Προς το περιεχόμενο

Στεγαστικό δάνειο για πρώτη κατοικία


gsisr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, mihanikos1 είπε

Τα κυμαινομενα δεν συμφέρουν, είναι υψηλά. Τουλάχιστον με το σταθερό έχεις ένα μπουσουλα. 

Αστειευεσαι προφανως. Υπαρχει περιπτωση το κυμαινομενο να παει 4%? Αυτή τη στιγμη ποσο είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 λεπτά πριν, mihanikos1 είπε

https://www.eurobank.gr/el/retail/proionta-upiresies/proionta/daneia/stegastika/stegastiko-daneio

Αν διαβάσεις τους όρους λέει σταθερό από 5 έως 30 χρόνια. 

Τα κυμαινομενα δεν συμφέρουν, είναι υψηλά. Τουλάχιστον με το σταθερό έχεις ένα μπουσουλα. 

Τους διάβασα, όντως δίνει σταθερό για 30 χρόνια, αλλά το επιτόκιο είναι κυριολεκτικά εξοντωτικό.

Και όχι, το αντίθετο συμβαίνει, τα σταθερά είναι αυτά που έχουν υψηλό επιτόκιο, όχι τα κυμαινόμενα.

Μπορείτε να επιλέξετε στεγαστικό δάνειο για:

  • 30 χρόνια με σταθερό επιτόκιο 3,90%
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή τι στιγμή το κυμαινόμενο είναι γύρω στο 3,5%. Χωρίς να ξέρεις σε 5 χρόνια τι γίνεται. Όλοι στην αγορά προτείνουν σταθερό λόγω ότι πλέον οι τράπεζες δίνουν δινατοτητα πρόωρης αποπληρωμής χωρίς πέναλτι όπως και να βάζεις παραπάνω από την δόση σου και να μειώσεις την διάρκεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mihanikos1 είπε

Αυτή τι στιγμή το κυμαινόμενο είναι γύρω στο 3,5%. Χωρίς να ξέρεις σε 5 χρόνια τι γίνεται. Όλοι στην αγορά προτείνουν σταθερό λόγω ότι πλέον οι τράπεζες δίνουν δινατοτητα πρόωρης αποπληρωμής χωρίς πέναλτι όπως και να βάζεις παραπάνω από την δόση σου και να μειώσεις την διάρκεια. 

3,5% το κυμαινόμενο(κατά δήλωση σου, δεν ξέρω που το βρήκες), 3,9% το σταθερό, κατά τα άλλα "Τα κυμαινομενα δεν συμφέρουν, είναι υψηλά".

Πάντως σύμφωνα με τον παρακάτω calculator της Εθνικής:

https://www.nbg.gr/el/retail/housing-loans/Calculator/ 

Στεγαστικό δάνειο 100.000€ για 30 χρόνια με κυμαινόμενο επιτόκιο για όλη τη διάρκεια έχει δόση 439€/μήνα, δλδ σύνολο 158.040€.

Στεγαστικό δάνειο 100.000€ για 30 χρόνια με σταθερό επιτόκιο για τα 5 πρώτα χρόνια έχει δόση 569€/μήνα, και κυμαινόμενο επιτόκιο για τα υπόλοιπα 25 και δόση 454€/μήνα, δλδ σύνολο 170.340€.

Με λίγα λόγια αν επιλέξεις τα 5 πρώτα χρόνια με σταθερό σε επιβαρύνουν με 12.300€ έξτρα τόκους!

Κατά τα άλλα "Τα κυμαινομενα δεν συμφέρουν, είναι υψηλά".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

3,5% το κυμαινόμενο(κατά δήλωση σου, δεν ξέρω που το βρήκες), 3,9% το σταθερό, κατά τα άλλα "Τα κυμαινομενα δεν συμφέρουν, είναι υψηλά".

Πάντως σύμφωνα με τον παρακάτω calculator της Εθνικής:

https://www.nbg.gr/el/retail/housing-loans/Calculator/ 

Στεγαστικό δάνειο 100.000€ για 30 χρόνια με κυμαινόμενο επιτόκιο για όλη τη διάρκεια έχει δόση 439€/μήνα, δλδ σύνολο 158.040€.

Στεγαστικό δάνειο 100.000€ για 30 χρόνια με σταθερό επιτόκιο για τα 5 πρώτα χρόνια έχει δόση 569€/μήνα, και κυμαινόμενο επιτόκιο για τα υπόλοιπα 25 και δόση 454€/μήνα, δλδ σύνολο 170.340€.

Με λίγα λόγια αν επιλέξεις τα 5 πρώτα χρόνια με σταθερό σε επιβαρύνουν με 12.300€ έξτρα τόκους!

Κατά τα άλλα "Τα κυμαινομενα δεν συμφέρουν, είναι υψηλά".

Κυμαινόμενο και δόση για όλη την διάρκεια δεν παίζει. Ο υπολογιστής σου βγάζει την δόση με τα σημερινά δεδομένα. Αν το eunibor ανέβει η κατέβει στην διάρκεια του δανείου αναπροσαρμοζεται και η δόση. Πολλοί την πάτησαν προ κρίσης τότε που τα επιτόκια καλπαζαν προς τα πάνω και είδαν μέχρι και 100 ευρώ αύξηση στην μινιαια δόση τους. 

Επειδή τα 30 χρόνια είναι μεγάλο διάστημα πολλοί προτιμούν την ασφάλεια. Έτσι και αλλιώς είναι ήδη χαμηλά τα επιτόκια. Αν μετά από κάποια χρόνια τα τότε επιτόκια πέσουν αρκετά έχεις το δικαίωμα να το αλλάξεις. 

Άλλαξε τράπεζα. Σε κλέβουν. Η eurobank για 100000 σταθερό για 30 χρόνια έχει δόση 449 ευρώ επιτόκιο 3.4% και συνολικό ποσό αποπληρωμής 161640.

Για πες για 3 χιλιάδες παραπάνω στα 30 χρόνια τι σε συμφέρει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, mihanikos1 είπε

Κυμαινόμενο και δόση για όλη την διάρκεια δεν παίζει. Ο υπολογιστής σου βγάζει την δόση με τα σημερινά δεδομένα. Αν το eunibor ανέβει η κατέβει στην διάρκεια του δανείου αναπροσαρμοζεται και η δόση. Πολλοί την πάτησαν προ κρίσης τότε που τα επιτόκια καλπαζαν προς τα πάνω και είδαν μέχρι και 100 ευρώ αύξηση στην μινιαια δόση τους. 

Επειδή τα 30 χρόνια είναι μεγάλο διάστημα πολλοί προτιμούν την ασφάλεια. Έτσι και αλλιώς είναι ήδη χαμηλά τα επιτόκια. Αν μετά από κάποια χρόνια τα τότε επιτόκια πέσουν αρκετά έχεις το δικαίωμα να το αλλάξεις. 

Άλλαξε τράπεζα. Σε κλέβουν. Η eurobank για 100000 σταθερό για 30 χρόνια έχει δόση 449 ευρώ επιτόκιο 3.4% και συνολικό ποσό αποπληρωμής 161640.

Για πες για 3 χιλιάδες παραπάνω στα 30 χρόνια τι σε συμφέρει; 

To Link που παρέθεσα σε διαψεύδει, μια χαρά παίζει κυμαινόμενο για όλη τη διάρκεια, και εννοείται ότι η δόση είναι με τα σημερινά δεδομένα και ότι πιθανόν να αλλάξει. Αυτό ακριβώς σημαίνει κυμαινόμενο, δεν θυμάμαι να υποστήριξα κάπου πως κυμαινόμενο σημαίνει εγγυημένα σταθερή δόση.

Όσο για τη eurobank, το link που εσύ ο ίδιος έδωσες σε διαψεύδει, το σταθερό για 30 χρόνια γράφει πως έχει επιτόκιο 3,9% και όχι 3,4 όπως λες.

6 ώρες πριν, mihanikos1 είπε

Τελικά όλα όσα υποστηρίζεις, το ένα μετά το άλλο διαψεύδονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

To Link που παρέθεσα σε διαψεύδει, μια χαρά παίζει κυμαινόμενο για όλη τη διάρκεια, και εννοείται ότι η δόση είναι με τα σημερινά δεδομένα και ότι πιθανόν να αλλάξει. Αυτό ακριβώς σημαίνει κυμαινόμενο, δεν θυμάμαι να υποστήριξα κάπου πως κυμαινόμενο σημαίνει εγγυημένα σταθερή δόση.

Όσο για τη eurobank, το link που εσύ ο ίδιος έδωσες σε διαψεύδει, το σταθερό για 30 χρόνια γράφει πως έχει επιτόκιο 3,9% και όχι 3,4 όπως λες.

Τελικά όλα όσα υποστηρίζεις, το ένα μετά το άλλο διαψεύδονται.

Μ επιασες, ειμαι τραπεζιτης και θελω να παραπλανησω τον κοσμο.

Τα στοιχεια που εγραψα ειναι απο το calculator της eurobank. 3.4% βγαζει, δεν το λεω απο το κεφαλι μου. δεν ειπα οτι δεν παιζει κυμαινομενο επιτοκιο για ολη την διαρκεια, απλα επειδη ειναι κυμαινομενο δεν ξερεις το συνολικο ποσο που θα πληρωσεις στο συνολο των 30 χρονων επειδη αυτο λογικα θα αλλαξει. ΟΠΟΤΕ μιας και ειτε επιλεξει καποιος σταθερο ειται κυμαινομενο το τελικο ποσο που θα πληρωσει ειναι σχεδον το ιδιο και λογω της οικονομικης αβεβαιοτητας που ακομα διανυουμε ειναι πιο συμφερον να εχεις την ασφαλεια του σταθερου. πιο απλα δεν μπορω να το γραψω. οποιος δεν το καταλαβαινει να παει σε καποιον επαγγελματια να του το εξηγησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mihanikos1 είπε

Μ επιασες, ειμαι τραπεζιτης και θελω να παραπλανησω τον κοσμο.

Μπα, δεν σε έχω κόψει για τραπεζίτη, απλά τα link που εσύ ο ίδιος παρέθεσες διαψεύδουν αυτά που εσύ ο ίδιος ισχυρίζεσαι, πως να το κάνουμε...

4 λεπτά πριν, mihanikos1 είπε

Τα στοιχεια που εγραψα ειναι απο το calculator της eurobank. 3.4% βγαζει, δεν το λεω απο το κεφαλι μου. δεν ειπα οτι δεν παιζει κυμαινομενο επιτοκιο για ολη την διαρκεια, απλα επειδη ειναι κυμαινομενο δεν ξερεις το συνολικο ποσο που θα πληρωσεις στο συνολο των 30 χρονων επειδη αυτο λογικα θα αλλαξει. ΟΠΟΤΕ μιας και ειτε επιλεξει καποιος σταθερο ειται κυμαινομενο το τελικο ποσο που θα πληρωσει ειναι σχεδον το ιδιο και λογω της οικονομικης αβεβαιοτητας που ακομα διανυουμε ειναι πιο συμφερον να εχεις την ασφαλεια του σταθερου. πιο απλα δεν μπορω να το γραψω. οποιος δεν το καταλαβαινει να παει σε καποιον επαγγελματια να του το εξηγησει.

Θες να πάω σε κάποιον επαγγελματία να μου εξηγήσει ποιον ακριβώς από τους ισχυρισμούς σου?

Τον αρχικό που ισχυρίστηκες ότι τα κυμαινόμενα δεν συμφέρουν επειδή είναι υψηλά?

Τον αμέσως επόμενο ισχυρισμό σου που το σταθερό επιτόκιο έχει μεγαλύτερη επιβάρυνση από το κυμαινόμενο?

Ή τον τελευταίο ισχυρισμό σου ότι η επιβάρυνση σταθερού vs κυμαινόμενου είναι σχεδόν η ίδια?

Sorry αλλά θα προτιμήσω να μην πάρω στα σοβαρά τίποτα από όσα λες.

52 λεπτά πριν, mihanikos1 είπε

Η eurobank για 100000 σταθερό για 30 χρόνια έχει δόση 449 ευρώ επιτόκιο 3.4% και συνολικό ποσό αποπληρωμής 161640.

Μόλις δοκίμασα τον calculator της eurobank για 100.000 με σταθερό επιτόκιο για 30 χρόνια, το επιτόκιο που μου έβγαλε ήταν 3,9% και η μηνιαία δόση 478€, συνολικό ποσό αποπληρωμής 172.080€. Πως γίνεται από όλα όσα έχεις γράψει ούτε ένα να μην είναι σωστό?

shopping.svg
Υπολογιστής στεγαστικού δανείου
Αποτελέσματα
Για δάνειο ύψους 100000 € με αποπληρωμή σε 30 χρόνια, έχετε:
 

Μηνιαία δόση

  • 478
 

Επιτόκιο

  • Σταθερό 3.90%
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, mihanikos1 είπε

Έχεις δίκιο ρε φιλε. Όλο μαλακιές λέω. 

Screenshot_20200228_180221_com.android.chrome.jpg

Μόνο που ξέχασες να αναφέρεις πως το επιτόκιο πέφτει τόσο με προϋποθέσεις, δλδ να έχεις καταθέσεις ή επενδυτικό χαρτοφυλάκιο στη eurobank άνω των 3.000€, να έχεις λογαριασμό μισθοδοσίας στη eurobank, καθώς επίσης να έχεις προθεσμιακή κατάθεση, επενδυτικό χαρτοφυλάκιο, ή κάποιο τραπεζοασφαλιστικό προϊόν για να εξασφαλίσεις το δάνειο σου, και να συμφωνείς αυτά τα προϊόντα να χρησιμοποιηθούν αντί της προσημείωσης ακινήτου ή συμπληρωματικά με αυτήν.

Ε ναι, δεν υπάρχει Έλληνας που να μην έχει όοοοοοολα τα παραπάνω και να μην είναι διατεθειμένος να μην αγγίξει τις καταθέσεις του για 30 χρόνια, συνεπώς όλοι μπορούν να πάρουν το προνομιακό επιτόκιο 3,40%.

Τώρα αν πω πως "μαγείρεψες" τα στοιχεία για να σου βγει το 3,4%, θα είναι ψέμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα βέβαια νομίζω πως ψειριζετε την μαϊμού. 

Δεν μπόρεσα να ακολουθήσω την διένεξη αλλά κάπου είδα ένα 3000 στα 30 χρόνια διαφορά.

Αν κάνουμε την διαίρεση, μιλάμε για 7.14€/μήνα.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, xx1100 είπε

Τώρα βέβαια νομίζω πως ψειριζετε την μαϊμού. 

Δεν μπόρεσα να ακολουθήσω την διένεξη αλλά κάπου είδα ένα 3000 στα 30 χρόνια διαφορά.

Αν κάνουμε την διαίρεση, μιλάμε για 7.14€/μήνα.... 

Βασικά 8,33€/μήνα βγαίνει, και αν προσπαθήσεις λίγο να παρακολουθήσεις τη διένεξη θα διαπιστώσεις ότι το 3000 δεν έχει βάση.

Επίσης αν κοιτάξεις ένα ποστ πιο πάνω θα δεις ένα 12.300 στα 30 χρόνια διαφορά, με διαίρεση 34,17€ ανά μήνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Βασικά 8,33€/μήνα βγαίνει, και αν προσπαθήσεις λίγο να παρακολουθήσεις τη διένεξη θα διαπιστώσεις ότι το 3000 δεν έχει βάση.

Επίσης αν κοιτάξεις ένα ποστ πιο πάνω θα δεις ένα 12.300 στα 30 χρόνια διαφορά, με διαίρεση 34,17€ ανά μήνα...

Δε λέω είναι διαφορά αλλά συνολικά, αν το πάρει κάποιος απόφαση ακόμα και στα 35 ευρώ δεν πρέπει να κολλήσει. 

Νομίζω πως το θέμα είναι αν κάποιος επιλέξει έναν δρόμο που θα τον δεσμεύσει πρακτικά για το υπόλοιπο της ζωής του (=30 χρόνια). 

Προσωπικά το έχω κάνει από το 2006 οπότε έχω διανύσει ένα μέρος (~2/5) του δρόμου. Είναι κουραστικό αλλά δεν το έχω μετανιώσει (αν και έχω περάσει φάσεις δυσκολίας που.... σχεδον το μετάνιωσα). Ευτυχώς δεν έχει χρειαστεί να μπω στη διαδικασία της διαπραγμάτευσης του ύψους των δόσεων και είμαι καθόλα τυπικός στις πληρωμές μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, xx1100 είπε

Δε λέω είναι διαφορά αλλά συνολικά, αν το πάρει κάποιος απόφαση ακόμα και στα 35 ευρώ δεν πρέπει να κολλήσει. 

Νομίζω πως το θέμα είναι αν κάποιος επιλέξει έναν δρόμο που θα τον δεσμεύσει πρακτικά για το υπόλοιπο της ζωής του (=30 χρόνια). 

Προσωπικά το έχω κάνει από το 2006 οπότε έχω διανύσει ένα μέρος (~2/5) του δρόμου. Είναι κουραστικό αλλά δεν το έχω μετανιώσει (αν και έχω περάσει φάσεις δυσκολίας που.... σχεδον το μετάνιωσα). Ευτυχώς δεν έχει χρειαστεί να μπω στη διαδικασία της διαπραγμάτευσης του ύψους των δόσεων και είμαι καθόλα τυπικός στις πληρωμές μου. 

Εννοείται πως ο καθένας πρέπει να κάτσει να αποφασίσει μόνος του ανάλογα με τις δυνάμεις του, τις ανάγκες του, ακόμα και την ψυχολογία του.

Και φυσικά πρέπει να ξέρει όλα τα δεδομένα, ακόμα και τις διαφορές των 35€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Μόνο που ξέχασες να αναφέρεις πως το επιτόκιο πέφτει τόσο με προϋποθέσεις, δλδ να έχεις καταθέσεις ή επενδυτικό χαρτοφυλάκιο στη eurobank άνω των 3.000€, να έχεις λογαριασμό μισθοδοσίας στη eurobank, καθώς επίσης να έχεις προθεσμιακή κατάθεση, επενδυτικό χαρτοφυλάκιο, ή κάποιο τραπεζοασφαλιστικό προϊόν για να εξασφαλίσεις το δάνειο σου, και να συμφωνείς αυτά τα προϊόντα να χρησιμοποιηθούν αντί της προσημείωσης ακινήτου ή συμπληρωματικά με αυτήν.

Ε ναι, δεν υπάρχει Έλληνας που να μην έχει όοοοοοολα τα παραπάνω και να μην είναι διατεθειμένος να μην αγγίξει τις καταθέσεις του για 30 χρόνια, συνεπώς όλοι μπορούν να πάρουν το προνομιακό επιτόκιο 3,40%.

Τώρα αν πω πως "μαγείρεψες" τα στοιχεία για να σου βγει το 3,4%, θα είναι ψέμα?

Ορίστε τα συγκριτικά 2 "φτωχών" Ελλήνων που δεν έχουν ευρώ κατάθεση ούτε μπορούν να πάνε την μισθοδοσία τους εκεί. Δεν εξετάζω πως ζητάς 100000 χωρίς να έχεις φράγκο. Το ένα σενάριο βρέξει χιονίσει ξέρεις την δόση σου για τα επόμενα 30 χρόνια. Στο άλλο με το καλημέρα παίζει 0.60%. Ποιος ξέρει σε 30 χρόνια; αν εσύ θεωρείς καλύτερη επιλογή το 2ο... 

Ίσως πριν 15+ χρόνια που οι διαφορές μεταξύ σταθερού και κυμαινόμενου ήταν 2-3 μονάδες να συνέφερε το κυμαινόμενο. Τώρα ο καθένας ότι καταλαβαίνει. 

Screenshot_20200228_193815_com.android.chrome.jpg

Screenshot_20200228_193641_com.android.chrome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...