Προς το περιεχόμενο

Το Windows 10 Spring Creators Update θα κυκλοφορήσει τον Απρίλιο


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 13/3/2018 στις 10:09 ΜΜ, makiskous είπε

Αντε παλι.. θα ξεκινησει το βραδυ κ θα τελειωσει την αλλη μερα το βραδυ..

Και όχι τίποτα, θα σου γίνει εγκατάσταση με απενεργοποιημένα το windows update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πως μπορεί κανείς να τα κόψει τελείως τα updates στα 10 Home; Μου τη δίνει που εκεί που βιαστικά θες να το κλείσεις και να ξεκουμπιστείς, τρως στη μάπα ένα "Updating... Do not shut down your computer" και φρικάρεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/3/2018 στις 1:17 ΜΜ, nhzt είπε

Εσύ τι καταλαβαίνεις οταν κάποιος σου λέει πετάνε;.... ποιο απλή έκφραση πεθαίνεις.

Γεια σου φίλε, συνοδοιπόρε , σε τούτο εδώ το φόρουμ. Το πετάνε είναι μια έννοια μεταφορική. Πετάνε σε σύγκριση  με κάτι σταθερό. Εννοείται ότι όλοι καταλαβαίνουν την καθομιλουμένη, πιστεύοντας το ίδιο και εγώ. Σε ενα σύστημα με  2 επεξεργαστές xeon x5670 , ή 2 xeon e5-2650 ,  δίσκους που τερματίζουν τα συγκριτικά τέστ  μνήμη ram 64  και πλέον .Και όμως δεν πετάνε. Δεν βλέπω καμία διαφορά από ενα απλό  διπύρηνο επεξεργαστή. Διαφορά βλέπω μόνο όταν  πραγματικά ο υπολογιστής εργάζεται . Δηλαδή όταν εκτελεί φωτορεαλιστικά προγράμματα, όταν πραγματικά χρειάζεται επεξεργαστική ισχύ και φυσικά  όταν η εφαρμογή είναι γραμμένη για πολυεπεξεργασία. Ειλικρινά για τις στοιχειώδεις εργασίες που κάνω καθημερινά, ενας HP z400 με καλύπτει πλήρως, τα κάνει και πιο γρήγορα  σε αίσθηση πάντα απο αυτόν που σου γράφω τώρα . (hp z 600 dual xeon e5649). Μέχρι εκεί  όμως. Εννοείται ότι πρέπει να ακολουθείς την τεχνολογία σε δίσκους ραμ κλπ. Ουσιαστικά εγώ εαν καθήσω σε ενα από αυτά τα μηχανήματα , θα έχω σίγουρα αντίθετη άποψη. Το σχόλιο μου δεν περιέχει ίχνος ειρωνίας . Καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, kawavn800 είπε

Γεια σου φίλε, συνοδοιπόρε , σε τούτο εδώ το φόρουμ. Το πετάνε είναι μια έννοια μεταφορική. Πετάνε σε σύγκριση  με κάτι σταθερό. Εννοείται ότι όλοι καταλαβαίνουν την καθομιλουμένη, πιστεύοντας το ίδιο και εγώ. Σε ενα σύστημα με  2 επεξεργαστές xeon x5670 , ή 2 xeon e5-2650 ,  δίσκους που τερματίζουν τα συγκριτικά τέστ  μνήμη ram 64  και πλέον .Και όμως δεν πετάνε. Δεν βλέπω καμία διαφορά από ενα απλό  διπύρηνο επεξεργαστή. Διαφορά βλέπω μόνο όταν  πραγματικά ο υπολογιστής εργάζεται . Δηλαδή όταν εκτελεί φωτορεαλιστικά προγράμματα, όταν πραγματικά χρειάζεται επεξεργαστική ισχύ και φυσικά  όταν η εφαρμογή είναι γραμμένη για πολυεπεξεργασία. Ειλικρινά για τις στοιχειώδεις εργασίες που κάνω καθημερινά, ενας HP z400 με καλύπτει πλήρως, τα κάνει και πιο γρήγορα  σε αίσθηση πάντα απο αυτόν που σου γράφω τώρα . (hp z 600 dual xeon e5649). Μέχρι εκεί  όμως. Εννοείται ότι πρέπει να ακολουθείς την τεχνολογία σε δίσκους ραμ κλπ. Ουσιαστικά εγώ εαν καθήσω σε ενα από αυτά τα μηχανήματα , θα έχω σίγουρα αντίθετη άποψη. Το σχόλιο μου δεν περιέχει ίχνος ειρωνίας . Καλή συνέχεια.

Φίλε παρεξηγησες... Ο nectons λέει οτι τα 10αρια πετάνε, εσύ του λες "τι εννοείς πετάνε; ", εγω σου γράφω τι δεν καταλαβαίνεις οταν σου λένε πετανε, και συ τελος μου απαντας συνηγοροντας οτι δεν υπαρχουν διάφορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απορώ γιατί όλοι εσείς που δεν τα γουστάρετε τα w10 γιατί κάθεστε και ασχολείστε με αυτά, ασχοληθείτε με τα λειτουργικά που σας αρέσουν για να τα βελτιώσετε περισσότερο και αφήστε εμάς που μας αρέσουν τα w10 να τα βελτιώσουμε εμείς..... 

Έκανα upgrade σε insider preview έκδοση 1803 Δομή 17120.1 εγκατάσταση 14/03/2018 από την προηγούμενη έκδοση με laptop i3 M330 2.23GHz,  8GB RAM, SSD OCZ-TRION150S 240GB
χρονολογίας 2011 το upgrade έγινε σε λιγότερο από 3 λεπτά. Γενικότερα όλα τα upgrade που έχω κάνει από την από clear install στάνταρτ εκδοσή που υπήρχε τον Ιούλιο του 2017 (δεν θυμάμαι ποια) έκανε το upgrade σε 3-5 λεπτά και σε όλες τις εκδόσεις δεν βρήκα κάποιο bag δουλεύοντας, π.χ. traktor dj (επαγγελματικά σε μαγαζί με consol dj) Corel 2017, photoshop 2017 και παιχνίδια online με hd ανάλυση κ.τ.λ. τα υπόλοιπα που λέτε μου είναι αδιάφορα ......

Επεξ/σία από alikara
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/3/2018 στις 10:23 ΜΜ, yiannis_volos είπε

Εγώ από τότε που έβαλα τα 10αρια δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα. Τώρα όλοι αυτοί που λένε για προβλήματα είτε έχουν σάπιο pc, είτε δεν έκαναν clean install, είτε δεν ξέρουν να κάνουν ένα σωστό format...

Βοήθησε τον πλησίον σου αφού δεν έχουν κάνει σωστό format Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα τα Windows 10 Μία χαρά μου είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όταν εγκατέστησα τα 10άρια(με clean install), όλα δουλεύουν μια χαρά. Ούτε formats, ούτε προβλήματα με τα updates, ούτε τίποτα.

Δε λέω, τα 7άρια είναι (για 'μένα) το πιο σταθερό λογισμικό της MS, αλλά πλέον έχουν παλιώσει και δεν υποστηρίζουν κάποιους drivers και κάποια updates(πχ DirectX). Την θέση τους πήραν τα Windows 10.

Όσο για τα μεγάλα updates, δεν νομίζω πως είναι πρόβλημα. Η MS απλά προσπαθεί να βελτιώσει και να εξελίξει το λειτουργικό της.  Το ίδιο έκανε και με τα SP1, SP2 κλπ.

Ο καθένας κάνει ότι θέλει. Αν θες μείνε με τα 7άρια, τα XP, τα Vista ή τα Windows 98. Αν εσένα σε ικανοποιούν, εμάς δεν μας πέφτει λόγος. :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 14/3/2018 στις 12:32 ΠΜ, noc είπε

Windows 10 Minimum System Requirements by Insomniacs:

  • CPU: Intel Xeon 5.0GHz, 32 Cores για βασικό multitasking (μέχρι 2 παράθυρα)
  • RAM: Τουλάχιστον 128 GB DDR6
  • HDD/SSD: 256GB SSD για βασική εγκατάσταση, 1ΤΒ για πλήρη εγκατάσταση με Cortana
  • GPU: Nvidia 3080Ti 12GB GDDR8 για τα βασικά εφέ επιφάνειας εργασίας

κλαμα :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 3/14/2018 at 3:36 PM, bad_freddy said:

Αυτή την στιγμή ο φάκελος Windows πιάνει 62gb

Κάτι δεν πάει καλά. Για δες μήπως έχει κολλήσει και μαζεύει άχρηστα logs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...