Προς το περιεχόμενο

Στεγαστικό δάνειο για πρώτη κατοικία


gsisr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, GRat είπε

Το δικό μου point ήταν ότι χάνεις την ελευθερία σου παίρνοντας ένα δάνειο που για να το ξεπληρώσεις είσαι δέσμιος της τράπεζας για τις επόμενες δεκαετίες.

Trapped in the hamster wheel.

SecondhandEasyAzurevase-size_restricted.

Eνω αν εισαι νοικαρης δεν εισαι δεσμιος του ιδιοκτητη? οταν τελειωσει το συμβολαιο σου σε πεταει εξω ή σου ζηταει αυξηση, οποτε ψαχνεις για νεο σπιτι, νεα γειτονια, μετακομισεις.

Το ποσοστο ιδιοκατοικησης στη Ελλαδα απο 84,6% που ηταν το 2006 εχει πεσει στο 73,5% λογω της κρισης.

Υποψιν οτι το χαμστερ δεν τρεχει στη ροδα γιατι ειναι παγιδευμενο, τρεχει ηθελημενα, ειναι η γυμναστικη του:-)

 

Επεξ/σία από rus
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είσαι όχι, όποτε θες φεύγεις.

Σε φάση φεύγεις και πας σε άλλη χώρα ή στο δίπλα διαμέρισμα όποτε θες χωρίς να πρέπει να πληρώνεις στον ιδιοκτήτη για την επόμενη δεκαετία. Τα ποσοστά λένε απλά οτι ο κόσμος που πήρε δάνεια απο το 2000 και μετά δεν μπορεί να τα πληρώσει και αναγκάζεται να τα δώσει πίσω στην τράπεζα.

Τώρα για τον τροχό στο gif μπορεί να βλέπεις ανοιχτό χώρο για να φύγει όποτε θέλει, και σίγουρα μπήκε επειδή ήθελε, ΑΛΛΑ εχει μπάρες στην πραγματικότητα και δεν μπορεί να σταματήσει να τρέχει..

Επεξ/σία από GRat
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, GRat είπε

Δεν είσαι όχι, όποτε θες φεύγεις.

Σε φάση φεύγεις και πας σε άλλη χώρα ή στο δίπλα διαμέρισμα όποτε θες χωρίς να πρέπει να πληρώνεις στον ιδιοκτήτη για την επόμενη δεκαετία. Τα ποσοστά λένε απλά οτι ο κόσμος που πήρε δάνεια απο το 2000 και μετά δεν μπορεί να τα πληρώσει και αναγκάζεται να τα δώσει πίσω στην τράπεζα.

Τώρα για τον τροχό στο gif μπορεί να βλέπεις ανοιχτό χώρο για να φύγει όποτε θέλει, και σίγουρα μπήκε επειδή ήθελε, ΑΛΛΑ εχει μπάρες στην πραγματικότητα και δεν μπορεί να σταματήσει να τρέχει..

Ρε φιλε η ιστορια ή θα σε επιβεβαιωσει ή θα σε διαψευσει...

Εαν στα 60 σου εχεις δωσει 120.000€ σε ενοικια και σπιτι δεν εχεις ενω ενας αλλος εχει δωσει τα ιδια και εχει σπιτι τοτε εισαι λαθος...

Το πιο πιθανο παντως κουτσα στραβα ειναι να αποπληρωθει το δανειο και να σου μεινει το σπιτι...
οι γονεις μου οπως εγραψα σαν και σενα σκεφτοντουσαν μην στριμωχτουν και δεν τα καταφερουν και σημερα που μιλαμε μενουν 40 χρονια στο ενοικιο καινμαλιστα στο ιδιο σπιτι!Του το εχουν αγορασει 2 φορες...Και χτυπανε το κεφαλι τους που δεν τολμησαν να παρουν δανειο!

ΥΓ: Δεσμιος εισαι και εσυ στα ενοικια...Ειτε το θες ειτε οχι θα πληρωνεις σε καποιον ενα αρκετα μεγαλο ποσό!

Και θα εχεις τον κινδυνο οπως ετυχε σε μενα να σε βγαλει εξω γτ ετσι του ηρθε και θελει να βαλει την κορη του ή τον γιο του!Και φτου και απο την αρχη να ψαχνεις που θα μεινεις και μετακομισεις!Και θα βρεθει καποιος αλλος να στα παιρνει και αν του ερθει και αυτουνου να σε πεταξει εξω....Κρεμεσε απο τα @ των αλλων!

Επεξ/σία από georgioskio
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοίτα φίλε Γιώργο, σε δύο χρόνια θα έχω αγοράσει σπίτι @ Lake Bled απο έσοδα που έχω απο επενδύσεις σε crypto. Τώρα αν το χάσω στα 60 ή αν θα τα φτάσω δεν το γνωρίζω. Δεν με καίει και να μάθω ιδιαίτερα. Ξέρω οτι στην επόμενη πενταετία το passive income που έχω χτίσει θα με κρατήσει για αρκετό καιρό χωρίς να τρέχω πουθενά. Πιο πέρα απο 5ετία δεν μπορώ να ξέρω τι θα γίνει.

 

ΥΓ. Ξέρω όμως οτι αν άκουγα τους γονείς μου που πριν απο 5 χρόνια μου λέγανε αντι να επενδύσω να πάω να πάρω δάνειο πρώτης κατοικίας οτι τώρα ακόμα θα ήμουν με το άγχος του τι θα γίνει αν στραβώσει και μείνω χωρίς δουλειά για 2 μήνες.

ΥΓ2. Χτίζουμε δεν αγοράζουμε έτοιμο, βγαίνει μισή τιμή έτσι.

Επεξ/σία από GRat
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, GRat είπε

Κοίτα φίλε Γιώργο, σε δύο χρόνια θα έχω αγοράσει σπίτι @ Lake Bled απο έσοδα που έχω απο επενδύσεις σε crypto. Τώρα αν το χάσω στα 60 ή αν θα τα φτάσω δεν το γνωρίζω. Δεν με καίει και να μάθω ιδιαίτερα. Ξέρω οτι στην επόμενη πενταετία το passive income που έχω χτίσει θα με κρατήσει για αρκετό καιρό χωρίς να τρέχω πουθενά. Πιο πέρα απο 5ετία δεν μπορώ να ξέρω τι θα γίνει.

ΥΓ. Ξέρω όμως οτι αν άκουγα τους γονείς μου που πριν απο 5 χρόνια μου λέγανε αντι να επενδύσω να πάω να πάρω δάνειο πρώτης κατοικίας οτι τώρα ακόμα θα ήμουν με το άγχος του τι θα γίνει αν στραβώσει και μείνω χωρίς δουλειά για 2 μήνες.

ΥΓ2. Χτίζουμε δεν αγοράζουμε έτοιμο, βγαίνει μισή τιμή έτσι.

Για να καταφερες με οικονομιες να πρεις σπιτι σε 5 χρονια σημαινει οτι εχεις παχυλο μισθο οποτε απευθύνεσαι σε λαθος ανθρωπους!

Εδω ολοι ειναι μισθωτοι με χαμηλο εισοδημα που πρεπει να επιλεξουν ή ενοικιο ή αγορα σπιτιου!

Και στις δυο περιπτωσεις θα δινουν ποσα της ταξεως των 500 ευρω!

Απλα στην μια περιπτωση θα σ μεινει καποια στιγμη κατι ενω στην αλλη τιποτα...

Μακαρι να ηταν ολοι σαν και σενα αλλα δεν ειναι!

Για μενα για να αγορασω οπως εσυ σπιτι θα πρεπει να δουλευω μια ζωή και με τα 500 που δινω στο ενοικιο δεν θα καταφερω να τα μαζεψω και ποτε!

Γτ με 500 ευρω ενοικιο δεν μπορω να αφηνω πανω απο 300 ευρω στην ακρη...Με 300 ευρω σε ποσα χρονια θα παρω σπιτι..;;

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να μην πάρεις σπίτι αν δεν σε παίρνει οικονομικά. Αν πάρεις και δεν μπορείς να το πληρώνεις θα το χάσεις.

Επιλογές είναι όλα στην ζωή. Αν κάνεις χαζές επιλογές την πληρώνεις στο τέλος. Με 800€ τον μήνα που πας ρε φίλε να αγοράσεις σπίτι?

Δεν είναι καν επιλογή αυτό. Το να δανειστείς για να το κάνεις πραγματικοτητα σημαίνει οτι κοροιδεύεις τον εαυτό σου.

Επεξ/σία από GRat
  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, GRat είπε

Δεν είσαι όχι, όποτε θες φεύγεις.

Σε φάση φεύγεις και πας σε άλλη χώρα ή στο δίπλα διαμέρισμα όποτε θες χωρίς να πρέπει να πληρώνεις στον ιδιοκτήτη για την επόμενη δεκαετία. Τα ποσοστά λένε απλά οτι ο κόσμος που πήρε δάνεια απο το 2000 και μετά δεν μπορεί να τα πληρώσει και αναγκάζεται να τα δώσει πίσω στην τράπεζα.

Τώρα για τον τροχό στο gif μπορεί να βλέπεις ανοιχτό χώρο για να φύγει όποτε θέλει, και σίγουρα μπήκε επειδή ήθελε, ΑΛΛΑ εχει μπάρες στην πραγματικότητα και δεν μπορεί να σταματήσει να τρέχει..

Βεβαιως και μπορεις να φυγεις οποτες θες - και να κοιμασαι στα παγκακια ή κατω απο γεφυρες. Επειδη ομως κανεις μας δε δε θελει να ειναι αστεγος, ειναι προτιμοτερο να πληρωνεις δοση παρα ενοικιο, γιατι στη πρωτη περιπτωση τελικα το σπιτι θα σου μεινει.

Αν σχεδιαζεις να πας σε αλλη χωρα τοτε βεβαια, δεν ειναι απαραιτητο να εχεις σπιτι σε αυτη τη χωρα. Η κριση εχει χτυπησει τους παντες. Τελευταια μαλιστα που προεκυψε και η κριση του κορονοιου η κυβερνηση επεβαλε στους ιδιοκτητες να χασουν για τρεις μηνες το 70% του ενοικιου για να ξελαφρωσουν τους νοικαρηδες...

Μπαρες εχει το κλουβι, οχι ο τροχος. Ο τροχος ειναι must για καθε κλουβι με χαμστερ, ειναι ενα προνομιο που αυτα τα ζωακια εχουν μονο στην αιχμαλωσια.

Επεξ/σία από rus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, GRat είπε

Να μην πάρεις σπίτι αν δεν σε παίρνει οικονομικά. Αν πάρεις και δεν μπορείς να το πληρώνεις θα το χάσεις.

Επιλογές είναι όλα στην ζωή. Αν κάνεις χαζές επιλογές την πληρώνεις στο τέλος. Με 800€ τον μήνα που πας ρε φίλε να αγοράσεις σπίτι?

Δεν είναι καν επιλογή αυτό. Το να δανειστείς για να το κάνεις πραγματικοτητα σημαίνει οτι κοροιδεύεις τον εαυτό σου.

Πω τε φιλε εχει καταντησει κουραστικο να μην καταλαβαινεις!

Τελευταια φορα το λεω!Εχω τη δυνατοτητα να δινω 500 €!Ωραια μεχρι εδω;
Ή τα δινω σε νοικι σε καποιον ιδιωτη και δεν μου μενει τιποτα ειτε σε σπιτι δικο μου στην τραπεζα και μου μενει το σπιτι!

Και στις δυο περιπτωσεις την ιδια ζωη θα κανω γτ τα 500 € δεν τα γλιτωνω....

 

5 λεπτά πριν, rus είπε

Βεβαιως και μπορεις να φυγεις οποτες θες - και να κοιμασαι στα παγκακια ή κατω απο γεφυρες. Επειδη ομως κανεις μας δε δε θελει να ειναι αστεγος, ειναι προτιμοτερο να πληρωνεις δοση παρα ενοικιο, γιατι στη πρωτη περιπτωση τελικα το σπιτι θα σου μεινει.

Αν σχεδιαζεις να πας σε αλλη χωρα τοτε βεβαια, δεν ειναι απαραιτητο να εχεις σπιτι σε αυτη τη χωρα. Η κριση εχει χτυπησει τους παντες. Τελευταια μαλιστα που προεκυψε και η κριση του κορονοιου η κυβερνηση επεβαλε στους ιδιοκτητες να χασουν για τρεις μηνες το 70% του ενοικιου για να ξελαφρωσουν τους νοικαρηδες...

Μπαρες εχει το κλουβι, οχι ο τροχος. Ο τροχος ειναι must για καθε κλουβι με χαμστερ, ειναι ενα προνομιο που αυτα τα ζωακια εχουν μονο στην αιχμαλωσια.

Τζαμπα χαλας το σαλιο σου!Δεν καταλαβαινει!

Λες και στο ενοικιο μενεις τζαμπα!Σαν αιωνιο δανειο ειναι και το νοικι αφου το 500€ θα το δινεις...

Αν εμενα τζαμπα καπου θα ειχε δικιο...Τωρα πμως εχει αδικο!

Επεξ/σία από georgioskio
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, georgioskio είπε

Εαν στα 60 σου εχεις δωσει 120.000€ σε ενοικια και σπιτι δεν εχεις ενω ενας αλλος εχει δωσει τα ιδια και εχει σπιτι τοτε εισαι λαθος...

Το πιο πιθανο παντως κουτσα στραβα ειναι να αποπληρωθει το δανειο και να σου μεινει το σπιτι...
οι γονεις μου οπως εγραψα σαν και σενα σκεφτοντουσαν μην στριμωχτουν και δεν τα καταφερουν και σημερα που μιλαμε μενουν 40 χρονια στο ενοικιο καινμαλιστα στο ιδιο σπιτι!Του το εχουν αγορασει 2 φορες...Και χτυπανε το κεφαλι τους που δεν τολμησαν να παρουν δανειο!

καλημερα

νομιζω πρεπει να κανεις ενα βημα πισω και να ακουσεις τα παιδια απο κατω, και αυτα που εγραφα χτες. το βλεπεις τελειως μονοπλευρα το θεμα.

edit - μολις ποσταρα ειδα και το τελευταιο σου μηνυμα καταλαβα. αντε σε καλη μερια το σπιτι και πες μας τι διακανονισμο εκανες ετσι για να περασει η ωρα!

Επεξ/σία από fuz10n
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, fuz10n είπε

καλημερα

νομιζω πρεπει να κανεις ενα βημα πισω και να ακουσεις τα παιδια απο κατω, και αυτα που εγραφα χτες. το βλεπεις τελειως μονοπλευρα το θεμα.

Δεν το βλεπω μονοπλευρα..
Το ξαναγραφω και σε σενα..Το 500€ θα το δινω ειτε σε ιδιωτες ειτε σε τραπεζα!

Προτιμω την τραπεζα και να μ μεινει και κατι...

Και τελος εδω η ιστορια!

Και ας επικεντρωθουμε σε ερωτησεις απαντησεις που θα βοηθησουν κοσμο να παρει σπιτι γτ αυτο ειναι το θεμα του συγκεκριμενου ποστ και οχι αν θα πρεπει να παρει καποιος σπιτι...Γτ εδω μπηκε καποιος για να παρει σπιτι και να λυσει τις αποριες που εχει...

Καλημερα

Επεξ/σία από georgioskio
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, GRat είπε

Κοίτα φίλε Γιώργο, σε δύο χρόνια θα έχω αγοράσει σπίτι @ Lake Bled απο έσοδα που έχω απο επενδύσεις σε crypto. Τώρα αν το χάσω στα 60 ή αν θα τα φτάσω δεν το γνωρίζω. Δεν με καίει και να μάθω ιδιαίτερα. Ξέρω οτι στην επόμενη πενταετία το passive income που έχω χτίσει θα με κρατήσει για αρκετό καιρό χωρίς να τρέχω πουθενά. Πιο πέρα απο 5ετία δεν μπορώ να ξέρω τι θα γίνει.

ΥΓ. Ξέρω όμως οτι αν άκουγα τους γονείς μου που πριν απο 5 χρόνια μου λέγανε αντι να επενδύσω να πάω να πάρω δάνειο πρώτης κατοικίας οτι τώρα ακόμα θα ήμουν με το άγχος του τι θα γίνει αν στραβώσει και μείνω χωρίς δουλειά για 2 μήνες.

ΥΓ2. Χτίζουμε δεν αγοράζουμε έτοιμο, βγαίνει μισή τιμή έτσι.

Αυτο το underground μοντέλο του passive income με παράλληλη μη αποδοχή της ρεαλιστική πραγματικότητας πολύ δουλεύει τώρα τελευταία. 

Οκ μπορεί όντως να γεράσαμε εκεί κοντά στα 40 εμείς αλλά στη ρεαλιστική πραγματικοτητα (τουλάχιστον όπως την μάθαμε εμείς) σε όλο το πλανήτη η πλειοψηφία ακολουθεί τον εξής δρόμο:

active income απο την δουλεια μας που κανονικά όσο περνάνε τα χρόνια πρέπει να επιφέρει περισσότερα έσοδα. Στη αρχή όταν είσαι μικρός, νοικιάζεις γιατί απλά δεν σε νοιάζει ή κινείσαι πολύ. Και μετά αποταμιευεις και παίρνεις και ένα στεγαστικό για τα υπόλοιπα. Στη ρεαλιστική πραγματικότητα ανά το κόσμο, η οικονομία σε 15 χρόνια μιας χώρας έχει φουσκώσει προς τα πάνω και το στεγαστικό σου δεν ακολουθεί αυτή τη πορεία τόσο γρήγορα επομένως μετά τα πρώτα πιο σκληρά χρόνια, σου κοστίζει η ιδοκατοικηση πολύ πιο φτηνά από το ενοίκιο. Αντίθετα η τιμολόγηση των ενοικίων πάντα ακολουθεί την επιθετική πορεία της οικονομίας μιας χώρας. Και αν έχεις και passive /active κτλ εξτρα εισόδημα το από πληρώνεις το δάνειο και πάρα πολύ γρήγορα. 

Εξαιρεση στο κανόνα αποτελουν μερικές περιπτώσεις στην Ελλάδα που πήραν τόσο μεγάλα δάνεια που εν μέσω κρίσης δεν μπόρεσαν να εξυπηρετηθουν. Προσωπικά δεν είμαι πεπεισμενος ότι αυτοί οι ιδιοκτήτες δεν θα ρίσκαραν το δάνειο τους ακόμα και χωρίς κρίση...

Η ιδιοκατοικηση πάντως μέσω στεγαστικού εφαρμόζεται στο 90% του δυτικού κόσμου. Ανεξάρτητα πορτοφολιου. Αυτό που αλλάζει είναι τι δάνεια και τι σπίτια μπορεί να φτάσει ο καθένας.

Η έξυπνη κίνηση είναι να μην φτάσεις το δάνειο σου στα άκρα της πιστοληπτικής σου ικανοτητας αν γίνεται, όχι να μην δανειστείς ποτέ. 

Καλό είναι να μην είμαστε απόλυτοι όσον αφορά τα οικονομικά μεγέθη. Υπάρχουν πολλοί παράμετροι που παίζουν ρόλο. Αν για παράδειγμα η αποταμίευση κάποιου του επιτρέπει να εξυπηρετήσει το δάνειο του σε μια δύσκολη στιγμή χωρίς εργασία για 6-12 μήνες χωρίς πρόβλημα, το ρίσκο είναι πάρα πολύ μικρό. 

Επεξ/σία από gthe
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gthe είπε

Η ιδιοκατοικηση πάντως μέσω στεγαστικού εφαρμόζεται στο 90% του δυτικού κόσμου

https://www.statista.com/statistics/246355/home-ownership-rate-in-europe/

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_home_ownership_rate

Επεξ/σία από fuz10n
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, gthe είπε

Δλδ ξεκίνησες την οικονομοτεχνική σου αναλύση και τοποθέτηση για τα μηνιαία έξοδα όταν το δάνειο είναι 25% του μηνιαίου οικογενειακού εισοδήματος, δλδ 500 στα 2000 εισόδημα και έβαλες σαν βασικό επιχείρημα ότι δε βγαίνει κάποιος γιατί άλλο 10% των πάγιων εξόδων (200 ευρώ) μιας οικογένειας είναι οι καφέδες και οι τυρόπιτες του πρωινού για το ζευγάρι ας πούμε? :)

Ο γενικός κανόνας λέει πως μέχρι 30-35% έξοδα ενοικίασης/στεγαστικού δανείου του εισοδήματος, το μοντέλο είναι βιώσιμο.
Το αν είναι ή όχι πρακτικά εξατομικεύεται σε κάθε έναν μας μετά ή σε κάθε οικογένεια για το πως επιλέγει να ρυθμίζει τα έξοδα της.

Βιώσιμο για ποιον? Το καταλαβαίνεις ότι μιλάμε για ΜΙΑ ΖΩΗ έτσι? Ότι πρέπει να περνάς και κάπως καλά. Την γκρίνια της συζύγου την γνωρίζεις? Αν όχι, πανε μάθε και μετά ξαναέλα......! Αλλά επειδή εγώ μίλησα με νούμερα συγκεκριμένα., εσύ με τι μιλάς? Πετάς ένα ποσοστό και λες οκ. Νούμερα έχεις?????? Νούμερα.....

10 ώρες πριν, SB_1957 είπε

Μην κάνουμε το απλό πολύπλοκο.

Και με το δάνειο και με το ενοίκιο πληρώνεις. Η διαφορά είναι ότι το δάνειο κάποια στιγμή τελειώνει και έχεις ένα σπίτι να μείνεις ό,τι και αν συμβεί ενώ με το ενοίκιο πληρώνεις μέχρι να πεθάνεις και αν δεν έχεις μένεις στο δρόμο!

Κατανοητό ότι δεν μπορούν να πάρουν όλοι δάνειο και αναγκαστικά μένουν στο ενοίκιο.

Εμείς ρισκάραμε, πήραμε δάνειο, ζοριστήκαμε δύο χρόνια γιατί βάλαμε και γραμμάτια, ναι μεν πληρώσαμε τα διπλά από όσα πήραμε, αλλά τα πήραμε πίσω και με το παραπάνω όταν το νοικιάσαμε.

Μακάρι να το είχαμε ρισκάρει ξανά όταν φύγαμε σε άλλη πόλη και αντί να νοικιάζουμε να αγοράζαμε γιατί τα λεφτά που δώσαμε 18 χρόνια στα νοίκια άνετα έβγαζαν ένα ακόμη σπίτι!

Γενικά η αγορά οικίας συμφέρει όταν αυτό που πληρώνεις θα επενδυθεί σωστά. Δηλαδή σε ακίνητο το οποίο θα διατηρήσεις την αξία του στα χρόνια λόγω σημείου. Ακόμα καλύτερα αν μπορεί και να αυξηθεί. Αλλιώς θα χάσεις λεφτά λόγω παλαιότητας. Το ενοίκιο από την άλλη είναι μια υπηρεσία. Αν πχ νοικιάζεις στο Ψυχικό, εννοείται δεν σε συμφέρει να αγοράσεις γιατί θες κάτι εκατομύρια. Αντιθέτως μπορείς να μείνεις με ενοίκιο 5-10 χρόνια για να έχεις καλή ποιότητα ζωής και μετά πας κάπου πιο οικονομικά. Σε αυτό το παράδειγμα συμφέρει η ενοικίαση. Αν όμως ενοικιάζεις σε περιοχές που πχ ανεβαίνουν τα ενοίκια (άρα τα σπίτια δεν χάνουν αξία με το χρόνο) τότε σε συμφέρει να αγοράσεις σπίτι. Όλα είναι μια οικονομοτεχνική άσκηση, και είναι διαφορετικό το αποτέλεσμα ανά περίπτωση. Γενικά ακίνητο αγοράζεις αν με το πέρας του χρόνου η αξία του διατηρείται τουλάχιστον. Ενοικιάζεις μόνο αν δεν έχεις καθόλου κεφάλαιο να βάλεις προκαταβολή (γιατί με 100% δανεισμό δεν νομίζω ότι πια βγαίνει η ασκηση) ή αν πας σε ακριβή περιοχή.

Επεξ/σία από jimarass26
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, fuz10n είπε

Αυτά είναι τα στατιστικά για το πόσοι είναι ιδιοκτήτες σπιτιών, δεν είναι τα στατιστικά για το πόσοι το απέκτησαν με δάνειο ή χωρίς δάνειο. Εγώ ανέφερα πόσοι χρησιμοποιούν το τραπεζιτικό εργαλείο του στεγαστικού για να αποκτήσουν σπίτι. Που είναι η πλειοψηφία βασικά μιας και το σπίτι είναι η ακριβότερη αγορά για το μεγαλυτερο μερίδιο του πληθυσμού.

Πάντως το να λέμε "σπίτι χωρίς στεγαστικό" ή "μεγάλη επιχείρηση χωρίς δάνειο" ή "αγορές χωρίς πιστωτική κάρτα" δεν ταιριάζει στην σύγχρονη εποχή. Το στεγαστικό είναι ένα τραπεζιτικό εργαλείο που αν χρησιμοποιηθεί με σύνεση και προσοχή όπως κάθε τραπεζιτικό εργαλείο διευκολύνει πολύ στην αγορά κατοικίας (ειδικά πρώτης).

Και τα στατιστικά είναι εντυπωσιακά κατά την γνώμη μου, εκτός από την ακραία περίπτωσης της Ελβετίας (του παγκόσμιου θησαυροφυλακίου δλδ, όπου η οικονομία δεν συμβαδίζει για κανένα λόγω με τον μέσο πολίτη), σε όλες τις άλλες χώρες πάνω από το 50% έχει σπίτι δικό του.

Επεξ/σία από gthe
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, rus είπε

Eνω αν εισαι νοικαρης δεν εισαι δεσμιος του ιδιοκτητη? οταν τελειωσει το συμβολαιο σου σε πεταει εξω ή σου ζηταει αυξηση, οποτε ψαχνεις για νεο σπιτι, νεα γειτονια, μετακομισεις.

Το ποσοστο ιδιοκατοικησης στη Ελλαδα απο 84,6% που ηταν το 2006 εχει πεσει στο 73,5% λογω της κρισης.

Υποψιν οτι το χαμστερ δεν τρεχει στη ροδα γιατι ειναι παγιδευμενο, τρεχει ηθελημενα, ειναι η γυμναστικη του:-)

Νομίζω ότι απλά ο φίλος δεν έχει βγει πιάτσα να δει τι επιλογές υπάρχουν σε ενοικίαση μετά από 10 χρόνια κρίσης. Κατάσταση και τοποθεσία των διαθέσιμων. Με τη σύζυγο μαζί. Αν πάει θα καταλάβει τι πρέπει να πληρώσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...