Προς το περιεχόμενο

Στεγαστικό δάνειο για πρώτη κατοικία


gsisr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 15/3/2018 στις 1:05 ΠΜ, Γιαούρτι είπε

σε ποιον θα δάνειζες ευκολότερα, σε έναν που έχει 5 σπίτια ή σε έναν που δεν έχει ούτε τούβλο;

Αμα αυτος που δεν έχει  ούτε τουβλο δινει καλύτερες εγγυήσεις η βάζει καλυτερο εγγυητή η τραπεζα το δίνει άνετα το δάνειο.

Δεν μιλαμε για δανεικα στο καφενείο.

Η τράπεζα ζητάει εγγυητη φερέγγυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 6/8/2021 στις 4:08 ΜΜ, GREGORYMO είπε

Αν ένα ακίνητο έχει σήμερα τιμή πχ πιάτσας 100.000€ και δάνειο 100.000€, ποια είναι η αξία του ?

To θεμα δεν ειναι ποια ειναι η αξια του αλλα ποσο θα (ξε)πουληθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, rus είπε

To θεμα δεν ειναι ποια ειναι η αξια του αλλα ποσο θα (ξε)πουληθει.

Μα, άμα βρούμε την αξία του και δούμε την τιμή πώλησης, τότε θα ξέρουμε αν ξεπουληθηκε η όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Μα, άμα βρούμε την αξία του και δούμε την τιμή πώλησης, τότε θα ξέρουμε αν ξεπουληθηκε η όχι.

δες σε ποια τιμη δοθηκαν σπιτια στα funds και δε θα χρειαστει να τσεκαρεις την αρχικη τους τιμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, georgebou21 είπε

Αμα αυτος που δεν έχει  ούτε τουβλο δινει καλύτερες εγγυήσεις η βάζει καλυτερο εγγυητή η τραπεζα το δίνει άνετα το δάνειο.

Δεν μιλαμε για δανεικα στο καφενείο.

Η τράπεζα ζητάει εγγυητη φερέγγυο.

Ακου λοιπόν το ανέκδοτο που έπαιξε πριν πολλά χρόνια στο στεγαστικό μου δάνειο. Υπήρχε εγγυητής η μητέρα μου. Κάπου το 2011 δυσκολεύτηκα στην αποπληρωμή των δόσεων και ζήτησα για να ένα χρόνο να μην πληρώσω δόσεις και να μεταφερθούν παρακάτω. Δεδομένου ότι ο εγγυητής είχε αποβιώσει, οι μάγκες θεώρησαν σωστό για να είναι καλλυμένοι, χωρίς να μου πουν ΤΙΠΟΤΑ να βάλουν εγγυήτρια την σύζυγο, η οποίοα σημειωτέον δεν είχε εισόδημα(οικοιακά), ούτε κάποια ακίνητη περιουσία. Αλλά μια χαρά εγγυήτρια απο την πίσω πόρτα την βάλανε. Θα μου πείς εσύ ορθώς τώρα, δεν διάβασες τι υπόγραψες; Προσπάθησα, αλλά πέρα απο το γεγονός ότι ήταν ένα μεγάλο χαρτομάνι, η απάντηση του υπαλλήλου ήταν, δεν τρέχει κάτι, τυπικά πράγματα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, rus είπε

δες σε ποια τιμη δοθηκαν σπιτια στα funds και δε θα χρειαστει να τσεκαρεις την αρχικη τους τιμη

Για δείξε μας εσυ που τα ξέρεις καλύτερα…

Εχεις δει στεγαστικά κατοικιών να έχουν πουληθεί σε funds ;

Για βγάλε μας κανένα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, piiii είπε

Ακου λοιπόν το ανέκδοτο που έπαιξε πριν πολλά χρόνια στο στεγαστικό μου δάνειο. Υπήρχε εγγυητής η μητέρα μου. Κάπου το 2011 δυσκολεύτηκα στην αποπληρωμή των δόσεων και ζήτησα για να ένα χρόνο να μην πληρώσω δόσεις και να μεταφερθούν παρακάτω. Δεδομένου ότι ο εγγυητής είχε αποβιώσει, οι μάγκες θεώρησαν σωστό για να είναι καλλυμένοι, χωρίς να μου πουν ΤΙΠΟΤΑ να βάλουν εγγυήτρια την σύζυγο, η οποίοα σημειωτέον δεν είχε εισόδημα(οικοιακά), ούτε κάποια ακίνητη περιουσία. Αλλά μια χαρά εγγυήτρια απο την πίσω πόρτα την βάλανε. Θα μου πείς εσύ ορθώς τώρα, δεν διάβασες τι υπόγραψες; Προσπάθησα, αλλά πέρα απο το γεγονός ότι ήταν ένα μεγάλο χαρτομάνι, η απάντηση του υπαλλήλου ήταν, δεν τρέχει κάτι, τυπικά πράγματα....

ΧΩΡΙΣ να υπογράψει ???????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

ΧΩΡΙΣ να υπογράψει ???????

Με υπογραφή.... 

Aπλα όπως είπα ρωτήσαμε τον υπάλληλο γιατί;

Τυπικά πράγματα...

Επεξ/σία από piiii
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, piiii είπε

Με υπογραφή.... 

Aπλα όπως είπα ρωτήσαμε τον υπάλληλο γιατί;

Τυπικά πράγματα...

Δε σε έβαλε σε υποψίες το γιατί έπρεπε να υπογράψει η γυναίκα σου σε δάνειο που πήρες εσύ με εγγυήτρια τη μητέρα σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Εσύ γράφεις:

Χωρίς να μου πουν ΤΙΠΟΤΑ.

Μα δεν είπαν ότι θέλουν εγγυητή για να κάνουν την "ρύθμιση". 

Και δεν πέρασε απο το μυαλό μου ακριβώς για το λόγο, ότι η σύζυγος μου τότε, δεν διέθετε τίποτα, απο εισόδημα η ακίνητα.

Δεν θα ήμουν τόσο παπάρας να το δεχτώ αν μου το έλεγαν.

9 λεπτά πριν, alexiko είπε

Δε σε έβαλε σε υποψίες το γιατί έπρεπε να υπογράψει η γυναίκα σου σε δάνειο που πήρες εσύ με εγγυήτρια τη μητέρα σου;

Ομολογώ πως όχι, για το λόγο που ανέφερα.

Λέω τι να την κάνουν ως εγγυήτρια κάποια που δεν έχει εισόδημα η ακίνητη περιουσία.

Να το πάμε αλλιώς....

Αν πήγαινα να πάρω δάνειο και εμφάνιζα ως εγγυητή άτομο που δεν έχει εισόδημα η ακίνητα, θα μου το δίναν ποτέ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, piiii είπε

 

Να το πάμε αλλιώς....

Αν πήγαινα να πάρω δάνειο και εμφάνιζα ως εγγυητή άτομο που δεν έχει εισόδημα η ακίνητα, θα μου το δίναν ποτέ;

ΟΧΙ, εσύ τι λες ?

Μα, δεν πήρες ΝΕΟ δάνειο !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

ΟΧΙ, εσύ τι λες ?

Μα, δεν πήρες ΝΕΟ δάνειο !!

Και όμως πρακτικά νέο δάνειο ήταν, γιατί ανακεφαλοποιήθηκαν οι τόκοι με ορίζοντα άλλα 5 χρόνια μπροστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cacofonix-3 είπε

Προς τι το γελακι, θα μας πεις;

βεβαιως.

προς το οτι κατα μεσο ορο (γιατι προφανως υπαρχουν και εξαιρεσεις και τυχαιες καλες περιπτωσεις) η μηνιαια δοση του δανειου θα ειναι 10-20% πανω απο το αντιστοιχο ενοικιο.

δε ξερω γιατι ο κοσμος θεωρει πως νοικι=δοση δανειου. μαλλον για γαρνιτουρα αφου παρθηκε η μεγαλη αποφαση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...