Προς το περιεχόμενο

Στεγαστικό δάνειο για πρώτη κατοικία


gsisr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, mellontikosagorastis είπε

Σε ευχαριστώ dark nightfall αλλά μάλλον δεν διαβάσεις το μηνυμa μου. Έχω ήδη πάρει προεγκριση από τράπεζα. Έχω κάνει την διαδικασία. Οι απορίες μου είναι κυρίως για την διαδικασία με εκτιμητή και γενικά πως να κοιμηθώ για την αναζήτηση του διαμερίσματος 

Σε συμφέρει η εκτίμηση της τράπεζας να είναι μεγαλύτερη από το συμφωνηθέν ποσό αγοραπωλησίας , δηλαδή έχεις συμφωνήσει με τον πωλητή για αγορά ακινήτου στα 100Κ , αν η τράπεζα το εκτιμήσει στα 150Κ θα στο χρηματοδοτήσει στο 80-90% κοντά δηλαδή στο 100%.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, Dark_Nightfall είπε

Σε συμφέρει η εκτίμηση της τράπεζας να είναι μεγαλύτερη από το συμφωνηθέν ποσό αγοραπωλησίας , δηλαδή έχεις συμφωνήσει με τον πωλητή για αγορά ακινήτου στα 100Κ , αν η τράπεζα το εκτιμήσει στα 150Κ θα στο χρηματοδοτήσει στο 80-90% κοντά δηλαδή στο 100%.

Καλησπέρα,

Υπάρχει κάποιος τρόπος να το διασφαλίσω αυτό? την μεγαλύτερη εκτίμηση απο τον μηχανικό?

Κάτι σχετικό έχει αναφέρει ο georgioskio, αλλά δεν τον βρίσκω.

Ευχαριστώ 

Επεξ/σία από mellontikosagorastis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mellontikosagorastis είπε

Υπάρχει κάποιος τρόπος να το διασφαλίσω αυτό? την μεγαλύτερη εκτίμηση απο τον μηχανικό?

Δεν το γνωρίζω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mellontikosagorastis είπε

Καλησπέρα,

Υπάρχει κάποιος τρόπος να το διασφαλίσω αυτό? την μεγαλύτερη εκτίμηση απο τον μηχανικό?

Κάτι σχετικό έχει αναφέρει ο georgioskio, αλλά δεν τον βρίσκω.

Ευχαριστώ 

Ο σωστός εκτιμητής που σέβεται την δεοντολογία, δεν υπάρχει περίπτωση να εκτιμήσει ακίνητο με αποκλίσεις από την τιμή της έρευνας προς εξυπηρέτηση του πελάτη. Γνωρίζω οτι υπηρχαν εκτιμητες, που αντί για μια τιμή βγάζουν δύο τιμές για το ακίνητο, μια για τον αγοραστή χαμηλότερη και μια για τον πωλητή δηλαδή τον ιδιοκτήτη που είναι υψηλότερη, το έκαναν και καλά επειδή αν ο ιδιοκτήτης εβλεπε χαμηλή τιμή στα ακίνητα προς πώληση γκρίνιαζε στον εκτιμητη, του έλεγε ο εκτιμητής πουλα το σε αυτήν την τιμή του πωλητή αλλά αν ο αγοραστής κάνει παζάρια ρίξε την τιμή στην δεύτερη επιλογή της τιμής αγοραστή που είναι χαμηλότερη. Τώρα πόσοι και ποιοι το κάνουν ακόμα δεν ξέρω, αλλά ούτε εξυπηρετεί σε κάτι ούτε θα βοηθήσει σε τέτοια περιπτωση με δάνειο. 

Τρόπος να εμφανίσει υψηλότερη τιμή ο μηχανικός υπάρχει, αλλά είναι αντιεπαγγελματικο και αντιδεοντολογικο να το κάνει. Μπορεί να γίνει με την αυθαίρετη τροποποίηση προς τα επάνω κάποιας τιμής του δείγματος τιμών βάσης η κάποιας άλλης παραμέτρου που αφορά την μεθοδολογία της εκτίμησης. Το πιθανότερο βέβαια αν ζητήσεις κάτι τέτοιο είναι είτε να σου αρνηθεί είτε να παραιτηθεί και να σου πει να βρεις άλλον εκτιμητη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ευχαριστώ για την πληροφόρηση.

Σε κάθε περίπτωση η απορία μου η κύρια είναι η εξής.

Όχι το να ζητησω από τον εκτιμητή να κάνει παρατυπίες και να το εκτιμήσει υπερβολικά προς τα πάνω ώστε αν εγώ έχω διαπραγματευτεί καλύτερη τιμή να βγω κερδισμένος με την εννοια να καταφέρω την υψηλή δανειοδότηση μου. 

Για παράδειγμα το ακίνητο ο ιδιοκτήτης το πουλάει 180000 και πραγματικά αξίζει τόσο και περισσότερο, αλλά εγώ με κάποιο τρόπο τελικά καφερνω να κλείσω συμφωνία για 140000. Ο εκτιμητής σε αυτήν την περίπτωση θα το εκτιμησει κοντά στις 180000 ή και περισσότερο ή θα παει εντελώς στο κάτω άκρο πχ 140000 , 120000. Θα μου πει κάποιος πως γίνεται να υπάρχει τόσο απόκλιση . Ε ας πάρουμε την εξαίρεση ότι πετυχαίνω σπίτι πολύ καλό σε πολύ φθηνή τιμή.

Κάτι τέτοιο εννοώ, αν γίνεται κατανοητός ο συλλογισμός μου

Θεωρώ επίσης ότι την στιγμή της αυτοψίας δεν ανακοινώνει νούμερα εστω και κατά προσέγγιση ούτε στον πωλητή ούτε στον αγοραστή. Που επίσης υποθέτω, επειδή δεν ξέρω, ότι είναι παρόντες κατά την διάρκεια της διαδικασίας.

Ευχαριστω

Επεξ/σία από mellontikosagorastis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mellontikosagorastis είπε

Για παράδειγμα το ακίνητο ο ιδιοκτήτης το πουλάει 180000 και πραγματικά αξίζει τόσο και περισσότερο, αλλά εγώ με κάποιο τρόπο τελικά καφερνω να κλείσω συμφωνία για 140000. Ο εκτιμητής σε αυτήν την περίπτωση θα το εκτιμησει κοντά στις 180000 ή και περισσότερο ή θα παει εντελώς στο κάτω άκρο πχ 140000 , 120000.

O εκτιμητής δεν γνωρίζει την πραγματική τιμή πώλησης του ακινήτου, αλλά και να την γνώριζε μικρή σημασία θα είχε, γιατί:

  • εσύ με τον πωλητή μπορεί να είστε ξαδέλφια και να στο πουλά σε προνομιακή τιμή
  • εσύ με τον πωλητή μπορεί να έχετε συμφωνήσει μια χαμηλή αναγραφόμενη τιμή στο συμβόλαιο και
Spoiler

τα υπόλοιπα να του τα δώσεις μαύρα

  • ή απλά για χίλους λόγους να σου το πουλάει πολύ πολύ φτηνά γιατί θέλει άμεσα χρήματα

 

Ο εκτιμητής σύμφωνα με δεδομένες παραμέτρους (περιοχή, όροφος, τετραγωνικά, αντικειμενική αξία κτλ) θα δώσει μια εκτίμηση της εμπορικής αξίας του ακινήτου στη τράπεζα, γιατί δουλεύει για την τράπεζα. Μπορεί να την μάθεις από τον τραπεζικό υπάλληλο που χειρίζεται την υπόθεση δανείου σου, μπορεί και όχι.

Αυτό που έχει σημασία είναι ο λόγος:

(ποσό δανείου που ζητάς) / (εκτίμηση της εμπορικής αξίας) <= 75%

(πολύ χοντρικός υπολογισμός)

Πολύ σωστά σκέφτεσαι ότι αν η εκτίμηση της εμπορικής αξίας του ακινήτου είναι υψηλή, τότε μπορεί να εγκριθεί μεγαλύτερο ποσό δανείου, αλλά σίγουρα θέλεις να φουσκώσεις τα νούμερα; Οι υπερτιμολογίσεις και η στεγαστική φούσκα έσκασαν άγρια την προηγούμενη δεκαετία.

3 ώρες πριν, mellontikosagorastis είπε

Θεωρώ επίσης ότι την στιγμή της αυτοψίας δεν ανακοινώνει νούμερα εστω και κατά προσέγγιση ούτε στον πωλητή ούτε στον αγοραστή. Που επίσης υποθέτω, επειδή δεν ξέρω, ότι είναι παρόντες κατά την διάρκεια της διαδικασίας.

Θα σε καλέσουν για ένα ραντεβού. Σε αυτό το ραντεβού σίγουρα θα πρέπει να είναι το άτομο που έχει τα κλειδιά για να δείξει το σπίτι στον εκτιμητή. Όλοι οι υπόλοιποι ειναι προαιρετικοί. Πιθανώς να είναι μονο ο γραμματέας του εργολάβου με τα κλειδιά ή μόνο ο παρόν ενοικός αν το σπίτι κατοικείται ήδη. Αν έχεις τον χρόνο, φυσικά να πας και εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφορίες!

Οπως έγραψα και παραπάνω αναλυτικα, δεν θέλω ουτε να παραφουσκώσω την εκτίμηση ΄ούτε να προσπαθήσω κάποια παρατυπία. Ρωτάω επειδή δεν γνωρίζω κι επειδη θελω να ξέρω την διαδικασια ακριβώς. Η απορία προκύπτει επειδή σε μια ας πούμε καλή ευκαιρία να βρεις καλό σπίτι και να καταγφέρεις να συμφωνήσεις μια καλή τιμή ή και χαμηλή, αν τυχόν είναι "αυστηρός" ο εκτιμητής τοτε το 80% του δανείου  θα αντιστοιχεί σε μικρότερο δάνειο και άρα και σε μικρότερο ποσό χρημάτων. Εκεί είναι ο προβληματισμός. Και κάτι ακόμη, δεν εννοώ αγορά νεόδμητης κατοικίας ή καινούριας. Και εννοώ την παρουσία του ιδιοκτήτη την στιγμή της αυτοψίας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να ανοίξω καινούριο θέμα γιαυτό θα ρωτήσω εδώ. 

Έχω βρει μια γκαρσονιέρα 40 τετραγωνικά που πωλείται 40κ, η γκαρσονιέρα είναι νοικιασμένη 250 ευρώ το μήνα. Έχω 20κ στην άκρη, θέλω να πάρω ένα δάνειο 20κ για να μπορέσω να την αγοράσω.  Είμαι άνεργος τους τελευταίους 6 μήνες. Έχω ένα μαγαζί που το νοικιάζω €300/μηνα  και ένα σπίτι που το νοικιάζω €350/μηνα.

Μαζί με την γκαρσονιέρα θα έχω 300+350+250=900 κάθε μήνα διαθέσιμα για να ξεπληρωσω το δάνειο. 

Πιστεύεται ότι θα μπορέσω να πάρω το δάνειο? Ή θα πάω και θα φάω άκυρο? 

Σκέφτομαι να πάω αύριο το πρωί στην εθνική γτ από ότι είδα έχει το πιο χαμηλό επιτόκιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/8/2021 στις 1:28 ΜΜ, Μπάμπης Λαζαρίδης είπε

για αγορα οικοπεδου 30-40.000 και χτισιμο προκατ βερσους αγορα διαμερισματος 110 τμ  130.000 ποια η γνωμη σας ? επαρχια

Προκάτ σε οικόπεδο θα διάλεγα.

5 ώρες πριν, myNameIsMyName είπε

Δεν θέλω να ανοίξω καινούριο θέμα γιαυτό θα ρωτήσω εδώ. 

Έχω βρει μια γκαρσονιέρα 40 τετραγωνικά που πωλείται 40κ, η γκαρσονιέρα είναι νοικιασμένη 250 ευρώ το μήνα. Έχω 20κ στην άκρη, θέλω να πάρω ένα δάνειο 20κ για να μπορέσω να την αγοράσω.  Είμαι άνεργος τους τελευταίους 6 μήνες. Έχω ένα μαγαζί που το νοικιάζω €300/μηνα  και ένα σπίτι που το νοικιάζω €350/μηνα.

Μαζί με την γκαρσονιέρα θα έχω 300+350+250=900 κάθε μήνα διαθέσιμα για να ξεπληρωσω το δάνειο. 

Πιστεύεται ότι θα μπορέσω να πάρω το δάνειο? Ή θα πάω και θα φάω άκυρο? 

Σκέφτομαι να πάω αύριο το πρωί στην εθνική γτ από ότι είδα έχει το πιο χαμηλό επιτόκιο.

Το πρώτο που κοιτάνε είναι η μισθοδοσία, αν είσαι άνεργος νομίζω δεν έχεις πιθανότητες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με τον εκτιμιτη τι φαση?

μπορω να πω τον μηχανικο να δωσω μαυρα καποια για να ριξει την τιμη στην τραπεζα για το δανειο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, myNameIsMyName είπε

Δεν θέλω να ανοίξω καινούριο θέμα γιαυτό θα ρωτήσω εδώ. 

Έχω βρει μια γκαρσονιέρα 40 τετραγωνικά που πωλείται 40κ, η γκαρσονιέρα είναι νοικιασμένη 250 ευρώ το μήνα. Έχω 20κ στην άκρη, θέλω να πάρω ένα δάνειο 20κ για να μπορέσω να την αγοράσω.  Είμαι άνεργος τους τελευταίους 6 μήνες. Έχω ένα μαγαζί που το νοικιάζω €300/μηνα  και ένα σπίτι που το νοικιάζω €350/μηνα.

Μαζί με την γκαρσονιέρα θα έχω 300+350+250=900 κάθε μήνα διαθέσιμα για να ξεπληρωσω το δάνειο. 

Πιστεύεται ότι θα μπορέσω να πάρω το δάνειο? Ή θα πάω και θα φάω άκυρο? 

Σκέφτομαι να πάω αύριο το πρωί στην εθνική γτ από ότι είδα έχει το πιο χαμηλό επιτόκιο.

Εγώ το βλέπω πιθανό, διότι:

  • η 6 μηνη ανεργία σου δεν έχει φανεί ακόμα στις φορολογικές δηλώσεις
  • θέλεις περίπου το 50% της αξίας του ακινήτου
  • έχεις εναλλακτικά εισοδήματα

Αν όλα τα έχεις νόμιμα και δηλωμένα και εμφανίζονται στις φορολογικές των τελευταιών ετών, τότε σου δίνω καλές πιθανότητες.

Αν μπορείς ενημέρωσέ μας τι σου είπε η Εθνική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, GeorgeKatz είπε

η 6 μηνη ανεργία σου δεν έχει φανεί ακόμα στις φορολογικές δηλώσεις

Ναι αλλά ζητάνε βεβαίωση μισθοδοσίας 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Είναι εισοδηματίας. Μόνο όσοι έχουν μισθό παίρνουν δάνειο?

Παίρνουν μόνο όσοι έχουν αρκετό εισόδημα ώστε να μπορούν να το αποπληρώνουν απρόσκοπτα, άσχετα αν το εισόδημα προέρχεται από μισθωτή εργασία ή από ακίνητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...