Προς το περιεχόμενο

Στεγαστικό δάνειο για πρώτη κατοικία


gsisr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα! Είμαι μισθωτός με καθαρό εισόδημα 1.5k το μήνα (νομίζω 21k ήταν φετινή φορ.δήλωση μου), δεν έχω κάτι στο όνομα μου (ούτε αμάξι) δεν έχω πάρει ποτέ πιστωτική κτλ κ έχω στην άκρη γύρω στα 30k. Έχω πιθανότητες να πάρω δάνειο άλλα 30k για αγορά σπιτιού? 

Επεξ/σία από ModernAthenian
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, ModernAthenian είπε

Καλησπέρα! Είμαι μισθωτός με καθαρό εισόδημα 1.5k το μήνα (νομίζω 20k ήταν φετινή φορ.δήλωση μου), δεν έχω κάτι στο όνομα μου (ούτε αμάξι) δεν έχω πάρει ποτέ πιστωτική κτλ κ έχω στην άκρη γύρω στα 30k. Έχω πιθανότητες να πάρω δάνειο άλλα 30k για αγορά σπιτιού? 

Νομίζω σχετικά εύκολα, ειδικά αν η εμπορική αξία του ακινήτου είναι κοντά σε αυτήν που συζητάς 

Btw με καθαρό 1500€ (επί 14) έχεις πάνω από 25 μικτό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Νομίζω σχετικά εύκολα, ειδικά αν η εμπορική αξία του ακινήτου είναι κοντά σε αυτήν που συζητάς 

Btw με καθαρό 1500€ (επί 14) έχεις πάνω από 25 μικτό 

Ναι, βασικά 1450 είναι το καθαρό μηνιαίο που παίρνω. Πρέπει να δω τη φορ.δήλωση γιατί την έχει κάνει ο λογιστής πριν κανα μήνα οπότε μπορεί να έχεις δίκιο.

Εμένα αυτό που με ανησυχεί είναι οτι δεν έχω κάποιο περιουσιακό στο όνομα μου. Θα επηρεάσει αρνητικά αυτό?

Επεξ/σία από ModernAthenian
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ModernAthenian είπε

Ναι, βασικά 1450 είναι το καθαρό μηνιαίο που παίρνω. Πρέπει να δω τη φορ.δήλωση γιατί την έχει κάνει ο λογιστής πριν κανα μήνα οπότε μπορεί να έχεις δίκιο.

Πάνω από 20 θα είναι σίγουρα 

Νομίζω ότι θα πάρεις πολύ εύκολα τέτοιο δάνειο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AristidisZ είπε

Πάνω από 20 θα είναι σίγουρα 

Νομίζω ότι θα πάρεις πολύ εύκολα τέτοιο δάνειο

Το οτι δεν έχω περουσιακό στοιχείο στο όνομα μου επηρεάζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ModernAthenian είπε

Το οτι δεν έχω περουσιακό στοιχείο στο όνομα μου επηρεάζει?

Δε νομίζω

Πήγαινε μια βόλτα σε τράπεζα να δεις τι θα σου πουν, αλλά αν δεν παίζει κάτι περίεργο, νομίζω ότι 99,9% θα σου δώσουν το ποσό που θες, 30 χιλιάρικα δεν είναι τίποτα για στεγαστικό 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγα σε τράπεζα και εχω πάρει οικονομική προέγκριση για 80.000€.

Με την υπαλληλο που μιλούσα με ρωτουσε διαφορα, αν εχω βρει διαμερισμα,σπιτι για αγορα, αν εχω συμφωνησει με τον ιδιοκτήτη.

Εκει την είπα οτι κοιταω δυο κατοικίες, διαμέρισμα, μεζονέτα αλλα αν δεν εγκριθει το δανειο δεν μπορω να προχωρησω.

Η αναμονή για να εγκριθεί ηταν δυο εβδομαδες, στο ενδιάμεσο με πηρε να μου πει οτι χρειάζεται εγγυητη για να προχωρήσουμε. Ομως τους γονεις μου δεν μπορουσα να τους βαλω και ετσι την είπα δεν εχω καποιον σαν εγγυητη, ενημερωσε η υπαλληλος οτι δεν υπαρχει εγγυητης, ομως μετα από πέντε μερες μου είπε πως εγκριθηκε η αιτηση στο ποσο των 80000 χωρις να απαιτείται εγγυητής, την ειχα πει οτι αν το ποσό ηταν πιο κατω, θα ακυρωνα την αιτηση.

Εδω ομως αντι να με αφησει το περιθωριο περιπου ενας μηνας, να μιλήσω ή να δω και καποιο αλλο ακινητο, με ειπε θελω 250€ τα εξοδα για να ελεγχθεί το σπίτι. 

Καπου το εχασε η υπαλληλος ή εγω;

Η οικονομικη προέγκριση απο τι γνωριζω δεν εχει κάποια δέσμευση σωστά;

Αν περάσει ο μηνας μπορω να κανω ανανέωση της αιτησης; Ή ξανα απο την αρχη;

Το ποσο που πρέπει να βαλω εγώ πρέπει να φανει σιγουρα στην τράπεζα; Αν συμφωνησω με τον ιδιοκτήτη να του τα δωσω τμηματικα, αυτο η τράπεζα δεν το δέχεται;

Ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικά με το δάνειο που παίρνει κάποιος, για να αγοράσει σπίτι πχ στην Αθήνα.

Ας υποθέσουμε ότι έχω βρει μια γκαρσονιέρα στην Αθήνα η οποία κοστίζει 50000 ευρώ και θέλω να πάρω δάνειο για να την αγοράσω. Έχω εισοδήματα και ας υποθέσουμε η τράπεζα ότι θα μου εγκρίνει το δάνειο.

Τι ακριβώς γίνεται μετα? Ισχύει ότι πρέπει να δώσω το 1/3 μπροστά, δηλαδή 50000/3= 16666,67 και το υπολοιπο ποσο που υπολειπεται θα το παρω σε δοσεις μαζι με τους τοκους πχ για 15 χρόνια?

Υπάρχει κάποιςο που πήρε δάνειο για το σπίτι του εδώ μέσα για να λύσω την απορία στον εαυτό μου?

 

Είμαι μισθωτός και έχω μισθό 850 ευρώ καθαρά το μήνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστω ότι σου εγκρίνεται δάνειο ποσού 50.000, μετά θα πρέπει να πληρώσεις τα έξοδα για να γίνει ο νομικός και τεχνικός έλεγχος. Σε αυτή τη διαδικασία η Τράπεζα θα υπολογίσει την αξία του ακινήτου με τον μηχανικό της. Αν το ακίνητο εκτιμηθεί για αξία 63.000 τότε ικανοποιητε ο κανόνας του 80% και μπορείς να λάβεις το ποσό των 50.000 αν εκτιμηθεί για λιγότερο τότε θα γίνει αναλογική μείωση του ποσού για να ικανοποιηθεί ο κανόνας του 80%. Αν καλύπτει η εκτιμώμενη αξία το σύνολο της αγοράς τότε δε χρειάζεται να βάλεις χρήματα δικά σου, αν όχι τότε θα πρέπει να καλύψεις τη διαφορά μεταξύ δανείου και ποσού αγοράς με τα δικά σου διαθέσιμα 

Το 850€ το μήνα από μόνο του δε λέει τίποτα. Θα πρέπει να συνεκτιμηθεί αν είσαι παντρεμένος, αν έχεις παιδιά και αν ναι πόσα. Επίσης δε θα πρέπει να λάβεις ως εισόδημα το ποσό που αναγράφει η φορολογική σου δήλωση, αλλά να ανατρέξεις στο σημείο που λέει δηλωθέν εισόδημα και να αφαιρέσεις τον φόρο που αναλογεί και το ποσό εισφοράς. Από αυτό το αποτέλεσμα θα διαιρέσεις με 13 και θα βρεις τις καθαρές μηνιαίες αποδοχές σου. Τέλος η κάθε τράπεζα ορίζει ένα ελάχιστο εισόδημα διαβίωσης που θα πρέπει να έχεις και το ποσό που απομένει για την κάλυψη της δόσης του δανείου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, unos είπε

Έστω ότι σου εγκρίνεται δάνειο ποσού 50.000, μετά θα πρέπει να πληρώσεις τα έξοδα για να γίνει ο νομικός και τεχνικός έλεγχος. Σε αυτή τη διαδικασία η Τράπεζα θα υπολογίσει την αξία του ακινήτου με τον μηχανικό της. Αν το ακίνητο εκτιμηθεί για αξία 63.000 τότε ικανοποιητε ο κανόνας του 80% και μπορείς να λάβεις το ποσό των 50.000 αν εκτιμηθεί για λιγότερο τότε θα γίνει αναλογική μείωση του ποσού για να ικανοποιηθεί ο κανόνας του 80%. Αν καλύπτει η εκτιμώμενη αξία το σύνολο της αγοράς τότε δε χρειάζεται να βάλεις χρήματα δικά σου, αν όχι τότε θα πρέπει να καλύψεις τη διαφορά μεταξύ δανείου και ποσού αγοράς με τα δικά σου διαθέσιμα 

Το 850€ το μήνα από μόνο του δε λέει τίποτα. Θα πρέπει να συνεκτιμηθεί αν είσαι παντρεμένος, αν έχεις παιδιά και αν ναι πόσα. Επίσης δε θα πρέπει να λάβεις ως εισόδημα το ποσό που αναγράφει η φορολογική σου δήλωση, αλλά να ανατρέξεις στο σημείο που λέει δηλωθέν εισόδημα και να αφαιρέσεις τον φόρο που αναλογεί και το ποσό εισφοράς. Από αυτό το αποτέλεσμα θα διαιρέσεις με 13 και θα βρεις τις καθαρές μηνιαίες αποδοχές σου. Τέλος η κάθε τράπεζα ορίζει ένα ελάχιστο εισόδημα διαβίωσης που θα πρέπει να έχεις και το ποσό που απομένει για την κάλυψη της δόσης του δανείου.

Αρχικά, σ ευχαριστώ για την απαντησή σου.

Ο νομικός έλεγχος πραγματοποιείται μη τυχόν το σπίτι είναι χρεωμένο ή υπαρχει θεμα με τις κληρονομιές κλπ?

Δεν μπορώ να φωνάξω και δικό μου δικηγόρο και μηχανικό ( περα απο αυτους που θα βαλει η τραπεζα) να το ελεγξουν που ειναι της εμπιστοσύνης μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/9/2021 στις 3:08 ΜΜ, ModernAthenian είπε

Καλησπέρα! Είμαι μισθωτός με καθαρό εισόδημα 1.5k το μήνα (νομίζω 21k ήταν φετινή φορ.δήλωση μου), δεν έχω κάτι στο όνομα μου (ούτε αμάξι) δεν έχω πάρει ποτέ πιστωτική κτλ κ έχω στην άκρη γύρω στα 30k. Έχω πιθανότητες να πάρω δάνειο άλλα 30k για αγορά σπιτιού? 

Άνετα.

1 ώρα πριν, airtrelomike13 είπε

Αρχικά, σ ευχαριστώ για την απαντησή σου.

Ο νομικός έλεγχος πραγματοποιείται μη τυχόν το σπίτι είναι χρεωμένο ή υπαρχει θεμα με τις κληρονομιές κλπ?

Δεν μπορώ να φωνάξω και δικό μου δικηγόρο και μηχανικό ( περα απο αυτους που θα βαλει η τραπεζα) να το ελεγξουν που ειναι της εμπιστοσύνης μου?

Εννοείται ότι θα βάλεις μηχανικό (για τεχνικό έλεγχο) και δικηγόρο (για νομικό έλεγχο) της εμπιστοσύνης σου ΠΡΙΝ κάνει τους αντίστοιχους ελέγχους η τράπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, airtrelomike13 είπε

Αρχικά, σ ευχαριστώ για την απαντησή σου.

Ο νομικός έλεγχος πραγματοποιείται μη τυχόν το σπίτι είναι χρεωμένο ή υπαρχει θεμα με τις κληρονομιές κλπ?

Δεν μπορώ να φωνάξω και δικό μου δικηγόρο και μηχανικό ( περα απο αυτους που θα βαλει η τραπεζα) να το ελεγξουν που ειναι της εμπιστοσύνης μου?

Γιατί να τα πληρώσεις διπλά? Ειδικά τον μηχανικό, μπορείς να είσαι στο ραντεβού με τον μηχανικό της τράπεζας και να κάνεις ότι ερωτήσεις θέλεις που θα έκανες και στον δικό σου μηχανικό. Όσο για τον νομικό έλεγχο, η τράπεζα διενεργεί έλεγχο 20ετιας για το ακίνητο και αν δεν είναι τα πάντα σε πλήρη τάξη δεν δίνει cent

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...