Προς το περιεχόμενο

Στεγαστικό δάνειο για πρώτη κατοικία


gsisr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, unos είπε

Για να σου δώσει δάνειο η τράπεζα 80.000€ θα πρέπει να το πρσημειωσει για το 120% επί το δανείου. Δηλαδή να γραφτεί προσγείωση ποσού 96.000€, αν η εκτιμώμενη αξία του ακινήτου είναι μικρότερη από 96.000€ τότε αναλογικά θα μειωθεί και το ποσό του δανείου ώστε να ισχύσει ο παραπάνω κανόνας. Οπότε η διαφορά δάνεια και αγοράς θα πρέπει να καλυφθεί από σένα. Επιπλέον θα πρέπει να υπολογίζεις ότι θα πρέπει να έχεις να καταβάλεις τα έξοδα δανείου και τα έξοδα για την αγορά του ακινήτου.

 

4 ώρες πριν, eri77 είπε

καλημέρα φίλε.ξερω οτι η ερώτηση δεν είναι σωστή και είναι πολυ σχετικη,αλλα επειδη είσαι στην διαδικασια..πες οτι εχω βρει ενα σπιτι 75000-80000.το οικογενειακο εκκαθαριστικο ειναι περιπου 25000.ποσα χρηματα χρειαζεται να εχω στην ακρη για να μπω στην διαδικασια??

Με κάλυψε ο φίλος πιο πάνω!Εάν ο μηχανικός-εκτιμητης στο βγάλει 75.000-80.000 + 20% δηλαδή 100.000 περίπου τότε δεν χρειάζεται να συμπληρώσεις τίποτα μιας και θα πάρεις όλη την αξία του δανείου!

Εάν στο εκτιμήσει πιο κάτω,οσο πιο κάτω στο εκτιμήσει τόσο θα είναι το ποσό που θα πρέπει να συμπληρώσεις από την τσέπη σου!

Για 25.000 ευρώ ετήσιο εισόδημα νομίζω ότι 75.000 θα στα δώσει η τράπεζα!Βέβαια παίζει ρόλο η δουλειά σου και τι φορολογική έχεις κάνει την τελευταία 3 ετια καθώς επίσης και την οικογενειακή σου κατάσταση!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, jimarass26 είπε

Στο 1 είσαι λάθος. Ισχύει 5ετία αν πάρεις απαλλαγή πρώτης κατοικίας, το οποίο και αποδεικνύει πως όντως δεν έχεις πατήσει σε Τράπεζα....για πρώτη κατοικία ή πιο σωστά δεν έχεις διαβάσει το συμβόλαιό σου. Στα άλλα είσαι οκ

Σε καμία περίπτωση δεν ισχύει η 5ετία για την πρόωρη εξόφληση κατοικίας. Παίρνεις δάνειο σήμερα και αύριο το πρωί μπορείς να το αποπληρώσεις. Είτε πρώτη είτε τελευταία κατοικία δεν ισχύει ότι πρέπει να προηγηθεί 5ετία για την πρόωρη αποπληρωμή του. Είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΒΕΒΑΙΟ ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Ενδεχομένως σε παλαιότερου τύπου στεγαστικά δάνεια μέσω ΟΕΚ ή άλλους είδους επιδότηση να ίσχυε. Όπως και να χει σήμερα τέτοια δάνεια δεν χορηγούνται οπότε δεν έχει νόημα και ή όποια συζήτηση. 

1 ώρα πριν, georgioskio είπε

Με κάλυψε ο φίλος πιο πάνω!Εάν ο μηχανικός-εκτιμητης στο βγάλει 75.000-80.000 + 20% δηλαδή 100.000 περίπου τότε δεν χρειάζεται να συμπληρώσεις τίποτα μιας και θα πάρεις όλη την αξία του δανείου!

Εάν στο εκτιμήσει πιο κάτω,οσο πιο κάτω στο εκτιμήσει τόσο θα είναι το ποσό που θα πρέπει να συμπληρώσεις από την τσέπη σου!

Για 25.000 ευρώ ετήσιο εισόδημα νομίζω ότι 75.000 θα στα δώσει η τράπεζα!Βέβαια παίζει ρόλο η δουλειά σου και τι φορολογική έχεις κάνει την τελευταία 3 ετια καθώς επίσης και την οικογενειακή σου κατάσταση!

Η διαφορά που θα πρέπει να πληρώσεις εσύ από την τσέπη σου όμως θα είναι η διαφορά μεταξύ συμφωνηθείσας αξίας με τον πωλητή και χορηγούμενου δανείου. Αν στο παράδειγμα που αναφέρουμε το ακίνητο εκτιμηθεί ως αξίας 80.000€ τότε το δάνειο θα αναπροσαρμοστεί περίπου στις 66.500€ (66.500*120%= 80.000€). Αν λοιπόν εσύ συμφωνήσεις με τον πωλητή η αγορά να πραγματοποιηθεί για παράδειγμα στις 70.000€ τότε την διαφορά θα πρέπει να την έχεις να την καταβάλλεις από την τσέπη, η λεγόμενη ιδία συμμετοχή. Τέλος οι αγοραστές θα πρέπει να λάβουν υπόψιν τους ότι οι τράπεζες, ανεξαρτήτως όλων των παραπάνω, δεν χορηγούν δάνειο μεγαλύτερο της συμβολαιογραφικής αξίας του ακινήτου. Δηλαδή δε μπορώ να πάρω δάνειο 80.000€ και να κάνω συμβόλαιο αγοράς για λιγότερο από 80.000€. Το λέω και αυτό γιατί πολλοί πωλητές λόγω φορολογίας θέλουν να κάνουν μικρότερα συμβόλαια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χιλιάδες σπίτια και διαμερίσματα στην Αθηνα. 
 

Σε κάποιους / κάποιες ανήκουν όλα αυτά .

Εάν παντρευτήκατε και δεν πήρατε προίκα ένα από αυτά τα χιλιάδες , τότε είστε άξιοι της μοίρας σας. Δε σας φταίει κανείς. 
 

( έτσι για να ευθυμήσουμε, και με λίγη δόση κυνισμού )

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα καταληξαμε μπορεις να παρεις στεγαστικο και να μη δωσεις προκαταβολη με τετοια κολπα? δανειζεσαι βεβαια παραπανω λεφτα ε?

οπως και να χει παλι προτιμω τη λυση νοικι και τα περισσευουμενα χρηματιστηριο. καλυτερα αποτελεσματα σε βαθος 20ετιας+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, fuz10n είπε

τελικα καταληξαμε μπορεις να παρεις στεγαστικο και να μη δωσεις προκαταβολη με τετοια κολπα? δανειζεσαι βεβαια παραπανω λεφτα ε?

οπως και να χει παλι προτιμω τη λυση νοικι και τα περισσευουμενα χρηματιστηριο. καλυτερα αποτελεσματα σε βαθος 20ετιας+

Εγω προτιμω να μενω στο δρομο και να τα αποταμιευω ολα!

Και μετα απο καμια 10αρια χρονια να παρω ντουκου σπιταρονα! 😂

Επεξ/σία από georgioskio
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρεις οτι νοικι=μενω στο δρομο? σε 10 χρονια που θα παω παλι σε καινουριο σπιτακι ελα να μου πεις για τα πατωματα που φουσκωσαν και πρεπει να φτιαχνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, cacofonix-3 είπε

Αυτό είπαν ότι θα γίνει, αλλά δεν περάστηκε ποτέ, όπως και οι 90 ημέρες του airbnb

Το έχω δει σε συμβόλαια.

18 ώρες πριν, unos είπε

Σε καμία περίπτωση δεν ισχύει η 5ετία για την πρόωρη εξόφληση κατοικίας. Παίρνεις δάνειο σήμερα και αύριο το πρωί μπορείς να το αποπληρώσεις. Είτε πρώτη είτε τελευταία κατοικία δεν ισχύει ότι πρέπει να προηγηθεί 5ετία για την πρόωρη αποπληρωμή του. Είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΒΕΒΑΙΟ ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Ενδεχομένως σε παλαιότερου τύπου στεγαστικά δάνεια μέσω ΟΕΚ ή άλλους είδους επιδότηση να ίσχυε. Όπως και να χει σήμερα τέτοια δάνεια δεν χορηγούνται οπότε δεν έχει νόημα και ή όποια συζήτηση. 

 

Read please:

https://www.fpress.gr/oi-eidikoi/story/60321/apallages-apo-foroys-tis-protis-katoikias

1 ώρα πριν, fuz10n είπε

τελικα καταληξαμε μπορεις να παρεις στεγαστικο και να μη δωσεις προκαταβολη με τετοια κολπα? δανειζεσαι βεβαια παραπανω λεφτα ε?

οπως και να χει παλι προτιμω τη λυση νοικι και τα περισσευουμενα χρηματιστηριο. καλυτερα αποτελεσματα σε βαθος 20ετιας+

Δεν νομιζω οτι σε συμφέρει, ακομα και με τα σημερινα επιτοκια, ο 100% δανεισμός. Εκτος αν πάρεις πχ για 20 χρόνια max. Από την άλλη βέβαια, 100% δανεισμός είναι η ιδανική λύση αν η δόση είναι ίδια με το νοίκι, αφού έτσι τι είχες τι έχασες....και σου μένει και το σπίτι.

Επεξ/σία από jimarass26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, jimarass26 είπε

Δεν νομιζω οτι σε συμφέρει, ακομα και με τα σημερινα επιτοκια, ο 100% δανεισμός. Εκτος αν πάρεις πχ για 20 χρόνια max. Από την άλλη βέβαια, 100% δανεισμός είναι η ιδανική λύση αν η δόση είναι ίδια με το νοίκι, αφού έτσι τι είχες τι έχασες....και σου μένει και το σπίτι.

Ολο νομιζεις και βαζεις νουμερα τυχαια.

Θα επαναλαβω οτι ειπα 5 σελιδες πριν, αν τα βαλεις κατω ιστορικα, συμφερει το νοικι ακομα και ιδια να ειναι η δοση. Ειδικα στην ελλαδα που τα επιτοκια ειναι υψηλοτερα και οι αξιες σπιτιων δεν ανεβαινουν και τοσο, τα αποτελεσματα θα ειναι ακομα περισσοτερο υπερ του ενοικιου-επενδυσης.

Στειλε ενα μαιλ στη FIdelity ρε συ και πες τους καπου εχετε κανει λαθος στο online calculator, δε μπορει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fuz10n είπε

τελικα καταληξαμε μπορεις να παρεις στεγαστικο και να μη δωσεις προκαταβολη με τετοια κολπα? δανειζεσαι βεβαια παραπανω λεφτα ε?

οπως και να χει παλι προτιμω τη λυση νοικι και τα περισσευουμενα χρηματιστηριο. καλυτερα αποτελεσματα σε βαθος 20ετιας+

Κάπως έτσι σκέφτονταν και πολλοί πριν 20 χρόνια και πούλαγαν ό,τι είχαν και δεν είχαν για να αγοράσουν μετοχές, αμοιβαία κ.λπ.  και είδαμε τα αποτελέσματα!

Μακάρι εσύ να τα καταφέρεις καλύτερα!

Και ποιος είπε ότι αν αντί για νοίκι πληρώνεις δόση δεν μπορείς να αποταμιεύεις ή να τα βάζεις στο χρηματιστήριο?

Τόσες σελίδες αυτό που λέμε είναι ότι αν μπορείς να έχεις μια δόση κοντά στο ενοίκιο είναι πολύ προτιμότερο, γιατί η δόση είναι σταθερή και περιορισμένη χρονικά ενώ το ενοίκιο είναι ανοικτό και εφ' ορου ζωής.

Ρίσκο είναι αυτό που κάνεις εσύ, ρίσκο είναι και αυτό που κάνουν όσοι παίρνουν στεγαστικό, αλλά αν γίνει στραβή σε οικονομικό επίπεδο όπως έγινε τα τελευταία χρόνια το χρηματιστήριο είναι από τα πρώτα που θα καταρρεύσει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Ρίσκο είναι αυτό που κάνεις εσύ, ρίσκο είναι και αυτό που κάνουν όσοι παίρνουν στεγαστικό, αλλά αν γίνει στραβή σε οικονομικό επίπεδο όπως έγινε τα τελευταία χρόνια το χρηματιστήριο είναι από τα πρώτα που θα καταρρεύσει.

Ιστορικα, οχι μονο παιρνω μικροτερο ρισκο, αλλα θα εχω και μεγαλυτερο κεφαλαιο στο τελος.

θα μπορουσα να σας το κανω και σε excel, αλλα δε ξερω δινετε την εντυπωση οτι δε θελετε να το δεχτειτε. Το καταλαβαινω και εγω την ιδια αντιληψη ειχα, ειναι ελληνικης παιδειας το προβλημα.

3 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Και ποιος είπε ότι αν αντί για νοίκι πληρώνεις δόση δεν μπορείς να αποταμιεύεις ή να τα βάζεις στο χρηματιστήριο?

δε βαζουμε εξτρα αποταμιευσεις στο παιχνιδι, μονο οτι βγαινει απο τη διαφορα ενοικιασης vs αγορας με δανειο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fuz10n είπε

Ιστορικα, οχι μονο παιρνω μικροτερο ρισκο, αλλα θα εχω και μεγαλυτερο κεφαλαιο στο τελος.

θα μπορουσα να σας το κανω και σε excel, αλλα δε ξερω δινετε την εντυπωση οτι δε θελετε να το δεχτειτε. Το καταλαβαινω και εγω την ιδια αντιληψη ειχα, ειναι ελληνικης παιδειας το προβλημα.

δε βαζουμε εξτρα αποταμιευσεις στο παιχνιδι, μονο οτι βγαινει απο τη διαφορα ενοικιασης vs αγορας με δανειο

Το ιστορικά από πού προκύπτει? Γιατί εγώ ιστορικά ξέρω μόνο για καταρρεύσεις χρηματιστηρίων.

Ό,τι πεις και  μακάρι να σου βγουν οι επενδύσεις που κάνεις.

Εμάς πάντως μια χαρά μας βγήκε το ρίσκο του στεγαστικού και ας το πήραμε σε εποχή που τα επιτόκια ήταν στον Θεό!

Και τα λεφτά μας τα πήραμε σχεδόν όλα πίσω μόνο από νοίκια 10 χρόνων και συνεχίζουμε να παίρνουμε και η αξία του σήμερα είναι πολύ πάνω και από ό,τι δώσαμε και από την αντικειμενική!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SB_1957 είπε

Το ιστορικά από πού προκύπτει? Γιατί εγώ ιστορικά ξέρω μόνο για καταρρεύσεις χρηματιστηρίων.

προκυπτει απο αναλυσεις που συγκρινουν περιοδους 20ετιας η οσο θες, τι θα ειχες στο τελος της περιοδου αν νοικιαζες η αν αγοραζες. Τα χρηματιστηρια "καταρρεουν" και επανερχονται. Μαθε και για τις αποδοσεις τους, να ξερεις και τις 2 πλευρες. Μαθε και για τις αξιες σπιτιων στην Ελλαδα απο το 1990 και μετα επισης και μετα ελα να μου ξαναπεις οτι ειναι πολυ πιο πανω το δικο σου.

https://opendata.bankofgreece.gr/en/items?category=[10]

3 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Εμάς πάντως μια χαρά μας βγήκε το ρίσκο του στεγαστικού και ας το πήραμε σε εποχή που τα επιτόκια ήταν στον Θεό!

Και τα λεφτά μας τα πήραμε σχεδόν όλα πίσω μόνο από νοίκια 10 χρόνων και συνεχίζουμε να παίρνουμε και η αξία του σήμερα είναι πολύ πάνω και από ό,τι δώσαμε και από την αντικειμενική!

Μπραβο που το χαρηκατε, δε στραβωσε τουλαχιστον τιποτα, ολα οκ. Τωρα αν βεβαια ειχατε λεφτα για 2-3 σπιτια αντι για 1 το 2020 (αφου εδω στην Ελλαδα ολα σε σπιτια τα μετραμε), μαλλον καλυτερα θα ηταν. Λειπει και ο @gthe σημερα μπας και μου απαντησει κανεις σοβαρα :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, fuz10n είπε

Ολο νομιζεις και βαζεις νουμερα τυχαια.

Θα επαναλαβω οτι ειπα 5 σελιδες πριν, αν τα βαλεις κατω ιστορικα, συμφερει το νοικι ακομα και ιδια να ειναι η δοση. Ειδικα στην ελλαδα που τα επιτοκια ειναι υψηλοτερα και οι αξιες σπιτιων δεν ανεβαινουν και τοσο, τα αποτελεσματα θα ειναι ακομα περισσοτερο υπερ του ενοικιου-επενδυσης.

Στειλε ενα μαιλ στη FIdelity ρε συ και πες τους καπου εχετε κανει λαθος στο online calculator, δε μπορει.

Όπως είπε και κάποιος πριν, είναι πολλοί παράγοντες. ΠΧ αν σε μια περιοχή ανέβουν ή όχι τα ενοίκια, τι συμβαίνει με τις αξίες, κτλ. Επίσης ξεχνάς το συναισθηματικό παράγοντα ο οποίος είναι πολύ βασικός, ειδικά αν το έταιρο ήμισι δεν είναι αναλυτικός άνθρωπος όπως εσύ αλλά συναισθηματικός. κτλ. Γενικά εγώ είμαι της λογικής αγόρασε ένα σπίτι με 100-150κ το πολύ σε περιοχή που υπάρχει ζήτηση για ενοικίαση, για να έχεις μια βάση, και ενοικίασε μετά σπίτι όπου θες να μένεις κάθε φορά. win win. 

Αν είχα πχ 500κ για ένα ακίνητο, σίγουρα δεν θα το αγόραζα σπίτι 500κ,. αλλά θα κρατούσα το κεφάλαιο και θα το επένδυα σε κάτι πιο αποδοτικό, και θα ενοικίαζα εκεί που γούσταρα.

Επεξ/σία από jimarass26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα τα παρω ενα ενα

6 λεπτά πριν, jimarass26 είπε

Όπως είπε και κάποιος πριν, είναι πολλοί παράγοντες. ΠΧ αν σε μια περιοχή ανέβουν ή όχι τα ενοίκια, τι συμβαίνει με τις αξίες, κτλ. Επίσης ξεχνάς το συναισθηματικό παράγοντα ο οποίος είναι πολύ βασικός

σου εστειλα τι συμβαινει με τις αξιες και τα ενοικια συνδεσμο της ΤτΕ. Το συναισθηματικο παραγοντα δε τον ξεχασα, ισα ισα τον αναφερω συνεχεια σαν αρνητικο παραγοντα στην αντικειμενικοτητα που υπαρχει.

11 λεπτά πριν, jimarass26 είπε

ειδικά αν το έταιρο ήμισι δεν είναι αναλυτικός άνθρωπος όπως εσύ αλλά συναισθηματικός

τωρα αν πεφτει τοσο μεγαλη παντοφλα... εξηγησε οτι δεν ειναι το καλυτερο για τα παιδια να δεις αλλαγη.

11 λεπτά πριν, jimarass26 είπε

Γενικά εγώ είμαι της λογικής αγόρασε ένα σπίτι με 100-150κ το πολύ σε περιοχή που υπάρχει ζήτηση για ενοικίαση, για να έχεις μια βάση, και ενοικίασε μετά σπίτι όπου θες να μένεις κάθε φορά. win win. 

δλδ και να πληρωνεις δανειο, και νοικι, και να κυνηγας το νοικαρη?

12 λεπτά πριν, jimarass26 είπε

Αν είχα πχ 500κ για ένα ακίνητο, σίγουρα δεν θα το αγόραζα σπίτι 500κ,. αλλά θα κρατούσα το κεφάλαιο και θα το επένδυα σε κάτι πιο αποδοτικό, και θα ενοικίαζα εκεί που γούσταρα.

αρα αν ειχες 500κ, θα νοικιαζες σπιτι. για ποιο λογο αφου λες οτι δε συμφερει? γιατι να μη παρεις παλι δανειο, να κρατησεις το κεφαλαιο, να πληρωνεις τη δοση, και να σου μεινει και το σπιτι σε 20 χρονια? τροφη για σκεψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, fuz10n είπε

θα τα παρω ενα ενα

σου εστειλα τι συμβαινει με τις αξιες και τα ενοικια συνδεσμο της ΤτΕ. Το συναισθηματικο παραγοντα δε τον ξεχασα, ισα ισα τον αναφερω συνεχεια σαν αρνητικο παραγοντα στην αντικειμενικοτητα που υπαρχει.

τωρα αν πεφτει τοσο μεγαλη παντοφλα... εξηγησε οτι δεν ειναι το καλυτερο για τα παιδια να δεις αλλαγη.

δλδ και να πληρωνεις δανειο, και νοικι, και να κυνηγας το νοικαρη?

αρα αν ειχες 500κ, θα νοικιαζες σπιτι. για ποιο λογο αφου λες οτι δε συμφερει? γιατι να μη παρεις παλι δανειο, να κρατησεις το κεφαλαιο, να πληρωνεις τη δοση, και να σου μεινει και το σπιτι σε 20 χρονια? τροφη για σκεψη.

Δεν είπα ότι δεν  συμφέρει! Απλά αν δεις πέρα από το excelaki η ζωή έχει και άλλα! 
Στο παράδειγμα που  σου έφερα, Αγοράζεις ένα σπίτι που η αξία του θα διατηρηθεί και παράλληλα σου δίνει ένα εισόδημα στο οποίο προσθέτεις κάρι παραπάνω και χεις όπου γουστάρεις. Αυτήν την ευελιξία και την υπεραξία που σου προσφέρει δεν μπορείς να την έχεις αλλιώς και γρήγορα, με τόσο μικρό κεφάλαιο. Τώρα το πως θα παίρνω το ενοίκιο και πως η αξία του ακινήτου θα διατηρηθεί και ισως και ανεβεί, αυτό είναι για λίγους. Αν το κάνανε όλοι......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...