Προς το περιεχόμενο

Στεγαστικό δάνειο για πρώτη κατοικία


gsisr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, fotaras13 είπε

προσημειωση σπιτιου κλπ....

Πως ακριβώς έφτασες στο συμπέρασμα ότι δεν θα σου ζητήσουν προσημείωση?

Εκτός και αν το πήρες ήδη το δάνειο, και δεν σου έδωσαν απλά προέγκριση όπως έγραψες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σας και Χρονια Πολλά!

Να σας ρωτησω κάτι....

Έχω προέγκριση για 300.000,  έχω βρεί ακίνητο που τώρα χτίζεται  με 385.000 παλαιό φάληρο που η αντικειμενική είναι 2.350 ανα τετραγωνικό.

Ο κατασκευαστής μου είπε ότι θα είναι όλα νόμιμα στο  συμβόλαιο δηλ δεν θα του δώσω ''μαυρα'' οπότε εγω θα πρεπει να δώσω γυρω στα 80.000 σαν το 20% απο την τσεπη μου.

ήθελα να ρωτήσω στο συμβόλαιο θα αναγραφουν τα 385.000 (εμπορική αξία) για να μου χορηγήθει το δάνειο ή η τράπεζα θα το πάει με βάση την αντικειμενική της περιοχής για να μου ΄δωσει το δάνειο και μου δώσει λιγότερα ??? γιατι έχω μπερδευτεί

Επεξ/σία από splash18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, splash18 είπε

Καλημέρα σας και Χρονια Πολλά!

Να σας ρωτησω κάτι....

Έχω προέγκριση για 300.000,  έχω βρεί ακίνητο που τώρα χτίζεται  με 385.000 παλαιό φάληρο που η αντικειμενική είναι 2.350 ανα τετραγωνικό.

Ο κατασκευαστής μου είπε ότι θα είναι όλα νόμιμα στο  συμβόλαιο δηλ δεν θα του δώσω ''μαυρα'' οπότε εγω θα πρεπει να δώσω γυρω στα 80.000 σαν το 20% απο την τσεπη μου.

ήθελα να ρωτήσω στο συμβόλαιο θα αναγραφουν τα 385.000 (εμπορική αξία) για να μου χορηγήθει το δάνειο ή η τράπεζα θα το πάει με βάση την αντικειμενική της περιοχής για να μου ΄δωσει το δάνειο και μου δώσει λιγότερα ??? γιατι έχω μπερδευτεί

Η τραπεζα βάζει μηχανικό της (τα έξοδα του οποίου αναλαμβάνεις) για τον υπολογισμό της αξίας (και του ποσού του δανείου). 385.000 δεν είναι η εμπορική, είναι το ποσό που πληρώνεις εσύ. Ο μηχανικός θα κρίνει την 'εμπορικη'. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

Η τραπεζα βάζει μηχανικό της (τα έξοδα του οποίου αναλαμβάνεις) για τον υπολογισμό της αξίας (και του ποσού του δανείου). 385.000 δεν είναι η εμπορική, είναι το ποσό που πληρώνεις εσύ. Ο μηχανικός θα κρίνει την 'εμπορικη'. 

ναι συμφωνω, απλα αν ο μηχανικος της τραπεζας κρινει χαμηλότερη αξια απο τα 385.000 που πουλαει αυτος ή διαφορετικα υψηλοτερα απο την αξια του πωλητη τί γίνεται σε αυτες τις περιπτώσεις ??? και ποια είναι η αξία που θα μπει στα συμβόλαια για να δοθεί το δανείο. γιατι οντως δεν καταλαβαινω πως επηρεαζει η αντικειμενικη αξια την τιμη αγορας ενος ακινητου εφοσον ειναι κατα πολυ χαμηλοτερη απο την εμπορικη αξια του τελικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, splash18 είπε

ναι συμφωνω, απλα αν ο μηχανικος της τραπεζας κρινει χαμηλότερη αξια απο τα 385.000 που πουλαει αυτος ή διαφορετικα υψηλοτερα απο την αξια του πωλητη τί γίνεται σε αυτες τις περιπτώσεις ??? και ποια είναι η αξία που θα μπει στα συμβόλαια για να δοθεί το δανείο. γιατι οντως δεν καταλαβαινω πως επηρεαζει η αντικειμενικη αξια την τιμη αγορας ενος ακινητου εφοσον ειναι κατα πολυ χαμηλοτερη απο την εμπορικη αξια του τελικα

η... αντικειμενική δεν επηρεάζει κάπου.... η εμπορική έχει σημασία... ο μηχανικός της τράπεζας κρίνει και εισηγείται ένα ποσό με βάση πολλά δεδομένα (για να βγάλει την εμπορική) .... ο πωλητής μπορεί να πουλήσει όσο γουστάρει! Δεν τον ενδιαφέρει τον μηχανικό αυτό!

Άρα στο παράδειγμά μας... μπορεί να έχεις πιστοληπτική ικανότητα για 300.000 δεν πάει να πει οτι θα σου τα δώσει όλα τα η τράπεζα (και εξηγούμαι...)

Συμφωνείς με τον πωλητή 385.000 (δηλαδή το συμβόλαιό σας θα είναι 385.000). Η τράπεζα (για να σου δώσει και τα 300.000 που βγήκε πως μπορεί να σου δώσει για στεγαστικό) πρέπει να πάρει εκτίμηση από τον μηχανικό της πως το σπίτι ΕΜΠΟΡΙΚΗ αξία έχει 375.000 (δηλαδή να δώσει το 80% του 375.000 = 300.000). Εκεί λοιπόν θα σου δώσει ΟΛΟ το ποσό που δικαιούσαι βάσει πιστοληπτικής ικανότητας...

Στην περίπτωση που το εκτιμήσει παραπάνω (πχ 400.000) δεν θα σου δώσει πάνω από τα 300.000...Δηλαδή δεν θα σου δώσει το 80% του 400.000 δηλαδή 320.000)... θα δώσει 300.000 πάλι αφού τόσο βγάζει εξαρχής πως δικαιούσαι βάσει οικονομικών στοιχείων να πάρεις...

Στην ανάποδη περίπτωση που πχ το εκτιμήσει λιγότερο δηλαδή πχ 300.000 θα σου δώσει .... 240.000!!! (80%)... και όχι παραπάνω παρόλο που... έχεις αρχικά την πιστοληπτική ικανότητα...

γενικά τον όρο αντικειμένικη αξία τον ξεχνάς απλά σε ότι έχει να κάνει με την τράπεζα! 

Τι είναι εμπορική αξία ακινήτου;
Εμπορική αξία ακινήτου είναι ένας όρος που χρησιμοποιείται για την τιμολόγηση ενός ακινήτου, δηλαδή ενός σπιτιού, οικοπέδου, χωραφιού κλπ.Η εμπορική αξία είναι αυτή που μπορεί να "πιάσει" αν πουληθεί, δηλαδή με απλά λόγια η τιμή που πιάνει το ακίνητο στην αγορά.Η εμπορική αξία δεν έχει μια στάνταρ τιμή, αλλά διαμορφώνεται ανάλογα με τις εκάστοτε συνθήκες.Πολλές φορές η αξία αυτή μπορεί να είναι διαφορετική από την πραγματική λόγω πχ μειωμένης ή αυξημένης ζήτησης.Για παράδειγμα ένα διαμέρισμα που αξίζει 100.000 ευρώ και λόγω κρίσης δεν μπορεί να πουληθεί, σε αυτήν την τιμή και άρα η εμπορική αξία του πέφτει.Επίσης η εμπορική αξία συνήθως είναι διαφορετική και από την αντικειμενική αξία του ακινήτου.

Τι είναι αντικειμενική αξία ακινήτου;
Αντικειμενική αξία ακινήτου είναι η αξία του σύμφωνα με την εκτίμηση της εφορίας.Για τον υπολογισμό τους χρησιμοποιούνται ειδικοί πίνακες ανά περιοχή μαζί με μια σειρά κριτηρίων.Αυτά είναι η τιμή ζώνης, η επιφάνεια του ακινήτου, η παλαιότητα του κλπ.Επίσης η αντικειμενική αξία ενός ακινήτου επηρεάζεται και από άλλους παράγοντες όπως πχ αν υπάρχει καταστροφή από πλημμύρα, σεισμό κλπ.Παλιότερα οι αντικειμενικές αξίες ήταν πολύ χαμηλότερες από τις πραγματικές ή τις εμπορικές αξίες των ακινήτων.Τα τελευταία χρόνια η νομοθεσία έχει αλλάξει και οι αντικειμενική αξία ενός ακινήτου έχει σχεδόν εξισωθεί με την εμπορική αξία του ακινήτου.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, pavlos-ice είπε

Τι είναι εμπορική αξία ακινήτου;

 

41 λεπτά πριν, pavlos-ice είπε

Τι είναι αντικειμενική αξία ακινήτου;

https://ti-einai.gr/antikeimeniki-aksia-akinitou/

Οκ, fixed το copy - paste από ιστότοπο. 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, pavlos-ice είπε

η... αντικειμενική δεν επηρεάζει κάπου.... η εμπορική έχει σημασία... ο μηχανικός της τράπεζας κρίνει και εισηγείται ένα ποσό με βάση πολλά δεδομένα (για να βγάλει την εμπορική) .... ο πωλητής μπορεί να πουλήσει όσο γουστάρει! Δεν τον ενδιαφέρει τον μηχανικό αυτό!

Άρα στο παράδειγμά μας... μπορεί να έχεις πιστοληπτική ικανότητα για 300.000 δεν πάει να πει οτι θα σου τα δώσει όλα τα η τράπεζα (και εξηγούμαι...)

Συμφωνείς με τον πωλητή 385.000 (δηλαδή το συμβόλαιό σας θα είναι 385.000). Η τράπεζα (για να σου δώσει και τα 300.000 που βγήκε πως μπορεί να σου δώσει για στεγαστικό) πρέπει να πάρει εκτίμηση από τον μηχανικό της πως το σπίτι ΕΜΠΟΡΙΚΗ αξία έχει 375.000 (δηλαδή να δώσει το 80% του 375.000 = 300.000). Εκεί λοιπόν θα σου δώσει ΟΛΟ το ποσό που δικαιούσαι βάσει πιστοληπτικής ικανότητας...

Στην περίπτωση που το εκτιμήσει παραπάνω (πχ 400.000) δεν θα σου δώσει πάνω από τα 300.000...Δηλαδή δεν θα σου δώσει το 80% του 400.000 δηλαδή 320.000)... θα δώσει 300.000 πάλι αφού τόσο βγάζει εξαρχής πως δικαιούσαι βάσει οικονομικών στοιχείων να πάρεις...

Στην ανάποδη περίπτωση που πχ το εκτιμήσει λιγότερο δηλαδή πχ 300.000 θα σου δώσει .... 240.000!!! (80%)... και όχι παραπάνω παρόλο που... έχεις αρχικά την πιστοληπτική ικανότητα...

γενικά τον όρο αντικειμένικη αξία τον ξεχνάς απλά σε ότι έχει να κάνει με την τράπεζα! 

Τι είναι εμπορική αξία ακινήτου;
Εμπορική αξία ακινήτου είναι ένας όρος που χρησιμοποιείται για την τιμολόγηση ενός ακινήτου, δηλαδή ενός σπιτιού, οικοπέδου, χωραφιού κλπ.Η εμπορική αξία είναι αυτή που μπορεί να "πιάσει" αν πουληθεί, δηλαδή με απλά λόγια η τιμή που πιάνει το ακίνητο στην αγορά.Η εμπορική αξία δεν έχει μια στάνταρ τιμή, αλλά διαμορφώνεται ανάλογα με τις εκάστοτε συνθήκες.Πολλές φορές η αξία αυτή μπορεί να είναι διαφορετική από την πραγματική λόγω πχ μειωμένης ή αυξημένης ζήτησης.Για παράδειγμα ένα διαμέρισμα που αξίζει 100.000 ευρώ και λόγω κρίσης δεν μπορεί να πουληθεί, σε αυτήν την τιμή και άρα η εμπορική αξία του πέφτει.Επίσης η εμπορική αξία συνήθως είναι διαφορετική και από την αντικειμενική αξία του ακινήτου.

Τι είναι αντικειμενική αξία ακινήτου;
Αντικειμενική αξία ακινήτου είναι η αξία του σύμφωνα με την εκτίμηση της εφορίας.Για τον υπολογισμό τους χρησιμοποιούνται ειδικοί πίνακες ανά περιοχή μαζί με μια σειρά κριτηρίων.Αυτά είναι η τιμή ζώνης, η επιφάνεια του ακινήτου, η παλαιότητα του κλπ.Επίσης η αντικειμενική αξία ενός ακινήτου επηρεάζεται και από άλλους παράγοντες όπως πχ αν υπάρχει καταστροφή από πλημμύρα, σεισμό κλπ.Παλιότερα οι αντικειμενικές αξίες ήταν πολύ χαμηλότερες από τις πραγματικές ή τις εμπορικές αξίες των ακινήτων.Τα τελευταία χρόνια η νομοθεσία έχει αλλάξει και οι αντικειμενική αξία ενός ακινήτου έχει σχεδόν εξισωθεί με την εμπορική αξία του ακινήτου.

 

Σε ευχαριστω πολυ!! Με καλυψες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, splash18 είπε

Σε ευχαριστω πολυ!! Με καλυψες!

Τίποτα μια χαρά.

Κι εγώ πριν ξεκινήσω διαδικασίες κλπ.... δεν ήξερα τι παίζει ακριβώς...  Γενικά με λίγο ψάξιμο σιγά σιγά βρίσκεις την άκρη.... Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά! Αν θες από περιέργεια/ενημέρωση στείλε μας να μας πεις πως πήγε με τον μηχανικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, splash18 είπε

ναι συμφωνω, απλα αν ο μηχανικος της τραπεζας κρινει χαμηλότερη αξια απο τα 385.000 που πουλαει αυτος ή διαφορετικα υψηλοτερα απο την αξια του πωλητη τί γίνεται σε αυτες τις περιπτώσεις ??? και ποια είναι η αξία που θα μπει στα συμβόλαια για να δοθεί το δανείο. γιατι οντως δεν καταλαβαινω πως επηρεαζει η αντικειμενικη αξια την τιμη αγορας ενος ακινητου εφοσον ειναι κατα πολυ χαμηλοτερη απο την εμπορικη αξια του τελικα

Τι να γίνεται; Παίρνεις είτε μικρότερο δάνειο, είτε μεγαλύτερο (άμα θελήσεις). Στα συμβόλαια θα μπει ότι έχεις συζητήσει με τον πωλητή, με ελάχιστη τιμή την αντικειμενική, είτε το ποσό του δανείου (άμα έχεις πάρει δάνειο). Δεν μπορείς να πάρεις από την τράπεζα 300.000 ας πούμε, και το συμβόλαιο να λέει 200.000.

Η αντικειμενική είναι η ελάχιστη αξία που πρέπει να καταβάλεις για την αγορά. Άμα έχει αντικειμενική 200.000, το αγοράζεις 385.000 και παίρνεις δάνειο 190.000, θα πρέπει να δηλώσεις τουλάχιστον 200.000 στο συμβόλαιο. Άμα προφανώς τα θέλει όλα φανερά, τότε προφανώς τα δίνεις όλα φανερά.

Άμα είναι η πρώτη σου κατοικία και παίρνεις απαλλαγή φόρου, δεν σε απασχολεί ας πούμε άμα τα δίνεις άσπρα η μαύρα (εφόσον τα έχεις προφανώς να τα δώσεις.)

2 ώρες πριν, pavlos-ice είπε

η... αντικειμενική δεν επηρεάζει κάπου.... η εμπορική έχει σημασία... ο μηχανικός της τράπεζας κρίνει και εισηγείται ένα ποσό με βάση πολλά δεδομένα (για να βγάλει την εμπορική) .... ο πωλητής μπορεί να πουλήσει όσο γουστάρει! Δεν τον ενδιαφέρει τον μηχανικό αυτό!

Άρα στο παράδειγμά μας... μπορεί να έχεις πιστοληπτική ικανότητα για 300.000 δεν πάει να πει οτι θα σου τα δώσει όλα τα η τράπεζα (και εξηγούμαι...)

Συμφωνείς με τον πωλητή 385.000 (δηλαδή το συμβόλαιό σας θα είναι 385.000). Η τράπεζα (για να σου δώσει και τα 300.000 που βγήκε πως μπορεί να σου δώσει για στεγαστικό) πρέπει να πάρει εκτίμηση από τον μηχανικό της πως το σπίτι ΕΜΠΟΡΙΚΗ αξία έχει 375.000 (δηλαδή να δώσει το 80% του 375.000 = 300.000). Εκεί λοιπόν θα σου δώσει ΟΛΟ το ποσό που δικαιούσαι βάσει πιστοληπτικής ικανότητας...

Στην περίπτωση που το εκτιμήσει παραπάνω (πχ 400.000) δεν θα σου δώσει πάνω από τα 300.000...Δηλαδή δεν θα σου δώσει το 80% του 400.000 δηλαδή 320.000)... θα δώσει 300.000 πάλι αφού τόσο βγάζει εξαρχής πως δικαιούσαι βάσει οικονομικών στοιχείων να πάρεις...

 

Φυσικά και μπορεί να σου δώσει πάνω από 300.000 (320.000) στο παράδειγμα σου. Πριν από 1 μήνα έκανα αγορά, με τον μηχανικό της τράπεζας να το κοστολογεί 15κ πάνω από την τιμή αγοράς μου, και σε αυτό το ποσό πήρα το δάνειο (το 50% του ποσού αγοράς + 15κ εννοώ). Προφανώς και έχει σημασία βέβαια και η σχέση μου την τράπεζα και η πιστωτική σου ικανότητα, αλλά είναι κάτι που συχνά γίνεται.

Επεξ/σία από Papakaliati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

Φυσικά και μπορεί να σου δώσει πάνω από 300.000 (320.000) στο παράδειγμα σου. Πριν από 1 μήνα έκανα αγορά, με τον μηχανικό της τράπεζας να το κοστολογεί 15κ πάνω από την τιμή αγοράς μου, και σε αυτό το ποσό πήρα το δάνειο (το 50% του ποσού αγοράς + 15κ εννοώ). Προφανώς και έχει σημασία βέβαια και η σχέση μου την τράπεζα και η πιστωτική σου ικανότητα, αλλά είναι κάτι που συχνά γίνεται.

τι εννοείς το 50% του ποσού αγοράς + 15κ? οτι σε αυτό το ποσό πήρες το δάνειο?

Έστω οτι το ποσό του συμβολαίου σου (αγοράς) είναι 100.000 και ο μηχανικός έβγαλε 115.000 εμπορική αξία.... Πόσα ζήτησες και πόσα σου έδωσε η τράπεζα? με μπερδεύει το 50% που αναφέρεσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, pavlos-ice είπε

τι εννοείς το 50% του ποσού αγοράς + 15κ? οτι σε αυτό το ποσό πήρες το δάνειο?

Έστω οτι το ποσό του συμβολαίου σου (αγοράς) είναι 100.000 και ο μηχανικός έβγαλε 115.000 εμπορική αξία.... Πόσα ζήτησες και πόσα σου έδωσε η τράπεζα? με μπερδεύει το 50% που αναφέρεσαι

Πήρα ποσοστό στα 115κ. Είτε αυτό ειναι 50% (τόσο αποφάσισα) είτε 80% ας πούμε. Όχι στο ποσό του συμβολαίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

Πήρα ποσοστό στα 115κ. Είτε αυτό ειναι 50% (τόσο αποφάσισα) είτε 80% ας πούμε. Όχι στο ποσό του συμβολαίου.

Μα έτσι κι αλλιώς η τράπεζα δίνει Μαξ το 80% της εμπορικής αξίας που εκτιμά ο μηχανικός της .... αν εσύ θες λιγότερο είναι άλλο θέμα... πάντα βέβαια και με την πιστοληπτική ικανότητα κάποιου 

Αυτό που έχει αναφερθεί και πιο πανω είναι πως μπορεί κάποιος να πάρει και το 100% ενός συμβολαίου αρκεί το ποσό αυτό να ισούται Μαξ το 80% της εκτίμησης του μηχανικού... 

Δηλαδή με στρογγυλά νούμερα αν κάποιος έχει Μαξ πιστοληπτική ικανότητα 100.000, δεν εχει χρηματα στην ακρη και το σπίτι που έχει βρει το πουλάει 100.000 ο πωλητής... για να πάρει ο αγοραστής από την τράπεζα και τα 100.000 (100%  το συμβόλαιο δηλαδή) πρέπει ο μηχανικός να το εκτιμήσει στις 125.000 σαν εμπορική αξία.... 

Οτιδήποτε λιγότερο από 125 000 εμπορική αξία βάσει μηχανικού πρέπει ο αγοραστής  να... βρει χρήματα να καλύψει την διαφορά.... οτιδήποτε περισσότερο από 125.000 δεν θα δώσει παραπάνω χρήματα η τράπεζα από τις 100.000 που είναι το συμβολαίο και η πιστοληπτική ικανότητα του αγοραστή...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/4/2022 στις 8:46 ΠΜ, pavlos-ice είπε

η τράπεζα , όταν δεν εγκρίνει το ποσό που ζητάς σε ενημερώνει και δεν μειώνει το αρχικό ποσό που ζήτησες αυτόματα... Σε ενημερώνει με 3 επιλογές...

Ή σου λέει το οικονομικό σου προφιλ ΔΕΝ καλύπτει το ποσό που αρχικά ζητάς (και για τους λόγους της ΔΕΝ σου δίνει περιθώριο/δεν μπαίνει στην διαδικασία για μικρότερο ποσό θεωρώντας πως λόγω των οικονομικών σου δεν μπορεί να σου δώσει ΓΕΝΙΚΑ δάνειο)

ή σου λέει να κοιτάξουμε για μικρότερο ποσό για να δούμε αν θα εγκριθεί (και δεν μιλάμε για 3.000 λιγότερα... συνήθως κατεβαίνεις 10χιλιαρα....)

ή σου λέει να δούμε για άλλο μικρότερο ποσό ή το ίδιο αλλά με εγγυητή κλπ.

Επίσης η καθε τράπεζα έχει το δικό της υπολογιστικό σύστημα... και τα δικά της επιτόκια (για αυτό ανέφερα και πιό πάνω πως ΠΡΕΠΕΙ να πας αρχικά σε όλες τις τράπεζες.Εγώ πήγα αρχικά σε 5 τράπεζες...

Για το παράδειγμα και την οικονομία της κουβέντας, ας πούμε ζήτησα 100.000 για να δείξω τις αποκλίσεις

η 1η με απέρριψε τελείως.

η 2η μου απέρριψε το αρχικό ποσό και πέσαμε πάαααρα πολύ στο συνολικό ποσό πχ 60.000, όπου παρόλο που πέσαμε τόσο πολύ ΔΕΝ υπήρχε στο τέλος οικονομική πρέγκριση...

η 3η με απερριψε επίσης και ενώ μου ζήτησαν να δούμε το σενάριο αποπληρωμής του αυτοκινήτου μου ήρθε πάλι αρνητική απάντηση (παρόλο που μου ζήτησαν αν είχα και οικονομική προέγκριση από άλλη τράπεζα την οποία και τους έστειλα- θα εξηγήσω παρακάτω-)

η 4η (που ήταν και η μισθοδωσία μου εκεί) αρχικά είπαμε για μεγαλύτερο ποσό. Έστω 150.000 αλλά μέσα από το πρόγραμμα που είχε η υπάλληλος -πριν στείλει την άιτηση- είδαμε πως έπρεπε να πέσουμε στις 100.000 χωρίς εγγυητή για να είμαι safe και να μου το εγκρίνουν. Έκανε λοιπόν την αίτηση και μου έδωσαν 2 επιλογές στο τέλος (ή αποπληρώνω το αμάξι και μου δίνει 80.000 ή δεν το αποπληρώνω αλλά μου δίνει 20.000 λιγότερα δηλαδή 60.000!!! - παρόλο που το υπόλοιπο το αμαξιού είναι 13.000)....

και τέλος η 5η τράπεζα με την οποία έχω ξεκινήσει διαδικασίες και προχωράμε, μου ενέκρινε το ποσό κανονικότατα και χωρίς εγγυητή. Δηλαδή ας πούμε το αρχικό 100.000.

Η τελευταία 5η τράπεζα λοιπόν που επέλεξα να προχωρήσω είχε πολύ μικρότερο επιτόκιο από την 4η τράπεζα (που είχα και την μισθοδοσία μου εκεί για 13 χρόνια) και υπέθεσα πως εκεί είναι η διαφορά.

Επίσης - κάτι σημαντικό- .. είναι μεγάλη υπόθεση να έχεις κάποια οικονομική προέγκριση στα χέρια σου. Το λέω γιατί όταν πήρα οικονομική προέγκριση από την 5η τράπεζα και ενημέρωσα και την 4η αλλά και την 3η τράπεζα... η 3η και πάλι με απέρριψε αλλά η 4η μου έκανε καλύτερη προσφορά! Δηλαδή εκεί που έδιναν 80.000 (με αποπληρωμή αυτοκινήτου) ή 60.000 (χωρίς αποπληρωμή) ξαφνικά μου πρότεινε 100.000 (με αποπληρωμή) και 80.000 (χωρίς)!!!

Τώρα θεωρώ πως ο φίλος πιο πάνω πήγε σε 1 από τις 5 μεγάλες τράπεζες που πήγα κι εγώ.. Ε τώρα αν πήγε και σε μία 6η η οποία από μόνη έριξε το ποσό 3.000 ευρώ χωρίς πρώτα να ενημερώσει τον πελάτη... δεν ξέρω... Το θεωρώ απίθανο και χωρίς λογική.

Αυτά που αναφέρω είναι από την εμπειρία μου αλλά και την λογική άλλωστε... Εδώ υπάρχει ένα deal... Η τράπεζα θέλει μεν να είναι καλυμμένη αλλά θέλει το δάνειο... Θέλει ο πελάτης να μην πάει σε άλλη τράπεζα... Μου το είπε άλλωστε η 4η τράπεζα πως από την στιγμή που έχω οικ. προέγκριση από άλλη τράπεζα δεν θέλει να πάω στην άλλη και θέλει να με κρατήσει να πάρω σε αυτήν το δάνειο (γιατί αυτή θα είναι κερδισμένη άλλωστε....) και θα μου κάνουν καλύτερη προσφορά να με κρατήσουν.

Τέλος... μπορεί κάποιος να έχει οικ. προέγκριση από 10 τράπεζες και να την έχει υπογράψει κιόλας ... Όμως αν δεν μπουν οι υπογραφές στο τέλος στην τελική σύμβαση όλα είναι στον αέρα... μπορεί ο πελάτης όποια στιγμή θέλει να πάει αλλού.... η οικ. προέγκριση είναι απλά οτι αποδέχεσαι την προσφορά που σου κάνει η Χ τράπεζα.

Από περιέργεια πες μας τι σου είπε η τράπεζα για την όλη διαδικασία δηλαδή το πόσο ενέκρινε ο μηχανικός και αν η διαφορά των 3.000 είναι στην εκτίμηση τελικά

Δεν έγινε έτσι. 
Αρχικά πήρα προέγκριση για 120k. Στην προέγκριση δεν είναι σαφές το ακίνητο για το οποίο ζητείται το δάνειο, απλά ζητάς ένα ποσό και βάσει της πιστοληπτικής σου ικανότητας λαμβάνεις ή όχι την προέγκριση. Είναι σαφές από την αρχή πως η τράπεζα χρηματοδοτεί το 75% της εμπορικής αξίας του ακινήτου. Την προέγκριση την πήρα.

Όταν λοιπόν επιλέξαμε το ακίνητο και δώσαμε όλα τα δικαιολογητικά (κατόψεις, συμβόλαια σημερινών κατόχων κτλ) η τράπεζα το εκτίμησε στα 156k, άρα μπορεί να χρηματοδοτεί τα 117 από αυτά. Εγώ εκτιμούσα την εμπορική του αξία στα 170k οπότε πίστευα πως ζητόντας 120k δεν θα είχα πρόβλημα.

Το σενάριο που περιγράφεις έχει να κάνει με το πρώτο βήμα, δηλαδή με το ποσό που είναι διατεθειμένη να μου δώσει η τράπεζα. Πρόβλημα θα ήταν αν στην προέγκριση ζητούσα 120k και μου ενέκριναν 100k ή λιγότερα.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, 

Γνωρίζει κάποιος τη διαδικασία που ακολουθείται σε περιπτώσεις στεγαστικού για ανέγερση οικοδομής;

Υπάρχει οικόπεδο και οικοδομική άδεια και ένα ποσό το οποίο εκτιμάται ότι καλύπτει το 20% του απαιτούμενου δανείου. 

Το ερώτημα αναφέρεται κυρίως στο πως γίνονται οι εκταμιεύσεις και αν το υφιστάμενο ποσό δεσμεύεται από την τράπεζα ή μπορεί να χρησιμοποιηθεί μετά την έγκριση του δανείου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να χρησιμοποιηθεί το ποσό που έχεις ως ίδια συμμετοχή. Εννοείται, αυτός είναι ο σκοπός της ίδιας συμμετοχής. Οι εκταμιεύσεις του δανείου γίνονται με την πρόοδο των εργασιών. Δηλαδή έκανες το 40%; Παίρνεις το 40% του δάνείου. Έκανες άλλο 40%; Παίρνεις άλλο 40% του δανείου κτλ.

Το πόσο προχώρησες, το ελέγχει ο μηχανικός της τράπεζας. Δηλαδή στην αρχή εκτιμάει το οικόπεδο (και ότι τυχόν έχεις κάνει μόνος σου, αν έχεις προχωρήσει δλδ) και μετά κάνει περαιτέρω εκτιμήσεις με την πρόοδο των εργασιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...