Προς το περιεχόμενο

Domain provider με free hosting και ssl


rafinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά!

Παλιότερα το papaki μαζί με το domain έδινε 100mb χώρο (τα οποία συνεχίζει να δίνει), αλλά έδιναν τη δυνατότητα να χρησιμοποιηθεί ssl από τρίτο πάροχο (ή κάποιο από τα δωρεάν που υπάρχουν) και πλέον δεν τη δίνει. 

Γνωρίζει κανείς πάροχο που παρέχει κάτι τέτοιο με την αγορά domain; Ρωτάω γιατί υπάρχουν άτομα που θέλουν ένα τελείως pure html site χωρίς μεγάλη επισκεψιμότητα (για αρχή τουλάχιστον) και δεν είναι διατεθειμένοι να δώσουν τα όσα ζητάνε για έξτρα ssl ή hosting χωρίς να το χρειάζονται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, The King είπε

https://www.sslforfree.com/

(πάντα με επιφύλαξη)

Την γνωρίζω την υπηρεσία, αλλά το papaki πλέον έχει απενεργοποιημένη τη δυνατότητα προσθήκης ssl στο free πακέτο που σου δίνει με το domain. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.pointer.gr/web-hosting

με 1.9€ το μήνα + Φ.Π.Α. έχει αυτό που θες (Shared Hosting + Free SSL), δεν είναι και τόσα πολλά.

Δεν έχω χρησιμοποιήσει hosting πακέτο από την Pointer (έχω άλλες υπηρεσίες) αλλά φαίνεται να σου κάνει.

Επεξ/σία από The King
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

16 λεπτά πριν, rafinos είπε

Γεια σας παιδιά!

Παλιότερα το papaki μαζί με το domain έδινε 100mb χώρο (τα οποία συνεχίζει να δίνει), αλλά έδιναν τη δυνατότητα να χρησιμοποιηθεί ssl από τρίτο πάροχο (ή κάποιο από τα δωρεάν που υπάρχουν) και πλέον δεν τη δίνει. 

Γνωρίζει κανείς πάροχο που παρέχει κάτι τέτοιο με την αγορά domain; Ρωτάω γιατί υπάρχουν άτομα που θέλουν ένα τελείως pure html site χωρίς μεγάλη επισκεψιμότητα (για αρχή τουλάχιστον) και δεν είναι διατεθειμένοι να δώσουν τα όσα ζητάνε για έξτρα ssl ή hosting χωρίς να το χρειάζονται. 

Γιατί δεν παίρνεις το πακέτο που έχει; βγαίνει ~1.2€/μήνα :rolleyes:

Επεξ/σία από kormos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το papaki μια χαρά είχε τη χρήση ssl από τρίτους στο δωρεάν πακέτο μέχρι που έγινε mainstream. Για το λόγο αυτό αγόρασα άλλο domain από τον ίδιο πάροχο και τελικά διαπίστωσα ότι στο νέο μου δωρεάν πακέτο δεν υπάρχει η επιλογή (ενώ αν ανανέωνα το παλιό domain θα το είχα κανονικά στο free πακέτο). 

Δεν υπήρχε ουδεμία ενημέρωση περί αυτού. 

Μόνο και μόνο για όλο αυτό δεν δίνω 15 ευρώ το χρόνο για ssl. Οι υπηρεσίες του στυλ sslforfree απευθείας αχρηστεύονται μιας που όλοι οι hosting providers σου δίνουν ssl σε όποιο hosting και αν πάρεις. Αλλά για ένα αρχείο 1mb (το html+φώτο+css κτλ) το να δώσει κάποιος έξτρα χρήματα για να μπορεί να έχει ssl και μόνο το θεωρώ ΑΗΔΙΑ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, empyr3an είπε

Απορία... γιατί μπορεί να θέλει κάποιος SSL αν το site του είναι 100% στατικό; Για SEO;

 

Αρχικά αυτό πως θα σου φαινόταν σαν απλός επισκέπτης που δε γνωρίζει τίποτα τεχνικά;

Ειδικά αν υπάρχει και φόρμα επικοινωνίας που σου ζητάει να βάλεις τα στοιχεία σου.

Untitled-1.png.06ce70e4a543d086cab22a9470528df3.png

 

Επεξ/σία από The King
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rafinos είπε

Το papaki μια χαρά είχε τη χρήση ssl από τρίτους στο δωρεάν πακέτο μέχρι που έγινε mainstream. Για το λόγο αυτό αγόρασα άλλο domain από τον ίδιο πάροχο και τελικά διαπίστωσα ότι στο νέο μου δωρεάν πακέτο δεν υπάρχει η επιλογή (ενώ αν ανανέωνα το παλιό domain θα το είχα κανονικά στο free πακέτο). 

Δεν υπήρχε ουδεμία ενημέρωση περί αυτού. 

Μόνο και μόνο για όλο αυτό δεν δίνω 15 ευρώ το χρόνο για ssl. Οι υπηρεσίες του στυλ sslforfree απευθείας αχρηστεύονται μιας που όλοι οι hosting providers σου δίνουν ssl σε όποιο hosting και αν πάρεις. Αλλά για ένα αρχείο 1mb (το html+φώτο+css κτλ) το να δώσει κάποιος έξτρα χρήματα για να μπορεί να έχει ssl και μόνο το θεωρώ ΑΗΔΙΑ!

"Κατεβάστε" τη σελίδα καλύτερα γιατί αν προσπαθούμε με 0 έξοδα να διατηρούμε σελίδα καλύτερα να γίνει ένα blog να μην υπάρχουν και σκοτούρες...

 

ΜΦΧ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, empyr3an είπε

Ο φίλος αναφέρει "pure html site", δηλαδή no server logic. Γι'  αυτή την περίπτωση μιλώ. Όχι γενικά ποια είναι η χρησιμότητα του SSL.

κι εγώ για "pure" html site σου μιλάω και ταυτόχρονα για "στατικά" websites (γενικότερα) όπως ανέφερες μετά.

Επεξ/σία από The King
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά εγώ άλλο ρωτάω, άλλο απαντάτε! Γιατί πάντα πρέπει να γίνεται αυτό; 

Δεν ζήτησα τη γνώμη κανενός για το αν πρέπει να πληρώνει κάποιος hosting κτλ... και όταν λέει κάποιος "κατέβασε τη σελίδα" χωρίς να ξέρει καν το λόγο για τον οποίο γίνεται μια ερώτηση τα κάνει ακόμα χειρότερα τα πράγματα. Αντί να κατεβάσω εγώ ή ο εκάστοτε εγώ τη σελίδα... γιατί μου "προσφέρουν" free πακέτο με τα 25 ευρώ για δύο χρόνια σε .gr domain (που είναι το δωρεάν σε αυτό;) και το οποίο είναι παντελώς άχρηστο; Για δοκιμές δόξα το Θεό έχουμε το pc μας. 

Αν κάποιος δεν έχει να δώσει κάποια απάντηση στο ερώτημά μου σας παρακαλώ μην απαντάτε άσχετα πράγματα. Ξέρω ότι υπάρχουν φθηνά hosting και ssl εκεί έξω. Δεν ρώτησα αυτό! 

Επεξ/σία από rafinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, The King είπε

κι εγώ για "pure" html site σου μιλάω.

Επειδή αναφέρθηκες σε φόρμες επικοινωνίας το λέω.

Επίσης ο απλός χρήστης δεν θα κάνει κλικ στο i για να δει τις λεπτομέρειες της σύνδεσής του :P (ναι το ξέρω άλλος browser μπορεί να το δείχνει διαφορετικά). Πέρα από του λουκετάκι όμως, πόσο μεγάλη σημασία έχει το SSL σε στατικό site;

Raf, δεν έχω απάντηση να σου δώσω, σόρυ κιόλας αν πάω το θέμα αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δωρεάν hosting, με custom domain και δωρεάν SSL δεν υπάρχει, τουλάχιστον όχι με normal τιμή αγοράς domain name, λυπούμαστε.

 

Spoiler

+1 στην ισοπεδωτική πρόταση του @kormos για το blog..

 

Επεξ/σία από The King
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...