Προς το περιεχόμενο

Θέμα πτυχιακής


ThPadelis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,
Είμαι τελειόφητος φοιτητής και θέλω να κάνω την πτυχιακή μου, αλλά δεν έχω κάποια ιδέα. Ο καθηγητής που ρώτησα για θέματα πτυχιακών, μου είπε: "Ε, κάνε καμία στατική σελίδα για δημόσιο πρόσωπο -υπαρκτό ή μη υπαρκτό- σε φάση portfolio".
Το θέμα είναι ότι δεν τα πολυ-γουστάρω αυτά. Είναι θέμα το οποίο βγαίνει το αργότερο σε 3ς μέρες.

Έχω ασχοληθεί μόνος μου αρκετά ως ένα επίπεδο και θα ήθελα μια πτυχιακή να με ζορίσει λιγάκι.

Αν έχετε καμιά ιδέα θα το εκτιμούσα πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου έλεγα αν θες να κάνεις κάτι χρήσιμο όπως να μιλάς με ένα api όπως της διαύγειας και να επιστρέφεις αποτελέσματα αναζητήσεων. Κάτι σαν αυτό αλλά όχι τόσο σύνθετο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, becoming_I είπε

Εγώ θα σου έλεγα αν θες να κάνεις κάτι χρήσιμο όπως να μιλάς με ένα api όπως της διαύγειας και να επιστρέφεις αποτελέσματα αναζητήσεων. Κάτι σαν αυτό αλλά όχι τόσο σύνθετο. 

Δηλαδή να στήσω ένα API και έπειτα να στήσω το front-end και να κάνω κλήσεις στο API μου για να πάιρνω τα δεδομένα;

Καλό σαν πρώτο θέμα. Θα περιμένω όμως μήπως έρθει και κάνα άλλο θεματάκι πάντως γιατί έχω λίγο καιρό μέχρι να δηλώσω την πτυχιακή.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, ThPadelis είπε

Δηλαδή να στήσω ένα API και έπειτα να στήσω το front-end και να κάνω κλήσεις στο API μου για να πάιρνω τα δεδομένα;

H διαύγεια έχει δικό της api. Δεν είναι ανάγκη να στήσεις από την αρχή. 

Επεξ/σία από becoming_I
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Γεια σας παιδιά, σε λίγο καιρό θα πρέπει να κάνω κι εγώ την πτυχιακή μου, και σκεφτόμουνα κάτι που να έχει

σχέση με Rest APIs ή ακόμη καλύτερα με GraphQL (μέχρι στιγμής δεν γνωρίζω σχεδόν τίποτα για αυτά τα 2).

Πιστεύεται μπορείς να βγάλεις ένα καλό θέμα, ή ειναι σχετικά απλό για πτυχιακή?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
Στις 23/9/2018 στις 6:31 ΜΜ, Aggeluska είπε

τελικα τι εκανες;

Τελικά άλλο θεμα βρηκα. 
Κοινωνικο δίκτυο για φοιτητες - καθηγητές. 
Έστησα API σε Slim και το VueJs για front

Στις 26/9/2018 στις 4:26 ΜΜ, stavrosyomafias είπε

Γεια σας παιδιά, σε λίγο καιρό θα πρέπει να κάνω κι εγώ την πτυχιακή μου, και σκεφτόμουνα κάτι που να έχει

σχέση με Rest APIs ή ακόμη καλύτερα με GraphQL (μέχρι στιγμής δεν γνωρίζω σχεδόν τίποτα για αυτά τα 2).

Πιστεύεται μπορείς να βγάλεις ένα καλό θέμα, ή ειναι σχετικά απλό για πτυχιακή?

Καλησπέρα φιλε, 

Μην πας σε κάτι απλό αν θες την γνώμη μου. Εχεις τουλάχιστον ένα 6μηνο για να μάθεις μια νέα τεχνολογία. Η πτυχιακή μου ήταν να γίνει σε Angular 5 και εν τέλη έγινε σε Vue. Έμαθα τα βασικα για angular σε 2 βδομάδες κια ως και τώρα με την vue θεωρώ πως είμαι σε επίπεδο που θα μπορώ να δουλέψω κιόλας. 
Το στήσιμο για ένα REST API το θεωρώ λιγάκι easy εγώ. Θέλω να πω, πως δεν θέλει τρελό διάβασμα για να υλοποιήσεις ένα. Καλό είνια να κάνεις ένα REST API με NodeJS και μετά να στήσεις κια κάτι πάνω σε αυτό. Καμια τίμια web εφαρμογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/10/2018 στις 4:27 ΜΜ, ThPadelis είπε

Καλησπέρα φιλε, 

Μην πας σε κάτι απλό αν θες την γνώμη μου. Εχεις τουλάχιστον ένα 6μηνο για να μάθεις μια νέα τεχνολογία. Η πτυχιακή μου ήταν να γίνει σε Angular 5 και εν τέλη έγινε σε Vue. Έμαθα τα βασικα για angular σε 2 βδομάδες κια ως και τώρα με την vue θεωρώ πως είμαι σε επίπεδο που θα μπορώ να δουλέψω κιόλας. 
Το στήσιμο για ένα REST API το θεωρώ λιγάκι easy εγώ. Θέλω να πω, πως δεν θέλει τρελό διάβασμα για να υλοποιήσεις ένα. Καλό είνια να κάνεις ένα REST API με NodeJS και μετά να στήσεις κια κάτι πάνω σε αυτό. Καμια τίμια web εφαρμογή.

Καλή ιιδέα φίλε. Θα το κοιτάξω.

Σε ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...