Προς το περιεχόμενο

Επισημοποιήθηκε η είσοδος του Spotify στο χρηματιστήριο


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Spotify ανακοίνωσε και επίσημα την πρόθεσή του να προχωρήσει σε δημόσια προσφορά των μετοχών του. Η διαπραγμάτευση των μετοχών της εταιρείας θα λάβει χώρα στο χρηματιστήριο της Νέας Υόρκης με την κωδική σήμανση .SPOT.

Σύμφωνα με την εταιρεία, η τιμή των μετοχών κατέκτησε το υψηλό των 132,5 δολαρίων σε ιδιωτικές αλλαγές, γεγονός το οποίο «μεταφράζεται» σε κεφαλαιοποίηση της εταιρείας ύψους 23 δισ. δολαρίων βάσει της αξίας του χαρτοφυλακίου της στις 22 Φεβρουαρίου.

Το Spotify είναι ο παγκόσμιος ηγέτης στο online streaming μουσικής, καθώς σύμφωνα με την εταιρεία διαθέτει 71 εκατομμύρια συνδρομητές και περισσότερα από 159 εκατομμύρια ενεργών χρηστών σε μηνιαία βάση (στοιχεία Δεκεμβρίου 2017). Ο μεγαλύτερος ανταγωνιστής του, το Apple Music, υπολείπεται κατά 36 εκατομμύρια συνδρομητές.

Η εταιρεία ανακοίνωσε έσοδα 2,37 δισ. δολ. το 2015, 3,6 δισ. δολ. στο 2016 και 4,99 δισ. δολ. το 2017. Οι συνδρομητές αυξάνονται με ρυθμό 46% σε ετήσια βάση, ενώ οι ενεργοί χρήστες κατά 29% αντίστοιχα.

Την ίδια στιγμή, η εταιρεία ανακοίνωσε έκτακτες ζημίες ύψους 1,5 δισ. δολ. για το 2017, ενώ οι λειτουργικές ζημίες διαμορφώθηκαν σε 461 εκατ. δολ. πέρυσι και 425,9 εκατ. δολ. το 2016.

Οι οικονομικές προκλήσεις που αντιμετωπίζει περιλαμβάνουν τα κυμαινόμενα και μη προβλέψιμα ποσοστά στα πνευματικά δικαιώματα που καταβάλλει σε εταιρείες παραγωγής και καλλιτέχνες.

CNBC


Δείτε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τι ποσοστο των συνολικων της μετοχών θα διαθέσει;

δεν ρωταω για μενα ,για μια φιλη μου ρωταω (google)

:P

Επεξ/σία από what_if
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τις κορυφαίες υπηρεσίες το spotify αν οχι η κορυφαία σε αυτον τον τομέα , αλλα οταν ακούω οτι μια εταιρία μπαίνει στο χρηματιστήριο δεν ξέρω αλλα δεν μου ακούγεται και πολύ καλό νέο ειδικά για μικρότερες εταιρίες , δεν ξέρω γενικά αν ειναι πάντα καλό μια εταιρία να μπαίνει στο χρηματιστήριο .... δεν ξέρω βέββαια και πολλά για χρηματιστήριο οποτε οι ειδικοί ας μας διαφωτίσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, SPANK είπε

Απο τις κορυφαίες υπηρεσίες το spotify αν οχι η κορυφαία σε αυτον τον τομέα , αλλα οταν ακούω οτι μια εταιρία μπαίνει στο χρηματιστήριο δεν ξέρω αλλα δεν μου ακούγεται και πολύ καλό νέο ειδικά για μικρότερες εταιρίες , δεν ξέρω γενικά αν ειναι πάντα καλό μια εταιρία να μπαίνει στο χρηματιστήριο .... δεν ξέρω βέββαια και πολλά για χρηματιστήριο οποτε οι ειδικοί ας μας διαφωτίσουν

Το χρηματιστήριο μπορεί να παρέχει στην εταιρεία την απαραίτητη ρευστότητα που αυτή χρειάζεται.Μόνο απο την πώληση των μετοχών μέσω της λεγόμενης δημόσιας προσφοράς μετοχών(IPO) θα της δώσει κεφάλαιο για να κινηθεί και να ανταγωνιστεί τα θηρία της Silicon Valley  όπως το apple music.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, SPANK είπε

Απο τις κορυφαίες υπηρεσίες το spotify αν οχι η κορυφαία σε αυτον τον τομέα , αλλα οταν ακούω οτι μια εταιρία μπαίνει στο χρηματιστήριο δεν ξέρω αλλα δεν μου ακούγεται και πολύ καλό νέο ειδικά για μικρότερες εταιρίες , δεν ξέρω γενικά αν ειναι πάντα καλό μια εταιρία να μπαίνει στο χρηματιστήριο .... δεν ξέρω βέββαια και πολλά για χρηματιστήριο οποτε οι ειδικοί ας μας διαφωτίσουν

Ο πιο υγιής τρόπος άντλησης κεφαλαίων το χρηματιστήριο και ειδικά το NYSE. Για μπανανιες τύπου Ελλάδα αλλάζει το πράγμα. Και αυτό λόγω ελληνικής επιτροπής κεφαλαιαγοράς η οποία μας κοροϊδεύει αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναμενόμενο ειδικά με τον ντόρο πού έχει κάνει και την δημοφιλία που έχει αναπτύξει.

Φυσικά άκρως ανησυχητικό για τις υπόλοιπες αντίστοιχου τύπου streaming εταιρείες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, nickolas είπε

23 δις κεφαλαιοποίηση ενώ βγάζει λειτουργικές ζημιές και έχει νέους σοβαρούς ανταγωνιστές όπως το Apple music?

Χμμμ περίεργο μου φαίνεται

Το χρηματιστήριο κοιτάει κυρίως την προοπτική σου. Προφανώς αυτοί που ασχολούνται στο εξωτερικό κάτι θα ξέρουν, μπορεί και όχι βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι έγινε ρε παιδιά, μετά τα superIphones το ρίξαμε και στις μετοχές....capital γίναμε:lol:

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giwrgos555 είπε

Το χρηματιστήριο μπορεί να παρέχει στην εταιρεία την απαραίτητη ρευστότητα που αυτή χρειάζεται.Μόνο απο την πώληση των μετοχών μέσω της λεγόμενης δημόσιας προσφοράς μετοχών(IPO) θα της δώσει κεφάλαιο για να κινηθεί και να ανταγωνιστεί τα θηρία της Silicon Valley  όπως το apple music.

Άρα θεωρητικά για παρόμοια μικρές εταιρίες που ακούμε και ξαφνικά γίνονται '' κολοσοί '' σε αυτο που κάνουν δεν μπορούν να επιβιώσουν αν δεν ενταχθούν στο χρηματιστήριο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, SPANK είπε

Άρα θεωρητικά για παρόμοια μικρές εταιρίες που ακούμε και ξαφνικά γίνονται '' κολοσοί '' σε αυτο που κάνουν δεν μπορούν να επιβιώσουν αν δεν ενταχθούν στο χρηματιστήριο

Ενα μειονέκτημα υπάρχει και είναι για τους δημιουργούς γιατί με την είσοδο στο χρηματιστήριο μεταβάλλονται τα μετοχικά κεφάλαια και αλλάζουν χέρια οπότε και πλέον οι δημιουργεί σταματάν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο της εταιρείας και γίνονται μειοψηφικοί μέτοχοι οπότε απο πάνω σου έχεις άλλους να σου λένε τι θα κάνεις.Αλλά για την ίδια την εταιρεία ως νομικό πρόσωπο η ένταξη της στο χρηματιστήριο είναι τεράστιο πλεονέκτημα γιατί εκεί αντλούνται ποσά για αυξήσεις μετοχικού κεφαλαίου ακόμα και εταιρικά ομόλογα που εκδίδει η εταιρεία πάλι μέσω της χρηματιστηριακής αγοράς διοχετεύονται στους επενδυτές-πιστωτές.

Στηρίζουμε spotify είναι ευρωπαική εταιρεία!!! 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickolas είπε

23 δις κεφαλαιοποίηση ενώ βγάζει λειτουργικές ζημιές και έχει νέους σοβαρούς ανταγωνιστές όπως το Apple music?

Χμμμ περίεργο μου φαίνεται

23 δίς είναι η αξιολόγηση που κάνουν οι επενδυτικές τράπεζες ώς προς την αξία της επιχείρησης προκειμένου να θέσουν τιμή εκκίνησης στο ταμπλό (ναι την ένταξη μιας εταιρείας στο χρηματιστήριο της κάνουν οι επενδυτικές τράπεζες της Wall Street όπως  goldman sachs κτλ και πληρώνονται αδρά γι'αυτό το πράγμα). Απο εκεί και πέρα θα υπάρχουν έντονα σκαμπανεβάσματα  στην μετοχή καθώς μεταβάλλεται η ψυχολογία της αγοράς ώς προς την μετοχή της εταιρείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...