Προς το περιεχόμενο

Το Windows 10 Spring Creators Update θα κυκλοφορήσει τον Απρίλιο


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
12 minutes ago, bad_freddy said:

Αυτή την στιγμή ο φάκελος Windows πιάνει 62gb, πράγμα απαράδεκτο απλά για λειτουργικό, εδω ολόκληρα open world games με high res textures κλπ. και είναι αρκετά λιγότερο! Και θυμάμαι χαρακτηριστικά οτι στο fresh install έπαιζαν βαριά στα 20 γιγα, ενω αντίστοιχα και τα 7αρια είχαν πάρει ενα σωρό updates τόσα χρόνια αλλά να μεγαλώσει η εγκατάσταση τουλάχιστον σε τέτοιο υπερβολικό βαθμό δεν το θυμάμαι...

Χωρίς να έχω χρησιμοποιήσει κάποιο 3rd party tool, μόνο το Disk Cleanup (επιλογή Cleanup System Files) των Win10, το folder των Windows είναι 20.9GB. Το συγκεκριμένο installation είναι Windows 7-> Windows 8-> Windows 8.1 -> Windows 10 + όλα τα updates τους. Ούτε καν clean install Win10 δλδ, οπότε κάτι δεν κάνεις σωστά...

 

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, nectons είπε

Καλά αστειευόμενος έγραψα μην παρεξήγησε. Εννοείται ότι σέβομαι πάντα τις απόψεις των άλλων και μάλιστα ανεξαρτήτου ηλικίας. Η ένσταση μου είναι απλή. Βλέποντας τα δικά μου μηχανήματα να "πετάνε" απορώ γιατί να υπάρχει τόση αρνητική κριτική αφού έχω άμεση σύγκριση και με μηχανήματα με παλαιούς επεξεργαστές και μηχανήματα με Windows 7 ακόμη και με XP πελατών μου...

Όταν λέω πετάνε να σου πω ένα παράδειγμα. Μηχάνημα με Windows 7 υπερφορτωμένο από εφαρμογές καθαρισμένο από οτιδήποτε (ιούς malwares κλπ) υγιέστατος δίσκος και ρυθμισμένο να αποδίδει τα μέγιστα με όλα τα optimizes που χρειάζονται είναι αισθητά ποιο αργό από παρόμοιο μηχάνημα με windows 10 pro. Και όταν λέω παρόμοιο μηχάνημα εννοώ επεξεργαστή μνήμη ταχύτητα δίσκου κλπ. 

Στην αρχή με παρθένα εγκατάσταση όλα τα λειτουργικά πάνε καλά. Όσο όμως φορτώνουν εκεί φαίνεται η έντονη διαφορά. Τώρα για το θέμα συμβατότητας με νέες εφαρμογές, τεχνολογίες (mixed reality για παράδειγμα και γενικά VR) και παιχνίδια αυτό ούτε καν συζήτηση να γίνεται και τα 10 είναι ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ.

Ελπίζω να σε βοήθησα.

 

Και το δικό μου πετάει. Δεν έχω ούτε μπλέ οθόνες ούτε τίποτα θέματα.

Το μόνο θέμα που αντιμετωπίζω είναι όταν η ms βγάζει update

Κοιταξε σε ειδήσεις να δείς τι προκάλεσε το προηγούμενο update για να πάρεις μια ιδέα.

 

Το οτι κάνει restart το μηχάνημα μονο του, αστο δεν το σχολιάζω καν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, guido είπε

με 64η SSD και απο upgrade απο 7 σε 8 και μετά 10, και δεν είχα ποτέ προβλήματα χώρου (ούτε απόδοσης btw)

δοκίμασε να τρέξεις ένα Windirstat και ψάξτο λίγο αναλυτικά. 

 

26 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Χωρίς να έχω χρησιμοποιήσει κάποιο 3rd party tool, μόνο το Disk Cleanup (επιλογή Cleanup System Files) των Win10, το folder των Windows είναι 20.9GB. Το συγκεκριμένο installation είναι Windows 7-> Windows 8-> Windows 8.1 -> Windows 10 + όλα τα updates τους. Ούτε καν clean install Win10 δλδ, οπότε κάτι δεν κάνεις σωστά...

 

Χμμ.... Τσέκαρα τον φάκελο Windows με το Windirstat και μου δείχνει τον φάκελο Installer στα 37,3gb...

Λίγο που googlαρα αντιμετωπίζουν κι άλλοι το ίδιο θέμα (σε κάποιον έχει φτάσει τα 90gb!), η Microsoft επίσημα δεν προτείνει να πειραχτεί ο φάκελος, κάποιοι λένε για orphaned files και προτείνουν προγραμματάκια τύπου Patch cleaner αλλά με αγχώνει λιγάκι... Καμιά άλλη ιδεά να αδειάσει οσο γίνεται ο φάκελος με ασφάλεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, bad_freddy είπε

Χμμ.... Τσέκαρα τον φάκελο Windows με το Windirstat και μου δείχνει τον φάκελο Installer στα 37,3gb...

Λίγο που googlαρα αντιμετωπίζουν κι άλλοι το ίδιο θέμα (σε κάποιον έχει φτάσει τα 90gb!), η Microsoft επίσημα δεν προτείνει να πειραχτεί ο φάκελος, κάποιοι λένε για orphaned files και προτείνουν προγραμματάκια τύπου Patch cleaner αλλά με αγχώνει λιγάκι... Καμιά άλλη ιδεά να αδειάσει οσο γίνεται ο φάκελος με ασφάλεια?

Υποθέτω αν υπήρχε ασφαλής μέθοδος, θα την πρότεινε και η MS.

Image τον C:, δοκιμάζεις.... και αν δεν.... επαναφέρεις.

(αρχεία κτλ υποθέτω τα έχεις σε κάποιο HDD)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, guido είπε

Υποθέτω αν υπήρχε ασφαλής μέθοδος, θα την πρότεινε και η MS.

Image τον C:, δοκιμάζεις.... και αν δεν.... επαναφέρεις.

(αρχεία κτλ υποθέτω τα έχεις σε κάποιο HDD)

Δυστυχώς δεν το κατέχω το άθλημα σε τέτοιο βαθμό για image κλπ, το μόνο που βοηθάει κάπως την κατάσταση είναι η δυνατότητα που έχει το PatchCleaner για move των orphaned files σε άλλο δίσκο άντι για delete για πιθανή επαναφορά σε περίπτωση στραβής... Ίσως το ρισκάρω, απλά είναι το main pc μου και εκεί κολλάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα τρεξε το disk cleanup στα administrative tools. Φυσικα με την επιλογη clean system files διαφορετικα δεν θα βρει τιποτα.

Νομιζω αυτο απο μονο του θα σου γλυτωσει 10δες GB αφου μαλλον δεν το εχεις κανει ποτε.

99.9% δεν θα εχεις κανενα προβλημα απο αυτο το εργαλειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ ευχαριστημένος είμαι σε γενικές γραμμές αλλά μετά απο 2 updates αναγκαστικά έκαναformat γιατί κολλαγε παντού, το ότι δεν είχαν κάποιοι πρόβλημα δεν σημαίνει ότι δεν είχαμε κάποιοι άλλοι ή ότι δεν είναι τραγικό να κάνεις format μετά από update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, bad_freddy είπε

Αυτή την στιγμή ο φάκελος Windows πιάνει 62gb, πράγμα απαράδεκτο απλά για λειτουργικό, εδω ολόκληρα open world games με high res textures κλπ. και είναι αρκετά λιγότερο! Και θυμάμαι χαρακτηριστικά οτι στο fresh install έπαιζαν βαριά στα 20 γιγα, ενω αντίστοιχα και τα 7αρια είχαν πάρει ενα σωρό updates τόσα χρόνια αλλά να μεγαλώσει η εγκατάσταση τουλάχιστον σε τέτοιο υπερβολικό βαθμό δεν το θυμάμαι...

Δεν έχω διαβάσει πίσω, οπότε δεν ξέρω τι ενέργειες έχεις κάνει.

Αν δεν το κάνει ήδη....

Άνοιξε την αναζήτηση και γράψε Disk Cleanup. Τρέξε την εφαρμογή.

Επίλεξε (κάτω αριστερά) και τα αρχεία συστήματος (system files).

Μόλις τελειώσει η αναζήτηση, τσέκαρε τα αντίστοιχα πεδία και προχώρησε σε διαγραφή.

Ενδεχομένως να μην έχουν διαγραφεί τα αρχεία των αναβαθμίσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Πρέπει να το κάνεις upgrade κάποια στιγμή. Σε μενα με i7 3770k και SSD περνιούνται τσακ μπαμ.

και μενα σε μηχάνημα 8ετιας με i5 750 ssd και 8 giga ram ουτε μια ώρα, να μην πω μισάωρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, ThReSh είπε

Σιγά το μυστρί το πηλοφόρι, την κούραση να σβήσουμε το folder αυτό... :P

Το θεμα είναι ότι σε φορτωμένα παλια δεκαρια - που αναβαθμισα σε διαφορετικα συστηματα ειχαν ολα θεματα - κατι αναβοσβηναν, κατι δεν δουλευε τιποτα και ουτε πισω δεν μπορουσες να πας - και ετσι χανονται θες δεν θες αρχεια... αν είναι μια και δυο τον χρονο να τα χανουμε να το βρασω.... 

23 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Πρέπει να το κάνεις upgrade κάποια στιγμή. Σε μενα με i7 3770k και SSD περνιούνται τσακ μπαμ.

τι τσακ μπαμ - που αμα εχει καποιο λαθος και κολησει - με τον κωδικο ταδε λογω ασυμβατότητας και κανεις επανεκινηση - ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ κατεβασμα τα 4 συν γιγα, ελεος δεν εχουν!!!!! :( -

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, spyrage said:

Το θεμα είναι ότι σε φορτωμένα παλια δεκαρια - που αναβαθμισα σε διαφορετικα συστηματα ειχαν ολα θεματα - κατι αναβοσβηναν, κατι δεν δουλευε τιποτα και ουτε πισω δεν μπορουσες να πας - και ετσι χανονται θες δεν θες αρχεια... αν είναι μια και δυο τον χρονο να τα χανουμε να το βρασω.... 

Τι να σου πω, σε 2 laptops/ 1 tablet/ 1 desktop όλα ok so far. Plus των φίλων/γνωστών/συγγενών μου που έχουν win10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Bspus είπε

Απλα τρεξε το disk cleanup στα administrative tools. Φυσικα με την επιλογη clean system files διαφορετικα δεν θα βρει τιποτα.

Νομιζω αυτο απο μονο του θα σου γλυτωσει 10δες GB αφου μαλλον δεν το εχεις κανει ποτε.

99.9% δεν θα εχεις κανενα προβλημα απο αυτο το εργαλειο

 

3 ώρες πριν, marios28 είπε

Δεν έχω διαβάσει πίσω, οπότε δεν ξέρω τι ενέργειες έχεις κάνει.

Αν δεν το κάνει ήδη....

Άνοιξε την αναζήτηση και γράψε Disk Cleanup. Τρέξε την εφαρμογή.

Επίλεξε (κάτω αριστερά) και τα αρχεία συστήματος (system files).

Μόλις τελειώσει η αναζήτηση, τσέκαρε τα αντίστοιχα πεδία και προχώρησε σε διαγραφή.

Ενδεχομένως να μην έχουν διαγραφεί τα αρχεία των αναβαθμίσεων.

Μπα το Disk Cleanup το χρησιμοποιώ συχνά και δεν βρίσκει κάτι ιδιαίτερο να σβήσει, ακόμα και τώρα που το τσέκαρα μου βρήκε 1,5 γίγα και είχα να το κοιτάξω ενα μήνα περίπου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Disk Cleanup εχει και μια επιλογη να ψαξει πιο βαθεια. Δοκιμαστε και αυτη, συνηθως καθαριζει το φακελο

που κατεβαινουν τα updates και δεν εχουν εγκατασταθει για καποιο λογο. Καθαριζει αρκετο χωρο στο δισκο.

 

Τωρα για τη διαφωνια ποσο καλα ειναι και ποσο δεν ειναι, οσοι στηνουν για επιχειρησεις δυσκολα θα βαλουν 10αρια...

Θελουν να εχουν και αυτοι το κεφαλι τους ησυχο μη γινει καμια στραβη και τους τρεχουν οι επαγγελματιες μετα, και 

θελουν να φαινονται καλοι στη δουλεια τους. Προσωπικα αναφερω τι μπορει να συναντησει καποιος με τα 10αρια μετα

την εγκατασταση κι αν θελει να το προχωρησω ετσι το κανω, με την ευθυνη δικη τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bad_freddy είπε

 

Μπα το Disk Cleanup το χρησιμοποιώ συχνά και δεν βρίσκει κάτι ιδιαίτερο να σβήσει, ακόμα και τώρα που το τσέκαρα μου βρήκε 1,5 γίγα και είχα να το κοιτάξω ενα μήνα περίπου...

Οκ.. (φαντάζομαι χρησιμοποιείς και την επιλογή "cleanup system files", κάτω αριστερά)

Τσέκαρε και το φάκελο Windows/SoftwareDistribution (το μέγεθος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, marios28 είπε

Οκ.. (φαντάζομαι χρησιμοποιείς και την επιλογή "cleanup system files", κάτω αριστερά)

Τσέκαρε και το φάκελο Windows/SoftwareDistribution (το μέγεθος).

Ναι προφανώς παω απο εκεί, το πρόβλημα όπως είπα είναι ο παραφουσκωμένος "Ιnstaller" φάκελος, εντέλει όπως είπα χρησιμοποίησα το Patch Cleaner όπου μου βρήκε και μου αφαίρεσε 33gb (τα μετέφερα σε άλλο δίσκο που δεν χρησιμοποιώ) και ας ελπίσουμε να μην συναντήσω προβλήματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...