Προς το περιεχόμενο

Στεγαστικό δάνειο για πρώτη κατοικία


gsisr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντάξει αν εσύ βγάζεις μαύρο χρήμα άλλο αυτό. Η τράπεζα βλέπει τη φορολογική.

Κι εγώ είχα φίλο που δε μπορούσε να βγάλει πιστωτική επειδή κινούταν με μαύρο χρήμα και φαίνονται ότι βγάζει ψίχουλα. Η αλήθεια όμως ήταν άλλη. Πώς να το ξέρει όμως η τράπεζα;

13 λεπτά πριν, stakis444 είπε

 

γενικα το καταστημα εχει εσοδα ξανα λεω...ειδικα τα σκ...τωρα τι εμφανιζουν οι φορολογικες αλλο αυτο

Επίσης που το άκουσες ότι η τράπεζα παρακαλάει;

Μια ματιά να ρίξεις μόνο σε αυτό το site θα δεις ότι άλλοι παρακαλάνε τις τράπεζες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

38 λεπτά πριν, stakis444 είπε

αρα 15 χρονια που πληρωνω ενοικιο 400 και ποσα εξοδα σπιτιου, πώς καταφερνω και το κανω με ενα μισθο?

και δε μπορω τωρα να δινω πχ 450 δοση?  τι θελει να του εμφανισω ιστορικο καταθεσεων ebanking?

δεν επειγομαι για σπιτι παντως..καλο θα ηταν αλλα αν ειναι ετσι πως μου λες (και σ ευχαριστω) θα μαζεψω για 100.000 δανειο τα 20.000 και περιμενω να εμφανισει και η γυναικα εσοδα ναι?

γενικα το καταστημα εχει εσοδα ξανα λεω...ειδικα τα σκ...τωρα τι εμφανιζουν οι φορολογικες αλλο αυτο

Τα πράγματα έχουν αλλάξει από τα χρόνια της κρίσης. 

Τα χρήματα πρέπει να φαίνονται όλο και πιο καθαρά. Αν το μαγαζι αποδίδει χρήματα, πρέπει λίγο-λίγο να φαίνονται για να μπορέσετε κάποια στιγμή να κάνετε αγορές. 

Διαφορετικά, θα έρθει στην επόμενη δεκαετία η εφορία και θα σε τσιμπήσει. (να βλέπεις το μέλλον.....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχετε δικιο...πηγα και μου ειπαν 4%..για 60.000 ευρω...προκαταβολη 25-30% περιπου...13.000 εισοδημα εμφανιζω εγω...γυναικα μηδεν περισυ..οποτε περιμενω 1-2 χρονια να εμφανισει χρησεις η γυναικα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, stakis444 είπε

αρα 15 χρονια που πληρωνω ενοικιο 400 και ποσα εξοδα σπιτιου, πώς καταφερνω και το κανω με ενα μισθο?

Άλλο τα 400 ενοίκιο που πλήρωνες μέχρι τώρα, και άλλο τα 500-600 που έχεις(ή είχες) υπόψιν να πληρώνεις δόση... Επίσης ως ιδιοκτήτης θα έχεις έξοδα που δεν είχες ως ενοικιαστής, πχ οτιδήποτε έκτακτο, συν τον ΕΝΦΙΑ.

4 ώρες πριν, stakis444 είπε

και δε μπορω τωρα να δινω πχ 450 δοση?  τι θελει να του εμφανισω ιστορικο καταθεσεων ebanking?

Πριν είχες πει για 500-600 δόση, οπότε σου απάντησα ανάλογα. Πάντως το τι μπορείς είναι αδιάφορο, το θέμα είναι τι νομίζει η τράπεζα πως μπορείς.

Επίσης το ιστορικό καταθέσεων είναι αδιάφορο, οι καταθέσεις σήμερα είναι αύριο δεν είναι, πόσο μάλλον οι καταθέσεις που είχες στο παρελθόν.

4 ώρες πριν, stakis444 είπε

δεν επειγομαι για σπιτι παντως..καλο θα ηταν αλλα αν ειναι ετσι πως μου λες (και σ ευχαριστω) θα μαζεψω για 100.000 δανειο τα 20.000 και περιμενω να εμφανισει και η γυναικα εσοδα ναι?

Είχες πει πως είχες τα 20 (που δεν φτάνουν), τώρα λες ότι δεν τα έχεις, άρα τώρα ούτως ή άλλως δεν μπορείς να πάρεις δάνειο.

Όσο για το εισόδημα από το κατάστημα σου έχω απαντήσει ήδη, δεν έχει και τόσο βαρύτητα επειδή δεν είναι σταθερό.

4 ώρες πριν, stakis444 είπε

γενικα το καταστημα εχει εσοδα ξανα λεω...ειδικα τα σκ...τωρα τι εμφανιζουν οι φορολογικες αλλο αυτο

Άντε πες ότι εγώ σε πιστεύω, η τράπεζα θα σε πιστέψει? :)

1 ώρα πριν, stakis444 είπε

εχετε δικιο...πηγα και μου ειπαν 4%..για 60.000 ευρω...προκαταβολη 25-30% περιπου...13.000 εισοδημα εμφανιζω εγω...γυναικα μηδεν περισυ..οποτε περιμενω 1-2 χρονια να εμφανισει χρησεις η γυναικα

Τώρα το είδα αυτό.

Η δόση σου είπαν πόσο θα έβγαινε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

334 ευρω για 30 χρονια ...ζητησα 70.000 ευρω...μου λεει θα βγει συνολο ξερω γω 128.000 ευρω

με 20.000 περιπου προκαταβολη

παμε καλα?

 

4% επιτοκιο σταθερο

Επεξ/σία από stakis444
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, stakis444 είπε

334 ευρω για 30 χρονια ...ζητησα 70.000 ευρω...μου λεει θα βγει συνολο ξερω γω 128.000 ευρω

παμε καλα?

4% επιτοκιο σταθερο

Εσύ πόσους τόκους περίμενες να ζητούσαν για δάνειο 70.000€ και αποπληρωμή σε 30 χρόνια?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αντίδραση σου πάντως έδειξε ότι σου φάνηκαν εξωφρενικοί οι τόκοι που σου ζήτησαν, άρα κάτι είχες σκεφτεί, κάτι είχες στο μυαλό σου, έστω και αόριστο.

Πάντως εντελώς μπακαλίστικα με 50% μεγαλύτερη δόση θα ξοφλήσεις σε 15 αντί για 30 χρόνια, και οι τόκοι θα είναι περίπου οι μισοί.

Α και κάτι άλλο, είναι απίθανο να βρήκες σταθερό επιτόκιο για 30 χρόνια, σταθερό θα είναι το πολύ για τα 5 πρώτα χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, stakis444 είπε

334 ευρω για 30 χρονια ...ζητησα 70.000 ευρω...μου λεει θα βγει συνολο ξερω γω 128.000 ευρω

με 20.000 περιπου προκαταβολη

παμε καλα?

4% επιτοκιο σταθερο

Εδώ βρίσκεις λογικό το να βγάζεις 24κ και να παίρνεις επιδόματα, λες να μην υπάρχουν εξυπνότεροι; 

"12-14.000 με τα επιδοματα παιρνω το χρονο. η συζυγος εχει εισοδημα στο μαγαζι αλλα εμφανιζει λιγα φετος...περσι το ανοιξε...γενικα θα εχει εισοδημα 5-10.000 το χρονο, βεβαια το μαγαζι εχει και εξοδα...τωρα δεν ξερω πως θα το παρει η τραπεζα.."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιδοματα επαιρνα εως τωρα που ειχα ΕΝΑ μισθο...ΦΕΤΟΣ λεω ανοιξε το μαγαζι η γυναικα...θα δουμε...με τη μια εκανε ανακαινιση πηρε νεα πραγματα και εφυγε πολυ χρημα εκει..προφανως και θα εμφανισει ισοζυγιο με ελαχιστα εσοδα ...ΜΑΛΛΟΝ...ποτε δεν ξερεις

σκεφτηκα το εξης...οτι το χρημα θα εχει αλλη αξια στο μελλον

τα 128.000 δε θα εχουν την ιδια αξια σε 20-30 χρονια δλδ...ετσι δεν ειναι?

 

επαρχια παντως ολοι μου λενε προχωρα για 1000/τμ

ενω ηρακλειο πχ αθηνα μπορει να χει 3000/τμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, stakis444 είπε

επιδοματα επαιρνα εως τωρα που ειχα ΕΝΑ μισθο...ΦΕΤΟΣ λεω ανοιξε το μαγαζι η γυναικα...θα δουμε...με τη μια εκανε ανακαινιση πηρε νεα πραγματα και εφυγε πολυ χρημα εκει..προφανως και θα εμφανισει ισοζυγιο με ελαχιστα εσοδα ...ΜΑΛΛΟΝ...ποτε δεν ξερεις

σκεφτηκα το εξης...οτι το χρημα θα εχει αλλη αξια στο μελλον

τα 128.000 δε θα εχουν την ιδια αξια σε 20-30 χρονια δλδ...ετσι δεν ειναι?

επαρχια παντως ολοι μου λενε προχωρα για 1000/τμ

ενω ηρακλειο πχ αθηνα μπορει να χει 3000/τμ

Την απόφαση - όταν χρειαστεί - να τη πάρεις με βάση το τι σε συμφέρει (εννοείται αφού τα βάλεις όλα κάτω), και όχι με το τι σου λένε οι άλλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/2/2020 στις 3:02 ΜΜ, Joshua21 είπε

Η αντίδραση σου πάντως έδειξε ότι σου φάνηκαν εξωφρενικοί οι τόκοι που σου ζήτησαν, άρα κάτι είχες σκεφτεί, κάτι είχες στο μυαλό σου, έστω και αόριστο.

Πάντως εντελώς μπακαλίστικα με 50% μεγαλύτερη δόση θα ξοφλήσεις σε 15 αντί για 30 χρόνια, και οι τόκοι θα είναι περίπου οι μισοί.

Α και κάτι άλλο, είναι απίθανο να βρήκες σταθερό επιτόκιο για 30 χρόνια, σταθερό θα είναι το πολύ για τα 5 πρώτα χρόνια.

Έχουν βγάλει σταθερά επιτόκια για 30 χρόνια και χωρίς πέναλτι πρόωρης αποπληρωμής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, mihanikos1 είπε

Έχουν βγάλει σταθερά επιτόκια για 30 χρόνια και χωρίς πέναλτι πρόωρης αποπληρωμής. 

Link?

Ρωτάω γιατί μετά από ψάξιμο στα site των 4 τραπεζών δεν βρήκα κάτι τέτοιο, το ανώτερο που βρήκα με σταθερό ήταν έως 5 χρόνια, και τα υπόλοιπα 25 με κυμαινόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, mihanikos1 είπε

Έχουν βγάλει σταθερά επιτόκια για 30 χρόνια και χωρίς πέναλτι πρόωρης αποπληρωμής. 

Ποσο ειναι τα κυμαινομενα επιτόκια των στεγαστικών αυτη τη στιγμη?

Σταθερο επιτοκιο 4% για 30 χρονια είναι αυτοκτονια για τον δανειζομενο.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Link?

Ρωτάω γιατί μετά από ψάξιμο στα site των 4 τραπεζών δεν βρήκα κάτι τέτοιο, το ανώτερο που βρήκα με σταθερό ήταν έως 5 χρόνια, και τα υπόλοιπα 25 με κυμαινόμενο.

https://www.eurobank.gr/el/retail/proionta-upiresies/proionta/daneia/stegastika/stegastiko-daneio

Αν διαβάσεις τους όρους λέει σταθερό από 5 έως 30 χρόνια. 

9 ώρες πριν, rus είπε

Ποσο ειναι τα κυμαινομενα επιτόκια των στεγαστικών αυτη τη στιγμη?

Σταθερο επιτοκιο 4% για 30 χρονια είναι αυτοκτονια για τον δανειζομενο.

Τα κυμαινομενα δεν συμφέρουν, είναι υψηλά. Τουλάχιστον με το σταθερό έχεις ένα μπουσουλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...