Προς το περιεχόμενο

Στεγαστικό δάνειο για πρώτη κατοικία


gsisr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, georgioskio είπε

 

Και ας επικεντρωθουμε σε ερωτησεις απαντησεις που θα βοηθησουν κοσμο να παρει σπιτι γτ αυτο ειναι το θεμα του συγκεκριμενου ποστ και οχι αν θα πρεπει να παρει καποιος σπιτι...Γτ εδω μπηκε καποιος για να παρει σπιτι και να λυσει τις αποριες που εχει...

Καλημερα

καλημέρα φίλε.ξερω οτι η ερώτηση δεν είναι σωστή και είναι πολυ σχετικη,αλλα επειδη είσαι στην διαδικασια..πες οτι εχω βρει ενα σπιτι 75000-80000.το οικογενειακο εκκαθαριστικο ειναι περιπου 25000.ποσα χρηματα χρειαζεται να εχω στην ακρη για να μπω στην διαδικασια??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

56 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Μα αυτό ακριβώς δεν έγινε με την Αθήνα? Επεκτάθηκε και όχι μόνο έφτασε στα γύρω βουνά αλλά τα ανέβηκε! Μέχρι πού έφτανε η Αθήνα το 1950 και πού φτάνει σήμερα? Και όταν λέμε Αθήνα, δεν εννοώ τον Δήμο Αθηνών, αλλά το ευρύτερο οικιστικό τοπίο περιμετρικά του κέντρου.

Τί ήταν το Μαρούσι και η Κηφισιά το 1950 και 1960 ακόμη?

Αλλά και η Θεσσαλονίκη τί ήταν μέχρι το 1970 βόρεια, ανατολικά και δυτικά?

Τρολαρεις τώρα ε;

12 λεπτά πριν, fuz10n είπε

που ειδες οτι σταματησε η επεκταση στις ανεπτυγμενες χωρες ρωτησα. εγω το αντιθετο βλεπω. επισης εσυ λες τωρα οτι σταματησε η επεκταση στην Αθηνα γιατι δε χωρανε αλλα σπιτια? οχι γιατι σταματησαν τα δανεια? 

Ίδιος ρυθμός επέκτασης δηλαδή; Μάλιστα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, fuz10n είπε

δε πειραζει, καπου χαθηκαμε στην πορεια. η γνωμη μου εξ αρχης ειναι η συγκριση 2 πραγματων: ιστορικα, το τι εχει καποιος σε 30 χρονια παιρνοντας ενα στεγαστικο, και το τι εχει νοικιαζοντας και επενδυοντας τα υπολοιπα αλλου (εδω παρακαλω μη πουμε οτι δεν υπαρχουν υπολοιπα παλι και οτι θα εκτιμησει ψηλοτερα το σπιτι ο μηχανικος και δε θα βαλεις προκαταβολη...). τιποτα παραπανω δεν εξεφρασα. αν παρουμε δεδομενα δεκαετιων, τα πραγματα ειναι σχεδον ιδια, με ταση να συμφερει το να επενδυσεις αντι για στεγαστικο.

ειπα επισης οτι ειναι τελικα αποφαση ψυχολογικη του ενδιαφερομενου (η αγνοιας του παραπανω). δηλαδη η αγοραζεις και λες ωραια εχω το σπιτακι μου βρεξει χιονισει, η νοικιαζεις και λες σε 30 χρονια θα δω τι θα κανω με τα κεφαλαια που θα εχω, που ιστορικα θα ειναι ιδια η περισσοτερα με το να χα το σπιτι. αν δε γνωριζεις το παραπανω δε, πας τυφλοσουρτη σε στεγαστικο, αφου ειναι το προφανες συμφερον.

η αποψη μου τωρα σε καθενα απο τα σημεια σου:

1. η σταθεροτητα προερχεται απο την αποταμιευση και τη συνετη ζωη. οχι απο το αν νοικιαζεις η παιρνεις στεγαστικο. 

2. αυτο απανταται ιστορικα παλι αν δεις στοιχεια περασμενων δεκαετιων. μαζι με την εμπλοκη στο real estate market οπως την ονομαζεις υπολογιζονται τα 2 outcome.

3. αποψη μου, η ιδιοκατοικηση αν αυξηθηκε αυξηθηκε απο αγνοια των υπολοιπων επιλογων και για ψυχολογικους λογους, και για λογους κερδοφοριας φυσικα των δανειστων που παρεχουν τα προιοντα. ειναι δελεαστικα.

4. διαφωνω γιατι βαζεις πολλα μπορει και αν. δε ξερεις τι θα γινει με αυτα στην πραγματικοτητα. ρισκαρεις. ιστορικα, το ρισκο ειναι μικροτερο αλλου.

5. γιατι να μη κανει? βασει των λεγομενων εδωμεσα, παλι το παιρνεις με το καλο στεγαστικο και το νοικιαζεις και βγαζεις και κερδος :D 

(ξαναλεω αυτο που ειπες με το 90% δε διαφωνω δε το καταλαβα στην αρχη. ναι οσοι αγοραζουν σπιτι κατα 90% το παιρνουν με δανειο)

αποδεικνυει οτι οι ρουμανοι και ολοι στην κορυφη της λιστας δε ξερουν τι αλλο να κανουν τα λεφτα τους παρα μονο δανειο και σπιτια. οπως οι ελληνες.

Το στεγαστικό δεν είναι επενδυτικό εργαλείο! Σε αυτό συμφωνούμε απόλυτα. Και δεν νομίζω να βρεις κανεναν να διαφωνεί γιατί βασικά είναι και τόσο προφανές ότι δεν είναι. Yπάρχουν πολλά άλλα επενδυτικά προιόντα. Άρα όντως σε 30 χρόνια θα σου μείνει μεγαλύτερο κέρδος από τα χρήματα σου αν τα επενδύεις σε σχέση με αγορά σπιτιού για ιδιοκατοίκιση. Αν πάρεις κάνα rbnb και πιάσεις την καλή το συζητάμε ...

1. Είπα η σταθερότητα της ιδιοκατοίκησης ταιριάζει με τις οικογενειακές συνθήκες = δεν μετακομίζουμε, δεν αλλάζουμε γειτονιές με γυναικόπαιδα κάθε 3 και λίγο αν δεν είναι απόλυτα απαραίτητο. Αν διαφωνείς σεβαστό. Προφανώς με μπόλικα λεφτάκια, πας εύκολα στο επόμενο νοικιασμένο. Αυτό είναι ένα υποκειμενικό ζήτημα του τι θεωρείς σταθερές οικογενειακές συνθήκες.

2. Ποια είναι τα ιστορικά στοιχεία που δείχνουν σταθερότητα στο real estate market; Το real estate έχει up & downs. Κανείς δεν θα σου προβλέψει ποτε και που (αν μπορείς θα ήθελα συμβουλες να αγοράσω κάνα σπιτάκι στα downs και να πουλήσω στα ups). Το ίδιο σπίτι το νοικιάζεις σήμερα 500 και άγνωστο αν σε 4 χρόνια πάει 800 ή 350. Αυτό εννοώ. Η δόση αυξομειώνεται πολύ πολύ πιο ομαλά.

3. Η απόκτηση κατοικίας έχει και ψυχολογικούς παράγοντες μέσα προφανώς. Ποιες είναι οι υπόλοιπες επιλογές κατοικίας σε πληθυντικό; Μια είναι ακόμα ... η ενοικίαση. Δεν κατάλαβα τι εννοείς. Οι δανειστές προφανώς θα κερδίσουν και θα κάνουν και δελεαστικά προιόντα. Δουλειά τους είναι. Και ο υπευθυνος δανειζόμενος θα προσπαθήσει να κερδίσει όσο πιο μπορεί από τα τραπεζικά προιόντα.

4. Έχεις σε άλλο προιόν δανεισμού 2% επιτόκιο για ποσό 100Κ+? Το θέλω! :) Στο στεγαστικό δανείζεσαι day 1 όλο το ποσό, δεν σου ανήκει το χρήμα. Εγώ είπα ένα απλο παράδειγμα κέρδους μέσω φτηνής κατοικίας ... σήμερα έχεις δόση όσο το ενόικιο, αν σε 10 χρόνια τα ενοίκια πάρουν πανω 20% η δόση σου δεν θα πάει πάνω ευκολά τόσο.

5. Γρήγορες κερδοφόρες αγοροπωλησίες ακινήτων κάνουν μόνο όσοι είναι του χώρου, προσωπικά δεν είμαι.

 

Αν θες πάντως μου περιγράφεις το προφιλ κατοικίας που έχεις στο μυαλό σου που θα φέρει την μέγιστη απόδοση στα χρήματα σου. Και φαντάζομαι το εφαρμόζεις κιόλας, άρα θα ήθελα να δω και τι ισχύει σε πρακτικές συνθήκες. Εννοείς ενοίκιο πάντα σε ανταγωνιστική τιμή ας πούμε σε όλα τα στάδια της ζωής σου (φοιτητής, εργένης, οικογένεια κτλ), δλδ να πιάνεις ας πούμε τον παλμό της αγοράς ανά 3-5 χρόνια;


Η προσωπική μου γνώμη στηρίζεται και στην εμπειρία μου ως ενοικιαστής, μετά ιδιοκτήτης χωρίς δάνειο (ιδιοκατοίκηση), μετά ενοικιαστής ξανά και τώρα ιδιοκτήτης με δάνειο (ιδιοκατοίκηση) σε όλα τα στάδια προ κρίσης, κρίσης της Ελλάδας και μετά εξωτερικό.

Επεξ/σία από gthe
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα. εξαρχης εγω μιλουσα οικονομικα και μονο. προφανως το να αλλαζεις σπιτια ειναι μπελας, λογικα και ολα τα υπολοιπα - αν και εχω τις επιφυλαξεις μου για το "σταθερο" 2% που λες, και οι δοσεις και αυτες εχουν τις αυξομειωσεις τους αν εισαι με κυμαινομενο επιτοκιο, δανεια σε αλλα νομισματα κλπ.

εγω τα εφαρμοζω αυτα που λεω, καθομαι στο νοικι, και τα επιπλεον πανε αλλου, δε γινεται να σου πω αποδοση ακομα γιατι τα εφαρμοζω εδω και κατι μηνες. ξαναλεω μπορεις (και οι υπολοιποι) να δεις ιστορικες συγκρισεις σε ενα καρο σαιτ τωρα για νοικι-στεγαστικο. ελπιζω σε 30 χρονια να ειμαστε εδω να τα ξαναπουμε ολοι :P η που ξερεις μπορει να με διωξουν και μενα κανα 2 φορες και να παρω στεγαστικο τελικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
6 ώρες πριν, GRat είπε

Κοίτα φίλε Γιώργο, σε δύο χρόνια θα έχω αγοράσει σπίτι @ Lake Bled απο έσοδα που έχω απο επενδύσεις σε crypto. Τώρα αν το χάσω στα 60 ή αν θα τα φτάσω δεν το γνωρίζω. Δεν με καίει και να μάθω ιδιαίτερα. Ξέρω οτι στην επόμενη πενταετία το passive income που έχω χτίσει θα με κρατήσει για αρκετό καιρό χωρίς να τρέχω πουθενά. Πιο πέρα απο 5ετία δεν μπορώ να ξέρω τι θα γίνει.

ΥΓ. Ξέρω όμως οτι αν άκουγα τους γονείς μου που πριν απο 5 χρόνια μου λέγανε αντι να επενδύσω να πάω να πάρω δάνειο πρώτης κατοικίας οτι τώρα ακόμα θα ήμουν με το άγχος του τι θα γίνει αν στραβώσει και μείνω χωρίς δουλειά για 2 μήνες.

ΥΓ2. Χτίζουμε δεν αγοράζουμε έτοιμο, βγαίνει μισή τιμή έτσι.

Οπότε επενδύεις σε Ponzi schemes και μετά κράζεις αυτούς που κυνηγάνε σίγουρο έδαφος που μακροπρόθεσμα μόνο ανεβαίνει;

ok /biz/tard

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gthe είπε

4. Έχεις σε άλλο προιόν δανεισμού 2% επιτόκιο για ποσό 100Κ+? Το θέλω! :) 

https://www.interactivebrokers.co.uk/en/index.php?f=44427&wid=160351517

ορμα :D

επισης για ολους:

https://communications.fidelity.com/pi/calculators/rent-vs-buy/

Επεξ/σία από fuz10n
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, fuz10n είπε

Είμαι στον Schwab στο πίνακα της σύγκρισης λόγω της εταιρίας που δουλεύω :D. Αλλά δεν μπλέκω με margin trading, αυτά είναι χοντρά κόλπα. Εγώ πουλάω καμιά μετοχούλα τεχνολογική και άντε να αγοράσω καμιά άλλη τεχνολογική :P. Αυτά ξέρουμε αυτά εμπιστευόμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, eri77 είπε

καλημέρα φίλε.ξερω οτι η ερώτηση δεν είναι σωστή και είναι πολυ σχετικη,αλλα επειδη είσαι στην διαδικασια..πες οτι εχω βρει ενα σπιτι 75000-80000.το οικογενειακο εκκαθαριστικο ειναι περιπου 25000.ποσα χρηματα χρειαζεται να εχω στην ακρη για να μπω στην διαδικασια??

Για να σου δώσει δάνειο η τράπεζα 80.000€ θα πρέπει να το πρσημειωσει για το 120% επί το δανείου. Δηλαδή να γραφτεί προσγείωση ποσού 96.000€, αν η εκτιμώμενη αξία του ακινήτου είναι μικρότερη από 96.000€ τότε αναλογικά θα μειωθεί και το ποσό του δανείου ώστε να ισχύσει ο παραπάνω κανόνας. Οπότε η διαφορά δάνεια και αγοράς θα πρέπει να καλυφθεί από σένα. Επιπλέον θα πρέπει να υπολογίζεις ότι θα πρέπει να έχεις να καταβάλεις τα έξοδα δανείου και τα έξοδα για την αγορά του ακινήτου.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω διαβάσει στις προηγούμενες σελίδες πράγματα τα οποία ανάθεμα αν τα άτομα που σχολιάζουν έχουν γνώση Η αν έχουν επισκεφτεί ποτέ τράπεζα για στεγαστικό δάνειο. 

1) Σπίτι το οπιο αγόρασες με δάνειο το πουλάς οποιαδήποτε στιγμή θέλεις. Δεν σε εμποδίζει κάνεις αλλά στη περίπτωση που είναι σε υποθήκη πρέπει πρώτα να εξοφληθη αλλιώς δεν μπορεί να πουληθεί. 

2) Κάθε τράπεζα τα πρώτα χρόνια του δανείου και ανάλογα με το τύπο του δανείου έχει ένα ορισμένο χρόνο ως ποινή πρόωρης εξόφλησης. Είναι μέσα στους όρους του συμβολαίου. Ανάλογα με το τύπο του δανείου και τη συμφωνία κυμαινόμενο - σταθερό αυτό μπορεί να κυμαίνεται σε 2, 3, 5 χρόνια κλπ. (στο δικό μου πχ στεγαστικό κυμαινόμενο από Πειραιώς ήταν στα 3 χρόνια). 

3) Η κυριότητα του σπιτιού ανοίκει στον αγοραστή του σπιτιού και όχι στη τράπεζα, η τράπεζα έχει την υποθήκη για εξασφάλιση. 

4) Πυρός - Σεισμού είναι υποχρεωτική όταν το σπίτι είναι σε υποθήκη. Κάποιες τράπεζες πλέον υποχρεωνουν τον δανειολήπτη σε ασφάλεια ζωής για την οποία υπογράφεις πριν την εκταμίευση του δανείου. 

5) Το τι δάνειο μπορείτε να πάρετε η όχι, τι εξασφαλίσεις χρειάζεται, πόσο θα πληρώσετε και μέχρι τι πόσο καλύπτει το εισόδημα σας είναι κάτι που μόνο με επίσκεψη σε τραπεζικό κατάστημα θα σας δώθει σωστή απάντηση. Επειδή ο Μπάμπης με 15.000 εισόδημα πήρε στεγαστικό 100.000 δεν σημαίνει ότι οποιαδήποτε με αντίστοιχο εισόδημα θα μπορέσει να πάρει το ίδιο δάνειο. Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και απάντηση μέσα από το forum δεν πρόκειται να πάρει κανείς. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Diver_Gr είπε

Έχω διαβάσει στις προηγούμενες σελίδες πράγματα τα οποία ανάθεμα αν τα άτομα που σχολιάζουν έχουν γνώση Η αν έχουν επισκεφτεί ποτέ τράπεζα για στεγαστικό δάνειο. 

1) Σπίτι το οπιο αγόρασες με δάνειο το πουλάς οποιαδήποτε στιγμή θέλεις. Δεν σε εμποδίζει κάνεις αλλά στη περίπτωση που είναι σε υποθήκη πρέπει πρώτα να εξοφληθη αλλιώς δεν μπορεί να πουληθεί. 

2) Κάθε τράπεζα τα πρώτα χρόνια του δανείου και ανάλογα με το τύπο του δανείου έχει ένα ορισμένο χρόνο ως ποινή πρόωρης εξόφλησης. Είναι μέσα στους όρους του συμβολαίου. Ανάλογα με το τύπο του δανείου και τη συμφωνία κυμαινόμενο - σταθερό αυτό μπορεί να κυμαίνεται σε 2, 3, 5 χρόνια κλπ. (στο δικό μου πχ στεγαστικό κυμαινόμενο από Πειραιώς ήταν στα 3 χρόνια). 

3) Η κυριότητα του σπιτιού ανοίκει στον αγοραστή του σπιτιού και όχι στη τράπεζα, η τράπεζα έχει την υποθήκη για εξασφάλιση. 

4) Πυρός - Σεισμού είναι υποχρεωτική όταν το σπίτι είναι σε υποθήκη. Κάποιες τράπεζες πλέον υποχρεωνουν τον δανειολήπτη σε ασφάλεια ζωής για την οποία υπογράφεις πριν την εκταμίευση του δανείου. 

5) Το τι δάνειο μπορείτε να πάρετε η όχι, τι εξασφαλίσεις χρειάζεται, πόσο θα πληρώσετε και μέχρι τι πόσο καλύπτει το εισόδημα σας είναι κάτι που μόνο με επίσκεψη σε τραπεζικό κατάστημα θα σας δώθει σωστή απάντηση. Επειδή ο Μπάμπης με 15.000 εισόδημα πήρε στεγαστικό 100.000 δεν σημαίνει ότι οποιαδήποτε με αντίστοιχο εισόδημα θα μπορέσει να πάρει το ίδιο δάνειο. Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και απάντηση μέσα από το forum δεν πρόκειται να πάρει κανείς. 

Στο 1 είσαι λάθος. Ισχύει 5ετία αν πάρεις απαλλαγή πρώτης κατοικίας, το οποίο και αποδεικνύει πως όντως δεν έχεις πατήσει σε Τράπεζα....για πρώτη κατοικία ή πιο σωστά δεν έχεις διαβάσει το συμβόλαιό σου. Στα άλλα είσαι οκ

Επεξ/σία από jimarass26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, jimarass26 είπε

Στο 1 είσαι λάθος. Ισχύει 5ετία αν πάρεις απαλλαγή πρώτης κατοικίας, το οποίο και αποδεικνύει πως όντως δεν έχεις πατήσει σε Τράπεζα....για πρώτη κατοικία ή πιο σωστά δεν έχεις διαβάσει το συμβόλαιό σου. Στα άλλα είσαι οκ

Είσαι πέρα για πέρα λάθος, το πουλάς κανονικά με τη διαφορά ότι αν πουλήσεις πριν τη 5ετια(πρώτη κατοικία) φορολογησε και πληρώνεις φπα. Έβγαλες και το συμπέρασμα ότι δεν έχω πατήσει σε τράπεζα mastermind μου εσύ.... 

 

Το έκανα edit για να σου απαντήσω ώστε να καταλάβεις. Τη τράπεζα δεν τη νοιάζει η 5ετια της πρώτης κατοικίας ούτε υπάρχει σαν όρος στο συμβόλαιο, είναι καθαρά για φορολογικό λοογο. Μπήκε σαν μέτρο ώστε να αποτρέπει η αγοραπωλησία ακινήτων χωρίς απόδοση ΦΠΑ. Εξου και τα 5 χρόνια της πρώτης κατοικίας. Εσύ άμα θέλεις το πουλάς και 2 μέρες μετά αλλά τέλος της χρονιάς είσαι υποχρεωμένος να αποδώσεις το ΦΠΑ που αντιστοιχεί στη πώληση. 

Επεξ/σία από Diver_Gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Diver_Gr είπε

Είσαι πέρα για πέρα λάθος, το πουλάς κανονικά με τη διαφορά ότι αν πουλήσεις πριν τη 5ετια(πρώτη κατοικία) φορολογησε και πληρώνεις φπα. Έβγαλες και το συμπέρασμα ότι δεν έχω πατήσει σε τράπεζα mastermind μου εσύ.... 

Α ναι,........μεγάλη διαφορά. Μπορείς να πουλήσεις αλλά θα πληρώσεις +24% ΦΠΑ +3% τέλη μεταβίβασης...... ψιλά πράγματα. Σε σημείο που λες σε τρίτους ότι μπορούν να πουλήσουν. ΈΤσι μπορώ και εγώ να πουλήσω το σπίτι σου ....με τη διαφορά οτι αν με πιάσουν .....να συνεχίσω?

Απλά για την ιστορία, διάβασε την πρώτη πρότασή σου στο προηογύμενο post σου πριν με χαρακτηρίσεις. lol

Επεξ/σία από jimarass26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, jimarass26 είπε

Α ναι,........μεγάλη διαφορά. Μπορείς να πουλήσεις αλλά θα πληρώσεις +24% ΦΠΑ +3% τέλη μεταβίβασης...... ψιλά πράγματα. Σε σημείο που λες σε τρίτους ότι μπορούν να πουλήσουν. ΈΤσι μπορώ και εγώ να πουλήσω το σπίτι σου ....με τη διαφορά οτι αν με πιάσουν .....να συνεχίσω?

Απλά για την ιστορία, διάβασε την πρώτη πρότασή σου στο προηογύμενο post σου πριν με χαρακτηρίσεις. lol

Η πρώτη παράγραφος στο αρχικο μου ποστ εξακολουθεί να ισχύει όπως έχει, δεν αλλάζει απολύτως τίποτα. Πουλάς πρώτη κατοικία οποιαδήποτε στιγμή επιθυμείς. 

 

Το γεγονός πως αν πουλήσεις πριν την 5ετια είναι καθαρά φορολογικό και δεν έχει σχέση ούτε με τράπεζα ούτε με το συμβόλαιο. Το τη ισχύει φορολογικά δεν έχει καμία σχέσει με την όλη συζήτηση που κάνετε εδώ μέσα για τα τραπεζικά προϊόντα καθώς έχει να κάνει καθαρά με το κράτος και τις εκάστοτε ισχύουσες διατάξεις της 1ης κατοικίας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
25 λεπτά πριν, jimarass26 είπε

Α ναι,........μεγάλη διαφορά. Μπορείς να πουλήσεις αλλά θα πληρώσεις +24% ΦΠΑ +3% τέλη μεταβίβασης...... ψιλά πράγματα. Σε σημείο που λες σε τρίτους ότι μπορούν να πουλήσουν. ΈΤσι μπορώ και εγώ να πουλήσω το σπίτι σου ....με τη διαφορά οτι αν με πιάσουν .....να συνεχίσω?

Απλά για την ιστορία, διάβασε την πρώτη πρότασή σου στο προηογύμενο post σου πριν με χαρακτηρίσεις. lol

Αυτό είπαν ότι θα γίνει, αλλά δεν περάστηκε ποτέ, όπως και οι 90 ημέρες του airbnb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...