Προς το περιεχόμενο

Το 30% όλων των ιστοσελίδων βασίζεται στο WordPress


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, Retromaniac είπε

Άρα δεν είσαι dev. Πώς ξέρεις τι χρειάζεται για να φτιαχτεί αυτό που σου έδειξα;

 

Οχι βεβαια δεν ειμαι. Αλλα ηταν η δουλεια μου να το ξερω αυτο που ρωτας. Δεν υπαρχει πλατφορμα (ετοιμη και open source) που να μην την ξερω καλα. Και να προτεινω την αναλογη και την αναλογη προσαρμογη ή theme.

Επισης ξερω τι σημαινει να σου κρεμασει μια custom εφαρμογη και ο μαγκας-dev να ειναι με την γκομενα και να μην τον βρισκεις με τιποτα. Και να σε βριζει ο πελατης.

Απο το 2014 και μετα δεν ασχολουμαι με τον χωρο, μετα απο 20+ χρονια.

6 λεπτά πριν, Othal είπε

Εισαι σιγουρος οτι εχεις αναθεσει projects? Δε βλεπω να τα πιανεις και γρηγορα...Για το τελευταιο κομματι μιλαω.

Φιλε μου σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια. Η αληθεια ειναι οτι γενικα δεν τα παιρνω τα γραμματα ευκολα. Ετσι απο το 2014 και μετα δεν ασχολουμαι με ολα αυτα. Μπουχιστα απο το 1989 με τα BBS μεχρι το 2014 και το WP.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 λεπτό πριν, zio10 είπε

Εγώ τον θεωρώ, δεν το είπα υποτιμητικά το παράδειγμα. Ξέρει να κάνει ένα πράγμα με κάποιους περιορισμούς που βολεύει όμως πολύ κόσμο. 

Άρα για όλο αυτό τον κόσμο ειναι web developer ή αν θες να τον πεις κάπως αλλιώς οκ, το θέμα είναι το αποτέλεσμα. Έστω μέχρι εκεί που φτάνουν οι δυνατότητές του.

Αν θέλετε δώστε κάποια παραδείγματα από sites που δεν γίνεται να φτιαχτούν με λύσεις τύπου wordpress για μας που δεν το κατέχουμε!

Το 90% την αναγκης της αγορας καλυπτεται εξαιρετικα απο επαγγελματιες του ειδους, με wordpress. Δεν εχει σχεση o developer με το web designer. Αλλη δουλεια κανει ο μαγειρας και αλλη αυτος που φυτευει τα καροτα. Το wordpress εχει λυσει το προβλημα του developer και δεν εφευρίσκει καθε φορα τον τροχο.  ΕΙπαμε. Ολα ειναι θεμου χρονου και κοστους. Προσωπικα συμφωνω μαζι σου.

6 λεπτά πριν, QuitLife είπε

Φιλε μου σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια. Η αληθεια ειναι οτι γενικα δεν τα παιρνω τα γραμματα ευκολα. Ετσι απο το 2014 και μετα δεν ασχολουμαι με ολα αυτα. Μπουχιστα απο το 1989 με τα BBS μεχρι το 2014 και το WP.

Αδερφε μου απο το πρωτο ποστ μιλησα ειρωνικα. Της ιδιας αποψης ειμαι αλλα δεν καταλαβες πως το πα. Anyway! :-) Σχωρα με!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Σύμφωνα με την λογική κάποιων, αυτός που ξέρει να διαβάζει το service manual είναι και τεχνικός:rolleyes:

 

Και να πω ξανά, ότι δεν είναι όλα τα "εργαλεία" για όλες τις δουλειές. Όταν πχ για ένα μικρό project κάποιος επιλέγει τη λύση της custom πλατφόρμας και ανακαλύπτει ξανά τον τροχό... ε δεν είναι η custom πλατφόρμα το πρόβλημα.

 

Επίσης, όλα μπορούν να γίνουν, είτε με custom, είτε με Wordpress ή Drupal κλπ. Το θέμα είναι τί συμφέρει ανά περίπτωση.

Κατά τη γνώμη μου δεν τίθεται θέμα Vs εδώ. Είναι διαφορετικά εργαλεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και γιατί κάποιος πρέπει να ξέρει όλα τα εργαλεία για να θεωρείται developer; 

Απλά υπάρχουν διάφορα επίπεδα και δυνατότητες στους developers όπως και στα περισσότερα πράγματα.

Ειδικά από τη στιγμή που δεν χρειάζεται κάποια άδεια ή κάποια συγκεκριμένα πτυχία κλπ για να κάνεις αυτή τη δουλειά.

Επεξ/σία από zio10
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, zio10 είπε

Και γιατί κάποιος πρέπει να ξέρει όλα τα εργαλεία για να θεωρείται developer; 

Απλά υπάρχουν διάφορα επίπεδα και δυνατότητες στους developers όπως και στα περισσότερα πράγματα.

Ειδικά από τη στιγμή που δεν χρειάζεται κάποια άδεια ή κάποια συγκεκριμένα πτυχία κλπ για να κάνεις αυτή τη δουλειά.

Εξαρτάται τι θεωρείς dev. Αν θεωρείς dev έναν που δεν ξέρει να γράφει γραμμή κώδικα τότε πάσο. Στο συναφι μου πάντως δεν τους θεωρούμε dev, όπως οι γιατροί δεν θεωρούν τους ομοιοπαθητικούς γιατρούς (και δεν είναι)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν χρειάζεται να τα ξέρει κάποιος όλα φυσικά.

Αλλά κάποιος που ξέρει να αλλάζει themes και να εγκαθιστά plugins μπορεί να θεωρηθεί developer?

Αν με ρωτάς, όχι.

6 λεπτά πριν, zio10 είπε

Και γιατί κάποιος πρέπει να ξέρει όλα τα εργαλεία για να θεωρείται developer; 

Απλά υπάρχουν διάφορα επίπεδα και δυνατότητες στους developers όπως και στα περισσότερα πράγματα.

Ειδικά από τη στιγμή που δεν χρειάζεται κάποια άδεια ή κάποια συγκεκριμένα πτυχία κλπ για να κάνεις αυτή τη δουλειά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Μπα, λάθος παράδειγμα γιατί το ποδόσφαιρο δεν απαιτεί μόρφωση. Να σου πω ένα πιο ταιριαστό. Όπως δεν κάνει εμένα γιατρό να βάλω ενα τσιροτο σε μια πληγή, έτσι δεν κάνει τον άλλον dev να παραμετροποιησει ένα siteακι σε WordPress. Στην καλύτερη σε κάνει παραμετροποιητη.

Γιατί απαιτεί μόρφωση να φτιάξεις μια σελίδα από το μηδέν? Εγώ πιστεύω ότι χρειάζεται μόνον χρόνος αγάπη για το αντικείμενο και βασικές γνώσεις. 

Προσωπικά για μένα δεν είναι το δύσκολο να στησεις μια σελίδα αλλά να την συντηρήσεις και να την προωθήσεις σε ψηλή θέαση.

Όλο το ζουμί είναι να σε τραβάει μια σελίδα. Τώρα πόσο τεχνικά προχωρημένη θα είναι αυτά είναι βλακείες.

Η WordPress με μεράκι ψάξιμο και φαντασία έχεις αξιοπρεπή σελίδα εύκολα και σχεδόν δωρεάν. Όλα τα άλλα είναι μουφες εν έτη 2018.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Μην συγχέεις τις ανάγκες ενός ερασιτέχνη με αυτές ενός επαγγελματία...

Με αγάπη και φροντίδα σκέτο... ούτε συγχρονισμό δεδομένων με το ERP του δεν θα καταφέρεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, VChris είπε

Μην συγχέεις τις ανάγκες ενός ερασιτέχνη με αυτές ενός επαγγελματία...

Με αγάπη και φροντίδα σκέτο... ούτε συγχρονισμό δεδομένων με το ERP του δεν θα καταφέρεις...

Και προδερμ :D

 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ξεχάσουμε να γράφουμε κώδικα με το WordPress  και όλα αυτά τα τρέλα plug-ins όπως visual composer, slider revolution και πολλά αλλα...

Βέβαια κακά τα ψέματα μας έχει γλυτώσει από άπειρο χρόνο και πλέον η ολοκλήρωση των ιστοσελίδων είναι παιχνιδάκι. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει παίδες τα έχετε μπερδέψει λίγο. Μια χαρά είναι το Wordpress για να φτιάξεις μια νορμάλ σελίδα εταιρείας η οποία έχει σαν σκοπό την online παρουσίαση της. Απο κει και πέρα προφανώς εαν χρειάζεται διάφορες εφαρμογές, προφανώς πάμε σε custom λύσεις!

 

Εσείς που κράζετε wordpress μάλλον ξεχάσατε πως ήταν τα πράματα παλιότερα. Ακόμα βλέπω εφιάλτες με εμένα να παιδεύομαι ώρες να φτιάξω ενα slider με Flash το 2007 (ακούγοντας μουσική απο Napster & Kazza!!!).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, VChris είπε

Μην συγχέεις τις ανάγκες ενός ερασιτέχνη με αυτές ενός επαγγελματία...

Με αγάπη και φροντίδα σκέτο... ούτε συγχρονισμό δεδομένων με το ERP του δεν θα καταφέρεις...

Και ποιες είναι οι ανάγκες ενός επαγγελματία? Ένα παράδειγμα να μου πεις?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, leonidas_fs είπε

Εντάξει παίδες τα έχετε μπερδέψει λίγο. Μια χαρά είναι το Wordpress για να φτιάξεις μια νορμάλ σελίδα εταιρείας η οποία έχει σαν σκοπό την online παρουσίαση της. Απο κει και πέρα προφανώς εαν χρειάζεται διάφορες εφαρμογές, προφανώς πάμε σε custom λύσεις!

Εσείς που κράζετε wordpress μάλλον ξεχάσατε πως ήταν τα πράματα παλιότερα. Ακόμα βλέπω εφιάλτες με εμένα να παιδεύομαι ώρες να φτιάξω ενα slider με Flash το 2007 (ακούγοντας μουσική απο Napster & Kazza!!!).

Ποιος το εκραξε; Όλοι συμφωνούμε ότι για αυτό το λόγο καλό είναι.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία πλατφόρμα έγινε το wordpress, να παίζουμε κι εμείς οι retired. :P

Δεν ξέρω αν θα συμφωνήσουν οι εν ενεργεία devs εδώ, για μένα η διαφορά ενός dev/webdev από έναν "advanced user" όπως συνηθίζω να τους λέω, είναι οτι ο adv-user έχει ταβάνι. Μολις τελειώσουν τα plugins και τα youtube videos, πάπαλα. Αγάπες, πούδρες κτλ είναι λίγο αστεία, δεν λύνουν προβλήματα.


Ο dev αντίθετα δεν ορκίζεται σε έτοιμες λύσεις, στο πίσω μέρος του μυαλού του ξέρει οτι θα έρθει η ώρα που θα βάλει "χέρι" και θα αρχίσει τις customιές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, nectons είπε

Και ποιες είναι οι ανάγκες ενός επαγγελματία? Ένα παράδειγμα να μου πεις?

Φτιάξε ένα site όπου ο κάθε πωλητής μιας εταιρείας θα βλέπει το πελατολόγιο του (και μόνο αυτό), στοιχεία των πελατών του όπως εκρεμμείς/τιμολογημένες παραγγελίες (να μπορεί να βλέπει και τις λεπτομέρειες του παραστατικού), τζίρους, reports σχετικά με τζίρους/στόχους κλπ. Υπόψην πως όλη η αυτή η πληροφορία δεν έρχεται έτοιμη από ERP, άρα θέλει λίγη γνώση σε κώδικα και μαθηματικά για να δημιουργήσει αποτελέσματα.

Αυτό είναι ένα μικρό παράδειγμα που μου έρχεται τώρα στο μυαλό, αγουροξυπνημένος.

Άντε, στήσε wordpress, βάλε και μερικές φροντίδες και φτιάξτο, αφού όλα τα άλλα είναι μουφες εν έτη 2018. Εννοείται χωρίς να ξέρεις να γράφεις κώδικα.

Αφού το φτιάξεις, να βάλουμε κάτω τις εργατοώρες που ξόδεψες για να το φτιάξεις, σε σύγκριση με αυτές που ένας developer χρειάζεται για custom λύση, συνυπολογίζοντας το κόστος συντήρησης της πλατφόρμας (η custom δεν απαιτεί updates), ώστε να συμπεράνουμε πια λύση είναι τελικά η πιο οικονομική (θεωρώντας ότι το αποτέλεσμα είναι εφάμιλλο).

 

Anyway, κανείς δεν έκραξε το wordpress εδώ. Όπως είπα και σε προηγούμενο post είναι ένα εργαλείο και αυτό, ιδανικό για συγκεκριμένα πράγματα. Από την άλλη, όταν μιλάμε για custom λύσεις, δεν σημαίνει ότι θα ανακαλύψουμε τον τροχό σε κάθε τι. Μια χαρά έτοιμο script για μενού μπορεί να χρησιμοποιηθεί ή για εφέ φωτογραφίας κλπ.

Επεξ/σία από VChris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...