Προς το περιεχόμενο

Στεγαστικό δάνειο για πρώτη κατοικία


gsisr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, gsisr είπε

Joshua21 αυτό που λες εννοούσα. Όπως και να χει θα πάμε στη τράπεζα και θα ενημερώσω κι εδώ τι μου είπαν. Απλά ήθελα να ξέρω αν κάνοντας πχ πολιτικό γάμω ή κάποιο σύμφωνο, έχεις ευνοϊκότερους όρους.

Ωραιος!! Ενημερωσε μας τι σου ειπαν ωστε ν παρουμε μια γευση κ οι επομενοι.... και μεχρι τι ποσο δινουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Τις τραπεζες δεν τις νοιαζει αν εχεις 5 σπιτια η 105 η κανενα...Γιατι πολυ απλα οταν παιρνεις δανειο βαζεις υποθηκη ουσιαστικα το ιδιο το σπιτι που αγοραζεις. Οποτε ακομα και να μην εχεις αλλο αν δεν μπορεις να εξυπηρετησεις το δανειο σου το παιρνουν και τελος. Οσο για τον οτι ειναι πιο ευκολο να παρεις δανειο πρωτης κατοικιας αυτο γινεται γιατι οταν εχεις πολλα ειναι πολυτελεια και δεν στο δινουν (υπαρχουν και εξαιρεσεις φυσικα)

Κάπου έχεις χάσει τη μπάλα φίλε...

Οι τράπεζες δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα, είναι κερδοσκοπικά ιδρύματα, καρφί δεν τους καίγεται αν ζητάς δάνειο για 1η ή 2η ή 10η ή εξοχική κατοικία. Αυτοσκοπός τους είναι η απρόσκοπτη αποπληρωμή του δανείου, όχι η δήμευση περιουσίας.

Επίσης όταν παίρνεις δάνειο κατοικίας δεν είναι απαραίτητο να βάλεις υποθήκη το σπίτι που αγοράζεις, μπορείς να υποθηκεύσεις οποιοδήποτε άλλο ακίνητο που η αξία του εξασφαλίζει την τράπεζα.

Επίσης σε περίπτωση που δεν το γνωρίζεις η πρώτη κατοικία ακόμα προστατεύεται, δεν μπορεί η τράπεζα έτσι απλά να σου πάρει την πρώτη κατοικία, συνεπώς πιο δύσκολα θα σου εγκριθεί δάνειο αγοράς πρώτης κατοικίας με υποθήκη το ίδιο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βασικό με τα δάνεια είναι τι ποσόν βάζεις cash

Αν έχεις π.χ. 50 χιλιάρικα και ζητήσεις άλλα 20 για να πάρεις σπίτι των 70, είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα σου δώσουν (δε μιλάω για δηλώσεις των 10Κ...) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έλεγα ότι το βασικό με τα δάνεια είναι το εισοδηματικό κριτήριο, το ύψος των δόσεων δεν πρέπει να ξεπερνά το 40% του εισοδήματος σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εισαι Δημοσιος Υπαλληλος, ακομα και σημερα εγκρινουν δανεια...

Στις 3/14/2018 στις 8:38 ΜΜ, overpower είπε

Γενικα μην παρετε δανειο. 

Να μαζευουν σε κουμπαρα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς λοιπόν να πάρεις από κοινού δάνειο, είστε συνιδιοκτήτες  στο ακίνητο 50-50. δεν έχεις κάποιος όφελος περαιτέρω αν είσαι παντρεμένος. Η Άλφα δίνει το 70% του ποσού που κοστίζει η κατοικία. Η πειραιώς το 80 αλλά με 0,5 περισσότερο επιτόκιο. Επειδή δεν έχουν καταλήξει σε ακίνητο ακόμα μας έκαναν εισαγωγή στο σύστημα(χρειάζεται ταυτότητα, Ε1, τελευταία μισθοδοσία, λογαριασμός ΟΤΕ, ΔΕΗ). Αφού αποφασίσεις για το ακίνητο πας λες ποιο είναι, γίνεται η αίτηση για δάνειο, περιμένεις την προέγκριση. Στη περίπτωσή μας μας πρότεινε να μη βάλουμε εγγυητή στη πρώτη φάση γιατί οι δηλώσεις μας δείχνουν ότι θα μας εγκρίνουν δάνειο. Αν δεν εγκριθεί τότε μπαίνει εγγυητής ο γονιός και με συνοπτικές διαδικασίες εγκρίνεται και προχωράς στον υπόλοιπο "γολγοθά" όπου στέλνει μηχανικό η τράπεζα εκτιμά το ακίνητο κλπ κλπ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, 3DJIN είπε

εγω ενα στεγαστικο που εχω,πολυ μικρο ποσο (30000) η δοση μου βγαινει 159/μηνα,πολυ καλυτερα απο το να πληρωνα ενοικιο

Αυτό που δεν μας είπες είναι πόσα θα πληρώσεις μέχρι να το εξόφλησης, πέραν αυτού δεν μπορεί να τα συγκρίνεις με ενοίκιο γιατί με 30κ δεν αγοράζεις ούτε τροχόσπιτο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Αυτό που δεν μας είπες είναι πόσα θα πληρώσεις μέχρι να το εξόφλησης, πέραν αυτού δεν μπορεί να τα συγκρίνεις με ενοίκιο γιατί με 30κ δεν αγοράζεις ούτε τροχόσπιτο

δεν ξερω αν θα το εξοφλησω ,μπορει προς το τελος- στα τελευταια 12 χρονια να πουλησω και σπιτι και το υπολοιπο του δανειου μαζι πακετο και να κανω παλι το ιδιο με νεο μικρο δανειο και τα μετρητα της πωλησης.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπερα, ζευγαρι με 2 παιδια, δημοσιος υπαλληλος εγω, καταστημα η συζυγος
-σε ποια τραπεζα να απευθυνθω για στεγαστικο? δινω 400 για ενοικιο συν ποσα κοινοχρηστα, με τα ιδια περιπου δεν παιρνω στεγαστικο?
-12-14.000 με τα επιδοματα παιρνω το χρονο. η συζυγος εχει εισοδημα στο μαγαζι αλλα εμφανιζει λιγα φετος...περσι το ανοιξε...γενικα θα εχει εισοδημα 5-10.000 το χρονο, βεβαια το μαγαζι εχει και εξοδα...τωρα δεν ξερω πως θα το παρει η τραπεζα..
ελεγα για 100.000 για να μπουμε σε ψιλο νεο σπιτι...αλλιως 60.000 για 10ετιας..επαρχια τοσο ειναι
τι λετε? να περιμενω μηπως λιγα χρονια να εμφανιζει εισοδημα η γυναικα?
εχω 50% σπιτι χωριο, 1-2 χωραφια μικρα και 25% η 50 δε θυμαμαι του πατρικου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, stakis444 είπε

Καλησπερα, ζευγαρι με 2 παιδια, δημοσιος υπαλληλος εγω, καταστημα η συζυγος
-σε ποια τραπεζα να απευθυνθω για στεγαστικο? δινω 400 για ενοικιο συν ποσα κοινοχρηστα, με τα ιδια περιπου δεν παιρνω στεγαστικο?
-12-14.000 με τα επιδοματα παιρνω το χρονο. η συζυγος εχει εισοδημα στο μαγαζι αλλα εμφανιζει λιγα φετος...περσι το ανοιξε...γενικα θα εχει εισοδημα 5-10.000 το χρονο, βεβαια το μαγαζι εχει και εξοδα...τωρα δεν ξερω πως θα το παρει η τραπεζα..
ελεγα για 100.000 για να μπουμε σε ψιλο νεο σπιτι...αλλιως 60.000 για 10ετιας..επαρχια τοσο ειναι
τι λετε? να περιμενω μηπως λιγα χρονια να εμφανιζει εισοδημα η γυναικα?
εχω 50% σπιτι χωριο, 1-2 χωραφια μικρα και 25% η 50 δε θυμαμαι του πατρικου

Καταρχήν δεν βλέπω να έχεις γράψει τι ποσό έχεις στην άκρη για προκαταβολή, οπότε έχε υπόψη σου ότι καμία τράπεζα δεν χρηματοδοτεί πάνω από το 75 max 80% της εμπορικής αξίας του σπιτιού που θες να αγοράσεις.

Επίσης το τι ΘΑ εμφανίσει η γυναίκα για φέτος ως έσοδα είναι αδιάφορο, αυτό που θα ληφθεί υπόψιν αν κάνει αίτηση σήμερα είναι το εισόδημα που φαίνεται στην τελευταία φορολογική της δήλωση, δλδ τα εισοδήματα του 2018 μια και η τελευταία δήλωση που έκανε ήταν η περσινή. Αλλά και να περιμένεις δεν νομίζω να βοηθήσει και πολύ, το κατάστημα σήμερα είναι αύριο δεν είναι, σε αντίθεση με το δικό σου μισθό ως δημ. υπάλληλος.

Όσο για τη υπόλοιπη ακίνητη περιουσία αυτή ελάχιστη σημασία έχει, μια και το σημαντικό για την τράπεζα είναι η δυνατότητα να πληρώνεις απρόσκοπτα τις δόσεις σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μαγαζι λογικα θα βγαζει και παραπανω...ηδη βγαζει απλα καναμε ανακαινιση, πανε καποια χρηματα

του χρονου βεβαια πες αλλος εξοπλισμος, αλλο αυτοκινητο, το μαγαζι παντα εχει εξοδα

το ποσο στην ακρη το 20% υπαρχει ναι...

δινω 400 καθε πρωτη του μηνος ενοικιο..εδω και 15 χρονια

δε με προβληματιζει το 500-600...λογικα θα μου εγκριθει αφου παιρνω 1000-1100 το μηνα σωστα? το μισο ποσο θα ναι

ειχα μαθει οτι αν εχεις κατι σε γη στο ονομα σου σε παρακαλανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, stakis444 είπε

το μαγαζι λογικα θα βγαζει και παραπανω...ηδη βγαζει απλα καναμε ανακαινιση, πανε καποια χρηματα

του χρονου βεβαια πες αλλος εξοπλισμος, αλλο αυτοκινητο, το μαγαζι παντα εχει εξοδα

το ποσο στην ακρη το 20% υπαρχει ναι...

δινω 400 καθε πρωτη του μηνος ενοικιο..εδω και 15 χρονια

δε με προβληματιζει το 500-600...λογικα θα μου εγκριθει αφου παιρνω 1000-1100 το μηνα σωστα? το μισο ποσο θα ναι

ειχα μαθει οτι αν εχεις κατι σε γη στο ονομα σου σε παρακαλανε

Πάμε ένα ένα...

Το εισόδημα από το μαγαζί όπως έγραψα δεν είναι σίγουρο, σε αντίθεση με το μισθό του δημοσίου υπαλλήλου που πέφτει βρέξει χιονίσει, φαντάζομαι είναι κατανοητό αυτό σωστά?

Το 20-25% είναι το μίνιμουμ που θα πρέπει να έχεις στην άκρη, συν φυσικά τα όποια έξοδα για μεταβιβάσεις, φακέλους και ότι άλλο χρειαστεί. Από κει και πέρα, μεγαλύτερη προκαταβολή = μεγαλύτερες πιθανότητες έγκρισης.

Το 500-600 φαντάζομαι το υπολογίζεις σαν ποσό δόσης? Ε λογικά ΔΕΝ θα σου εγκριθεί τέτοιο δάνειο, η τράπεζα θα σκεφτεί πως 500-600€ το μήνα δεν αρκούν ώστε να ζήσει ολόκληρη οικογένεια και να μπορέσεις με τα υπόλοιπα να πληρώνεις τη δόση, και δίκιο θα έχει. Γενικά κατά κανόνα οι τράπεζες δεν δίνουν δάνειο αν η μηνιαία δόση ξεπερνά το 30% του μηνιαίου εισοδήματος σου.

Επίσης αυτό που έχεις μάθει δεν ισχύει, όπως έγραψα και παραπάνω τις τράπεζες τις ενδιαφέρει η ικανότητα να πληρώνεις απρόσκοπτα τις δόσεις σου, δεν τις ενδιαφέρει η περιουσία που έχεις στο χωριό, έχουν ήδη τιγκάρει από τέτοια ακίνητα που δεν ξέρουν τι να τα κάνουν.

Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αρα 15 χρονια που πληρωνω ενοικιο 400 και ποσα εξοδα σπιτιου, πώς καταφερνω και το κανω με ενα μισθο?

και δε μπορω τωρα να δινω πχ 450 δοση?  τι θελει να του εμφανισω ιστορικο καταθεσεων ebanking?

δεν επειγομαι για σπιτι παντως..καλο θα ηταν αλλα αν ειναι ετσι πως μου λες (και σ ευχαριστω) θα μαζεψω για 100.000 δανειο τα 20.000 και περιμενω να εμφανισει και η γυναικα εσοδα ναι?

 

γενικα το καταστημα εχει εσοδα ξανα λεω...ειδικα τα σκ...τωρα τι εμφανιζουν οι φορολογικες αλλο αυτο

 

Επεξ/σία από stakis444
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...