Προς το περιεχόμενο

ΠΟΥ: Τετραπλάσια πέρυσι τα κρούσματα ιλαράς στην Ευρώπη λόγω μείωσης των εμβολιασμών


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
2 minutes ago, Expecto Patronum said:

Δηλαδή παράπλευρες απώλειες...ωραίος.:P

Άν ήταν δικό σου το πρόβλημα άλλα θα έλεγες.

Σε καταλαβαίνω. Εκ τους ασφαλούς κι εγώ "Φιλοσοφώ".

Μας χωρίζει το χάος στις απόψεις μας σχετικά με το δημόσιο καλό. Δεν ζούμε μόνοι μας στο βουνό αλλά έχουμε γύρω μας χιλιάδες άλλους καθημερινά...

Οπως και να έχει είμαστε μεγάλα παιδιά και υπεύθυνοι για τις πράξεις μας. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 350
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, billdanos είπε

Οι γιατροί θα το πουν αυτό. Αν το παιδί αυτό έχει ήδη αδύναμο οργανισμό θα κινδυνέψει πολύ περισσότερο από διάφορες ασθένειες. 

Αν πάθει κάτι τόσο σοβαρό το παιδί σου από εμβόλιο είναι πολύ δύσκολο να συνεχίσεις να τα κάνεις, ό,τι και να λένε οι γιατροί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Expecto Patronum είπε

Δηλαδή παράπλευρες απώλειες...ωραίος.:P

Άν ήταν δικό σου το πρόβλημα άλλα θα έλεγες.

Σε καταλαβαίνω. Εκ τους ασφαλούς κι εγώ "Φιλοσοφώ".

Πριν χρόνια έφυγε ο ξάδελφος μου από τροχαίο... ο υπαίτιος ήταν μεθυσμένος... Για πες μου να αρχίζω να φωνάζω για ποτοαπαγόρευση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, billdanos είπε

Αν το παιδί αυτό έχει ήδη αδύναμο οργανισμό θα κινδυνέψει πολύ περισσότερο από διάφορες ασθένειες. 

Ή θα αποδημήσει είς Κύριον (για τους Ένθεους) ή είς Σύμπαντος (για τους Άθεους).

Μιλάμε...τι να λέμε.B)

 

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Πριν χρόνια έφυγε ο ξάδελφος μου από τροχαίο... ο υπαίτιος ήταν μεθυσμένος... Για πες μου να αρχίζω να φωνάζω για ποτοαπαγόρευση?

Ποτό και οδήγηση σκοτώνει. Νομίζω οτι ήδη απαγορέυεται και δεν κατάλαβα τον συσχετισμό.

Συγνώμη.

Επεξ/σία από Expecto Patronum
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, akpe είπε

Εδώ υπάρχουν παιδίατροι που αρνούνται εμβόλια σε παιδιά (χωρίς να συντρέχουν σοβαροί λόγοι (αλλεργίες, υποκείμενες παθήσεις κ.λπ.) και μάλιστα υπογράφουν και ψεύτικες βεβαιώσεις.

Βέβαια πολλοί από αυτούς έχουν κάτι σε «όμοιο» δίπλα, λεπτομέρειες :P

Άρα καλό είναι να κρίνουμε τον γιατρό και όχι την φαρμακευτική αγωγή που μας πρότεινε... λέω εγώ τώρα... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, zio10 said:

Ακούει ο κόσμος και για κάτι novartis και αυξάνεται η δυσπιστία!

Ο κόσμος που τα ακούει πρέπει να καταλάβει αυτό που είπαμε πιο πριν. Η κερδοσκοπία μιας βιομηχανίας δεν έχει ουδεμία σχέση με την αποτελεσματικότητα μιας μεθόδου.

Επειδή η Χ φαρμακοβιομηχανία θησαύριζε με οποιονδήποτε τρόπο, σημαίνει πως τα φάρμακα της δεν δουλεύουν ή είναι επικίνδυνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, AtiX said:

Πριν χρόνια έφυγε ο ξάδελφος μου από τροχαίο... ο υπαίτιος ήταν μεθυσμένος... Για πες μου να αρχίζω να φωνάζω για ποτοαπαγόρευση?

Πριν 1.5 χρόνο ο ξαδερφος μου ενώ έκανε προπόνηση στο γήπεδο έπεσε κεραυνός και κυριολεκτικά τον έψησε. Έζησε για 3-4 ημέρες. Να καταργηθεί και το ποδόσφαιρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Άρα καλό είναι να κρίνουμε τον γιατρό και όχι την φαρμακευτική αγωγή που μας πρότεινε... λέω εγώ τώρα... ;)

Τα εμβόλια δεν είναι φαρμακευτική "αγωγή".

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Expecto Patronum είπε

Ή θα αποδημήσει είς Κύριον για τους Ένθεους) ή είς Σύμπαντος (για τους Άθεους).

Μιλάμε...τι να λέμε.B)

Ποτό και οδήγηση σκοτώνει. Νομίζω οτι ήδη απαγορέυεται και δεν κατάλαβα τον συσχετισμό.

Συγνώμη.

Μίλησα για ποτοαπαγόρευση... δηλαδή να απαγορεύσουμε το ποτό από παντού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, zio10 said:

Ακούει ο κόσμος και για κάτι novartis και αυξάνεται η δυσπιστία!

Η Novartis όμως έχει κάνει τεράστια άλματα με πρωτοποριακά φάρμακα και θεραπείες! Άσχετα με τις άλλες τακτικές της...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, zio10 είπε

Ρε παιδιά προσπαθήστε να μπείτε στη θέση αυτού του γονιού χωρίς να εξετάζουμε αν είναι λάθος ή σωστό. 

Ότι δεν είναι στον πωπό σου, δεν δίνει ενόχληση...λογική λέγεται.:D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν η ιατρικη κοινότητα προσθέτει ενα εμβόλιο στον κατάλογο των απαραιτητων δεν κοιτάει μεμονωμένα τον νίκο και τον τακη, κοιτάει ενα συνολο. Ζυγίζει λοιπον την κατάσταση και λεει ειναι καλύτερα να τους εμβολιάσουμε όλους για (πχ) τέτανο με το κόστος να έχουμε 0.1% παρενέργειες ή να μην τους εμβολιάσουμε με κόστος 3% θανάτους.  δεν μας κάνουν εμβόλια για ασθένειες τις πλάκας, μας κάνουν εμβόλια για νόσους που κάποτε εξαφάνιζαν χωριά ολόκληρα το ένα μετά το άλλο. 

 

Απορία εχω ομως αυτος που επιλέγει τον μη εμβολιασμό, σε περίπτωση ασθένειας στους ίδιους γιατρους θα παει και τα φαρμακα που θα πάρει θα έχουν και αυτα πιθανες παρενέργειες. είναι απο τις ίδιες εταιρείες, ελεγμένα απο τους ίδιους οργανισμούς. Η επιλεκτική αποδοχή της ιατρικής πρέπει να έχει καντάρια γνώσης απο πίσω. Απο έναν γιατρο με 5 πτυχία να το καταλάβω αλλα απο εναν χασάπη ας πουμε δεν το καταλαβαίνω.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...