Προς το περιεχόμενο

27 Μαρτίου ανακοινώνεται το vivo V9 με “dual-camera setup” και οθόνη με “notch”


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πρόβλημα που έλυσε η Apple, προσωρινά, ήταν πώς να ξεχωρίσει από τους υπόλοιπους. Η κατάσταση είναι τόσο αστεία που αν αυτή η εταιρία βγάλει τρίγωνο smart όλοι οι Κινέζοι θα βγάλουν επίσης τρίγωνα smart. Μέχρι και η μεγάλη Huawei. Ένα ακόμα λαγουδάκι λοιπόν.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Abudi είπε

Όλοι οι κινεζομπουρτζόβλαχοι που βάζουν notch, λύνουν κάποιο πρόβλημα; Έχουν εκμηδενίσει τα bezels και δεν το ξέρω; Διότι και αυτή η μπούρδα και το P20, μια χαρά bezel έχουν κάτω

Βάζουν notch καθαρά ως σημείο διαφοροποίησης στο design από τον ανταγωνισμό. Τίποτα άλλο. Μια πλάτη τους έμεινε να σχεδιάσουν και πλέον και το notch.

Σε λίγο θα αρχίσουν να εμφανίζονται notch στα δεξιά, notch στα αριστερά, notch στα πλάγια, notch εξογκωμένα και notch με RGB LED.

edit: και τώρα που το σκέφτομαι... ούτε η πλάτη. Παλιά είχαν και επιλογή υλικού, τώρα που είναι όλες γυάλινες τέλειωσε και αυτό το σημείο διαφοροποίησης.

Επεξ/σία από VChris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να δείτε πόσο καραγκιόζηδες είναι στην Apple. Έκαναν approve εφαρμογή στο store τους και μάλιστα επί πληρωμή? (χαχαχα)... εφαρμογή ρε παιδιά που διώχνει το notch... ok... άμα η οθόνη είναι amoled όντως θα δουλεύει πολύ όμορφα... άντε που γκρινιάζετε με το notch... :D :D :D

 

Και για τους "χαλασμένους/καμένους" υπάρχουν και εξομοιωτές για όσους δεν έχουν notch.. χαχαχαχ

https://play.google.com/store/apps/collection/search_results_cluster_apps?clp=ggEHCgVub3RjaA%3D%3D:S:ANO1ljLIHYA

ότι νάναι...

 

Επεξ/σία από nectons
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα που έχετε με το notch (τουλάχιστον αυτό στο iPhone X), και εξηγούμαι. Αν δεχθούμε ότι η μπροστινή κάμερα και οι υπόλοιποι αισθητήρες χρειάζονται μπροστινό real estate, τότε ολόληρη η οριζόντια "λορίδα" πάνω πάνω στην μπροστινή όψη/οθόνη της συσκευής πάει χαμένη. Οπότε, από την στιγμή που ούτως ή άλλως μια επιφάνεια πάχους 5mm στο πάνω μέρος είναι χαμένη, γιατί να μην αξιοποιήσεις έστω τις γωνίες δεξιά και αριστερά της "λορίδας" αυτης για ειδοποιήσεις, ρολόι, μπαταρία κλπ.? 

Να το θέσω αλλιώς: μην βλέπετε απαραίτητα το notch ως προσθήκη στην οθόνη, δείτε τις "ενεργές" γωνίες της οθόνης δεξιά και αριστερά ως αφαίρεση ανενεργής επιφάνειας απο το notch και προσθήκη τους σε μορφή λειτουργικής επιφάνειας στην υπόλοιπη οθόνη.

Αντιλαμβάνομαι ότι χαλάει την συμμετρικότητα της οθόνης το notch, αλλά σε διαφορετική περίπτωση η συμμετρικότητα αυτή θα είχε κόστος 0.5cm bezels στην πάνω και στην κάτω περιοχή της οθόνης. Δηλαδή για χάρη της συμμετρικότητας θα χάναμε περίπου 1cm πάχος σε επιφάνεια οθόνης. Νομίζω χαμένοι θα βγαίναμε έτσι.

Επεξ/σία από Mercyful_Fate
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Mercyful_Fate είπε

Δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα που έχετε με το notch (τουλάχιστον αυτό στο iPhone X), και εξηγούμαι. Αν δεχθούμε ότι η μπροστινή κάμερα και οι υπόλοιποι αισθητήρες χρειάζονται μπροστινό real estate, τότε ολόληρη η οριζόντια "λορίδα" πάνω πάνω στην μπροστινή όψη/οθόνη της συσκευής πάει χαμένη. Οπότε, από την στιγμή που ούτως ή άλλως μια επιφάνεια πάχους 5mm στο πάνω μέρος είναι χαμένη, γιατί να μην αξιοποιήσεις έστω τις γωνίες δεξιά και αριστερά της "λορίδας" αυτης για ειδοποιήσεις, ρολόι, μπαταρία κλπ.? 

Να το θέσω αλλιώς: μην βλέπετε απαραίτητα το notch ως προσθήκη στην οθόνη, δείτε τις "ενεργές" γωνίες της οθόνης δεξιά και αριστερά ως αφαίρεση ανενεργής επιφάνειας απο το notch και προσθήκη τους σε μορφή λειτουργικής επιφάνειας στην υπόλοιπη οθόνη.

Αντιλαμβάνομαι ότι χαλάει την συμμετρικότητα της οθόνης το notch, αλλά σε διαφορετική περίπτωση η συμμετρικότητα αυτή θα είχε κόστος 0.5cm bezels στην πάνω και στην κάτω περιοχή της οθόνης. Δηλαδή για χάρη της συμμετρικότητας θα χάναμε περίπου 1cm πάχος σε επιφάνεια οθόνης. Νομίζω χαμένοι θα βγαίναμε έτσι.

Φίλε μου δεν είναι παράλογα αυτά που λες και γενικά τα notch έχουν και τα πλεονεκτήματα τους και τα μειονεκτήματά τους (εγώ διαφωνώ μαζί σου, προτιμώ τα bezels από την ασυμμετρία του notch -και τον περιορισμό του χώρου ειδοποιήσεων που φέρνει- αλλά το αναγνωρίζω ότι είναι καθαρά θέμα γούστου και εξίσου θεμιτή η δική σου προτίμηση).

Προσωπικά αντιδρώ και λοιδορώ γιατί όλο το θέμα το βρίσκω τελείως ανούσιο, και όταν μια εταιρία κυκλοφορεί καινούριο κινητό διαφημίζοντας βασικό νέο χαρακτηριστικό το... notch, θεωρώ ότι δεν είχε τίποτα καινούριο να προσφέρει. Ας μείνει στα προηγούμενα μοντέλα μέχρι να προσφέρει κάτι που να αξίζει τον κόπο.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xrhstoskzn είπε


Προσωπικά αντιδρώ και λοιδορώ γιατί όλο το θέμα το βρίσκω τελείως ανούσιο, και όταν μια εταιρία κυκλοφορεί καινούριο κινητό διαφημίζοντας βασικό νέο χαρακτηριστικό το... notch, θεωρώ ότι δεν είχε τίποτα καινούριο να προσφέρει. Ας μείνει στα προηγούμενα μοντέλα μέχρι να προσφέρει κάτι που να αξίζει τον κόπο.

Θέτεις δύο θέματα.

Το ένα είναι εμπορικό και έχει να κάνει με τον τρόπο προώθησης του προϊόντως από την εκάστοτε εταιρεία. Προφανώς και το sales pitch που θα κάνουν (όχι μόνο η Apple, ή οποία όντως έχει το δικό της μοναδικό στυλ στο να εκθειάζει τα προϊόντα της, αλλά όλοι οι κατασκευαστές) θα τα παρουσιάσει όλα θετικά και ως καινοτομίες. Δεν είναι η πρώτη φορά που το βλέπουμε, ούτε με πειράζει τόσο πολύ από τη στιγμή που μάτια έχω και βλέπω, κρίση έχω και κρίνω.

Το άλλο θέμα είναι καθαρά εμπειρικό. Από προσωπική εμπειρία (ως κάτοχος του X) θα σου πω ότι συνηθίζεται και δεν σε ενοχλεί από ένα σημείο και έπειτα. Ίσα ίσα, έχει ενδιαφέρον το γεγονός ότι αυτές οι δυο γωνίτσες χωράνε όλα τα εικονίδια (σήμα, μπαταρία, wifi κλπ.) και δεν πιάνουν χώρο από το υπόλοιπο της οθόνης. Ήμουν πολύ επιφυλακτικός όσο σκεφτόμουν το όλο πράγμα στην θεωρία, αλλά έχω εκπλαγεί θετικά απ' όταν πέρασα στη πραγματική χρήση του κινητου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Η μαύρη εποχή στα smartphone αν συνεχισθεί αυτή η τρέλα με το notch....

EDIT: Φαίνεται να παίρνει διαστάσεις επιδημίας. Δυστυχώς έρχονται πληροφορίες και για το MI 7 της xiaomi.

https://www.xda-developers.com/xiaomi-mi-7-notch-display/

Δυστυχώς και το OnePlus 6T φαίνεται ότι θα έχει εγκοπή!!🤤

12 ώρες πριν, Mercyful_Fate είπε

Θέτεις δύο θέματα.

Το ένα είναι εμπορικό και έχει να κάνει με τον τρόπο προώθησης του προϊόντως από την εκάστοτε εταιρεία. Προφανώς και το sales pitch που θα κάνουν (όχι μόνο η Apple, ή οποία όντως έχει το δικό της μοναδικό στυλ στο να εκθειάζει τα προϊόντα της, αλλά όλοι οι κατασκευαστές) θα τα παρουσιάσει όλα θετικά και ως καινοτομίες. Δεν είναι η πρώτη φορά που το βλέπουμε, ούτε με πειράζει τόσο πολύ από τη στιγμή που μάτια έχω και βλέπω, κρίση έχω και κρίνω.

Το άλλο θέμα είναι καθαρά εμπειρικό. Από προσωπική εμπειρία (ως κάτοχος του X) θα σου πω ότι συνηθίζεται και δεν σε ενοχλεί από ένα σημείο και έπειτα. Ίσα ίσα, έχει ενδιαφέρον το γεγονός ότι αυτές οι δυο γωνίτσες χωράνε όλα τα εικονίδια (σήμα, μπαταρία, wifi κλπ.) και δεν πιάνουν χώρο από το υπόλοιπο της οθόνης. Ήμουν πολύ επιφυλακτικός όσο σκεφτόμουν το όλο πράγμα στην θεωρία, αλλά έχω εκπλαγεί θετικά απ' όταν πέρασα στη πραγματική χρήση του κινητου.

Το καλύτερο είναι ότι η Apple φέρεται έτοιμη να εγκαταλείψει την εγκοπή! Το απόλυτο τρολάρισμα στους Κινέζους! Κατ' εμέ το ότι το notch καλύπτει ένα μικρό έστω μέρος της οθόνης δηλαδή μπαίνει μέσα στην εικόνα είναι απαράδεκτο. Πολλώ δε μάλλον όταν αυτό μειώνει τη χρηστικότητα των εικονιδίων. Πχ. το ότι δεν μπορώ να δω ποσοστό μπαταρίας ανά πάσα στιγμή είναι απαράδεκτο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου άρεσε η οπτική που έθεσε ο @Mercyful_Fate για το notch. Να το δούμε δηλαδή όχι σαν αφαίρεση χρήσιμου χώρου από την οθόνη αλλά ως προσθήκη δύο χρήσιμων γωνιών οθόνης εκατέρωθεν των αισθητήρων. 

Επιμένω όμως ότι η Apple είναι η μόνη που δικαιολογώ στο συγκεκριμένο, διότι δεν υπάρχουν πουθενά αλλού bezels στη συσκευή της. Και αυτό είναι εν μέρει το wow factor του iPhone X. Και ως εκ τούτου έγινε και μια σειρά άλλων επιλογών (π.χ. αφαίρεση home button --> FaceID+gestures). Όλοι οι υπόλοιποι το κάνουν για κάποιον λειτουργικό λόγο; Το "notch" δεν αποτέλεσε τη βάση της σχεδιαστικής διαφοροποίησης του iPhone X, αλλά αποτέλεσμα αυτής ώστε να λυθεί το θέμα του πού θα μπουν οι κάμερες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο αντιγραφουν τις αθλιες επιλογες της απλ εμεις θα προτιμαμε οσους επιμενουν να διατηρουν χαρακτηριστικα κ σχεδιαστικες επιλογες που βολευουν εμας κ οχι τους αντιγραφεις κ την απλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, Mercyful_Fate είπε

Δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα που έχετε με το notch (τουλάχιστον αυτό στο iPhone X), και εξηγούμαι. Αν δεχθούμε ότι η μπροστινή κάμερα και οι υπόλοιποι αισθητήρες χρειάζονται μπροστινό real estate, τότε ολόληρη η οριζόντια "λορίδα" πάνω πάνω στην μπροστινή όψη/οθόνη της συσκευής πάει χαμένη. Οπότε, από την στιγμή που ούτως ή άλλως μια επιφάνεια πάχους 5mm στο πάνω μέρος είναι χαμένη, γιατί να μην αξιοποιήσεις έστω τις γωνίες δεξιά και αριστερά της "λορίδας" αυτης για ειδοποιήσεις, ρολόι, μπαταρία κλπ.? 

Να το θέσω αλλιώς: μην βλέπετε απαραίτητα το notch ως προσθήκη στην οθόνη, δείτε τις "ενεργές" γωνίες της οθόνης δεξιά και αριστερά ως αφαίρεση ανενεργής επιφάνειας απο το notch και προσθήκη τους σε μορφή λειτουργικής επιφάνειας στην υπόλοιπη οθόνη.

Το έχουμε γράψει αυτό και φυσικά συμφωνώ. Δεξιά και αριστερά από το όποιο notch, ο χώρος ήταν χαμένος. Τώρα δεν είναι, δίνεται στην οθόνη. Γι' αυτό και από 18/9 η αναλογία γίνεται πια 19/9 (περίπου), με τις συνολικές διαστάσεις της συσκευής να παραμένουν ίδιες. Εκτός από το αισθητικό κομμάτι, ο χρήστης έχει μόνο να κερδίσει (εφόσον προσαρμοστεί και το sw στα νέα δεδομένα).

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Στο Play Store υπάρχει μία εφαρμογη που λέγεται Notch Phone X. Γελάω με τα reviews στα οποία απαντάει «thanks» ο dev:

 

«The app is fantastic at what it is intended to do! I have a galaxy s8, but since I saw the iPhone X, I couldn't help but be jealous of their groundbreaking and innovative design. Not only does this provide world class aesthetics, but it is entirely practical! I always wondered what was better than a stunning full screen display, and now I finally have a taste of perfection! Thank you notch for properly cropping my apps and impeding a viewing experience that just wasn't right without a notch!»
 
«Ever since the iPhone X came out, I've been jelous that I could see all my infinity display on my S8+ but now, I can have the notch. Fantastic and £300 cheaper much happier now»
 
:lol::lol:
 
 
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...