Προς το περιεχόμενο

Prime φακός (f/1.4) για Nikon DX


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μέχρι το πάσχα , σκέφτομαι αγορά ενός από τους δύο παρακάτω φακούς

1)AF-S NIKKOR 50mm f/1.4 G Lens

ή

2)Sigma ART 30mm f/1.4 DC HSM

 

Η εστιακή απόσταση των 30mm  (στη dx 45mm ;;  )  ομολογώ ότι μου αρέσει καλύτερα από εκείνη των 50mm (75mm στη dx  ;;;  )   . Κλίνω δηλαδή περισσότερο προς τον sigma.

Αν χρειάζεται πιο δύσκολο calibration ο sigma , θα μπω στη διαδικασία αγοράς του sigma usb dock , δεν με χαλάει αυτό .

 

Έχει κανείς εμπειρία από κάποιον από τους δύο ή ακόμη καλύτερα και από τους δύο να μας τη γράψει ;

Θα ήμουν ευγνώμων εννοείται !.

 

[Ο Sigma ART 35mm f/1.4 DG HSM , σίγουρα είναι καλύτερος και από τους 2, αλλά αποκλείεται λόγω budget]

 

 

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποια μηχανή έχεις? 

Έχω τους sigma 35mm 1.4 και 85mm 1.4. Eίχα και μαμά φακούς 1,4 

Η εστίαση με τέτοιους φακους ειναι δύσκολη, με την 5d Mark IV εχω περιπου 70% in focus rate μόνο με τα crosstype focus points , Με τα κανονικα ειναι τραγικό

Έχει τύχη να εστιάσει η μηχανή αντι για το μάτι σε μια τρίχα π επεφτε λιγο μπροστα απο το μάτι της νυφης και να ειναι όλο το πρόσωπο out of focus

Αυτό το ποσοστό ειναι με όχι εντελώς ακίνητα θέματα 

Σε dx θα σου ειναι πιο ευκολο βέβαια γιατι θα ειναι σαν να τραβάς με f2

Άμα δεν τραβάς ακίνητα θέματα και δεν έχεις μηχανή με σχετικα καλό συστημα εστίασης (δηλαδη d7100 και πάνω) πολυ πιθανών να χτυπάς το κεφάλι σου με εναν τέτοιο φακό

 

Επεξ/σία από Rush13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πορτραίτα? Άμα δεν σε πειράζει και έχεις χρόνο να τσεκάρεις σε κάθε φωτο αν εισαι in focus τότε οκ go for it

Eγω θα ελεγα τον sigma. Σιγουρα θα σου ειναι πιο ευκολο σε DX γιατι θα ειναι σαν να δουλευεις σε F2 oπότε θα εισαι πιο safe

d3400. Ένα crosstype εχεις δηλαδη μόνο στο κέντρο. Για να καδράρεις  αλλου εκτος του κέντρου θα πρέπει να κάνεις focus & recompose

Προσωπικά επειδή φωτογραφίζω run and gun στην 5d mark ii που εχω σαν δευτερη και έχει μονο ενα crosstype , είχα βάλει τον 35mm 1.4 της sigma και εκανα focus and recompose για να καδράρω.  Μολις γυρισα σπιτι και τις ειδα 2-3 στις 10 ήταν σωστα εστιασμένες , ήθελα να τον πετάξω απο το παραθυρο , το ίδο συνεβαινε και με τον canon 85mm 1.2 και 50mm 1.2 

Aπο τότε δεν ξαναεβαλα prime σε αυτη την μηχανή γιατι δεν έχω τον χρόνο, ουτε την διαθεση να κοιτάω σε καθε φωτογραφία αν ειμαι in focus. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

παρε τον 1.8 της nikon ;)

Μη με σφάζεις ! Με έχουν ψήσει τα δείγματα που βλέπω στο flickr από φωτογραφίες σε ελάχιστο φως , με f/1.4 όλες !

Αν ήταν για nikon f/1.8 , θα ανέβαινα σε μηχανή να έπαιρνα d7100 ή d7200 body only και φακό τον Nikkor AF 50mm f/1.8D στα ... 90 ευρώ , που είναι ευκαιρία που τσακίζει !

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Errik είπε

Πάρε τον 35mm 1.8 της Νίκον. Μοναδικός φακός. 

Τον έχω χρησιμοποιήσει με μηχανές κολλητού , είναι πολύ καλός. Αλλά ο κολλητός , μου λέει να πάρω τον sigma !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τι είδος φωτογράφησης τον θέλεις? Σε nikon dx πάντως το να υπάρχει ο 35μμ 1.8 σε αυτή την τιμή το λες και προνόμιο για λίγους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, VampireKiSS είπε

Για τι είδος φωτογράφησης τον θέλεις?

Με 2 λέξεις ... low light !!!!

Εφόσον για μηχανή τελικά καταλήξω στην d3400 , φτάνει ο προϋπολογισμός που είχα θέσει , υπό τον όρο να γίνει η αγορά από το εξωτερικό (σύνολο κάπου 670 ευρώ , d3400 & sigma 30mm f/1.4 art). ΑΝ χρειαστεί , θα γίνει μια μικρή υπέρβαση να αγοραστεί και το sigma usb dock (κάπου στα 45 ευρώ βρίσκεται) για calibration .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για "low light" γενικά, καλύτερα να ξεκινήσεις την αναζήτηση σου από το σώμα. η ταχύτητα (μέγιστο διάφραγμα) ενός φακού, δεν είναι ανάλογη του "γραψίματος".

καλύτερα να δώσεις ένα στοπ iso στην μηχανή και να κλείσεις λίγο διάφραγμα.

δεν είναι πανάκεια το f1,4..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, joya111 είπε

για "low light" γενικά, καλύτερα να ξεκινήσεις την αναζήτηση σου από το σώμα

Γι'αυτό κατέληξα σε d3400 και απορρίφθηκαν σώματα ανώτερης κατηγορίας μεν , παλιότερα δε , γιατί όπως βλέπω από δείγματα , χάνουν π.χ. σε iso 3200 , σε σχέση με την d3400.

Συγκεκριμένα οι d5300 και d7100 , χάνουν αρκετά σε iso 3200 , συγκριτικά με την d3400 . Ο sigma επίσης όπως διαβάζω , διευκολύνει και για manual εστίαση , αφού δεν έχει διακόπτη auto/manual και έχει μεγάλη διαδρομή δακτυλίου και καλή αίσθηση . 

 

Μερικά δείγματα φωτογραφιών του συγκεκριμένου φακού (από flickr) , σε χαμηλό φωτισμό , με σώματα crop όλα και με f/1.4 (πλην της τελευταίας που είναι με f/1.6)   

1  ,  2  ,  3   , 45  ,  6  ,  7  ,  ,  9  ,  10

 

(μην πάμε σε αυτονόητα [που ισχύουν βέβαια] , ότι π.χ. στο παράδειγμα 6, θα μπορούσε να βγεί η ίδια φωτογραφία και με f/1.8 αντί για f/1.4 , αν αντί για iso 100 , πήγαινε σε iso 400)

 

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να σου πω τώρα, το γενικό κι αόριστο “low light” δεν βοηθάει. Το εκλαμβάνω λοιπόν σαν γενική χρήση οπότε θα συμφωνήσω με 30 ή ακόμη καλύτερα αφού μιλάμε για κροπ, 24άρη ή 28. Υπ’ όψιν όσο πιο wide τόσο ευκολότερα έχεις ακούνητο καρέ, άρα τραβάς με μικρότερη ταχύτητα (μεγαλύτερη στην ουσία αλλά τεσπα).

50άρη σε κροπ τον αποκλείω. Πραγματικά δεν βλέπω το λόγο να πάρει κάποιος 50άρη σε κροπ εκτός από το να έχει έναν φθηνό prime. Τον 50 1.4 πάντως της nikon τον έχω δουλέψει σε ff και είναι οκ αλλά ο 1.8 είναι πολύ οξύτερος. Ακόμη και για στατικά αντικείμενα θα πρέπει να προσέχεις πολύ τη γωνία σου στο 1.4 ώστε να βρισκονται αυτά που θες στο focal plane σου. 

Για sigma δεν ξέρω αλλά από άτομα που εμπιστεύομαι και έχουν δουλέψει άπειρους φακούς, ακούω τα καλύτερα για τη σειρά art. 

Επεξ/σία από VampireKiSS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Rush13 είπε

3200 iso με οποιαδηποτε crop μηχανη τα ξεχνάς. Το μαξιμουμ ειναι 1600

Αναφέρομαι στα δείγματα που βλέπω. Είναι οριακά ανεκτό στην d3400 το iso 3200 . Σε κάθε περίπτωση πολύ καλύτερο από οποιοδήποτε φίλμ .... 1600 είχαμε τραβήξει ποτέ .

 

2 ώρες πριν, VampireKiSS είπε

Να σου πω τώρα, το γενικό κι αόριστο “low light” δεν βοηθάει. Το εκλαμβάνω λοιπόν σαν γενική χρήση οπότε θα συμφωνήσω με 30 ή ακόμη καλύτερα αφού μιλάμε για κροπ, 24άρη ή 28. Υπ’ όψιν όσο πιο wide τόσο ευκολότερα έχεις ακούνητο καρέ, άρα τραβάς με μικρότερη ταχύτητα (μεγαλύτερη στην ουσία αλλά τεσπα).

28mm για nikon dx δεν υπάρχει (υπάρχει για ff, f/1.4 ,  στα 2 χιλιάρικα το ξεχνάμε) , 40 mm είναι f/2.8 δεν μας κάνει , φαίνεται η χρυσή τομή ο συγκεκριμένος sigma , για dx , σε λογική τιμή.

Οπότε έκλεισα μάλλον !!!!!

Παράγγειλα και φίλτρα για μαυρόασπρη (στα 62mm για τον 30ρη sigma)  , σε τιμή ευκαιρίας στο ίντερνετ (όχι όσο γράφει το λινκ , τιμή ευκαιρίας , πραγματικά ) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...