Προς το περιεχόμενο

Στεγαστικό δάνειο για πρώτη κατοικία


gsisr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, jenny30 είπε

Καλησπερα επειδη βρισκομαι στο ιδιο ακρβως σταδιο δηλαδη εγινε ο νομικος αι ο τεχνικος  ελεγχος μας πηρε τηλ ο μηχανικος  και ολα ειπε το σπιτι ειναι πενα θα γραψει εκθεση για να την δωσει στην τραπεζα... εχουν περασει δυο εβδομαδες αλλα τιποτα.... μηπως ξερεις γιατι καθυστερουν τοσο? αυριο θα παρω τηλεφωνο

Εγω το καλοκαιρι που μας περασε μολις ολοκληρωθηκε ο τεχνικος ελεγχος μετα απο 2-3 μερες ηξερα προφορικα τημ εκτιμιση και μετα απο αλλες 2-3 μερες την ειχα και γραπτα!

Εχει αργησει πολυ σε σενα νομιζω!Βεβαια εγω ειχα παει μεσα απο μια εταιρεια οπως ειχα γραψει που ειναι μεσιτης των τραπεζων και τα τρεχει πιο γρηγορα τα διαδικαστικα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, georgioskio είπε

Εγω το καλοκαιρι που μας περασε μολις ολοκληρωθηκε ο τεχνικος ελεγχος μετα απο 2-3 μερες ηξερα προφορικα τημ εκτιμιση και μετα απο αλλες 2-3 μερες την ειχα και γραπτα!

Εχει αργησει πολυ σε σενα νομιζω!Βεβαια εγω ειχα παει μεσα απο μια εταιρεια οπως ειχα γραψει που ειναι μεσιτης των τραπεζων και τα τρεχει πιο γρηγορα τα διαδικαστικα…

Το εκτιμούν παραπάνω η μπα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, jenny30 είπε

Το εκτιμούν παραπάνω η μπα;

Αναλογα την αξια του σπιτιου και το ποσο το πουλαει ο ιδιοκτητης-κατασκευαστης!

Εμενα για σπιτι που το αγορασα 128.000 € , το εκτιμησαν 165.000 € και πηρα ολο το ποσο σε δανειο!

Και ηταν ο μονος τροπος να πρω απιτι γιατι δεν ειχα περα απο τα διαδικαστικα να δωσω αλλα χρηματα…

Οποτε η απαντηση ειναι ναι υο εκτιμουν παραπανω αλλα αναλογα την περιπτωση και αναλογα το ποσο αξιζει πραγματικα το σπιτι και ποσο το πουλανε!

Επεξ/σία από georgioskio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, georgioskio είπε

Αναλογα την αξια του σπιτιου και το ποσο το πουλαει ο ιδιοκτητης-κατασκευαστης!

Εμενα για σπιτι που το αγορασα 128.000 € , το εκτιμησαν 165.000 € και πηρα ολο το ποσο σε δανειο!

Και ηταν ο μονος τροπος να πρω απιτι γιατι δεν ειχα περα απο τα διαδικαστικα να δωσω αλλα χρηματα…

 

με εγγυητη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, georgioskio είπε

Εμενα για σπιτι που το αγορασα 128.000 € , το εκτιμησαν 165.000 € και πηρα ολο το ποσο σε δανειο!

Λέγοντας όλο το ποσό εννοείς ότι πήρες 165.000 ή 128? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Προφανώς τα 128 πήρε...

θα ήταν ωραία όμως να έπαιρνε τα 165, να έδινε τα 128 για το σπίτι και με τα 37 χιλιάρικα από τα ρέστα να έκανε κανένα μερεμέτι ανακαίνισης , αυτοκινητάκι, τηλεόραση 60άρα κλπ κλπ 😂

Επεξ/σία από Nabuko
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

με εγγυητη?

Στην ουσια με τη γυναικα μου μαζι και κοινο εισοδημα…

Γενικα να ξερετε οτι οι τραπεζες σου δινουν μεχρι τοσα ωστε η δοση σου να βγαινει μαξ το 40% του μηναιου εισοδηματος ενος ατομου εαν ειναι μονος του ή της οικογενειας του εαν ειναι παντρεμενος!

10 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Λέγοντας όλο το ποσό εννοείς ότι πήρες 165.000 ή 128? 

 

9 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Προφανώς τα 128 πήρε...

Τα 128.000 € πηρα γιατι τοσο πουλουσε ο κατασκευαστης τ σπιτι!Δεν μου χρειαζονταν τα 165.000….

Βεβαια επρεπε να μου εκτιμησουν το απιτι 165 για να καταφερω να παρω τα 128!

 

5 λεπτά πριν, Nabuko είπε

θα ήταν ωραία όμως να έπαιρνε τα 165, να έδινε τα 128 για το σπίτι και με τα 37 χιλιάρικα από τα ρέστα να έκανε κανένα μερεμέτι ανακαίνισης , αυτοκινητάκι, τηλεόραση 60άρα κλπ κλπ 😂

Δεν εχει νοημα αυτο που λες γτ θα τα χρυσοπληρωνα σε τοκους!!!Και τα εξτρα θε μου εβγαιναν απο τη μυτη!! Χαχαχαχαχα

Επεξ/σία από georgioskio
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, georgioskio είπε

Βεβαια επρεπε να μου εκτιμησουν το απιτι 165 για να καταφερω να παρω τα 128!

ναι σωστά, το ξέχασα αυτό. Πλέον οι τράπεζες σου δίνουν μέχρι το 80% της αξίας και όχι όλο, σωστά? Γι' αυτό πρέπει να εκτιμηθεί παραπάνω το σπίτι. Γι' αυτό ένα μικρό δωράκι στον εκτιμητή βοηθάει πάντα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Nabuko είπε

ναι σωστά, το ξέχασα αυτό. Πλέον οι τράπεζες σου δίνουν μέχρι το 80% της αξίας και όχι όλο, σωστά? Γι' αυτό πρέπει να εκτιμηθεί παραπάνω το σπίτι. Γι' αυτό ένα μικρό δωράκι στον εκτιμητή βοηθάει πάντα

Σωστος! ΤΟ 80% της εκτίμησης παιρνεις…Αναλογα το εισοδημα μπορει να σου δωσουν το 75 και οχι το 80%!Ετσι ειναι αν και δωρακια μου ειπαν οτι εχουν κοπει!

Εγω δεν εδωσα τιποτα…Βεβαια με τον τροπο του ο εκτιμητης ελεγε δωσε οτι θελεις αν θελεις…Αλλα οχι οτι το απαιτουν οπως παλια!

Επεξ/σία από georgioskio
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Nabuko είπε

Είδα κι αυτό, δεν ξέρω αν ενδιαφέρει κάποιον

https://www.kathimerini.gr/economy/561370012/pros-polisi-chiliades-kokkina-akinita-axias-eos-100-000-eyro/

Θα βγάλουν την σαβούρα δηλαδή...

Πάμε παρακάτω

Εμένα τρομερή εντύπωση μου έκανε το παρακάτω:

Αναφορά σε κείμενο

Βλέπουμε ότι τελικά οι συναλλαγές που προχωρούν γίνονται σε επίπεδα 30%-35% χαμηλότερα των αρχικά ζητούμενων τιμών στις αγγελίες

@kirileman έχεις εσύ τέτοια εικόνα ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AristidisZ είπε

Εμένα τρομερή εντύπωση μου έκανε το παρακάτω:

Αναφορά σε κείμενο

Βλέπουμε ότι τελικά οι συναλλαγές που προχωρούν γίνονται σε επίπεδα 30%-35% χαμηλότερα των αρχικά ζητούμενων τιμών στις αγγελίες

Πάντα έτσι γινόταν, δεν είναι νέα μόδα αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Πάντα έτσι γινόταν, δεν είναι νέα μόδα αυτό.

Μιλάς από προσωπική εμπειρία ;

Εχω κάνει προσφορές με 20% και μου αρνήθηκαν, όχι 30 και 35%
 

Και μιλαω για ποσά άνω των 150 χιλιάδων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AristidisZ είπε

Μιλάς από προσωπική εμπειρία ;

Εχω κάνει προσφορές με 20% και μου αρνήθηκαν, όχι 30 και 35%
 

Και μιλαω για ποσά άνω των 150 χιλιάδων 

Περιμένεις πχ να περάσει άλλο 1 εξημηνο και ξανακάνεις προσφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...