Προς το περιεχόμενο

Στεγαστικό δάνειο για πρώτη κατοικία


gsisr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Oι υπάλληλοι στην τράπεζα ξέρουν πάνω κάτω πρωτού κατατεθεί η αιτηση ποια θα ειναι η εξελιξη της;

 

Θελω να πω οτι μπορει να βολευτω και με μικροτερο ποσο... Δλδ 15-20 k

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fotaras13 είπε

Καλησπέρα.

 

Θέλω ένα στεγαστικό για συμπλήρωμα σε λεφτά που ήηδη έχω για αγορά σπιτιού συνολικής αξίας 150k ... Θα χρειαστώ περίπου 33000 ευρώ με 10-12 χρόνια αποπληρωμής, το εισόδημα μου είναι γύρω στα 12 χιλιάρικα.... Δεν έχω χρέη πίσω, ποτέ δεν είχα πιστωτική κλπ....

Θεωρείτε οτι θα μου δώσουν;

Είναι πολλά αυτά που λαμβάνουν υπόψιν οι τράπεζες για να αποφασίσουν αν θα σου δώσουν δάνειο και πόσο, όχι μόνο το ύψος του εισοδήματος σου, ακόμα και από που προέρχεται το εισόδημα που δηλώνεις.

Πάντως όπως είπαν και παραπάνω οι 12.000€ κατά κανόνα είναι λίγα.

1 ώρα πριν, fotaras13 είπε

Μπορω να βαλω εγγυητη δικο μου προσωπο;;; Αλλα μιλαμε για ακομα πιο χαμηλο εισοδημα αυτος....

Την τράπεζα την ενδιαφέρει κυρίως να μπορείς εσύ να αποπληρώνεις απρόσκοπτα τις δόσεις του δανείου σου, και όχι να κυνηγήσει τον εγγυητή αν δεν πληρώσεις εσύ. Που και πάλι αν δεν έχει σεβαστό εισόδημα δεν θα κάνει διαφορά.

51 λεπτά πριν, fotaras13 είπε

Oι υπάλληλοι στην τράπεζα ξέρουν πάνω κάτω πρωτού κατατεθεί η αιτηση ποια θα ειναι η εξελιξη της;

 

Θελω να πω οτι μπορει να βολευτω και με μικροτερο ποσο... Δλδ 15-20 k

Μια ιδέα ίσως και να έχουν αν ελέγξουν τα δικαιολογητικά που θα τους προσκομίσεις, όμως τίποτα παραπάνω.

Πάντως μόνο αν κάνεις αίτηση στην τράπεζα θα μάθεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα πήγαινε από τράπεζες (με τα δικαιολογητικά που θα σου ζητήσουν) και θα σου πουν ... να πας σε όλες όχι μόνο εκεί που έχεις μισθοδοσία... εμένα 4 απέρριψαν το ποσό που ζήτησα και μια το δέχτηκε... οπότε ειλικρινά δεν έχεις να χάσεις κάτι να πας από όλες τις τράπεζες (εκτός από χρόνο...)

Εγώ σε 1 μέρα τα κανόνισα έτσι και πήγα σε 4 τράπεζες....

 

Για εγγυητή θέλουν μόνο 1ου βαθμου συγγενείς.. δηλαδή σύζυγο,  γονείς, αδελφό.. ΑΛΛΑ αν πας με.. γονείς πχ 70 χρόνων το ξεχνάς απλά θα στους απορρίπτουν... λόγω ηλικίας... αν πχ έχεις σύζυγο ότι εισόδημα και να είναι προστίθεται στο δικό σου (οικογενειακό εισόδημα) άρα και σε μεγαλύτερη πιστοληπτική ικανότητα... ο εγγυητής είναι σαν να παίρνει το δάνειο ΚΑΙ αυτός.... δηλαδή αν έχεις 12000 εσύ και ο εγγυητής 5000.. συζητάς για 17.000 εισόδημα κλπ...

Θεωρώ πως κάτι θα καταφερεις γιατί είναι λίγα τα χρήματα που ζητάς... πάντως  να ξέρεις πως ότι μα ότι έξτρα δάνειο έχεις... δυσκολεύει την κατάσταση... πχ μπορεί να δίνεις σε.. δόσεις (αμάξι,  κινητό,  κάρτες κλπ) 200€/μήνα... αυτό δυσκολεύει πολύ τα πράγματα!!  Χοντρικά θέλουν οι συνολικές δανειακές υποχρεώσεις να μην ξεπερνούν το 40% του εισοδήματος... δηλαδή αν παίρνεις1000/μήνα να έχεις δανειακές υποχρεώσεις 400€ Μαξ... πάνω κάτω ... το ότι μπορεί μια τράπεζα να στα δώσει και κάποια άλλη όχι έχει να κάνει και με τα επιτόκια της κάθε τράπεζας... αυτό εννοούσα και πιο πάνω που σου έγραψα πως κάποια μπορεί να σου δώσει το ποσό και κάποια... όχι...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγινε παιδιά σας ευχαριστώ. Ναι αυτο θα κανω μιας και ο ιτραπεζες εχουν τον πρωτο και τελευταιο λογο...

 

Οπως ξαναεγραψα δεν εχω αλλα δανεια ουτε καρτες να τρεχουν κλπ.... Βασικα ποτε δεν εχω ξαναπαρει δανειο....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους ! 
ειχα κάνει αίτηση για προέγκριση δανείου πριν 6 μήνες και πήρα τη προέγκριση , αλλά δεν το χρησιμοποίησα τότε .

 

1. Γνωρίζετε τι γίνεται τώρα και αν βγαίνουν με τους ίδιους όρους τα δάνεια ; Δεδομένης της κρίσης - πολέμου κτλ ;

2. (παντως φίλος στην Ιταλία πήρε δάνεια πριν 3 μήνες με σταθερό επιτόκιο 0,8% ! Απίστευτο . Λέτε να πέσουν και εδώ τα επιτοκια ; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, fotaras13 είπε

Καλησπέρα.

 

Θέλω ένα στεγαστικό για συμπλήρωμα σε λεφτά που ήηδη έχω για αγορά σπιτιού συνολικής αξίας 150k ... Θα χρειαστώ περίπου 33000 ευρώ με 10-12 χρόνια αποπληρωμής, το εισόδημα μου είναι γύρω στα 12 χιλιάρικα.... Δεν έχω χρέη πίσω, ποτέ δεν είχα πιστωτική κλπ....

Θεωρείτε οτι θα μου δώσουν;

Αν βαλεις υποθηκη το σπιτι, πιθανοτατα θα το δεχτουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω στεγαστικό δάνειο με κυμαινόμενο επιτόκιο (4,12%). Θεωρώ ότι είναι αρκετά υψηλό. Υπάρχει περίπτωση αυτό να αλλάξει με κάποιο τρόπο. Ψάχνοντας στο site της τράπεζας είδα ότι έχουν εργαλείο που υπολογίζει τις δόσεις. Αν βάλω σταθερό επιτόκιο μου βγάζει επιτόκιο 3,5% και δόση -5% σε σχέση με αυτό που πληρώνω τώρα. Σε κάποια site διάβασα ότι πλέον το σταθερό επιτόκιο δεν είναι πιο ψηλό από το κυμαινόμενο. Ισχύει αυτό? Από τι εξαρτάται το κυμαινόμενο επιτόκιο που θα σου βγει? Η δόση μου δεν έχει αλλάξει τα τελευταία 4 χρονιά παρόλο που έχω κυμαινόμενο επιτόκιο. Γενικά έχω μπερδευτεί για γίνεται με το κυμαινόμενο και το σταθερό. Φαίνεται ότι οικονομικά αξίζει να αλλάζω σε σταθερό (αν το επιτρέπει η τράπεζα). Το σταθερό έχει κάτι που πρέπει να προσέξω

Βλέπω στο site της τράπεζας https://www.eurobank.gr/-/media/eurobank/rates/epitokia-daneiakon-proionton.pdf το κυμαινόμενο παίζει Euribor 3M + περιθώριο από 2,75% έως 4,40% ενώ το σταθερό είναι στα 3,5% (20 χρόνια). 

Επισυνάπτω τι αναφέρει η τελική έγκριση που είχα πάρει (2018).

epitokio.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/3/2022 στις 1:58 ΜΜ, pavlos-ice είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου και τις συμβουλές σου.Ναι σίγουρα δεν θα τον καλώ (και θα τον πληρώνω) χωρίς να είμαι βέβαιος πως θα έχω τελειώσει ότι εργασία χρειάζεται.

Τι να πω για την εκτίμηση έχω αγχωθεί... από την άλλη σε σχέση με τα ποσά που πωλούνται δίπλα τα σπίτια (το διπλάνο ακριβώς ίδιας κατάστασης και ηλικία 75000 πουλήθηκε), την περιοχή, το ότι είναι μαξ 500μ από οοοολα τα πράγματα (ΜΜΜ, αγορά, σχολεία, υπηρεσίες, πλατείες κλπ) αλλά και το μετρό που θα γίνει σε 900μ απόσταση... θεωρώ πως ρε γμτ... θα το εκτιμήσει 75000 (100μ2) .... για να δούμε...

και πάλι θενκς για τον χρόνο

Ο μηχανικος θα εχει μιλησει με την τραπεζα και θα σου βαλει ακριβως το ποσο που χρειαζεται για να προχωρησει το δανειο ομαλα. Προβλημα θα ειχες μονο σε περιπτωση που εβγαζε ματι, πχ αξιζε 60.000 και χρειαζοσουν 140.000 Το 60.000 με το 75.000 σε εκτιμηση ακινητου ειναι παραπλησιες τιμες και δυσκολα "παρεξηγησιμες"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, archer100 είπε

Ο μηχανικος θα εχει μιλησει με την τραπεζα και θα σου βαλει ακριβως το ποσο που χρειαζεται για να προχωρησει το δανειο ομαλα. Προβλημα θα ειχες μονο σε περιπτωση που εβγαζε ματι, πχ αξιζε 60.000 και χρειαζοσουν 140.000 Το 60.000 με το 75.000 σε εκτιμηση ακινητου ειναι παραπλησιες τιμες και δυσκολα "παρεξηγησιμες"

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler
Στις 27/3/2022 στις 11:26 ΜΜ, ATmega είπε

Έχω στεγαστικό δάνειο με κυμαινόμενο επιτόκιο (4,12%). Θεωρώ ότι είναι αρκετά υψηλό. Υπάρχει περίπτωση αυτό να αλλάξει με κάποιο τρόπο. Ψάχνοντας στο site της τράπεζας είδα ότι έχουν εργαλείο που υπολογίζει τις δόσεις. Αν βάλω σταθερό επιτόκιο μου βγάζει επιτόκιο 3,5% και δόση -5% σε σχέση με αυτό που πληρώνω τώρα. Σε κάποια site διάβασα ότι πλέον το σταθερό επιτόκιο δεν είναι πιο ψηλό από το κυμαινόμενο. Ισχύει αυτό? Από τι εξαρτάται το κυμαινόμενο επιτόκιο που θα σου βγει? Η δόση μου δεν έχει αλλάξει τα τελευταία 4 χρονιά παρόλο που έχω κυμαινόμενο επιτόκιο. Γενικά έχω μπερδευτεί για γίνεται με το κυμαινόμενο και το σταθερό. Φαίνεται ότι οικονομικά αξίζει να αλλάζω σε σταθερό (αν το επιτρέπει η τράπεζα). Το σταθερό έχει κάτι που πρέπει να προσέξω

Βλέπω στο site της τράπεζας https://www.eurobank.gr/-/media/eurobank/rates/epitokia-daneiakon-proionton.pdf το κυμαινόμενο παίζει Euribor 3M + περιθώριο από 2,75% έως 4,40% ενώ το σταθερό είναι στα 3,5% (20 χρόνια). 

Επισυνάπτω τι αναφέρει η τελική έγκριση που είχα πάρει (2018).

epitokio.jpg

Μήπως γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικά με το παραπάνω? Έχω προσπαθήσει να επικοινωνήσω τηλεφωνικά με την τράπεζα αλλά δε γνωρίζουν τπτ στο τηλεφωνικό κέντρο οπότε και έστειλα email αλλά καμία απάντηση. Δυστυχώς, τώρα δεν υπάρχει δυνατότητα να επισκεφτώ κατάστημα. Μεταφορά δανείου σε άλλη τράπεζα με καλύτερο επιτόκιο αξίζει (είναι εφικτό)?

Επεξ/σία από ATmega
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σε όλους...!

Πριν από λίγο ενημερώθηκα για την έγκριση του στεγαστικού μου δανείου, μετά από αναμονή ενός μήνα περίπου. Φυσικά είμαι πολύ χαρούμενος, αυτό που με ανησυχεί (πέρα από την απεργία των συμβολαιογράφων) είναι η διαφορά ανάμεσα στην αξία που εκτίμησε ο μηχανικός και την αξία που καλούμαι να πληρώσω. 

Σε ότι αφορά το ποσό του δανείου, η διαφορά είναι στα 3k, ποσό που δεν μου δημιουργεί πρόβλημα. Όμως αυτό που με "ανησυχεί" κάπως, είναι πως ο εκτιμητής θεωρεί πως το σπίτι που θέλουμε να αγοράσουμε έχει εμπορική αξία 9% μικρότερη από την τιμή του πωλητή.

Αναρωτιέμαι αν τέτοιου είδους διαφορές είναι συνηθισμένες ή αν απλά υπερεκτίμησα την αξία του ακινήτου και άρα είμαι πολύ κακός διαπραγματευτής!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, michelos75 είπε

Γειά σε όλους...!

Πριν από λίγο ενημερώθηκα για την έγκριση του στεγαστικού μου δανείου, μετά από αναμονή ενός μήνα περίπου. Φυσικά είμαι πολύ χαρούμενος, αυτό που με ανησυχεί (πέρα από την απεργία των συμβολαιογράφων) είναι η διαφορά ανάμεσα στην αξία που εκτίμησε ο μηχανικός και την αξία που καλούμαι να πληρώσω. 

Σε ότι αφορά το ποσό του δανείου, η διαφορά είναι στα 3k, ποσό που δεν μου δημιουργεί πρόβλημα. Όμως αυτό που με "ανησυχεί" κάπως, είναι πως ο εκτιμητής θεωρεί πως το σπίτι που θέλουμε να αγοράσουμε έχει εμπορική αξία 9% μικρότερη από την τιμή του πωλητή.

Αναρωτιέμαι αν τέτοιου είδους διαφορές είναι συνηθισμένες ή αν απλά υπερεκτίμησα την αξία του ακινήτου και άρα είμαι πολύ κακός διαπραγματευτής!

Με το καλό!

 

Είχες ζητήσει μόνο στεγαστικό ή μαζί στεγαστικό και επισκευαστικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pavlos-ice είπε

Με το καλό!

 

Είχες ζητήσει μόνο στεγαστικό ή μαζί στεγαστικό και επισκευαστικό?

Σε ευχαριστώ!

Ζητήσαμε μόνο στεγαστικό. Πρόκειται για σπίτι 10ετίας, δεν χρειάζεται επισκευή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...