Προς το περιεχόμενο

Στεγαστικό δάνειο για πρώτη κατοικία


gsisr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Η μεγαλύτερη σαχλαμάρα που έχω διαβάσει, είναι ότι με το δάνειο δεν έχεις κυριότητα του σπιτιού σου. Βεβαίως και έχεις κυριότητα, εσύ το αγοράζεις, όχι η τράπεζα.

Οταν ειχα παρει το δικο μου, μου ειχαν πει οτι δε θα μπορω να το πουλησω για τα επομενα 5 χρονια.

Επισης ειναι απαραιτητο να πληρωνεις ασφαλεια πυρος για οσο διαρκει το στεγαστικο (ωστε η τραπεζα να ειναι βεβαιη πως δε θα παραλαβει αποκαϊδια).

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

7 λεπτά πριν, rus είπε

Οταν ειχα παρει το δικο μου, μου ειχαν πει οτι δε θα μπορω να το πουλησω για τα επομενα 5 χρονια.

Επισης ειναι απαραιτητο να πληρωνεις ασφαλεια πυρος για οσο διαρκει το ισρτεγαστικο (ωστε η τραπεζα να ειναι βεβαιη πως δε θα παραλαβει αποκαϊδια).

Το πουλάς και την επόμενη ημέρα αν θέλεις, αρκεί να εξοφλήσεις πρώτα το δάνειο

Επεξ/σία από jdeligiorgis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, rus είπε

Οταν ειχα παρει το δικο μου, μου ειχαν πει οτι δε θα μπορω να το πουλησω για τα επομενα 5 χρονια.

Επισης ειναι απαραιτητο να πληρωνεις ασφαλεια πυρος για οσο διαρκει το στεγαστικο (ωστε η τραπεζα να ειναι βεβαιη πως δε θα παραλαβει αποκαϊδια).

Το πουλάς όποτε θες και μετά ας σε πάνε στα δικαστήρια...κι ας μην έχεις εξοφλήσει δεκάρα στο δάνειο...αλλά ποιος το παίρνει; Θα κοπεί στον έλεγχο βαρών, γιατί η εξασφάλιση της τράπεζας δεν χάνεται. Επίσης αν δεν θες δεν το ασφαλίζεις, αλλά αποτελεί λόγο καταγγελίας της σύμβασης (=η τράπεζα ζητά να εξοφληθεί άμεσα το δάνειο)...
Δεν υπάρχουν λοιπόν δεσμεύσεις, δικό σου είναι, κάνεις ότι θες, με το ανάλογο αντίκτυπο από την επιλογή που θα κάνεις, αλλά δεν μπορεί να αποφασίσει η τράπεζα και να σου πει τι να κάνεις και τι όχι... Αυτά περί κυριότητας, για να μην γράφουμε ανακρίβειες... δεν ξέρω δανειολήπτη ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟΥ και ειδικά Πρώτης Κατοικίας (σημαντικό!!!) που να έχει βγει χαμένος από την τράπεζα... Ίσα ίσα, οι τράπεζες που έδωσαν αβέρτα δάνεια και τους έχουν μείνει να διαχειριστούν εδώ και μια ΔΕΚΑΕΤΙΑ τα δάνεια όσων μπήκαν σε Ν. Κατσέλη κλπ., το φυσούν και δεν κρυώνει (και καλά να πάθουν, το κακό είναι ότι τις έχουμε διπλοτριπροπληρώσει με τις τόσες ανακεφαλαιοποιήσεις του Δημοσίου)...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, jdeligiorgis είπε

Το πουλάς και την επόμενη ημέρα αν θέλεις, αρκεί να εξοφλήσεις πρώτα το δάνειο

Καλα, αυτο εξυπακουεται. Αλλα αν μπορεις να εξοφλησεις το δανειο με τη μια δε κανεις δοσεις για 500 χρονια.

5 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Το πουλάς όποτε θες και μετά ας σε πάνε στα δικαστήρια...κι ας μην έχεις εξοφλήσει δεκάρα στο δάνειο...αλλά ποιος το παίρνει; Θα κοπεί στον έλεγχο βαρών, γιατί η εξασφάλιση της τράπεζας δεν χάνεται. Επίσης αν δεν θες δεν το ασφαλίζεις, αλλά αποτελεί λόγο καταγγελίας της σύμβασης (=η τράπεζα ζητά να εξοφληθεί άμεσα το δάνειο)...

Καλυτερα να περιμενεις 5 χρονια και μετα να το πουλησεις. Φυσικα μετα θα εξακολουθεις να πληρωνεις τις δοσεις σου.

Η ασφαλιση πυρος ειναι υποχρεωτικη, ετσι μου ειχαν πει. Καπου 50ε το χρονο δινω.

Το μονο βεβαιο ειναι οτι σαφως συμφερει να παρεις σπιτι με στεγαστικο, παρα να μενεις στο ενοικιο 🙂

Επεξ/σία από rus
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rus είπε

Καλα, αυτο εξυπακουεται. Αλλα αν μπορεις να εξοφλησεις το δανειο με τη μια δε κανεις δοσεις για 500 χρονια.

Καλυτερα να περιμενεις 5 χρονια και μετα να το πουλησεις. Φυσικα μετα θα εξακολουθεις να πληρωνεις τις δοσεις σου.

Η ασφαλιση πυρος ειναι υποχρεωτικη, ετσι μου ειχαν πει. Καπου 50ε το χρονο δινω.

Το μονο βεβαιο ειναι οτι σαφως συμφερει να παρεις σπιτι με στεγαστικο, παρα να μενεις στο ενοικιο 🙂

Δεν νομίζω να μπορεί να γίνει αυτό, από την στιγμή που πωλείται το δάνειο γίνεται απαιτητό, εκτός αν μπει άλλη εξασφάλιση (υποθήκη) αντίστοιχου ύψους με το υπόλοιπο του δανείου. Μόνο έτσι θα συναινέσει τράπεζα σε εξάλειψη υποθήκης, ώστε να το πάρει ο αγοραστής "απαλλαγμένο από κάθε βάρος", εκτός αν βρεις κανέναν που μαζί με το ακίνητο θέλει να πάρει δώρο και την οφειλή σου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mechpanos είπε

Δεν νομίζω να μπορεί να γίνει αυτό, από την στιγμή που πωλείται το δάνειο γίνεται απαιτητό, εκτός αν μπει άλλη εξασφάλιση (υποθήκη) αντίστοιχου ύψους με το υπόλοιπο του δανείου. Μόνο έτσι θα συναινέσει τράπεζα σε εξάλειψη υποθήκης, ώστε να το πάρει ο αγοραστής "απαλλαγμένο από κάθε βάρος", εκτός αν βρεις κανέναν που μαζί με το ακίνητο θέλει να πάρει δώρο και την οφειλή σου :)

Εγω νομιζω οτι μετα την 5ετια πουλας το σπιτι, κρατας το δανειο. Αν δεν ειναι ετσι ας μας διαφωτισει καποιος που τα ξερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης τώρα παίζουν σταθερά επιτόκια που παίζει πολύ ρόλο γιατί μπορεί σε 10 χρόνια να έχει ανέβει η οικονομία και να παίζουν τα νοίκια π.χ. στα 800 κι εσύ να δίνεις σταθερά 500 δόση.

Η Eurobank με 20 χρόνια σταθερό σου δίνει 3,5% + 0,12 φόρο

Και ότι πληρώνεις έξτρα από τη δόση μειώνει το κεφάλαιο και τη διάρκεια του δανείου χωρίς κάποιο πέναλτυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, rus είπε

Εγω νομιζω οτι μετα την 5ετια πουλας το σπιτι, κρατας το δανειο. Αν δεν ειναι ετσι ας μας διαφωτισει καποιος που τα ξερει.

Κι αν δεν πληρώσεις;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Δεν νομίζω να μπορεί να γίνει αυτό, από την στιγμή που πωλείται το δάνειο γίνεται απαιτητό, εκτός αν μπει άλλη εξασφάλιση (υποθήκη) αντίστοιχου ύψους με το υπόλοιπο του δανείου. Μόνο έτσι θα συναινέσει τράπεζα σε εξάλειψη υποθήκης, ώστε να το πάρει ο αγοραστής "απαλλαγμένο από κάθε βάρος", εκτός αν βρεις κανέναν που μαζί με το ακίνητο θέλει να πάρει δώρο και την οφειλή σου :)

Δλδ στην Ελλάδα δεν γίνεται ακόμα να πουλήσεις το σπίτι σου και να εξοφλήσεις το δάνειο σου με τα λεφτά του νέου αγοραστή? Αι καλά ... και περιμένουμε να ανέβει η αγορά.
Αν ήταν στον υπόλοιπο πλανήτη να πουλάς σπίτι μόνο αν δεν έχει δάνειο από πίσω, δεν θα γινόταν ποτέ πωλήσεις! 90% των σπιτιών είναι με δάνειο και πωλούνται κανονικά είτε για να πας σε άλλο σπίτι (με μεγαλύτερο ή μικρότερο) δάνειο είτε για να πάρεις στο χέρι λεφτά (ή να δώσεις αν έχεις ζημία).

 Έχουμε ακόμα δρόμο για να ανοίξει η ελληνική αγορά ...

Επεξ/σία από gthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rus είπε

Εγω νομιζω οτι μετα την 5ετια πουλας το σπιτι, κρατας το δανειο. Αν δεν ειναι ετσι ας μας διαφωτισει καποιος που τα ξερει.

Μπορείς και την επόμενη μέρα αν π.χ. πιάσεις το τζόκερ! Και πληρώνεις μόνο το κεφάλαιο χωρίς πέναλτυ. Από την τράπεζα μου το έχουνε πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Κι αν δεν πληρώσεις;;;

Ισχυει κανονικα οτι προβλεπεται. Το δανειο σου κοκκινιζει και σε κυνηγανε.

4 λεπτά πριν, ilias8513 είπε

Μπορείς και την επόμενη μέρα αν π.χ. πιάσεις το τζόκερ! Και πληρώνεις μόνο το κεφάλαιο χωρίς πέναλτυ. Από την τράπεζα μου το έχουνε πει.

Ειναι ευνοητο πως αν αποπληρωσεις προωρα ενα δανειο γλυτωνεις τους τοκους που προβλεπονταν να πληρωθουν τα επομενα χρονια.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rus είπε

Ισχυει κανονικα οτι προβλεπεται. Το δανειο σου κοκκινιζει και σε κυνηγανε.

Αυτό λέω...σε κυνηγάνε, να σου κάνουν τι;;; Αν έχει φύγει το ακίνητο και είναι το μοναδικό, ασ'τους να σε κυνηγάνε... γι' αυτό ζητούν εξασφαλίσεις, αν θες να πουλήσεις αλλά να κρατήσεις το δάνειο, πρέπει να βάλεις άλλη εξασφάλιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Αυτό λέω...σε κυνηγάνε, να σου κάνουν τι;;; Αν έχει φύγει το ακίνητο και είναι το μοναδικό, ασ'τους να σε κυνηγάνε... γι' αυτό ζητούν εξασφαλίσεις, αν θες να πουλήσεις αλλά να κρατήσεις το δάνειο, πρέπει να βάλεις άλλη εξασφάλιση.

Σωστα, το ειχες βαλει υποθηκη οποτε τι θα παρουν? Ε προφανως θα εχει τακτοποιηθει αυτο το θεμα, θα εχεις βαλει καποια αλλη υποθηκη. Να πουμε ομως πως δε σημαινει οτι αν εχεις χρεος δινεις το σπιτι και καθαρισες. Αν το χρεος σου πχ. ειναι 80.000€ και το σπιτι παρθει για 30.000, θα εξακολουθεις να χρωστας 50.000ε 🙂

Επεξ/σία από rus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, georgioskio είπε

Με 2000 εισοδημα παντως δινουν 500-550 ενοικιο ποσοι φιλοι μ και αποταμιευουν και ολας και εχουν και αμαξι!

Εκτος αν θες να αφηνεις 500+ ευρω στην ακρη καθε μηνα

Αν έχουν ήδη αμάξι οκ. Εγώ μιλάω να αγοράσεις γιατί στην 25-40ετια θα χρειαστεί να αγοράσεις 2-3 φορές αμάξι. Εννοειται ένα 20% αποταμίευση αλλιώς πας για πουρνάρια.....

Ξερεις μια  οικογένεια με παιδί τι έξοδα έχει; 250-300 μόνο είναι σούπερ μάρκετ. Θες αλλά 100 νερό ρεύμα ,60€ κοινόχρηστα , 100 ασφάλειες ,  120€ φροντιστήρια-βιβλία-φαγητό παιδιού, 100-200€ βενζίνες,200€ καφές τυρόπιτα πρωινό   για 2 άτομα (δεν βάζω καν μεσημεριανό), 100€ δόσεις για διαφορά (Επιπλα , τηλεόραση, κινητό, κουζίνα). 50€ για διακοπές. Να συνεχίσω;;; Κι έχω ξεχάσει πολλά. Και μιλάμε για μια ζωή που απλά θα είναι ανεκτή. Δεν βάζω έκτακτα έξοδα που τυχαίνουν πάντα ....

40% δανεισμό έχεις μόνο αν έχεις καλή καβάτζα από ενοίκια ή προσδοκία πώλησης ακινήτου 

Επεξ/σία από jimarass26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, georgioskio είπε

Μου φαινεται δεν εχεις καταλαβει πολλα!

Πως να αφησω στα πιδια μου 180 χιλιαδες οταν θα πληρωνω 500 ευρω ενοικιο;;;;Που το ενοικιο θα ειναι οσο η δοση του δανειου!;;;

Κατα δευτερον που να τα βρω τα μετρητα;;;Εαν ειχα εναν μπαμπα που να μ αφηνε ενα σπιτι ή 50-60 χιλιαρικα μετρητα καλα θα ηταν!

και κατα τριτον ειμαι δημοσιος υπαλληλος οποτε μπορει να μην βγαζω πολλα αλλα την δοση μου θα την πληρωνω παντα!

και μιας και τα λες τοσο ωραια για πες μας λιγο αν θες...Εχεις δικο σου σπιτι;Και αν ναι πως!;

εξω απο το χορο πολλα τραγουδια λεμε...

Φιλε χανεις τ λογια σου οπως και εγω!Αυτοι που τα λενε θα εχουν το σπιτι απο το μπαμπα ή τον πεθερο και ολα καλα!

Ή στην χειροτερη μπορει να μην εχουν σπιτι αλλα ή μετρητα ή καποια αλλα ακινητα παλι επειδη τα βρηκαν ετοιμα..

Ετσι κι εγω δεν θα αγοραζα τιποτα...

Αλλα τι συζηταμε οταν ο φιλος πιο πανω λεει γτ να δωσω 180 χιλ στην τραπεζα και να τα κρατησω για τα παιδια μου!!!Ενω τα 180 αυτα θα τα εχω δωσει στα ενοικια...Λες και θα μενω τζαμπ εγω ολα αυτα τα χρονια και θα μ μένουν τα λεφτα...

Και για να εχετε μια αποψη προερχομαι απο οικογενεια που τα εφερε ετσι η ζωη να μενουν οι γονεις μ 40 χρονια στο ενοικιο και μαλιστα στο ιδιο σπιτι....Πληρωσαν 1,5 φορα τουλαχιστον το σπιτι αυτο και σπιτι δεν εχουν!(γτ παλια αγοραζες σπιτι και το ξοφλουσες στα 10-15 χρονια με χαμηλη δοση σχετικα δοση)

εγω καταλαβα οτι εισαι δημοσιος υπαλληλος και οτι μονο εσεις μπορειτε να παρετε δανειο αυτη τη στιγμη....

αλλα για να ξεκαθαρισω κατι...δεν ειμαι αντιθετος να παρει καποιος δανειο αλλα δεν εχουν ολοι τα ιδια προνομοια........

μου λες οτι δεν μπορεις να αφησεις στα παιδια σου 180χιλ αλλα μπορεις να τα δωσεις στη τραπεζα και σου επαναλαμβανω οτι δεν θα δινεις 500 οσο το ενοικιο θα ειναι παραπανω ...

δεν εχω σπιτι παρει γιατι δεν μπορουσα να παρω και δεν ειχα υπ οψιν μου να μεινω Αθηνα οπου δουλευα αλλα εριξα λιγα χρηματα και ανακαινισα το πατρικο μου στο χωριο....

επειδη ημουν απο την αλλη πλευρα,αυτων που εδιναν δανεια καποια χρονια  ,αυτα που 

λες εσυ τα εχουν πει παρα πολυς κοσμος και μετα απο ενα 18 μηνο που τελειωνε η περιοδος χαριτος ηθελαν και συμπληρωμα.....παιρνεις ενα σπιτι το οποιο σιγουρα θα ριξεις και καποια χρηματα  αν ειναι παλιο και κει θα καταλαβεις οτι δεν ειναι μονο το ενοικιο

εγω δεν προσπαθω να αλλαξω γνωμη κανενος αλλα ρεαλιστικα πρεπει να τα βλεπεις και να τα βαζεις ολα κατω.

Πηγαινε στη τραπεζα σου και κανε ενα πλανο 25-20 35 αναλογα με την ηλικια σου  και θα δεις πολλες αληθειες...πηγαινε σε καποιον υπαλληλο που εμπιστευεσε

  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...