Προς το περιεχόμενο

Ξεκίνησε η διάθεση του νέου Raspberry Pi 3 Model B+


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, AtiX είπε

Δεν μπορεις να ταυτίσεις την μάθηση με τον τζόγο... σόρι κιόλας αλλά δεν είναι τα ίδια... με την μάθηση δεν χάνεις ποτέ... με τον τζόγο δεν κερδίζεις ποτέ... 

Φιλε AtiX.

Τα εχεις μπερδέψει μου φαίνεται.

Ο φιλος παραπανω λεει πως το να δωσεις 50€ για αγορα raspberry ισοδυναμεί με τζόγο.

Διαβάζετε και τα προηγουμενα σχόλια παρακαλώ πριν ποστάρετε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Dias είπε

Φιλε AtiX.

Τα εχεις μπερδέψει μου φαίνεται.

Ο φιλος παραπανω λεει πως το να δωσεις 50€ για αγορα raspberry ισοδυναμεί με τζόγο.

Διαβάζετε και τα προηγουμενα σχόλια παρακαλώ πριν ποστάρετε...

Εγώ διάβασα καλά... Ο netcons αναφέρθηκε στο τζόγο αφου ο άλλος του πρότεινε χρήση για mining σε Magi coin...  και όχι στη επένδυση της αγοράς του pi...

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, AtiX είπε

Εγώ διάβασα καλά... Ο netcons αναφέρθηκε στο τζόγο αφου ο άλλος του πρότεινε χρήση για mining σε Magi coin...  και όχι στη επένδυση της αγοράς του pi...

Φιλε AtiX .εχεις δίκαιο

Για το τζόγο του mining αναφερεται ο φιλος πιο πάνω.

Ζητω συγνωμη.

Λογω ταχυτητας (και γενικως επειδη απο το κινητο κρυβονται οι παραθέσεις) μου διέφυγε και παρερμηνευσα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dias είπε

Φιλε AtiX .εχεις δίκαιο

Για το τζόγο του mining αναφερεται ο φιλος πιο πάνω.

Ζητω συγνωμη.

Λογω ταχυτητας (και γενικως επειδη απο το κινητο κρυβονται οι παραθέσεις) μου διέφυγε και παρερμηνευσα

Κανενα προβλημα... :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, fytotech είπε

Εγώ που έχω 4k τηλεόραση, κατεβάζω ταινίες με 70gb η μία. Το χρειάζομαι το ratio. Νοικιάζω seedbox για να κάνω τη δουλειά μου αλλά νομίζω πως κι αυτό εδώ εκεί μια πιο οικονομική λύση. 

Επειδή κάνω και εγώ συλλογή με 4Κ ταινίες... 70gb  Μάλλον υπερβάλεις κάπως.  Η μεγαλύτερη που κατέβασα ποτέ είναι το interstellar hevc hdr στα 65gb. Αλλά όπως και να έχει με άλλο μηχάνημα σιντάρεις με άλλο κατεβάζεις με άλλο παίζεις... ενώ με ένα μηχάνημα αξίας 300 ευρώ συνολικά μπορείς να τα κάνεις όλα με ίδια σχεδόν κατανάλωση πολύ ποιο σωστά και εύκολα και με λίγο ψάξιμο έχεις και αυτοματισμούς και όλα και σε τελική ανάλυση με ποιο όμορφη εμφάνιση και πρακτικότητα... αυτό το πραματάκι θέλει κουτιά τροφοδοτικά εξωτερικά, κολητήρια πειράματα κλπ κλπ για να καταφέρεις κάτι το οποίο μπορεί να γίνει πανεύκολα και πολύ ποιο γρήγορα με έναν κανονικό υπολογιστή... έστω και λίγο ποιο ακριβά... 

τι να πω... δεν με πείθει με τίποτε... ίσως να είμαι μόνο εγώ...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 το raspberry και οι πολλοί κλώνοι του σχεδιάστηκαν ως εκπαιδευτικές πλατφόρμες για να εισαχθεί κάποιος στην πληροφορική και στους αυτοματισμούς φθηνά, δεν προορίζονται για media players, desktop computer, minining machines, torrent downloader και ότι άλλο σκεφτεί κάποιος να τα κάνει οπότε και τα σχόλια ότι δεν είναι καλά σε άσχετες χρήσεις είναι άκυρα

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nectons είπε

Εφευρέσεις έτοιμες δηλαδή. Συνδυάζει ήδη τεχνολογίες με οικονομικό τρόπο. Οκ. Αν ζούσαμε στην ταινία που η γη είναι κατεστραμμένη και είμαστε ο ήρωας Μαγκάιβερ που ζει με πατέντες τι να σου πω.

Σαν χόμπι όντως για αυτούς που τους έλκει ίσως να αξίζει. Τεχνολογία πάντως δεν είναι επιμένω. Ούτε καν γκατζετ δεν το βλέπω. 

Ρε μεγάλε ούτε gadget είναι ούτε παιχνίδι είναι, είναι DEVELOPMENT BOARD κάνεις το αρχικό σου μοντακι και μετά αν θες το βγάζεις σε παράγωγη,τώρα το ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί με άλλους τόσους τρόπους είναι ένα από τα συν του. Οσο για την πατέντα ναι ήμουν μάγκας σαν τον Μαγκαιβερ και έκανα με 100€ μηχάνημα που κάνει 1000+€ στο εμπόριο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Fil_X είπε

Ρε μεγάλε ούτε gadget είναι ούτε παιχνίδι είναι, είναι DEVELOPMENT BOARD κάνεις το αρχικό σου μοντακι και μετά αν θες το βγάζεις σε παράγωγη,τώρα το ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί με άλλους τόσους τρόπους είναι ένα από τα συν του. Οσο για την πατέντα ναι ήμουν μάγκας σαν τον Μαγκαιβερ και έκανα με 100€ μηχάνημα που κάνει 1000+€ στο εμπόριο.

Καλά ντε μη βαράς. 

Βγάλετο στο εμπόριο και βγάλε χρήματα λοιπόν για να αποδείξεις ότι ισχύει. Το να το λες απλά ή να το έχεις διαβάσει κάπου δεν αποδεικνύεται τίποτε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nectons είπε

Καλά ντε μη βαράς. 

Βγάλετο στο εμπόριο και βγάλε χρήματα λοιπόν για να αποδείξεις ότι ισχύει. Το να το λες απλά ή να το έχεις διαβάσει κάπου δεν αποδεικνύεται τίποτε.

GreenLogic και NPBC-V3M και δυο αναπτύχθηκαν πάνω σε development board και με το πρώτο να πωλείται στην αρχική του μορφή. Παρεμπιπτόντως ήδη έχω βγάλει λεφτά από το χομπι μου και προσφέρω την "ζεστασιά" τους σε μπόλικα σπίτια στην επαρχία ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Fil_X είπε

GreenLogic και NPBC-V3M και δυο αναπτύχθηκαν πάνω σε development board και με το πρώτο να πωλείται στην αρχική του μορφή. Παρεμπιπτόντως ήδη έχω βγάλει λεφτά από το χομπι μου και προσφέρω την "ζεστασιά" τους σε μπόλικα σπίτια στην επαρχία ;)

Χαίρομαι για εσένα φίλε μου και μπράβο σου. Αυτό κάνει το pi να είναι τόσο καλό? Αυτό πιστεύεις?

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Fil_X είπε

GreenLogic και NPBC-V3M και δυο αναπτύχθηκαν πάνω σε development board και με το πρώτο να πωλείται στην αρχική του μορφή. Παρεμπιπτόντως ήδη έχω βγάλει λεφτά από το χομπι μου και προσφέρω την "ζεστασιά" τους σε μπόλικα σπίτια στην επαρχία ;)

Μπράβο! ωραίο κόλπο έκανες! 

Συγχαρητήρια! 
Που βρίσκεσαι στην επαρχία; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντασία, δημιουργικότητα και θέληση για μάθηση να έχεις.  Αλλά βλέπω σε ορισμένους λείπουν τα στοιχειώδη... 

Σε λίγο θα μας λένε τι το θέλουμε το arduino, αφού ένα PC τα κάνει καλύτερα....

 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, nectons είπε

Χαίρομαι για εσένα φίλε μου και μπράβο σου. Αυτό κάνει το pi να είναι τόσο καλό? Αυτό πιστεύεις?

Το σίγουρο είναι (όχι δεν άντεξα να διαβάσω τις απορίες όλες :) ) είναι ότι δεν είναι για όλους :)

Αν εσύ π.χ. σαν άτομο με το router του οτε/wind είσαι οκ , ε δε μπορώ εγώ να σου πω "ναι αλλά έχω mikrotik και κάνω το ένα και το άλλο" γιατί πολύ απλά εσυ θα πεις "ε και τι  και με το ένα μπαίνω στο ίντερνετ και με το άλλο στο ιντερνετ θα μπαίνω" 

 

οπότε , αν δεν ασχοληθείς με τα διάφορα project -πολύ απλά ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΑ ΑΠΛΟ SERVER για τα πάντα (σχεδόν) 

εγώ π.χ. έχω ένα μόνο και μόνο ως τηλεφωνικό κέντρο (το 1 , οπότε δνε είναι για πολλά) 

έχω ένα zero για άλλη δουλειά (ανοιγοκλείνει πρίζες και άλλα πράγματα) α και επίσης φιλτράρει (καποιες) διαφημίσεις 

 

το 3 που ειναι προφανώς πιο δυνατό από αυτά θα μπορούσε να κάνει τα πάντα ή απλά να κάνει δουλειές που χρειάζομαι ή μπορεί να χρειαστώ (για Nas δεν νομίζω) 

(router - lamp - tftpboot - κλπ κλπ κλπ) 

 

οπότε σε μια πρόταση αν δεν ξέρεις όχι δεν το παίρνεις επειδή σου είπε ο Τάκης ότι μπορείς να δεις ταινίες από αυτό

και ναι το pi ειναι τόσο καλό (όχι σαν δύναμη Hardware, όσο για την υποστήριξη που έχει) 

 

την απάντηση "αυτά τα κάνει και ένας υπολογιστής με μέγεθος και κόστος χ5" δεν θα πρέπει καν να σκεφτείς να την πληκτρολογήσεις :)))

 

Επεξ/σία από kodorevi8ulis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kodorevi8ulis είπε

Το σίγουρο είναι (όχι δεν άντεξα να διαβάσω τις απορίες όλες :) ) είναι ότι δεν είναι για όλους :)

Αν εσύ π.χ. σαν άτομο με το router του οτε/wind είσαι οκ , ε δε μπορώ εγώ να σου πω "ναι αλλά έχω mikrotik και κάνω το ένα και το άλλο" γιατί πολύ απλά εσυ θα πεις "ε και τι  και με το ένα μπαίνω στο ίντερνετ και με το άλλο στο ιντερνετ θα μπαίνω" 

οπότε , αν δεν ασχοληθείς με τα διάφορα project -πολύ απλά ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΑ ΑΠΛΟ SERVER για τα πάντα (σχεδόν) 

εγώ π.χ. έχω ένα μόνο και μόνο ως τηλεφωνικό κέντρο (το 1 , οπότε δνε είναι για πολλά) 

έχω ένα zero για άλλη δουλειά (ανοιγοκλείνει πρίζες και άλλα πράγματα) α και επίσης φιλτράρει (καποιες) διαφημίσεις 

το 3 που ειναι προφανώς πιο δυνατό από αυτά θα μπορούσε να κάνει τα πάντα ή απλά να κάνει δουλειές που χρειάζομαι ή μπορεί να χρειαστώ (για Nas δεν νομίζω) 

(router - lamp - tftpboot - κλπ κλπ κλπ) 

οπότε σε μια πρόταση αν δεν ξέρεις όχι δεν το παίρνεις επειδή σου είπε ο Τάκης ότι μπορείς να δεις ταινίες από αυτό

και ναι το pi ειναι τόσο καλό (όχι σαν δύναμη Hardware, όσο για την υποστήριξη που έχει) 

την απάντηση "αυτά τα κάνει και ένας υπολογιστής με μέγεθος και κόστος χ5" δεν θα πρέπει καν να σκεφτείς να την πληκτρολογήσεις :)))

Έστω ότι συμφωνώ με όσα γράφεις.. το γεγονός ότι βγάζει νέα μοντέλα φεύγει από το φτηνό και θα καταλήξει και αυτό να κοστίζει πολλά χρήματα για αυτά που προσφέρει. Εντάξει η κοινότητα που έχει από πίσω είναι μεγάλη δεν λέω αλλά για πόσο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...