηλεκτρολόγος που κάλεσα για να μου φτιάξει κάτι, αναρωτιόταν το ίδιο πράγμα με εσένα. Δεν έχω λόγο να πω ψέμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pontez2 είπε

Jos....στην Ελλάδα ζεις. Επιβεβαιώνω οτι η πολυκατοικία ειναι του 2008, δεν χρειάστηκα πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου για να μεταφέρω το ρευμα στο όνομά μου ώς ένοικος και δεν υπήρχε ρελές. Επαναλαμβάνω οτι ο ηλεκτρολόγος που κάλεσα για να μου φτιάξει κάτι, αναρωτιόταν το ίδιο πράγμα με εσένα. Δεν έχω λόγο να πω ψέμματα.

Στην δεη τι σου ζητησαν για την αλλαγη του ονοματος? μετα απο ποσο καιρο εκδοθηκε λογαριασμος στο δικο σου ονομα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...