Προς το περιεχόμενο

Στεγαστικό δάνειο για πρώτη κατοικία


gsisr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, gthe είπε

Αυτά είναι τα στατιστικά για το πόσοι είναι ιδιοκτήτες σπιτιών

εγω θελω να μου πεις την αποψη σου γιατι ο πλουσιοτερος δυτικος κοσμος δεν εχει μεγαλυτερο ποσοστο ιδιοκατοικησης απο τον φτωχοτερο ανατολικο. γιατι νοικιαζουν οι γερμανοι? δεν εχουν καταλαβει τι ευκαιρια χανουν, η ειναι πολυ ακριβα τα σπιτια για τους μισθους τους?

Επεξ/σία από fuz10n
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jimarass26 είπε

Βιώσιμο για ποιον? Το καταλαβαίνεις ότι μιλάμε για ΜΙΑ ΖΩΗ έτσι? Ότι πρέπει να περνάς και κάπως καλά. Την γκρίνια της συζύγου την γνωρίζεις? Αν όχι, πανε μάθε και μετά ξαναέλα......! Αλλά επειδή εγώ μίλησα με νούμερα συγκεκριμένα., εσύ με τι μιλάς? Πετάς ένα ποσοστό και λες οκ. Νούμερα έχεις?????? Νούμερα.....

Νούμερα από το δικό μου στεγαστικό θες; Ευχαρίστως. Μένω uk. Η τράπεζα  εκτίμησε ότι η πιστοληπτική μου ικανότητα ήταν χοντρικά 300κ. Δεν πήγα να αγοράσω ένα σπίτι στο max της δυνατότητας δανεισμού μου, αγόρασα ένα των 160κ όταν όλοι γύρω μου το τερμάτιζαν απλά γιατί μπορούσαν. Έβαλα 25% προκαταβολή στοχευμένα ενώ μπορούσα να βάλω και 5% και δανείστικα 120κ. Έτσι ρύθμισα την δόση μου χαμηλά. Είχα ένα σχέδιο πρόωρων αποπληρωμών ενός μέρους των 120κ στην επόμενη 5ετία λόγω κάποιων ευνοικών συνθηκών. Ήρθε ο Covid και στη παρούσα φάση το αναβάλω τουλάχιστον για φέτος γιατί φαίνεται πως η ρευστότητα είναι προτιμότερη στην παρούσα φάση. Ότι και να γίνει, το buffer μου θα εξυπηρετήσει το δάνειο μου ως προς την μηνιαία δοση του για 12-24 μήνες χωρίς πρόβλημα και ανευ εργασίας. Όλα τα σπίτια στην γειτονιά μας εδώ που είναι ίδια σπίτια πρακτικά, αν βγουν προς ενοικίαση πιάνουν αυτή τη στιγμή σαν ενοίκιo  1.2x(την δόση δανείου μου). Η γυναίκα μου δεν γκρινιαζει (ακόμα? :D) θα δούμε στο μέλλον... :P

Επεξ/σία από gthe
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, jimarass26 είπε

Βιώσιμο για ποιον? Το καταλαβαίνεις ότι μιλάμε για ΜΙΑ ΖΩΗ έτσι? Ότι πρέπει να περνάς και κάπως καλά. Την γκρίνια της συζύγου την γνωρίζεις? Αν όχι, πανε μάθε και μετά ξαναέλα......! Αλλά επειδή εγώ μίλησα με νούμερα συγκεκριμένα., εσύ με τι μιλάς? Πετάς ένα ποσοστό και λες οκ. Νούμερα έχεις?????? Νούμερα.....

Το ενοίκιο είναι για μια ζωή, όχι το δάνειο!

Αυτό λέμε τόσες σελίδες, ότι στη μια πληρώνεις εφ' όρου ζωής και δεν έχεις τίποτε, στην άλλη πληρώνεις για ένα χρονικό διάστημα και σου μένει το σπίτι, που μπορείς να το νοικιάσεις ή να το πουλήσεις και να πας αλλού σε καλύτερο, μεγαλύτερο ή μικρότερο ανάλογα τις ανάγκες σου.

Τώρα αν διάλεξες σύζυγο που γκρινιάζει γιατί δεν βγάζεις αρκετά για να μένει στο Ψυχικό, να πηγαίνει Μύκονο και να πετάγεται για ψώνια σε Ν. Υόρκη, Παρίσι και Μιλάνο κάθε βδομάδα, τί να πούμε? Τέτοια προβλήματα δεν έχουμε, ευτυχώς!

Όσο για την αξία του σπιτιού μετά από χρόνια, θα το ξαναπώ. Δώσαμε 60Κ σε 15 χρόνια γιατί το επιτόκιο το '90 ήταν 20%, πήραμε 55Κ από ενοίκια σε 10 χρόνια και θα παίρναμε άλλα τόσα αν δεν το είχαμε κλειστό 8 χρόνια λόγω κρίσης, γιατί δεν θέλαμε να ρισκάρουμε να μπει κάποιος και να μην πληρώνει. Η αντικειμενική αξία του σπιτιού σήμερα είναι 90Κ και δύο από τους τρεις ενοικιαστές μας παρακαλούσαν να το αγοράσουν με 130Κ!

Και σε βεβαιώ ότι περάσαμε και περνάμε πάρα πολύ καλά και όχι κάπως καλά, μετά τα 2 χρόνια που ζοριστήκαμε γιατί είχαμε βάλει και γραμμάτια.

Αν αγόραζαν μόνο όσοι έχουν σε μετρητά την αξία του σπιτιού, σπίτι θα είχαν ελάχιστοι και η πλειοψηψία θα ήταν στο νοίκι, αλλά σε παγκόσμιο επίπεδο συμβαίνει το αντίθετο και η τάση στην ιδιοκατοίκηση είναι αυξητική παντού, παρά την κρίση!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, fuz10n είπε

εγω θελω να μου πεις την αποψη σου γιατι ο πλουσιοτερος δυτικος κοσμος δεν εχει μεγαλυτερο ποσοστο ιδιοκατοικησης απο τον φτωχοτερο ανατολικο. γιατι νοικιαζουν οι γερμανοι? δεν εχουν καταλαβει τι ευκαιρια χανουν, η ειναι πολυ ακριβα τα σπιτια για τους μισθους τους?

Καταρχήν η Γερμανία έχει ειδικό καθεστώς σαν χώρα λόγω του Β Παγκοσμίου, βομβαρδίστηκε καταστράφηκε κτλ. Άρα η ιδιωτική γη είναι κάτι μπερδεμένο στην Γερμανία. Μετά μπορείς να διαβάσεις εδώ την κομβική φράση "The mortgage market remained weak with banks requiring large downpayments from borrowers. Germany has comparatively low rental rates and a high proportion of rent controlled units. The German government does not deduct mortgage interest payments from taxes".

https://en.wikipedia.org/wiki/Homeownership_in_Germany

Η ιδιοκατοίκηση στηρίζεται σε 2 βασικά κομβικά στοιχεία ... είτε υπάρχει γη και χτίζεις, είτε δημιουργούνται συνθήκες και αγοράζεις. Πιο κοντά στα αστικά κέντρα το πρώτο στοιχείο αρχίζει και γίνεται όνειρο σε κάθε χώρα άρα ο κόσμος κινείται προς το δεύτερο, την αγορά δλδ. Οι ανατολικές χώρες κυρίως στηρίζουν την ιδιοκατοίκηση τους στην ιδιοκτησία γης έξω από τα αστικά κέντρα.

Αλλά πέρα από τα ποσοστά και τις θεωρίες, ο μέσος Γερμανός που έχει οικογένεια όντως αγοράζει σπίτι (όχι διαμέρισμα) εκτός αστικού κέντρου αν του επιτρέπει ο μισθός του και μετακινείται σε αυτό για την εργασία του. Δεν θα πάει ποτέ να νοικιάσει αυτό το σπίτι. Η απόσταση τις περισσότερες φορές είναι 30-40km για πλάκα.

Επεξ/σία από gthe
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, fuz10n είπε

εγω θελω να μου πεις την αποψη σου γιατι ο πλουσιοτερος δυτικος κοσμος δεν εχει μεγαλυτερο ποσοστο ιδιοκατοικησης απο τον φτωχοτερο ανατολικο. γιατι νοικιαζουν οι γερμανοι? δεν εχουν καταλαβει τι ευκαιρια χανουν, η ειναι πολυ ακριβα τα σπιτια για τους μισθους τους?

https://en.wikipedia.org/wiki/Homeownership_in_Germany

Η Γερμανία και η Ελβετία είναι η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα.

Η Νορβηγία, η Σουηδία, η Ιαπωνία γιατί έχουν υψηλό ποσοστό ιδιοκατοίκησης? Είναι φτωχές χώρες ή είναι φτηνά τα σπίτια?

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, godmode είπε

Απο τη στιγμη που θα γινει η προεγκιση του δανειου περιπου ποσο καιρο παιρνει μεχρι την εκδοση του ;

Κανονικη εγκριση παιρνεις οταν βρεις το σπιτι ερθει εκτιμητης και σου βγαλει το ποσο που θες ή λιγοτερο και μετα συμπληρωνεις!
Η οριστικη εγκριση μπορει να ειναι ιδια με την προεγκριση ή και λιγοτερη εαν στο σπιτι που διαλεξες δεν σ βγαλουν ολο τ ποσο!

Γενικα οριστικη εγκρισης παιρνεις οταν θα βρεις σπιτι και προχωρησεις στην διαδικασια
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, gthe είπε
 

Νούμερα από το δικό μου στεγαστικό θες; Ευχαρίστως. Μένω uk. Η τράπεζα  εκτίμησε ότι η πιστοληπτική μου ικανότητα ήταν χοντρικά 300κ. Δεν πήγα να αγοράσω ένα σπίτι στο max της δυνατότητας δανεισμού μου, αγόρασα ένα των 160κ όταν όλοι γύρω μου το τερμάτιζαν απλά γιατί μπορούσαν. Έβαλα 25% προκαταβολή στοχευμένα ενώ μπορούσα να βάλω και 5% και δανείστικα 120κ. Έτσι ρύθμισα την δόση μου χαμηλά. Είχα ένα σχέδιο πρόωρων αποπληρωμών ενός μέρους των 120κ στην επόμενη 5ετία λόγω κάποιων ευνοικών συνθηκών. Ήρθε ο Covid και στη παρούσα φάση το αναβάλω τουλάχιστον για φέτος γιατί φαίνεται πως η ρευστότητα είναι προτιμότερη στην παρούσα φάση. Ότι και να γίνει, το buffer μου θα εξυπηρετήσει το δάνειο μου ως προς την μηνιαία δοση του για 12-24 μήνες χωρίς πρόβλημα και ανευ εργασίας. Όλα τα σπίτια στην γειτονιά μας εδώ που είναι ίδια σπίτια πρακτικά, αν βγουν προς ενοικίαση πιάνουν αυτή τη στιγμή σαν ενοίκιo  1.2x(την δόση δανείου μου). Η γυναίκα μου δεν γκρινιαζει (ακόμα? :D) θα δούμε στο μέλλον... :P

Άρα έρχεσαι στα λόγια μου. Δόση στο μισό του max που είναι το 40% του εισοδήματος. Δηλαδή πας 20-25% . Όπου ΔΟΣΗ = Δοση για σπίτι και για αμάξι

1 ώρα πριν, fuz10n είπε

εγω θελω να μου πεις την αποψη σου γιατι ο πλουσιοτερος δυτικος κοσμος δεν εχει μεγαλυτερο ποσοστο ιδιοκατοικησης απο τον φτωχοτερο ανατολικο. γιατι νοικιαζουν οι γερμανοι? δεν εχουν καταλαβει τι ευκαιρια χανουν, η ειναι πολυ ακριβα τα σπιτια για τους μισθους τους?

Γιατί στις πλουσιότερες οικονομίες, έχει σταματήσει η επέκταση και το μοντέλο αλλαξε σε διατήρηση. Επίσης μπήκαν φόροι.(Να θυμίσω ότι στο στάδιο της επέκτασης συμβαίνουν 2 πράγματα, δηλαδή οι αξίες όλο και ανεβαίνουν και οι φόροι είναι σχεδόν μηδενικοί,(ΕΝΦΙΑ, property tax κτλ).  Οπότε το σπίτι από τραπεζική κατάθεση έγινε επένδυση. Επένδυση = για κάποιους που μπορεί να έχουν ακόμα και πολλά λεφτά, δεν συμφέρει η ιδιοκατοίκηση στο σημείο που επέλεξαν να ζουν. 

47 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Το ενοίκιο είναι για μια ζωή, όχι το δάνειο!

Αυτό λέμε τόσες σελίδες, ότι στη μια πληρώνεις εφ' όρου ζωής και δεν έχεις τίποτε, στην άλλη πληρώνεις για ένα χρονικό διάστημα και σου μένει το σπίτι, που μπορείς να το νοικιάσεις ή να το πουλήσεις και να πας αλλού σε καλύτερο, μεγαλύτερο ή μικρότερο ανάλογα τις ανάγκες σου.

Τώρα αν διάλεξες σύζυγο που γκρινιάζει γιατί δεν βγάζεις αρκετά για να μένει στο Ψυχικό, να πηγαίνει Μύκονο και να πετάγεται για ψώνια σε Ν. Υόρκη, Παρίσι και Μιλάνο κάθε βδομάδα, τί να πούμε? Τέτοια προβλήματα δεν έχουμε, ευτυχώς!

Όσο για την αξία του σπιτιού μετά από χρόνια, θα το ξαναπώ. Δώσαμε 60Κ σε 15 χρόνια γιατί το επιτόκιο το '90 ήταν 20%, πήραμε 55Κ από ενοίκια σε 10 χρόνια και θα παίρναμε άλλα τόσα αν δεν το είχαμε κλειστό 8 χρόνια λόγω κρίσης, γιατί δεν θέλαμε να ρισκάρουμε να μπει κάποιος και να μην πληρώνει. Η αντικειμενική αξία του σπιτιού σήμερα είναι 90Κ και δύο από τους τρεις ενοικιαστές μας παρακαλούσαν να το αγοράσουν με 130Κ!

Και σε βεβαιώ ότι περάσαμε και περνάμε πάρα πολύ καλά και όχι κάπως καλά, μετά τα 2 χρόνια που ζοριστήκαμε γιατί είχαμε βάλει και γραμμάτια.

Αν αγόραζαν μόνο όσοι έχουν σε μετρητά την αξία του σπιτιού, σπίτι θα είχαν ελάχιστοι και η πλειοψηψία θα ήταν στο νοίκι, αλλά σε παγκόσμιο επίπεδο συμβαίνει το αντίθετο και η τάση στην ιδιοκατοίκηση είναι αυξητική παντού, παρά την κρίση!

Δεν διαφωνούμε σε αυτό, εγώ αυτό που λέω είναι οτι μην βάζεις δόση στο max των δυνατοτήτων.

Τέλος κάτι πολύ σημαντικό για τους "επενδυτές" εδώ. Η πρώτη κατοικία στην Ελλάδα προστατεύεται (σωστά) σε κάποιο βαθμό, ενώ η ενοικίαση όχι. Ενώ σε άλλες χώρες πχ ΗΠΑ, δεν προστατεύεται τόσο η πρώτη κατοικία. 

Επεξ/σία από jimarass26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, gthe είπε

Αλλά πέρα από τα ποσοστά και τις θεωρίες, ο μέσος Γερμανός που έχει οικογένεια όντως αγοράζει σπίτι

συγγνωμη αλλα μονο τα ποσοστα δε πρεπει να εμπιστευομαστε; απο που εβγαλες εσυ οτι ο μεσος γερμανος που εχει οικογενεια αγοραζει?

αντε δεχομαι οτι το 90% που ανεφερες αφορουσε το ποσοστο δανειοληπτων σε σχεση με αυτους που αγοραζουν ντουκου ενα σπιτι. αυτονοητο, δε σκαει ο κοσμος 200-300 χιλιαρικα μετρητα. 

παραθετω και αυτο:

26 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Η Γερμανία και η Ελβετία είναι η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα.

Η Νορβηγία, η Σουηδία, η Ιαπωνία γιατί έχουν υψηλό ποσοστό ιδιοκατοίκησης? Είναι φτωχές χώρες ή είναι φτηνά τα σπίτια?

σχολιαζοντας, ποιος κανονας φαινεται στα στατιστικα ιδιοκατοικησης και ποια ειναι η εξαιρεση? εγω δλδ γιατι βλεπω ολες τις φτωχες χωρες ψηλα στην ιδιοκατοικηση και ολες τις πλουσιες χαμηλα, με εξαιρεση τη νορβηγια και την ιαπωνια? 

12 λεπτά πριν, jimarass26 είπε

Γιατί στις πλουσιότερες οικονομίες, έχει σταματήσει η επέκταση

που βρηκες αυτη την πληροφορια?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, godmode είπε

Απο τη στιγμη που θα γινει η προεγκιση του δανειου περιπου ποσο καιρο παιρνει μεχρι την εκδοση του ;

Οριστική έγκριση παίρνεις μετά την ολοκλήρωση του νομικού και τεχνικού ελέγχου του ακινήτου προς χρηματοδότηση. Τα λεφτά του δανείου εκταμιευονται μετά τη υπογραφή συμβολαίου, την μεταγραφή στο υποθηκοφυλακείο, την απόφαση του δικαστηρίου για την εγγραφή προσγείωσης και την εγγραφή στα βιβλία του υποθηκοφυλακείου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, fuz10n είπε

συγγνωμη αλλα μονο τα ποσοστα δε πρεπει να εμπιστευομαστε; απο που εβγαλες εσυ οτι ο μεσος γερμανος που εχει οικογενεια αγοραζει?

αντε δεχομαι οτι το 90% που ανεφερες αφορουσε το ποσοστο δανειοληπτων σε σχεση με αυτους που αγοραζουν ντουκου ενα σπιτι. αυτονοητο, δε σκαει ο κοσμος 200-300 χιλιαρικα μετρητα. 

Δεν έχω καταλάβει ποια είναι η γνώμη σου. Και πρέπει να την καταλάβω για να κάνουμε ένα σωστό διάλογο. Η δική μου είναι ξεκάθαρη πάντως:

1. Η ιδιοκατοίκηση προτιμάται από την μακροχρόνια ενοικίαση γιατί προσφέρει την σταθερότητα που ταιριάζει σε οικογενειακές συνθήκες.
2. Η ιδιοκατοίκηση προτιμάται από την μακροχρόνια ενοικίαση γιατί προσφέρει απεμπλοκή από το real estate market. Κάτι που δεν επιτυγχάνεται αν υπάρχει πάγια ανάγκη ενοικίασης.
3. Η ιδιοκατοίκηση αυξηθηκε και επιτυγχάνεται πολύ πιο εύκολα με την χρήση στεγαστικών δανείων. Για αυτό και η αγορά σπιτιών συνδέεται άμεσα με το φτηνό δανεισμό.
4. Ένα καλά σχεδιασμένο στεγαστικό μπορεί να οδηγήσει σε μικρό μακροχρόνιο όφελος. Σίγουρα δεν είναι επενδυτικό εργαλείο, αλλά μπορεί να φέρει ένα μικρό κέρδος παράπλευρα όσον αφορά το χαμηλό κόστος κατοικίας σε ορίζοντα 10ετίας αν η αγορά φουσκώσει και εσύ κερδίζεις πίσω από τη μικρή τότε δόση δανείου σου.
5. Για όσους έχουν αυξημένες ανάγκες mobility, αλλαγής κατοικίας, περιοχών, εργασίας, χώρας κτλ προφανώς δεν κάνει.

Αυτή είναι η γνώμη μου, που παράλληλα θεωρώ ότι ταυτίζεται με την προσέγγιση του δυτικού κόσμου. Και είπα, 90% των σπιτιών αγοράζονται με δάνειο. Γιατί η αξία των σπιτιών είναι προφανώς υψηλή σε σχέση με οποιοδήποτε μισθό και δύσκολα αποταμιεύεται όλο το ποσό σε ευλογό χρονικό διάστημα.

Θεωρείς ότι κάνω λάθος στο ποσοστό; Θες να πούμε 80, 70, 60; Θα το δεχτώ αν θεωρείς το νούμερο λάθος, κανένα προβλημα. Εγώ μένω uk και προσωπικά δεν ξέρω ούτε έναν ιδιοκτήτη σπιτιου πρώτης κατοικίας χωρίς στεγαστικό. Ίσως γιατί γενικά η συνήθεια "ο μπαμπάς αγόρασε σπίτι στα παιδιά" δεν είναι έντονη εδώ.

Έχεις αντίθετη άποψη για τα 1-5? Πες τι να τη συζητήσουμε. Θεωρείς ότι έχουμε στραφεί πλέον σε άλλο μοντελο παγκοσμίως ας πούμε; Σε μοντελο που η ενοικίαση προτιμάται μαζικά;

Το αν έχει σπίτι το 65% του uk ή το 52% της Γερμανίας σε σχέση με το 90% της Ρουμανίας δεν αποδεικνύει τίποτα απολύτως για την αξία ή όχι της ιδιοκατοίκησης ή των στεγαστικών. 

Επεξ/σία από gthe
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, fuz10n είπε

σχολιαζοντας, ποιος κανονας φαινεται στα στατιστικα ιδιοκατοικησης και ποια ειναι η εξαιρεση? εγω δλδ γιατι βλεπω ολες τις φτωχες χωρες ψηλα στην ιδιοκατοικηση και ολες τις πλουσιες χαμηλα, με εξαιρεση τη νορβηγια και την ιαπωνια? 

Ίσως γιατί εκτός από την Γερμανία που ισοπεδώθηκε κυριολεκτικά στον Β΄ΠΠ, και οι άλλες χώρες της Δ. Ευρώπης επίσης καταστράφηκαν σε μεγάλο βαθμό και άρα οι λόγοι είναι παρόμοιοι?

Αλλά ενώ στην Γερμανία δεν δόθηκαν κίνητρα και διευκολύνσεις για στεγαστικά δάνεια, στις άλλες χώρες δόθηκαν και εξακολουθούν να δίνουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, fuz10n είπε

που βρηκες αυτη την πληροφορια?

Δεν είναι πληροφορία, είναι μαθηματικά. Ψάξε σήμερα στην Αθήνα να βρεις οικόπεδο και πες μου πόσα θα βρεις. Ψάξε να βρεις νέο σπίτι. Συκγριτικά με το 1950 πάντα. Διότι απλά ο χώρος γέμισε, και παράλληλα μια πόλη δεν μπορεί να επεκτείνεται επάπειρο καθώς χρειάζονται υποδομές κράτους. Απορώ που το ρωτάς κιόλας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jimarass26 είπε

Δεν είναι πληροφορία, είναι μαθηματικά. Ψάξε σήμερα στην Αθήνα να βρεις οικόπεδο και πες μου πόσα θα βρεις. Ψάξε να βρεις νέο σπίτι. Συκγριτικά με το 1950 πάντα. Διότι απλά ο χώρος γέμισε, και παράλληλα μια πόλη δεν μπορεί να επεκτείνεται επάπειρο καθώς χρειάζονται υποδομές κράτους. Απορώ που το ρωτάς κιόλας. 

Μα αυτό ακριβώς δεν έγινε με την Αθήνα? Επεκτάθηκε και όχι μόνο έφτασε στα γύρω βουνά αλλά τα ανέβηκε! Μέχρι πού έφτανε η Αθήνα το 1950 και πού φτάνει σήμερα? Και όταν λέμε Αθήνα, δεν εννοώ τον Δήμο Αθηνών, αλλά το ευρύτερο οικιστικό τοπίο περιμετρικά του κέντρου.

Τί ήταν το Μαρούσι και η Κηφισιά το 1950 και 1960 ακόμη?

Αλλά και η Θεσσαλονίκη τί ήταν μέχρι το 1970 βόρεια, ανατολικά και δυτικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, jimarass26 είπε

Απορώ που το ρωτάς κιόλας. 

που ειδες οτι σταματησε η επεκταση στις ανεπτυγμενες χωρες ρωτησα. εγω το αντιθετο βλεπω. επισης εσυ λες τωρα οτι σταματησε η επεκταση στην Αθηνα γιατι δε χωρανε αλλα σπιτια? οχι γιατι σταματησαν τα δανεια? :D

35 λεπτά πριν, gthe είπε

Δεν έχω καταλάβει ποια είναι η γνώμη σου.

δε πειραζει, καπου χαθηκαμε στην πορεια. η γνωμη μου εξ αρχης ειναι η συγκριση 2 πραγματων: ιστορικα, το τι εχει καποιος σε 30 χρονια παιρνοντας ενα στεγαστικο, και το τι εχει νοικιαζοντας και επενδυοντας τα υπολοιπα αλλου (εδω παρακαλω μη πουμε οτι δεν υπαρχουν υπολοιπα παλι και οτι θα εκτιμησει ψηλοτερα το σπιτι ο μηχανικος και δε θα βαλεις προκαταβολη...). τιποτα παραπανω δεν εξεφρασα. αν παρουμε δεδομενα δεκαετιων, τα πραγματα ειναι σχεδον ιδια, με ταση να συμφερει το να επενδυσεις αντι για στεγαστικο.

ειπα επισης οτι ειναι τελικα αποφαση ψυχολογικη του ενδιαφερομενου (η αγνοιας του παραπανω). δηλαδη η αγοραζεις και λες ωραια εχω το σπιτακι μου βρεξει χιονισει, η νοικιαζεις και λες σε 30 χρονια θα δω τι θα κανω με τα κεφαλαια που θα εχω, που ιστορικα θα ειναι ιδια η περισσοτερα με το να χα το σπιτι. αν δε γνωριζεις το παραπανω δε, πας τυφλοσουρτη σε στεγαστικο, αφου ειναι το προφανες συμφερον.

η αποψη μου τωρα σε καθενα απο τα σημεια σου:

1. η σταθεροτητα προερχεται απο την αποταμιευση και τη συνετη ζωη. οχι απο το αν νοικιαζεις η παιρνεις στεγαστικο. 

2. αυτο απανταται ιστορικα παλι αν δεις στοιχεια περασμενων δεκαετιων. μαζι με την εμπλοκη στο real estate market οπως την ονομαζεις υπολογιζονται τα 2 outcome.

3. αποψη μου, η ιδιοκατοικηση αν αυξηθηκε αυξηθηκε απο αγνοια των υπολοιπων επιλογων και για ψυχολογικους λογους, και για λογους κερδοφοριας φυσικα των δανειστων που παρεχουν τα προιοντα. ειναι δελεαστικα.

4. διαφωνω γιατι βαζεις πολλα μπορει και αν. δε ξερεις τι θα γινει με αυτα στην πραγματικοτητα. ρισκαρεις. ιστορικα, το ρισκο ειναι μικροτερο αλλου.

5. γιατι να μη κανει? βασει των λεγομενων εδωμεσα, παλι το παιρνεις με το καλο στεγαστικο και το νοικιαζεις και βγαζεις και κερδος :D 

(ξαναλεω αυτο που ειπες με το 90% δε διαφωνω δε το καταλαβα στην αρχη. ναι οσοι αγοραζουν σπιτι κατα 90% το παιρνουν με δανειο)

55 λεπτά πριν, gthe είπε

Το αν έχει σπίτι το 65% του uk ή το 52% της Γερμανίας σε σχέση με το 90% της Ρουμανίας δεν αποδεικνύει τίποτα απολύτως για την αξία ή όχι της ιδιοκατοίκησης ή των στεγαστικών. 

αποδεικνυει οτι οι ρουμανοι και ολοι στην κορυφη της λιστας δε ξερουν τι αλλο να κανουν τα λεφτα τους παρα μονο δανειο και σπιτια. οπως οι ελληνες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...