Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή μη αποσπώμενης μπαταρίας


Lanike71

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Έχω ένα κινητό κινεζιά, που βγήκε σκύλος όμως και λυπάμαι να το ανακυκλώσω, αλλά η μπαταρία του δεν είναι αποσπώμενη. Βρήκα μπαταρία στο aliexpress, περίπου 12 ευρώ.

Να τολμήσω να την αλλάξω μόνος ή να το ξεχάσω; Έχει δοκιμάσει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έγραψες μοντέλο, οποτε γενική απάντηση δεν θα ειναι αξιοπιστη. Αλλα κινητά ανοιγουν ευκολα, ενω άλλα θέλουν ζημια για να ανοιξουν.

Απο εκει και πέρα, αν πιάνουν τα χέρια σου, ναι αξιζει. Αν δεν εισαι σιγουρος ή δεν εχεις καταλληλα εργαλεία, καλύτερα ζήτα να στο φτιάξει αλλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω σε γνωστό με ιδια περιπτωση σε Samsung A5 2016 του ζητησαν 50 ευρω

Εγω του ειπα να αγορασουμε μια απο εξω , δεν ηθελε πήγε έδωσε 50 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο το ρισκο και η πιθανη χασουρα στο u007 και αλλο στο a5 2016.

Πολλά ηλεκτρονικά καταλήγουν στην ανακύκλωση απο "επιδοξους μαστοράκηδες" χωρίς ομως τις καταλληλες ικανοτητες ή εμπειρία.

on topic : Εχεις το κινητό, εχεις τα βιντεο, εσυ αποφασίζεις αν θες να το κάνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, isay είπε

Αλλο το ρισκο και η πιθανη χασουρα στο u007 και αλλο στο a5 2016.

Πολλά ηλεκτρονικά καταλήγουν στην ανακύκλωση απο "επιδοξους μαστοράκηδες" χωρίς ομως τις καταλληλες ικανοτητες ή εμπειρία.

on topic : Εχεις το κινητό, εχεις τα βιντεο, εσυ αποφασίζεις αν θες να το κάνεις

Ευχαριστώ για τη βοήθεια, θα το δοκιμάσω. Δε δείχνει δύσκολο.

Στη χειρότερη να χάσω τα 12ε.

50 για αλλαγή μπατ δε δίνω με τίποτα πάντως. Το κινητό αγοράστηκε 45ε πριν 18 μήνες, οπότε δε συμφέρει η τοποθέτηση σε τεχνικό.

Επεξ/σία από Lanike71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, isay είπε

Αλλο το ρισκο και η πιθανη χασουρα στο u007 και αλλο στο a5 2016.

Πολλά ηλεκτρονικά καταλήγουν στην ανακύκλωση απο "επιδοξους μαστοράκηδες" χωρίς ομως τις καταλληλες ικανοτητες ή εμπειρία.

on topic : Εχεις το κινητό, εχεις τα βιντεο, εσυ αποφασίζεις αν θες να το κάνεις

Αυτό μην το λές εχω παάδειγμα γνωστού που πήγε το κινητο σε επίσημο Service και μετά το τηλέφωνο ήταν γεμάτο σημάδια , σου λένε κιολας έτσι το φέρατε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, meletis_m είπε

Εδω σε γνωστό με ιδια περιπτωση σε Samsung A5 2016 του ζητησαν 50 ευρω

Εγω του ειπα να αγορασουμε μια απο εξω , δεν ηθελε πήγε έδωσε 50 ευρω

Σίγουρα δεν έχεις γνώση πως αλλάζει σε Samsung η μπαταρία :)

Καλά έκανε και πήγε σε "σερβις" ;) 

Μην ξεχνάμε πως δεν έχουν το ίδιο κόστος αν πχ βγαίναν off και τα δύο πάνω σε επισκευή...

Όσο για το δικό σου, αν έχεις εργαλεία και υπομονή, ρίσκαρε το!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, kormos είπε

Σίγουρα δεν έχεις γνώση πως αλλάζει σε Samsung η μπαταρία :)

Καλά έκανε και πήγε σε "σερβις" ;) 

Μην ξεχνάμε πως δεν έχουν το ίδιο κόστος αν πχ βγαίναν off και τα δύο πάνω σε επισκευή...

Όσο για το δικό σου, αν έχεις εργαλεία και υπομονή, ρίσκαρε το!

Καλά τα λές αλλά μετά να μήν κλαίγονται οτι έδωσα πολλά για μια μπαταρία

Η Εγγυήση του είχε λήξει.

Γνώριζε εξ αρχής το κοστολόγιο. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα χθες στην Procordia να ρωτήσω τιμές για αλλαγή μπαταρίας στο Nexus 5X και στο G2, και μου είπαν 35€ και 42€ αντίστοιχα, ενώ τις μπαταρίες τις βρίσκω από 11.60€ και από 15.90€.

Δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει, ειδικά στην περίπτωση του G2, αλλά τι άλλες επιλογές υπάρχουν, πέρα απ' το να το κάνω μόνος μου, που σε τέτοιες λεπτομερείς δουλειές δεν πιάνουν τα χέρια μου;

Και τα δύο είναι εκτός εγγύησης, οπότε φαντάζομαι ότι η εξάμηνη εγγύηση της μπαταρίας, ισχύει ούτως ή άλλως από τη στιγμή που την αγοράζεις, ανεξάρτητα απ' το αν η συσκευή είναι εντός εγγύησης, και πώς θα τοποθετηθεί η μπαταρία.

Πού μπορείς να πας μια συσκευή (επείγει οπωσδήποτε ένα Samsung Tab Pro 8.4 με νεκρή μπαταρία) μαζί με μπαταρία και να τους πεις απλά να σου τη βάλουν χωρίς να σου κατακρεουργήσουν τη συσκευή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, meletis_m είπε

Καλά τα λές αλλά μετά να μήν κλαίγονται οτι έδωσα πολλά για μια μπαταρία

Η Εγγυήση του είχε λήξει.

Γνώριζε εξ αρχής το κοστολόγιο. 

Δεν μπορείς να "κλαίγεσαι" όταν μιλάς με εξουσιοδοτημένο σερβις όπου σου παρέχει και την σωστή τοποθέτηση και εγγύηση της συσκευής σου (μετά την επιδιόρθωση της) :)

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Πήρα χθες στην Procordia να ρωτήσω τιμές για αλλαγή μπαταρίας στο Nexus 5X και στο G2, και μου είπαν 35€ και 42€ αντίστοιχα, ενώ τις μπαταρίες τις βρίσκω από 11.60€ και από 15.90€.

Δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει, ειδικά στην περίπτωση του G2, αλλά τι άλλες επιλογές υπάρχουν, πέρα απ' το να το κάνω μόνος μου, που σε τέτοιες λεπτομερείς δουλειές δεν πιάνουν τα χέρια μου;

Και τα δύο είναι εκτός εγγύησης, οπότε φαντάζομαι ότι η εξάμηνη εγγύηση της μπαταρίας, ισχύει ούτως ή άλλως από τη στιγμή που την αγοράζεις, ανεξάρτητα απ' το αν η συσκευή είναι εντός εγγύησης, και πώς θα τοποθετηθεί η μπαταρία.

Πού μπορείς να πας μια συσκευή (επείγει οπωσδήποτε ένα Samsung Tab Pro 8.4 με νεκρή μπαταρία) μαζί με μπαταρία και να τους πεις απλά να σου τη βάλουν χωρίς να σου κατακρεουργήσουν τη συσκευή;

Είναι από τις καλύτερες εταιρίες στο είδος τους :)

Δεν έχεις επιλογή αποτη στιγμή που δεν πιάνουν τα χέρια σου (όπως αναφέρεις). Πέρα των άλλων πρέπει να πάψετε να σκέφτεστε με τη νοοτροπία ότι εγώ τη βρήκα στο Χ μαγαζί τόσο και γιατί να με χρεώνουν Χ ποσό κλπ κλπ.

Μην ξεχνάμε τον τεχνικό που θα ασχοληθεί με τη συσκευή σου για την αντικατάσταση. Κανείς δεν το κάνει "τσάμπα". Εκτός αυτού παίρνεις την εγγύηση για τη σωστή λειτουργία του.

 

*δεν είναι θήκη, τη βρήκα τόσο την έβαλα και τέλος, μιλάμε για παρέμβαση σε συσκευή που πρέπει να ανοιχτεί.

 

ΜΦΧ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε διαφωνώ ότι πρέπει να πληρωθεί ο τεχνικός και η εταιρεία γενικότερα για τις υπηρεσίες που παρέχουν. Το πώς κοστολογούνται όμως αυτές οι υπηρεσίες είναι στην κρίση του καθενός να το αξιολογήσει.

Και μεταξύ μας, με τις τιμές που έχουμε στις μπαταρίες, αν ήταν πιο οικονομική η αλλαγή, μπορεί ο κόσμος να άλλαζε πιο συχνά, π.χ. κάθε χρόνο.

Εγώ εννοούσα ότι δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει να δοθούν 42€ για να αλλαχτεί μπαταρία στο G2, όχι επειδή έχω κατά νου τα ~30€ για εργατικά, όσο επειδή δεν είμαι σίγουρος αν αξίζει γενικά ν' ασχοληθώ με τη συγκεκριμένη συσκευή.

Επίσης, σχετικά με αυτό που αναφέρεις περί εγγύησης καλής λειτουργίας, δεν ξέρω τι ακριβώς συνεπάγεται σε μια αλλαγή μπαταρίας. Ότι αν (λέμε τώρα), επειδή ανοίχτηκε η συσκευή και έτυχε να προκύψει πρόβλημα άλλης φύσεως (όχι μπαταρίας), ότι θα τους το πάω και θα μου το επισκευάσουν δωρεάν; Ή ότι μου εγγυώνται για 6 μήνες την απρόσκοπτη λειτουργία της μπαταρίας; Γιατί αν είναι το δεύτερο, δε μου λέει κάτι, αφού ούτως ή άλλως, και να αγοράσω τη μπαταρία μόνος μου, συνοδεύεται από 6 μήνες εγγύηση. Ή όχι; Ή δε θα μου πάρουν εργατικά αν είναι εντός του εξαμήνου;

Στο προκείμενο τώρα, επειδή περισσότερο καίγομαι για το Tab Pro 8.4, τι επιλογές έχω για αλλαγή μπαταρίας, ιδανικά να τους πάω εγώ το ανταλλακτικό και να πληρώσω μόνο εργατικά; Υπάρχει επίσημο service Samsung; Υπάρχουν μικρομάγαζα που αναλαμβάνουν τέτοιες υπηρεσίες, έστω και χωμένα σε στοές; Υπάρχουν χρήστες π.χ. εδώ στο forum που μπορούν να σ' εξυπηρετήσουν;

Πού να ψάξω; Θα ήθελα να εξετάσω όσες περισσότερες επιλογές μπορώ, πριν πάω σαν πρόβατο στο επίσημο service όπου ενδεχομένως θα μου τον πιάσουν.

 

Επεξ/σία από phanispal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, παίρνοντας τηλέφωνο σε 2-3 επίσημα service points της Samsung, κατέληξα στο συμπέρασμα ότι υπάρχει «καρτέλ» στο συγκεκριμένο θέμα.

Όλοι μου έδωσαν την ίδια τιμή, δηλαδή 60€. Και κανείς δε δέχεται να τους πάω εγώ το ανταλλακτικό και να πληρώσω μόνο την εργασία.

Λοιπόν, υπάρχουν άλλες επιλογές; Και δε μ' απασχολεί καθόλου η 6μηνη εγγύηση καλής λειτουργίας που μου δίνουν εκείνοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, phanispal είπε

Λοιπόν, παίρνοντας τηλέφωνο σε 2-3 επίσημα service points της Samsung, κατέληξα στο συμπέρασμα ότι υπάρχει «καρτέλ» στο συγκεκριμένο θέμα.

Όλοι μου έδωσαν την ίδια τιμή, δηλαδή 60€. Και κανείς δε δέχεται να τους πάω εγώ το ανταλλακτικό και να πληρώσω μόνο την εργασία.

Λοιπόν, υπάρχουν άλλες επιλογές; Και δε μ' απασχολεί καθόλου η 6μηνη εγγύηση καλής λειτουργίας που μου δίνουν εκείνοι.

phanis εχεις λάθος προσέγγιση στο θεμα. Αν τα δικά σου χέρια πιάνουν και βρισκεις φθηνά ανταλλακτικά, μια χαρά μπορεις και μονος σου, παιρνοντας το ρισκο να σου μείνει η συσκευή στα χέρια. Απο την άλλη οποιαδήποτε εταρεία (μικρή ή μεγάλη) πάρεχει κάποια υπηρεσία, ειναι δική της επιλογή (ή υποχρέωση) για το είδος των υπηρεσιών και την τιμολογιακή πολιτική. Κατάσταση take it or leave it, οποτε δεν μπορεις να απαιτείς απο μια εταιρεία να προσαρμόσει τη δική της πολιτική στις δικές σου αναγκες.

Αν θες λοιπον επισημο service και δικά σου ανταλλακτικά, δεν γίνεται γιατί η εταιρεία δεν θέλει να πάρει ρίσκα που θα της κοστίσουν εργατώρες ή χρήμα. (*).

Απο την άλλη υπάρχουν δεκάδες ΜΗ επισημοι τεχνικοι που σου κάνουν ό,τι θες και με οποιο τροπο θες. (**)

(*) Μίλησες για τη λέξη καρτελ, αλλά μάλλον παραβλέπεις οτι την τιμολογιακή πολίτικη στους μεγάλους-σοβαρους "αντιπροσώπους" την ορίζει η μαμά εταιρεία. Ομοίως η μαμά εταιρεία εχει ρήτρες για τον τρόπο και την πηγή αγοράς των ανταλλακτικών. Αρα αφου θες samsung επισημο service θα πληρώσεις αυτά που προσφέρουν, το οποίο αυτοί θα αγοράσουν απο συγκεκριμένη πηγη.

(**)Ξέρω τεχνικους (οχι μονο σε κινητά) που κάνουν "καλύτερη" δουλειά απο την επισημη αντιπροσωπεία και με το "καλύτερα" εννοώ την ευελιξία στον τρόπο σκέψης και ικανοποιησης του πελάτη. Δεν πάνε by the book που ειναι υποχρεωμένο το επισημο service και επισης ο ανεπισημος, μπορει και να μη σε χρεώσει τιποτα, ενω στην επισημη, τα πάντα τιμολογουνται βάση καταλογου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...