Προς το περιεχόμενο

Στεγαστικό δάνειο για πρώτη κατοικία


gsisr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/7/2021 στις 10:08 ΠΜ, georgioskio είπε

Καθώς διάβαζα τα μηνύματα και για να βοηθήσω υποψήφιους αγοραστές αυτό με το 20% κατάθεση για να πάρεις το υπόλοιπο 80% δεν ισχύει!

Εαν ο εκτιμητής σου εκτιμήσει για διάφορους λόγους το ακίνητο 20% πάνω η τράπεζα σου δίνει το 80% το οποίο με επιταγή δίνεις εσύ στον πωλητή και ΤΕΛΟΣ!Το σπίτι ειναι δικό σου!

Εμένα το ακίνητο το εκτίμησαν 165.000 €.Ο πωλητής ήθελε 130.000 €.Μου έβγαλε η τράπεζα τα 130.000 € τα οποία με επιταγή έδωσα στον πωλητή!Απο εκεί και πέρα τελειώνει η διαδικασία δανείου και μπαίνεις στο σπίτι πληρώνοντας τις δόσεις!

Μάλλον έχεις αρκετά καλό ετήσιο εισόδημα στο δημόσιο για να σου το έγκρινε.

Τα 130.000€ για πόσα χρόνια τα έβαλες δάνειο και ποιό θα είναι το συνολικό ποσό των τόκων;

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Μάλλον έχεις αρκετά καλό ετήσιο εισόδημα στο δημόσιο για να σου το έγκρινε.

Τα 130.000€ για πόσα χρόνια τα έβαλες δάνειο και ποιό θα είναι το συνολικό ποσό των τόκων;

Για να σου εγκριθει ενα δάνειο το σκεπτικό είναι το εξής:

Πρέπει η μηνιαία δόση σου να είναι max το 40% του μηνιαίου μισθού σου(οικογενειακού εννοείται!)Εμένα είναι πιο κάτω…Και δεν είμαι από τους καλοπληρωμένους δημόσιους υπαλλήλους αλλά μην σου πω είμαι στους χαμηλόμισθους…Βέβαια μετράει και το εισόδημα της γυναίκας που ούτε και αυτό είναι υψηλό….


Για 130.000 μαζί με τους τόκους θα πληρώσω 210.000 κοντά στα 30 χρόνια αποπληρωμή.

Το θέμα είναι οτι με 550 ευρώ δόση σπίτι αντίστοιχο για ενοίκιο δεν έβρισκα!Και αυτό είναι δικό μου και δεν μπορεί να με βγάλει κανείς…(με το σκεπτικό ότι θα πληρώνω τα 550…)Δυστυχώς τα ενοίκια για καινούργια σπίτια με ότι αυτό συνεπάγεται(θερμομόνωση ,πάρκινγκ,αποθήκη,ατομικό φυσικό αέριο,3 άρι σπίτι) ξεκινούν από τα 600 ευρω!

ΥΓ:Ο κάθε ένας κάνει τις επιλογές του με τα δικά του κριτήρια και την δική του τσέπη!Δεν υπάρχει σωστή και λάθος επιλογή!Όλες είναι σωστές και όλες λάθος ανάλογα το άτομο…Απλά καλό είναι να μην παραπληροφορούμε τον κόσμο και να τον ενημερώνουμε για ότι πραγματικά ισχύει με βάσει δικά μας βιώματα και τραπεζικές διαδικασίες που τις ζήσαμε(εκτός αν κάποιος είναι τραπεζικός μέσα στο σύστημα) και όχι γιατί μας είπε κάποιος κάτι ή ακούσαμε κάτι…Από εκεί και πέρα ας κάνει ο καθένας την επιλογή του!

 

Επεξ/σία από georgioskio
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, georgioskio είπε

Για να σου εγκριθει ενα δάνειο το σκεπτικό είναι το εξής:

Πρέπει η μηνιαία δόση σου να είναι max το 40% του μηνιαίου μισθού σου(οικογενειακού εννοείται!)Εμένα είναι πιο κάτω…Και δεν είμαι από τους καλοπληρωμένους δημόσιους υπαλλήλους αλλά μην σου πω είμαι στους χαμηλόμισθους…Βέβαια μετράει και το εισόδημα της γυναίκας που ούτε και αυτό είναι υψηλό….


Για 130.000 μαζί με τους τόκους θα πληρώσω 210.000 κοντά στα 30 χρόνια αποπληρωμή.

Το θέμα είναι οτι με 550 ευρώ δόση σπίτι αντίστοιχο για ενοίκιο δεν έβρισκα!Και αυτό είναι δικό μου και δεν μπορεί να με βγάλει κανείς…(με το σκεπτικό ότι θα πληρώνω τα 550…)Δυστυχώς τα ενοίκια για καινούργια σπίτια με ότι αυτό συνεπάγεται(θερμομόνωση ,πάρκινγκ,αποθήκη,ατομικό φυσικό αέριο,3 άρι σπίτι) ξεκινούν από τα 600 ευρω!

ΥΓ:Ο κάθε ένας κάνει τις επιλογές του με τα δικά του κριτήρια και την δική του τσέπη!Δεν υπάρχει σωστή και λάθος επιλογή!Όλες είναι σωστές και όλες λάθος ανάλογα το άτομο…Απλά καλό είναι να μην παραπληροφορούμε τον κόσμο και να τον ενημερώνουμε για ότι πραγματικά ισχύει με βάσει δικά μας βιώματα και τραπεζικές διαδικασίες που τις ζήσαμε(εκτός αν κάποιος είναι τραπεζικός μέσα στο σύστημα) και όχι γιατί μας είπε κάποιος κάτι ή ακούσαμε κάτι…Από εκεί και πέρα ας κάνει ο καθένας την επιλογή του!

 

υπαρχουν μηχανισμοι στις τραπεζες που στα βγαζει σε 2 λεπτα που και ποσα αλλα το ζητουμενο ειναι να πετυχεις ενα καλο επιτοκιο...εσυ με τι επιτοκιο το πηρες???σταθερο για 30 χρονια ???

οπως και αλλοι το σπιτι μπορει να ειναι στο ονομα σου αλλα πρακτικα οταν αποπληρωσεις ειναι δικο σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, kostasbm είπε

υπαρχουν μηχανισμοι στις τραπεζες που στα βγαζει σε 2 λεπτα που και ποσα αλλα το ζητουμενο ειναι να πετυχεις ενα καλο επιτοκιο...εσυ με τι επιτοκιο το πηρες???σταθερο για 30 χρονια ???

οπως και αλλοι το σπιτι μπορει να ειναι στο ονομα σου αλλα πρακτικα οταν αποπληρωσεις ειναι δικο σου...

Οι μηχανισμοί της τράπεζας που στα βγάζουν στα μπαμ βασίζονται σε αυτό το μοντέλο που ανέλυσα…


Σταθερό για 20 χρόνια με 3,5% επιτοκιο…

Τα 550 θα τα έδινα ούτως ή άλλως σε νοικι!Γιατί αλλιώς θα έμενα στο δρόμο!Οποτε το να μην πληρώνω δεν παίζει…Και μόνο το άγχος ότι δεν θα με βγάλει κανείς έξω είναι μεγάλη υπόθεση!
Όπως είπε και κάποιος πιο πάνω υποθηκευμένο είναι αλλά δικό μου!Μόνο να το πουλήσω δεν μπορώ…Να το νοικιάσω μπορώ,να τρυπήσω τους τοίχους μπορώ, να φέρω κατοικίδιο μπορώ(γιατί κάποιοι ιδιοκτήτες αν νοικιάζεις δεν σου τα επιτρέπουν αυτα!)

Επεξ/σία από georgioskio
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, georgioskio είπε

Για να σου εγκριθει ενα δάνειο το σκεπτικό είναι το εξής:

Πρέπει η μηνιαία δόση σου να είναι max το 40% του μηνιαίου μισθού σου(οικογενειακού εννοείται!)Εμένα είναι πιο κάτω…Και δεν είμαι από τους καλοπληρωμένους δημόσιους υπαλλήλους αλλά μην σου πω είμαι στους χαμηλόμισθους…Βέβαια μετράει και το εισόδημα της γυναίκας που ούτε και αυτό είναι υψηλό….

Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα, το σκεπτικό το δικό σου μπορεί και να είναι αυτό, το σκεπτικό της τράπεζας όμως όχι. Αυτό που περιγράφεις (η δόση να μην ξεπερνά το 40% του εισοδήματος) για την τράπεζα είναι απλά μία από τις πάρα πολλές απαραίτητες προϋποθέσεις. Αν ο αιτών δεν την πληροί τότε απορρίπτεται με τη μία, αν όμως την πληροί από μόνη της δεν εξασφαλίζει ότι το δάνειο θα εγκριθεί.

Επίσης δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς όταν λες "καλοπληρωμένος" και "χαμηλόμισθος", αλλά στη δική σου περίπτωση το σημαντικότερο είναι πως είσαι δημόσιος υπάλληλος, ο μισθός σου (άσχετα το ύψος του) θα πέσει βρέξει χιονίσει, σε αντίθεση με έναν ιδιωτικό ή με έναν ΕΕ που το εισόδημα του δεν είναι εγγυημένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, georgioskio είπε

Για να σου εγκριθει ενα δάνειο το σκεπτικό είναι το εξής:

Πρέπει η μηνιαία δόση σου να είναι max το 40% του μηνιαίου μισθού σου(οικογενειακού εννοείται!)Εμένα είναι πιο κάτω…Και δεν είμαι από τους καλοπληρωμένους δημόσιους υπαλλήλους αλλά μην σου πω είμαι στους χαμηλόμισθους…Βέβαια μετράει και το εισόδημα της γυναίκας που ούτε και αυτό είναι υψηλό….


Για 130.000 μαζί με τους τόκους θα πληρώσω 210.000 κοντά στα 30 χρόνια αποπληρωμή.

Το θέμα είναι οτι με 550 ευρώ δόση σπίτι αντίστοιχο για ενοίκιο δεν έβρισκα!Και αυτό είναι δικό μου και δεν μπορεί να με βγάλει κανείς…(με το σκεπτικό ότι θα πληρώνω τα 550…)Δυστυχώς τα ενοίκια για καινούργια σπίτια με ότι αυτό συνεπάγεται(θερμομόνωση ,πάρκινγκ,αποθήκη,ατομικό φυσικό αέριο,3 άρι σπίτι) ξεκινούν από τα 600 ευρω!

ΥΓ:Ο κάθε ένας κάνει τις επιλογές του με τα δικά του κριτήρια και την δική του τσέπη!Δεν υπάρχει σωστή και λάθος επιλογή!Όλες είναι σωστές και όλες λάθος ανάλογα το άτομο…Απλά καλό είναι να μην παραπληροφορούμε τον κόσμο και να τον ενημερώνουμε για ότι πραγματικά ισχύει με βάσει δικά μας βιώματα και τραπεζικές διαδικασίες που τις ζήσαμε(εκτός αν κάποιος είναι τραπεζικός μέσα στο σύστημα) και όχι γιατί μας είπε κάποιος κάτι ή ακούσαμε κάτι…Από εκεί και πέρα ας κάνει ο καθένας την επιλογή του!

 

Λογικά είσαι κάπου στα 35-40, έτσι ώστε η τράπεζα να γνωρίζει πως θα προλάβεις να αποπληρώσεις το δάνειο.

Αν είχες κάποιο ποσό μετρητοίς, θα ήταν λιγότερα τα χρόνια αποπληρωμής, πχ 25.

Εγώ από το 1998 έως το 2007, είχα μόνιμη δουλειά στον ιδιωτικό τομέα με 1000€ καθαρά, είχα μαζέψει 20.000€ και σκεφτόμουν για δάνειο για σπίτι.

Επειδή είχαμε μάθει πως η δουλειά δεν θα πήγαινε καλά, θα γινόταν απόσχιση του τμήματος, μετονομασία και πώληση, δεν το ρίσκαρα.Τελικά το 2009 έτσι έγινε, πληρωνόμασταν για 2 χρόνια, τον 3ο χρόνο και τα ένσημα δεν τον πληρωθήκαμε, έγινε πτώχευση (μόνο του τμήματος) και ακόμα δεν έχουμε δικαιωθεί.Ούτε αποζημιώσεις, ούτε ταμείο ανεργίας.

Εμεινα 3 χρόνια άνεργος συνολικά (Ο 1 χρόνος εκεί απλήρωτος), πιστεύαμε πως θα δικαιωθούμε, σε αυτά τα 3 χρόνια ξόδεψα και άλλα χρήματα).

Τελικά μου έχει μείνει το αμάξι και το παπί που είχα πάρει 2005-2007 καινούρια αξίας 14.000€.

Αυτή την στιγμή αν είχα τουλάχιστον 50.000€, θα έπαιρνα 1 παλιό σπίτι 50-60 τ.μ. του 1970-1980 γιατί είμαι με μισθό 700-730 και το μόνο που μπορώ να κάνω, είναι να νοικιάσω στα Δυτικά Προάστια με 250€.Δεν νομίζω να μπορώ να πάρω δάνειο ούτε αυτά τα 50.000€.

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Λογικά είσαι κάπου στα 35-40, έτσι ώστε η τράπεζα να γνωρίζει πως θα προλάβεις να αποπληρώσεις το δάνειο.

Αν είχες κάποιο ποσό μετρητοίς, θα ήταν λιγότερα τα χρόνια αποπληρωμής, πχ 25.

Εγώ από το 1998 έως το 2007, είχα μόνιμη δουλειά στον ιδιωτικό τομέα με 1000€ καθαρά, είχα μαζέψει 20.000€ και σκεφτόμουν για δάνειο για σπίτι.

Επειδή είχαμε μάθει πως η δουλειά δεν θα πήγαινε καλά, θα γινόταν απόσχιση του τμήματος, μετονομασία και πώληση, δεν το ρίσκαρα.Τελικά το 2009 έτσι έγινε, πληρωνόμασταν για 2 χρόνια, τον 3ο χρόνο και τα ένσημα δεν τον πληρωθήκαμε, έγινε πτώχευση (μόνο του τμήματος) και ακόμα δεν έχουμε δικαιωθεί.Ούτε αποζημιώσεις, ούτε ταμείο ανεργίας.

Εμεινα 3 χρόνια άνεργος συνολικά (Ο 1 χρόνος εκεί απλήρωτος), πιστεύαμε πως θα δικαιωθούμε, σε αυτά τα 3 χρόνια ξόδεψα και άλλα χρήματα).

Τελικά μου έχει μείνει το αμάξι και το παπί που είχα πάρει 2005-2007 καινούρια αξίας 14.000€.

Αυτή την στιγμή αν είχα τουλάχιστον 50.000€, θα έπαιρνα 1 παλιό σπίτι 50-60 τ.μ. του 1970-1980 γιατί είμαι με μισθό 700-730 και το μόνο που μπορώ να κάνω, είναι να νοικιάσω στα Δυτικά Προάστια με 250€.Δεν νομίζω να μπορώ να πάρω δάνειο ούτε αυτά τα 50.000€.

Φιλε μου σε καταλαβαινω απολυτα γιατι μεγαλωσα σε μια οικογενεια που εργαζονταν στον ιδιωτικο τομεα και σημερα ειχαν και αυριο δεν ειχαν δουλεια!Αποτελεσμα να μην αγορασει ποτε σπιτι η οικογενεια μου…

Εγω μπορεσα να μπω σε αυτη τη διαδικασια επειδη ειμαι στο δημοσιο και βρεξει χιονισει θα εχω λεφτα να πληρωσω το δανειο…

Παντως στην ζωη χρειαζεται και το ρισκο!Μεχρι εκει που σε παιρνει…Πχ να εχεις δοση τοση οσο το νοικι που εχεις σκοπο να δινεις…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, georgioskio είπε

Φιλε μου σε καταλαβαινω απολυτα γιατι μεγαλωσα σε μια οικογενεια που εργαζονταν στον ιδιωτικο τομεα και σημερα ειχαν και αυριο δεν ειχαν δουλεια!Αποτελεσμα να μην αγορασει ποτε σπιτι η οικογενεια μου…

Εγω μπορεσα να μπω σε αυτη τη διαδικασια επειδη ειμαι στο δημοσιο και βρεξει χιονισει θα εχω λεφτα να πληρωσω το δανειο…

Παντως στην ζωη χρειαζεται και το ρισκο!Μεχρι εκει που σε παιρνει…Πχ να εχεις δοση τοση οσο το νοικι που εχεις σκοπο να δινεις…

Αυτό που σκέφτομαι κάποιες φορές, είναι αν είχα κάνει την κίνηση τότε να έπαιρνα δάνειο, αν πχ η μηνιαία δόση εβγαινε έως 300€/μήνα, θα μπορούσα ακόμα και σήμερα έστω με δυσκολία να πληρώνω.

Θυμάμαι όμως πως τότε τα σπίτια είχαν υψηλότερες τιμές σε σχέση με σήμερα.

Ομως θα είχα άγχος και δεν θα είχα αγοράσει αμάξι.Ούτε καν διακοπές δεν θα πήγαινα.

Επίσης, πιθανόν το σπίτι να είχε μικρότερη αξία σήμερα σε σχέση με όσο θα το εκτιμούσαν τότε.

Ισως το μόνο που θα μπορούσα να κάνω, να μην αγόραζα το αμάξι, μόνο το παπί, να κρατούσα τα 20.000€, να ξόδευα μόνο τα υπόλοιπα και να έβρισκα άμεσα άλλη δουλειά στα 2 απο τα 3 χρόνια.

Αλλά τότε ήμουν κάπου 28-30, μάλλον όχι αρκετά εγκρατής όπως σήμερα στα 40.

Δυστυχώς δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα απο γονείς, μόνο αν πουληθεί πχ 1 αγροτεμάχιο που έχουμε εκτός σχεδίου πόλεως, ελπίζουμε να μπεί σε σχέδιο πόλεως, γιατί τώρα άντε να πιάνει 10.000€.Ισως αν μπεί να πιάσει πχ 30.000€.Συν κάποιο χωράφι αν αφήσει η γιαγιά μου στην μάνα μου που θα πιάνει 6-7.000€.

Υπάσχουν και πιθανότητες να δικαιωθούμε στα δικαστήρια και να πάρω κάποια μικρή αποζημίωση η να επιστρέψω στην παλιά μου δουλειά με μισθό κάπου 1000€.

Αντε πες να μπορέσουν και οι γονείς μου να μου δώσουν 10.000€.Ελπίζω σε κανά χρόνο να έχω μαζέψει και εγώ 10.000€.

Δεν βγαίνουν τα νούμερα δυστυχώς...Ακόμα και να γίνουν όλα αυτά θα έχουν περάσει 2-3 χρόνια.

Κουράστηκα και βαρέθηκα να αγχώνομαι, έχω ήδη βγάλει απο το μυαλό μου να κάνω οικογένεια, αν και θα το ήθελα.

Επίσης αυτό που με τρώει, είναι πως αν είχα σπουδάσει κάποια τέχνη ίσως να ήμουν σε καλύτερη κατάσταση, ίσως και όχι, πχ θα μπορούσα να είχα ανοίξει κάτι δικό μου και να πήγαινε στραβά.Δεν είμαι άνθρωπος που θα καθόμουν να διαβάσω, μόνο αν θα μου άρεσε κάτι, πχ σε σχέση με τεχνολογία, η με ηλεκτρολογικά η γενικώς τεχνικής φύσεως.

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/7/2021 στις 9:12 ΠΜ, georgioskio είπε

Οι μηχανισμοί της τράπεζας που στα βγάζουν στα μπαμ βασίζονται σε αυτό το μοντέλο που ανέλυσα…


Σταθερό για 20 χρόνια με 3,5% επιτοκιο…

Τα 550 θα τα έδινα ούτως ή άλλως σε νοικι!Γιατί αλλιώς θα έμενα στο δρόμο!Οποτε το να μην πληρώνω δεν παίζει…Και μόνο το άγχος ότι δεν θα με βγάλει κανείς έξω είναι μεγάλη υπόθεση!
Όπως είπε και κάποιος πιο πάνω υποθηκευμένο είναι αλλά δικό μου!Μόνο να το πουλήσω δεν μπορώ…Να το νοικιάσω μπορώ,να τρυπήσω τους τοίχους μπορώ, να φέρω κατοικίδιο μπορώ(γιατί κάποιοι ιδιοκτήτες αν νοικιάζεις δεν σου τα επιτρέπουν αυτα!)

Ποιος σου είπε ότι δεν μπορείς να το πουλήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Δεν το επιτρέπει η υποθήκη.

Άρχισες πάλι ρε κουμπάρε; Αφού δεν το κατέχεις λέμε, άσε και καμία κουβέντα ασχολιαστη. Δεν είναι ανάγκη να έχεις άποψη για όλα. Πολύ περισσότερο να επιμένεις κιόλας σε πράγματα εκτός του γνωστικού σου αντικειμένου.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Bigi444444 είπε

Άρχισες πάλι ρε κουμπάρε; Αφού δεν το κατέχεις λέμε, άσε και καμία κουβέντα ασχολιαστη. Δεν είναι ανάγκη να έχεις άποψη για όλα. Πολύ περισσότερο να επιμένεις κιόλας σε πράγματα εκτός του γνωστικού σου αντικειμένου.

Για δώσε μας τα φώτα σου, πες μας τι ακριβώς ισχύει, απέδειξε μας ότι δεν είσαι εσύ αυτός που δεν ξέρει που παν τα τέσσερα.

ΥΓ: Αν δεν θες να σου απαντάνε, τότε σταμάτα να κάνεις ερωτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν στα είπανε σωστά κουμπάρε. Δεν έχω να αποδείξω τίποτα και σε κανέναν. Εξάλλου εγώ είμαι εντελώς άσχετος από νομικά. Εσύ είσαι ο σιφού νομικός του φόρουμ. Πιο παλιά μας δίδαξες κληρονομικό, τις προάλλες ενοχικό, τώρα ήρθε η ώρα να κρατήσω σημειώσεις και στο εμπράγματο. Και όπως ο ίδιος είπες στο τελευταίο μήνυμά σου εξάλλου, εγώ ερώτηση έκανα, δεν ξέρω και γι αυτό ρωτάω. Εσύ έσπευσες να απαντήσεις με βεβαιότητα.  Αφού λοιπόν θέλεις αποδείξεις και ονόματα, απόδειξέ μας γιατί δεν επιτρέπει η υποθήκη την πώληση. Μπαίνει κόσμος και διαβάζει, δεν μπορείς να απαντάς σε ερωτήσεις με προσωπικές εκτιμήσεις. Περιμένω τεκμηρίωση. Μην αργείς. Άντε να σε χαρώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Bigi444444 είπε

Άρχισες πάλι ρε κουμπάρε; Αφού δεν το κατέχεις λέμε, άσε και καμία κουβέντα ασχολιαστη. Δεν είναι ανάγκη να έχεις άποψη για όλα. Πολύ περισσότερο να επιμένεις κιόλας σε πράγματα εκτός του γνωστικού σου αντικειμένου.

Ασε γιατι εγω αν διαβασεις πιο πισω του μιλουσα για προσωπικη εμπειρια με δανεια τραπεζες και τι συμβαινει και εκεινος ελεγε τα δικα του!

Πραγματικα δεν ξερω πως μπορεις να πουλησεις…Νομιζω χωρις να ειμαι σιγουρος οτι πρωτα πρεπει να ξεχρεωσεις οτι κεφαλαιο χρωστας(εαν φυσικα μεχρι εκεινη την ημερα στις πληρωμες σου εισαι ενταξει) και μετα να πουλησεις…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...