Προς το περιεχόμενο

Στεγαστικό δάνειο για πρώτη κατοικία


gsisr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Περιμένεις πχ να περάσει άλλο 1 εξημηνο και ξανακάνεις προσφορα.

Ξαναπήρα τηλ πρόσφατα πλάκα πλάκα 

το έδωσε για νοίκι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, AristidisZ είπε

Μιλάς από προσωπική εμπειρία ;

Εχω κάνει προσφορές με 20% και μου αρνήθηκαν, όχι 30 και 35%
 

Και μιλαω για ποσά άνω των 150 χιλιάδων 

Δεν μου λέει κάτι αυτό από μόνο του, θα μου έλεγε μόνο αν έγραφες το εάν και κατά πόσο η ζητούμενη τιμή είχε διαφορά από την εμπορική αξία, και επίσης δεν είδα το άρθρο να λέει κάπου για συγκεκριμένες αξίες.

Εμένα προσωπικά πάντως μου έχουν αρνηθεί προσφορά που ήταν 2,5% κάτω, ενώ έχουν δεχτεί προσφορά 50% κάτω από τη ζητούμενη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Δεν μου λέει κάτι αυτό από μόνο του, θα μου έλεγε μόνο αν έγραφες το εάν και κατά πόσο η ζητούμενη τιμή είχε διαφορά από την εμπορική αξία, και επίσης δεν είδα το άρθρο να λέει κάπου για συγκεκριμένες αξίες.

Εμένα προσωπικά πάντως μου έχουν αρνηθεί προσφορά που ήταν 2,5% κάτω, ενώ έχουν δεχτεί προσφορά 50% κάτω από τη ζητούμενη.

 

Δεν υπάρχει η έννοια της εμπορικής αξίας όταν δεν γίνονται αγοραπωλησίες νομίζω το έχουμε συζητήσει αρκετές φορές αυτό 

Απο εκεί κει πέρα, θα σου πω ότι η ιδιοκτήτρια είχε πουλήσει σπίτι 78 μέτρα στον 5ο αρχές του 2016 90 χιλιάρικα και το 2019 ζήταγε για 110 μέτρα στον 5ο 185 και για 160 μέτρα στον 6ο 250 χιλιάρικα (ίδια πολυκατοικία)

Προσεφερα 150 και 200 αντίστοιχα και είπε όχι 

Την πηρα πρόσφατα να την ρωτήσω και μου είπε ότι τελικά τα νοίκιασε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Ξαναπήρα τηλ πρόσφατα πλάκα πλάκα 

το έδωσε για νοίκι 

Αν δεν βρεθεί η τιμή που 'θελει' αλλά από την άλλη το ενοίκιο είναι καλό, το ενοικίασε και θα περιμένει στο μέλλον μια ευκαιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Αν δεν βρεθεί η τιμή που 'θελει' αλλά από την άλλη το ενοίκιο είναι καλό, το ενοικίασε και θα περιμένει στο μέλλον μια ευκαιρία.

Έτσι ακριβώς 

Ειναι προφανές ότι η συγκεκριμένη δεν έχει ανάγκη εξάλλου, άμα έχει μισή πολυκατοικία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Δεν υπάρχει η έννοια της εμπορικής αξίας όταν δεν γίνονται αγοραπωλησίες νομίζω το έχουμε συζητήσει αρκετές φορές αυτό 

Μα δεν σταμάτησαν ποτέ να γίνονται αγοραπωλησίες... ή μήπως πιστεύεις το αντίθετο?

4 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Απο εκεί κει πέρα, θα σου πω ότι η ιδιοκτήτρια είχε πουλήσει σπίτι 78 μέτρα στον 5ο αρχές του 2016 90 χιλιάρικα και το 2019 ζήταγε για 110 μέτρα στον 5ο 185 και για 160 μέτρα στον 6ο 250 χιλιάρικα (ίδια πολυκατοικία)

Προσεφερα 150 και 200 αντίστοιχα και είπε όχι 

Την πηρα πρόσφατα να την ρωτήσω και μου είπε ότι τελικά τα νοίκιασε 

Πρώτα από όλα καμία σχέση αυτά που έπιανε ένα ακίνητο το 2015-2016 με αυτά που έπιανε το 2019 ή αυτά που πιάνει τώρα, τις τιμές που μπορούσες να πετύχεις τότε δεν τις πετυχαίνεις σήμερα με τίποτα.

Επίσης δεν μπορείς να ξέρεις τι ανάγκες είχε όταν πούλησε το πρώτο, και τι ανάγκες είχε το 2019 ή τώρα που τα νοίκιασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους!

Και εμενα η εμπειρια μου ειδικά από ιδιώτες μου λεει αυτο…

Ζηταν υπερβολικα ποσα για τα σπιτια που πουλανε και μαλιστα δεν πεφτουν με τιποτα οι περισσοτεροι…

Και το ακομα πιο κουφο ειναι οτι τα εχουν εκει στις αγγελιες με αυτες τις υπερβολικες τιμες για παρα πολυ καιρο…

Που σημαινει οτι οι περισσοτεροι που πουλανε δεν εχουν και πολυ αναγκη!Δεν εξηγείται αλλιως!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Εμένα τρομερή εντύπωση μου έκανε το παρακάτω:

@kirileman έχεις εσύ τέτοια εικόνα ;

Όχι τόσο πολύ. Στις εκτιμήσεις, ο συντελεστής αναγωγής λόγω ζητούμενης τιμής είναι 10 με 20% κατά Μ.Ο. Τα 30 και 35% δεν υπάρχουν και αν υπάρχουν, δεν είναι ο κανόνας. Από όλα τα συμβόλαια που έχω κάνει, δεν νομίζω ότι μπορώ να βρω διαφορά πάνω από 25%. Ο Μ.Ο. πρέπει να είναι κοντά στο 15%. Μπορώ να τον βγάλω, αλλά τώρα διακοπάρω στο εξοχικό. 😛

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Βλέπουμε ότι τελικά οι συναλλαγές που προχωρούν γίνονται σε επίπεδα 30%-35% χαμηλότερα των αρχικά ζητούμενων τιμών στις αγγελίες

 

1 ώρα πριν, AristidisZ είπε

Εχω κάνει προσφορές με 20% και μου αρνήθηκαν, όχι 30 και 35%
 

Γράφει και αυτό

«διαπιστώνουμε ότι οι μεμονωμένοι πωλητές ζητούν 15%-20% περισσότερα από την πραγματική τιμή του ακινήτου τους, ώστε να μπορούν να διαπραγματευτούν την τιμή με την οποία είναι τελικά πρόθυμοι να πωλήσουν. Το αποτέλεσμα όμως είναι να αποθαρρύνεται ο υποψήφιος αγοραστής και τα ακίνητα να μένουν απούλητα για μήνες ή και χρόνια» 

Το οποίο σημαίνει ότι το 30 και 35% κάτω είναι με βάση την φουσκωμένη τιμή κατά 15-20% που ζητάει ο πωλητής. Άρα στην πραγματικότητα σου πουλάει με ένα 10% κάτω απ' ότι θα ζήταγε στην πραγματικότητα. Δηλαδή αν ο άλλος θέλει να πουλήσει το σπίτι του στα 100 χιλιάρικα το βάζει 120 γιατί ξέρει ότι θα δεχθεί παζάρι και τελικά το δίνει 90, μπακαλίστικα.

Αναφέρομαι σε ανθρώπους που θέλουν να πουλήσουν πραγματικά και όχι σε χασομέρηδες που ψάχνουν κορόιδα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/5/2021 στις 12:15 ΜΜ, Nabuko είπε

 

Γράφει και αυτό

«διαπιστώνουμε ότι οι μεμονωμένοι πωλητές ζητούν 15%-20% περισσότερα από την πραγματική τιμή του ακινήτου τους, ώστε να μπορούν να διαπραγματευτούν την τιμή με την οποία είναι τελικά πρόθυμοι να πωλήσουν. Το αποτέλεσμα όμως είναι να αποθαρρύνεται ο υποψήφιος αγοραστής και τα ακίνητα να μένουν απούλητα για μήνες ή και χρόνια» 

Το οποίο σημαίνει ότι το 30 και 35% κάτω είναι με βάση την φουσκωμένη τιμή κατά 15-20% που ζητάει ο πωλητής. Άρα στην πραγματικότητα σου πουλάει με ένα 10% κάτω απ' ότι θα ζήταγε στην πραγματικότητα. Δηλαδή αν ο άλλος θέλει να πουλήσει το σπίτι του στα 100 χιλιάρικα το βάζει 120 γιατί ξέρει ότι θα δεχθεί παζάρι και τελικά το δίνει 90, μπακαλίστικα.

Αναφέρομαι σε ανθρώπους που θέλουν να πουλήσουν πραγματικά και όχι σε χασομέρηδες που ψάχνουν κορόιδα 

Δεν συμφωνώ με αυτό. Το άρθρο λέει:

Βλέπουμε ότι τελικά οι συναλλαγές που προχωρούν γίνονται σε επίπεδα 30%-35% χαμηλότερα των αρχικά ζητούμενων τιμών στις αγγελίες.

Εδώ μας λέει ότι η αρχική ζητούμενη τιμή είναι 30-35% πάνω από την τιμή πώλησης, αλλά (προφανώς εννοεί ότι) μετά από λίγο καιρό απραξίας, η ζητούμενη τιμή πέφτει σε πιο λογικά επίπεδα, συνήθως σε μια τιμή 15-20% πάνω από την τιμή κλεισίματος, και τότε είναι που πουλιέται. Για να χρησιμοποιήσω το παράδειγμά σου, θέλει 100χιλ, το βάζει 130χιλ, δεν χτυπάει το τηλέφωνο, το κατεβάζει στα 120 χιλ -τότε είναι που το ακίνητο αρχίζει να έχει επισκεψιμότητα- και τελικά το κλείνει στα 100. Είναι κάτι που συμβαίνει συχνά.

*Καλά, για τις τιμές της Pr..... και πολλών άλλων online ή hybrid μεσιτικών, τι να πω; Να πω μόνο ότι αυτοί πληρώνονται με 2 τρόπους: α) την κλασσική μεσιτική αμοιβή όταν πουληθεί το ακίνητο ή β) αμοιβή διαφήμισης, είτε άπαξ, είτε μήνα-μήνα. Οπότε στη 2η περίπτωση, και 500% πάνω να ζητάνε, ποσώς τους ενδιαφέρει. Ο πωλητής χαίρεται βλέποντας την υψηλή τιμή στις αγγελίες και το γραφείο χαίρεται που ρέει χρήμα από τα κορόιδα τους πελάτες του. Τις τιμές που ζητάνε τις έχω τσεκάρει, μιλάμε για φαρσοκωμωδία. 6.500 ευρώ/τμ ανακαινισμένο ισόγειο στο κέντρο της Γλυφάδας... κατασκευής του 1978! (άρα τα νεόδμητα εκεί πρέπει να κοστίζουν 12.000 ευρώ/τμ)... 1.400 ευρώ/τμ σάπιο (μόνο οι κολώνες θα μείνουν στην ανακαίνιση) διαμέρισμα 1ου ορόφου στην Αγία Βαρβάρα στο Παλαιό Φάληρο (το πιο φθηνό σημείο του δήμου), κατασκευής του 1970. Αλλά στις δηλώσεις τους μια χαρά τα λένε.

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, kirileman είπε

Εδώ μας λέει ότι η αρχική ζητούμενη τιμή είναι 30-35% πάνω από την τιμή πώλησης, αλλά (προφανώς εννοεί ότι) μετά από λίγο καιρό απραξίας, η ζητούμενη τιμή πέφτει σε πιο λογικά επίπεδα, συνήθως σε μια τιμή 15-20% πάνω από την τιμή κλεισίματος, και τότε είναι που πουλιέται. Για να χρησιμοποιήσω το παράδειγμά σου, θέλει 100χιλ, το βάζει 130χιλ, δεν χτυπάει το τηλέφωνο, το κατεβάζει στα 120 χιλ -τότε είναι που το ακίνητο αρχίζει να έχει επισκεψιμότητα- και τελικά το κλείνει στα 100. Είναι κάτι που συμβαίνει συχνά.

αφού λέει ότι

11 λεπτά πριν, kirileman είπε

διαπιστώνουμε ότι οι μεμονωμένοι πωλητές ζητούν 15%-20% περισσότερα από την πραγματική τιμή του ακινήτου τους

Αν η πραγματική τιμή είναι 100.000 τότε ζητάνε στην αγγελία 115 -120.000 γιατί ξέρουν ότι θα πέσει παζάρι, όπως το γράφει κιόλας μέσα στο άρθρο. 

Και μετά γράφει "Βλέπουμε ότι τελικά οι συναλλαγές που προχωρούν γίνονται σε επίπεδα 30%-35% χαμηλότερα των αρχικά ζητούμενων τιμών στις αγγελίες"

Άρα αφού η αρχική ζητούμενη τιμή στις αγγελίες (και όχι η πραγματική τιμή του ακινήτου) είναι 115-120.000 τότε τα 30-35% μείωση είναι πάνω στα 120.000. 

Κάνω λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Nabuko είπε

αφού λέει ότι

Αν η πραγματική τιμή είναι 100.000 τότε ζητάνε στην αγγελία 115 -120.000 γιατί ξέρουν ότι θα πέσει παζάρι, όπως το γράφει κιόλας μέσα στο άρθρο. 

Και μετά γράφει "Βλέπουμε ότι τελικά οι συναλλαγές που προχωρούν γίνονται σε επίπεδα 30%-35% χαμηλότερα των αρχικά ζητούμενων τιμών στις αγγελίες"

Άρα αφού η αρχική ζητούμενη τιμή στις αγγελίες (και όχι η πραγματική τιμή του ακινήτου) είναι 115-120.000 τότε τα 30-35% μείωση είναι πάνω στα 120.000. 

Κάνω λάθος?

Τα παραπάνω τα λένε 2 διαφορετικοί άνθρωποι, όχι ο ίδιος. Ο ένας λέει ότι τα ακίνητα πωλούνται 15-20% από τη ζητούμενη τιμή και ο άλλος λέει ότι πωλούνται 30-35% κάτω από την αρχική ζητούμενη τιμή. Είναι 2 διαφορετικά πράγματα που μπορούν να ισχύουν ταυτόχρονα. Και αυτό γιατί, τα προς πώληση ακίνητα περνούν από διάφορες φάσεις. Ορισμένοι ιδιοκτήτες δοκιμάζουν αρχικά την τύχη τους σε πολύ ψηλές τιμές (30-35% πάνω) και στη συνέχεια τις ρίχνουν (15-20% πάνω) για να πουλήσουν τελικά εκεί που πρέπει. Η τιμή κλεισίματος σε σχέση με την αρχική ζητούμενη μπορεί να είναι 30-35% κάτω. Σε σχέση με την τελευταία ζητούμενη τιμή μπορεί να είναι 15-20% κάτω. Την πρώτη δεν τη λαμβάνω καν υπόψιν.

Επεξ/σία από kirileman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/5/2021 στις 11:18 ΠΜ, Joshua21 είπε

Μα δεν σταμάτησαν ποτέ να γίνονται αγοραπωλησίες... ή μήπως πιστεύεις το αντίθετο?

Στις 22/5/2021 στις 11:01 ΠΜ, AristidisZ είπε

Tην έχουμε ξανακάνει τη συζήτηση, πάμε άλλη μία φορά 

Δήμος Δραπατσώνας, 10 αγοραπωλησίες ακινήτων τα τελευταία 4 χρόνια για ακίνητα άνω των 80 τ.μ. και ηλικίας έως 25 ετών

image.png.1386a8cabae79c3d576ecb501c96bb1f.png

Μέση τιμή ανά τ.μ. με βάση το ανωτέρω:

660 € /τ.μ. 

Εν τω μεταξύ, μίλαγα με τράπεζα, λέω ρε παιδιά, πως θα αξιολογήσετε π.χ. ένα ακίνητο αν σας το φέρω ; 

Και μου λέει, μα έχουμε πρόσβαση στα συμβόλαια αγοραπωλησιών μέσω της ΑΑΔΕ

ΟΜG & 3 lol που λέγανε και οι παλιοί 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Tην έχουμε ξανακάνει τη συζήτηση, πάμε άλλη μία φορά 

Δήμος Δραπατσώνας, 10 αγοραπωλησίες ακινήτων τα τελευταία 4 χρόνια για ακίνητα άνω των 80 τ.μ. και ηλικίας έως 25 ετών

image.png.1386a8cabae79c3d576ecb501c96bb1f.png

Μέση τιμή ανά τ.μ. με βάση το ανωτέρω:

660 € /τ.μ. 

Εν τω μεταξύ, μίλαγα με τράπεζα, λέω ρε παιδιά, πως θα αξιολογήσετε π.χ. ένα ακίνητο αν σας το φέρω ; 

Και μου λέει, μα έχουμε πρόσβαση στα συμβόλαια αγοραπωλησιών μέσω της ΑΑΔΕ

ΟΜG & 3 lol που λέγανε και οι παλιοί 

 

 

Καλά, γελάνε και τα συρραπτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Tην έχουμε ξανακάνει τη συζήτηση, πάμε άλλη μία φορά 

Δήμος Δραπατσώνας, 10 αγοραπωλησίες ακινήτων τα τελευταία 4 χρόνια για ακίνητα άνω των 80 τ.μ. και ηλικίας έως 25 ετών

image.png.1386a8cabae79c3d576ecb501c96bb1f.png

Μέση τιμή ανά τ.μ. με βάση το ανωτέρω:

660 € /τ.μ. 

Εν τω μεταξύ, μίλαγα με τράπεζα, λέω ρε παιδιά, πως θα αξιολογήσετε π.χ. ένα ακίνητο αν σας το φέρω ; 

Και μου λέει, μα έχουμε πρόσβαση στα συμβόλαια αγοραπωλησιών μέσω της ΑΑΔΕ

ΟΜG & 3 lol που λέγανε και οι παλιοί 

 

 

Και μετά απορούμε με τις εκτιμήσεις που κάνουν. Ούτε στο δημόσιο τέτοια ηλιθιότητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...