Προς το περιεχόμενο

Στεγαστικό δάνειο για πρώτη κατοικία


gsisr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, georgioskio είπε

Χωρις ιχνος ειρωνιας θα ηθελα να ξερω ολοι αυτοι που λενε κακως αγοραζετε σπιτι, μενουν στο ενοικιο;;Και ποια η επαγγελματικη τους κατασταση..;;

Ειμαι περιεργος...

ναι εγω μενω στο ενοικιο, με γυναικα και παιδι. δουλευουμε και οι 2, αποταμιευουμε κλπ. θα μπορουσαμε να εχουμε και απο 1 suv για μενα και τη ζυζυγο με δανεια, και στεγαστικο.

edit - δεν ειπα κακως που αγοραζετε σπιτι εγω σημειωτεον, απαντησα διοτι δε παιρνω δανειο ενω εχω τη δυνατοτητα δε το κανω.

Επεξ/σία από fuz10n
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, fuz10n είπε

ναι εγω μενω στο ενοικιο, με γυναικα και παιδι. δουλευουμε και οι 2, αποταμιευουμε κλπ. θα μπορουσαμε να εχουμε και απο 1 suv για μενα και τη ζυζυγο με δανεια, και στεγαστικο.

Για μενα δεν υπαρχει σωστο και λαθος και κακως κανουμε τοση κουβεντα!

ειναι αναλογα το τι θελει ο καθενας απο τη ζωη του...το μισθο του...το αν και τι εχει απο πισω απο θεμα βοηθειας...ποσο σταθερο εισοδημα εχει....και χιλιους δυο παραγοντες!

Για αλλον αυτο που κανω εγω ειναι σωστο και εσυ λαθος!Για αλλους το αναποδο!

Το σιγουρο ειναι ενα!Αν ανταποκριθει καποιος στις δοσεις θα του μεινει ενα σπιτι...

Τα αλλα ειναι ιστορια...

Η συζητηση ξεκινησε απο μια ερωτηση που εκανα και πηρα την απαντηση απο τον φιλο τον Ηλια οτι γινεται αυτο που θελω και τον ευχαριστω...

Τωρα το εαν εκανα καλα ή οχι δεν αφορα κανεναν αλλο πλην εμου...
Η ιστορια θα κρινει και εμενα και ολους οσους επιλεξουν το ενοικιο!Και παλι ομως αυτο ειναι οπως εγραψα σχετικο με 1000 παραγοντες που διαφερει απο ατομο σε ατομο....

Επεξ/σία από georgioskio
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, georgioskio είπε

Το σιγουρο ειναι ενα!Αν ανταποκριθει καποιος στις δοσεις θα του μεινει ενα σπιτι...

Τα αλλα ειναι ιστορια...

κι αν δεν παρει δανειο και τα επιπλεον λεφτα τα βαζει αλλου παλι κατι θα του μεινει.

δεν υπαρχει σωστο και λαθος, υπαρχει ρισκο που παιρνεις σε οποιαδηποτε αποφαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, fuz10n είπε

κι αν δεν παρει δανειο και τα επιπλεον λεφτα τα βαζει αλλου παλι κατι θα του μεινει.

δεν υπαρχει σωστο και λαθος, υπαρχει ρισκο που παιρνεις σε οποιαδηποτε αποφαση.

Ποια λεφτα αφηνει στην ακρη;;

Εσυ δινεις πχ 500 ευρω νοικι...Εαν παρεις 500 ευρω δοση για το σπιτι δεν θα σου μενουν τα ιδια στην ακρη...;;

Βασικη πεουποθεση ειναι η δοση να ειναι ιση ή μικροτερη απο οσα δινεις σε νοικι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

βαλε και προκαταβολη, φορους και εξοδα συντηρησης σπιτιου. επισης αν δωσεις ιδια δοση με ενοικιου, προετοιμαζεσαι για γερη υποβαθμιση επιπεδου ζωης.

- συν τα ρισκα απο κυμαινομενα επιτοκια η απο καθυστερησεις πληρωμων

Επεξ/σία από fuz10n
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πείτε μου και εμένα που πουλάνε σπίτια με αξία πολύ λιγότερης από την εκτίμηση της τράπεζας και χωρίς προκαταβολή να πάρω 5-6

Υπάρχει και το άλλο σενάριο: αγοράζεις σπίτι με δάνειο και δόση που αντέχεις. Το νοικιάζεις σε άλλον. Βάζεις κάτι παραπάνω και νοικιάζεις με τη σειρά σου εκεί που γουστάρεις και αντέχεις ανα περίοδο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fuz10n είπε

κι αν δεν παρει δανειο και τα επιπλεον λεφτα τα βαζει αλλου παλι κατι θα του μεινει.

δεν υπαρχει σωστο και λαθος, υπαρχει ρισκο που παιρνεις σε οποιαδηποτε αποφαση.

Οντως υπάρχει ρίσκο σε ό,τι και αν κάνουμε.

Εσείς παρόλο που μπορείτε προτιμάτε το ενοίκιο και δεν σας απασχολεί το θέμα των μετακομίσεων, αναζητήσεων, αυξήσεων κ.λπ. που θα υπάρχει εφ' όρου ζωής!

Εμείς και όσοι προτιμούν το δάνειο από το ενοίκιο. τα βρίσκουμε αγχωτικά και ενοχλητικά όλα αυτά.

Ειδικά εγώ τα είχα σιχαθεί γιατί και με τους γονείς μου κάθε 2-3 χρόνια αλλάζαμε σπίτι/γειτονιά και ποτέ δεν ένιωσα κάποιο να είναι το σπίτι μου, ούτε φιλίες και παρέες προλάβαινα να δημιουργήσω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fuz10n είπε

βαλε και προκαταβολη, φορους και εξοδα συντηρησης σπιτιου. επισης αν δωσεις ιδια δοση με ενοικιου, προετοιμαζεσαι για γερη υποβαθμιση επιπεδου ζωης.

- συν τα ρισκα απο κυμαινομενα επιτοκια η απο καθυστερησεις πληρωμων

Προκαταβολη ειπαμε οτι δεν δινεις!Εκει γινεται ολη η συζητηση...

Με την εκτιμηση και το να στο εκτιμησουν τοσο ωστε να παρεις το 100%.Αυτο γινεται με λιγη τυχη οποτε παμε παρακατω!

Φοροι (οκ ειναι ενα ποσο αλλα οχι τραγικο εαν παρεις ενα σπιτι 75-80 τμ και ειναι πρωτη κατοικια!)

Συντηρηση...Εγω κοιταω για καινουργιο οποτε θα θελει χρονια να αρχισει να ζηταει τ σπιτι...

Επιτοκια...Επελεξα σταθερη δοση για μια ζωη που να ξερω οτι θα μπορω να την δινω..

Τιμη δοσης οση σχεδον το ενοικιο οσο και να σου φαινεται παραξενο...

Φιλικα αλλα δες το αλλιως γτ σαν και σενα ηταν οι γονεις μ και εχουν δωσει περιουσιες σε ενοικια και σπιτι δεν εχουν!Στα γεραματα χτυπαν τ κεφαλι τους που δεν εχουν μια στεγη και γι αυτους καο για τα παιδια τους...

3 λεπτά πριν, jimarass26 είπε

Πείτε μου και εμένα που πουλάνε σπίτια με αξία πολύ λιγότερης από την εκτίμηση της τράπεζας και χωρίς προκαταβολή να πάρω 5-6

Υπάρχει και το άλλο σενάριο: αγοράζεις σπίτι με δάνειο και δόση που αντέχεις. Το νοικιάζεις σε άλλον. Βάζεις κάτι παραπάνω και νοικιάζεις με τη σειρά σου εκεί που γουστάρεις και αντέχεις ανα περίοδο. 

Ψαξτο γτ προκαταβολη δεν χρειαζεται..Διαβασε πιο πανω επειδη το εψαξα και εγω και ο Ηλιας και μαλιστα ο Ηλιας πηρε σπιτι τον τροπο που γινεται και το σκεπτικο!

Φυσικα για πρωτη και κυρια κατοικια..Γτ θελεις και 5-6 σπιτια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα να κάνω μια ερώτηση.η τραπεζα παιρνει υπόψη της το ατομικο εισοδημα η το οικογενειακο  (+συζυγου)??επισεις..για να παρεισ ενα δανειο 100.000 τι εισοδημα πρεπει να εχεις?? (ατομικο, οικογενειακο )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, georgioskio είπε

Φιλικα αλλα δες το αλλιως γτ σαν και σενα ηταν οι γονεις μ και εχουν δωσει περιουσιες σε ενοικια και σπιτι δεν εχουν

καθε περιπτωση διαφορετικη. φιλικα παντα και απο μεριας μου, το πρωτο που πρεπει να προεξοφλησετε ειναι να μπορειτε να αποταμιευετε ενα 10-30% αν ειναι δυνατο. ολα τα αλλα ερχονται ευκολοτερα.

2 λεπτά πριν, eri77 είπε

Θα ηθελα να κάνω μια ερώτηση.η τραπεζα παιρνει υπόψη της το ατομικο εισοδημα η το οικογενειακο  (+συζυγου)??επισεις..για να παρεισ ενα δανειο 100.000 τι εισοδημα πρεπει να εχεις?? (ατομικο, οικογενειακο )

καλυτερα να ρωτησεις την ιδια :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, eri77 είπε

Θα ηθελα να κάνω μια ερώτηση.η τραπεζα παιρνει υπόψη της το ατομικο εισοδημα η το οικογενειακο  (+συζυγου)??επισεις..για να παρεισ ενα δανειο 100.000 τι εισοδημα πρεπει να εχεις?? (ατομικο, οικογενειακο )

Αν το δανειο το παιρνεις εσυ, κοιτανε αποκλειστικα το δικο σου εισοδημα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, eri77 είπε

Θα ηθελα να κάνω μια ερώτηση.η τραπεζα παιρνει υπόψη της το ατομικο εισοδημα η το οικογενειακο  (+συζυγου)??επισεις..για να παρεισ ενα δανειο 100.000 τι εισοδημα πρεπει να εχεις?? (ατομικο, οικογενειακο )

Επειδη ειμαι μεσα στην φαση τ δανειου θα σ πω...

Λαμβανουν υποψιν το οικογενειακο!

Το μεγιστο ποσο που θα παρεις βγαινει με βαση την μεγιστη δοση που μπορεις να δινεις συμφωνα με την τραπεζα...
Αυτη ειναι το εως και το 40% του μηνιαιου οικογενειακου εισοδηματος...

Παραδειγμα!Εαν εσυ εχεις 2000 μηνιαιο οικογενειακο εισοδημα σου βγαζει μεγιστη μηνιαια δοση 800 €!

Οποτε μπορεις να παρεις για 30 χρονια με τους τοκους μαζι 288.000€!αυτα ειναι ΜΕ τους τοκους...Δηλ σου δινει προεγκριση μεχρι 170.000 € περιπου..Γτ το παραπανω υπερβολικο ποσο ειναι στο τελος ποσο θα σ βγει το δανειο με τους τοκους!

Αυτα τωρα μπακαλιστικα...Και εννοειται αν παρεις τα μεγιστα και εισαι στα κοκκινα!

Επεξ/σία από georgioskio
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, akarthis είπε

Αν το δανειο το παιρνεις εσυ, κοιτανε αποκλειστικα το δικο σου εισοδημα. 

Οπότε είναι προτιμότερο τήν αίτηση να την κάνουν οι 2 μαζί?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, georgioskio είπε

Προκαταβολη ειπαμε οτι δεν δινεις!Εκει γινεται ολη η συζητηση...

Με την εκτιμηση και το να στο εκτιμησουν τοσο ωστε να παρεις το 100%.Αυτο γινεται με λιγη τυχη οποτε παμε παρακατω!

Φοροι (οκ ειναι ενα ποσο αλλα οχι τραγικο εαν παρεις ενα σπιτι 75-80 τμ και ειναι πρωτη κατοικια!)

Συντηρηση...Εγω κοιταω για καινουργιο οποτε θα θελει χρονια να αρχισει να ζηταει τ σπιτι...

Επιτοκια...Επελεξα σταθερη δοση για μια ζωη που να ξερω οτι θα μπορω να την δινω..

Τιμη δοσης οση σχεδον το ενοικιο οσο και να σου φαινεται παραξενο...

Φιλικα αλλα δες το αλλιως γτ σαν και σενα ηταν οι γονεις μ και εχουν δωσει περιουσιες σε ενοικια και σπιτι δεν εχουν!Στα γεραματα χτυπαν τ κεφαλι τους που δεν εχουν μια στεγη και γι αυτους καο για τα παιδια τους...

Ψαξτο γτ προκαταβολη δεν χρειαζεται..Διαβασε πιο πανω επειδη το εψαξα και εγω και ο Ηλιας και μαλιστα ο Ηλιας πηρε σπιτι τον τροπο που γινεται και το σκεπτικο!

Φυσικα για πρωτη και κυρια κατοικια..Γτ θελεις και 5-6 σπιτια!

Αν αυτό ισχύει είναι καλά νέα. Σημαίνει ότι αρχίζει να κινείται η ρευστότητα στην αγορά!

5 λεπτά πριν, georgioskio είπε

Επειδη ειμαι μεσα στην φαση τ δανειου θα σ πω...

Λαμβανουν υποψιν το οικογενειακο!

Το μεγιστο ποσο που θα παρεις βγαινει με βαση την μεγιστη δοση που μπορεις να δινεις συμφωνα με την τραπεζα...
Αυτη ειναι το εως και το 40% του μηνιαιου οικογενειακου εισοδηματος...

Παραδειγμα!Εαν εσυ εχεις 2000 μηνιαιο οικογενειακο εισοδημα σου βγαζει μεγιστη μηνιαια δοση 800 €!

Οποτε μπορεις να παρεις για 30 χρονια με τους τοκους μαζι 288.000€!αυτα ειναι ΜΕ τους τοκους...Δηλ σου δινει προεγκριση μεχρι 170.000 € περιπου..Γτ το παραπανω υπερβολικο ποσο ειναι στο τελος ποσο θα σ βγει το δανειο με τους τοκους!

Αυτα τωρα μπακαλιστικα...Και εννοειται αν παρεις τα μεγιστα και εισαι στα κοκκινα!

Με 2000€ οικογενειακό εισόδημα είσαι για 350€ -400€ δόση το πολύ! Αλλιώς θα υποφέρεις.....Με 400€ δόση θα περνάς πολύ συντηρητικά! Εννοειται αμάξι το ξεχνας!

Επεξ/σία από jimarass26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, jimarass26 είπε

Αν αυτό ισχύει είναι καλά νέα. Σημαίνει ότι αρχίζει να κινείται η ρευστότητα στην αγορά!

Με 2000€ οικογενειακό εισόδημα είσαι για 350€ -400€ δόση το πολύ! Αλλιώς θα υποφέρεις.....Με 400€ δόση θα περνάς πολύ συντηρητικά! Εννοειται αμάξι το ξεχνας!

Με 2000 εισοδημα παντως δινουν 500-550 ενοικιο ποσοι φιλοι μ και αποταμιευουν και ολας και εχουν και αμαξι!

Εκτος αν θες να αφηνεις 500+ ευρω στην ακρη καθε μηνα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...