Προς το περιεχόμενο

Στεγαστικό δάνειο για πρώτη κατοικία


gsisr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, unos είπε

Πώς γίνεται το κόστος για να χτίσεις να είναι ίδιο με το κόστος αγοράς νεόδμητου? Το κόστος να χτίσεις θα είναι max 1.000 ανά τ.μ. ενώ το αγοράς τουλάχιστον 1.300€

Δε θα επιμείνω αλλά παρόλαυτα νομίζω ότι το να χτίσεις είναι η καλύτερη δυνατή λύση 

Πανωσήκωμα με ένα χιλιάρικο το μετρό το ξεχνάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

30 λεπτά πριν, Μπάμπης Λαζαρίδης είπε

Γιατι?

Δεν υπάρχει γιατί, πήγαινε ρώτα όποιον κατασκευαστή / μηχανικό θες, και αν σου πει ότι κάνει πανωσήκωμα 130 τμ με 130 χιλιάρικα (μιλάμε για αποπερατωμένο διαμέρισμα προφανώς) στείλτον και σε μένα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Ουνος πανω λεει οτι χτισιμο παει 1000 μαξ

αρα μια η αλλη ειναι? να αγορασω?

ενας μηχανικος μου ειπε 1000-1100 να υπολογιζω. επαρχια μενω μικρη πολη. αλλα ενας αλλος μου λεει

ασανσερ αλλα 15.000

σκεπη αλλα 10.000

αρα η διαφορα ειναι 100 ευρω το τμ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως όταν λέμε 1000 το τετραγωνικό, εννοείτε μέσος όρος στο σύνολο πολυκατοικίας (με είσοδο, κοινόχρηστους χώρους κτλ).

Έτσι ενώ δεν σηκώνεις διαμέρισμα 130 τμ με 130.000, χτίζεις πολυκατοικία 500 τετραγωνικά σύνολο (420 τετραγωνικά τα διαμερίσματα πες) με 500.000 ευρώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιβεβαιωνω οτι επαρχια ειναι 1000/τμ για ανεγερση οροφου- εχω μηνυμα απο μηχανικο

επαρχια βητα ζωνης ετσι; οχι λαρισα πατρα

μιλαω για μικρες πολεις

1-κουεστιον: ζευγος με 2 μικρα ειναι οκ το 4αρι στα 110-120 τμ η να παει στα 140-150 πενταρι; οτι αντεχει η τσεπη θα μου πεις

2) ειναι δυνατον ο μηχανικος να μου πει πχ για ενα διαμερισμα σχεδιο αξιας 180.000 -> 120; για να παω τραπεζα; η τραπεζα με τον μηχανικο εκτιμητη της δε θα δει οτι τα σπιτια στην περιοχη κανουν 180 τα νεα; 

αν παω τραπεζα με σπιτι μηχανικου 120 θα μου δωσει 80 σωστα; τα αλλα 100 που θα τα βρω να τα δινω μηχανικο; δεν τον αγχωνει αυτο; δεν καταλαβαινω τι γινεται με τις εκτιμησεις!!! πιο πανω διαβαζα οτι ο μηχανικος μου πρεπει να βαλει ΠΑΡΑΠΑΝΩ αξια μπας και παρουμε περισσοτερο δανειο παρα προκαταβολη. κατι που κανει πχ 140 να το παμε στην τραπεζα και να ζητησουμε 150-160. και ας πει η τραπεζα τα δικα της. αλλα σπιτι των 180 μου λεει πηγαινε ζητα 120. γιατι;; επειτα με 21.000 πχ εισοδημα μπορω να ζητησω δανειο ανετα ειτε 100 ειτε 200; για 20-25 χρονια πχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Nikolaou4 είπε

επιβεβαιωνω οτι επαρχια ειναι 1000/τμ για ανεγερση οροφου- εχω μηνυμα απο μηχανικο

Μήνυμα από μηχανικό = εκτίμηση της συμφοράς απλά για να κρατήσει το ενδιαφέρον σου.

Όταν πας να κάνεις συμφωνητικό θα δεις τι θα πει, και εκείνο είναι που μετράει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας δουμε ποσα θα μου δωσει η τραπεζα γιατι μου λεει βαση οικονομικων μου ταβανι να παρω 80-85000!

και ας κανει το 4αρι 140.000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


 

την αυξηση 20% που ερχεται στα οικοδομικα υλικα κτλ την ειδατε; ποιος θα παρει σπιτι του χρονου με συν 400 ευρω το τμ πχ; βαλε και ενα λοκ παλι εστω και μινι θα κλαψουν μανουλες
μη μας παρακαλανε στο τελος σε 1-2 χρονια γιατι τωρα πολυ ιστορια μου το παιζουν
edit 4.2 % επιτοκιο πηρα σημερα για 30 χρονια σε γνωστη τραπεζα αλλα και σε μικρη τα ιδια ειπαν. μια αλλη τραπεζα τις προαλλες ελεγε για 2.8 για 20 χρονια και μια αλλη για 20 3.7%
αλλα δε μου δινουν για 20... θα παω ξανα του χρονου με αυξημενο εισοδημα απο το μαγαζι μας.. φετος ειχαμε λιγα

https://news.b2green.gr/9884/προειδοποιεί-για-τις-αυξήσεις-στα-οικ

Σύμφωνα με τον Δημήτρη Καψιμάλη, τον πρόεδρο της Ένωσης Κατασκευαστών Κτιρίων Ελλάδος οι επιχειρήσεις του κλάδου είναι υποχρεωμένες να παραδώσουν ακίνητα που έχουν πωλήσει προ έτους με ένα νέο κόστος κατασκευής που σε πολλές περιπτώσεις είναι μεγαλύτερο του αρχικού κατά 30%.

λολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Μπάμπης Λαζαρίδης είπε

γνωμη για διαμερισμα σε γωνια πλατειας με καφετεριες ταβερνες κουνιες κτλ;

Τρολάρεις? γενικώς εννοώ όχι με αυτό το ποστ σου μόνο. Αν ναι, μην χαλάς το θέμα

Επεξ/σία από Nabuko
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωριζει καποιος τι γινεται για στεγαστικο για αγορα κατοικιας (ειτε για εκμεταλλευση ειτε για χρηση ως εξοχικο) απο ελληνα υπηκοο μονιμο κατοικο αλλης χωρας της ΕΕ? Ατομο που εχει υπαχθει εδω και χρονια στη ΔΟΥ Κατοικων εξωτερικου με συμβαση αοριστου και υψηλο μισθο (ενδεικτικα για ποσο δανειου ισο με 3 φορες καθαρο ετησιο εσοδημα) σε πολυεθνικη διχως χρεη/δανεια. 

 

Χορηγουν οι ελληνικες τραπεζες δανειο σε τετοια περιπτωση? Εχει καποιος αναλογη εμπειρια πριν γινει καποια διερευνητικη επαφη με τραπεζα?
 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jpsih είπε

Γνωριζει καποιος τι γινεται για στεγαστικο για αγορα κατοικιας (ειτε για εκμεταλλευση ειτε για χρηση ως εξοχικο) απο ελληνα υπηκοο μονιμο κατοικο αλλης χωρας της ΕΕ? Ατομο που εχει υπαχθει εδω και χρονια στη ΔΟΥ Κατοικων εξωτερικου με συμβαση αοριστου και υψηλο μισθο (ενδεικτικα για ποσο δανειου ισο με 3 φορες καθαρο ετησιο εσοδημα) σε πολυεθνικη διχως χρεη/δανεια. 

Χορηγουν οι ελληνικες τραπεζες δανειο σε τετοια περιπτωση? Εχει καποιος αναλογη εμπειρια πριν γινει καποια διερευνητικη επαφη με τραπεζα?
Ευχαριστω

Δύσκολο το κόβω, εν τω μεταξύ θα ζητάς και αρκετά ψηλό δάνειο σύμφωνα με αυτά που λες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, AristidisZ είπε

Δύσκολο το κόβω, εν τω μεταξύ θα ζητάς και αρκετά ψηλό δάνειο σύμφωνα με αυτά που λες 

Γιατί το κόβεις δύσκολο? Έχεις την σχετική εμπειρία? Δηλαδή κάποιος αν έχει ετήσιο εισόδημα 20.000€ και ζητήσει δάνειο για αγορά κατοικίας 60.000€ είναι αρκετά υψηλό το δάνειο.

Το θέμα είναι να βοηθάμε και όχι να λέμε διαφορά αν δεν γνωρίζουμε.

Φιλικά πάντα 

Ο φίλος παραπάνω ρωτάει για δάνειο σύμφωνα με το εισόδημα του καθώς είναι το αντίστοιχο κτίριο για δανειοδότηση σε Τράπεζες του εξωτερικού κάτι που δεν ισχύει στην Ελλάδα 

Επεξ/σία από unos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...